Lidovky.cz

Z české montovny česká mozkovna

Celostátní sjezd Pirátské strany, hovoří předseda Ivan Bartoš. foto: ČTK

Staronový šéf Pirátů Ivan Bartoš si vytyčil úkol: dostat svou stranu do příští vlády. „Máme zkušenosti ve sněmovně, řídíme velká města,“ říká v rozhovoru.
  10:12

Staronový předseda Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru mimo jiné říká: „Můžeme nakrásně hovořit o průmyslu 4.0, ale firmy, které nejsou jen montovny, potřebují tři věci: rychlý internet, kvalitní silnice a energetickou soběstačnost. Měli bychom se posunout. Klíč je v přípravě a ve vzdělávání. Stát by měl umět vytipovat momenty, kdy se láme chleba. Měl by poznat, kdy musí českým firmám pomoct vyrůst do celostátní nebo i mezinárodní úrovně. Tento program máme.“

LIDOVÉ NOVINY: Netajíte se tím, že chcete dovést Piráty do vládních lavic. Štěstí ale přeje připraveným. Máte už nějaké nosné téma, které vás do vlády vynese?

BARTOŠ: Představili jsme své cíle už v roce 2017, ale v souladu s naší volební a povolební strategií jsme se nemohli účastnit vlády. Ať už kvůli výsledkům voleb, či kvůli určitým osobám ve vládě. Takže ta ambice už tady byla. Nyní máme po dvou letech zkušenosti ve sněmovně, vedeme největší města.

Pirátský program je od začátku komplexní, i třeba v oblasti daňové reformy jsme navrhovali daně, kterým každý rozumí, s propočítanými dopady na českou ekonomiku. Samozřejmě na tom všem musíme zapracovat.

Pirátský program je od začátku komplexní, i třeba v oblasti daňové reformy jsme navrhovali daně, kterým každý rozumí, s propočítanými dopady na českou ekonomiku. Samozřejmě na tom všem musíme zapracovat. Je zde několik velkých témat, která tato vláda dlouhodobě podceňuje, a bohužel se to nedá donekonečna zakrývat pouhým PR.

LIDOVÉ NOVINY: Můžete být konkrétnější?

BARTOŠ: V České republice začíná být nedostatek lékařů. Už jen kvůli tomu, že nikdo nový nenastupuje, startovní pozice není výhodná, nemají dostatečné finanční ohodnocení, lékaři stárnou a odcházejí do penze. A často i z důvodu nucené digitalizace agendy. Sice jsme strana, která prosazuje digitalizaci, ale raději budu respektovat, že mám odborníka, třeba pediatra, který nemusí používat počítač, ale dobře léčí, než člověka, který ve své ordinaci musí zvládat tuto agendu a na léčení nemá příliš času.

LIDOVÉ NOVINY: Zdravotnictví je ale oblastí, ve které se značně profiluje vládní ANO. Opravdu věříte, že vám toto téma může vyhrát volby? Či je to signál, že stojíte o voliče hnutí ANO?

BARTOŠ: Zdravotnictví vůbec není doménou ANO. Vždyť ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je bývalý náměstek z ministerstva financí, to nenasvědčuje, že by zdravotnictví bylo jeho doménou. My ale lidem nabízíme lepší variantu řešení.

Sice jsme strana, která prosazuje digitalizaci, ale raději budu respektovat, že mám odborníka, třeba pediatra, který nemusí používat počítač, ale dobře léčí, než člověka, který ve své ordinaci musí zvládat tuto agendu a na léčení nemá příliš času.

Navrhujeme reformu pojišťovacího systému, zejména se to týká vzniku samosprávných pojišťoven, kde mohou lidé participovat na rozhodnutí, jak jejich pojišťovna bude vedena, co bude hradit, jestli chtějí nadstandard, nebo jiné, netradiční způsoby léčení. A tím nemyslím nějakou medicínu šarlatánství. Zkrátka lidé by si mohli sami ten mix sestavit. To jsou všechno kroky, které jsou důležité, ale v České republice je to všechno otázka personální a platová.

LIDOVÉ NOVINY: Co dalšího Česko trápí, a jak to chcete vyléčit?

BARTOŠ: S podobnými symptomy jako zdravotnictví se potýká oblast vzdělávání. Učitelské povolání, a moje maminka 30 let učila, není v České republice atraktivní. Platové zvýšení učitelům ani nebylo v té výši, o které se hovořilo. Problém je i personální. Lidé žijí v představě, že když se vybírá nový učitel, přihlásí se pět lidí a vybere se ten nejlepší. Tak to ale není. Přihlásí se jeden člověk a vy jste ráda, že ho máte. Takže dalším naším tématem je určitě prestiž učitelského povolání. V západních zemích je to prestižní povolání, u nás to tak ještě zdaleka není.

Dále bych zmínil i problémy krajiny. Sám jsem ze severu Čech, z Jablonce, a vím, že v horách vysychají studny. V horách, kde bylo vždycky dost vody! Krajina dostává, když to řeknu lidově, na frak. Zapomenout nesmíme ani na dopravu, která je hodně v gesci krajů. Dopravní obslužnost je základ. Když se měří kvalita života v různých zemích, dopravní infrastruktura se bere jako jeden z ukazatelů. Můžeme nakrásně hovořit o průmyslu 4.0, ale firmy, které nejsou jen montovny, potřebují tři věci: rychlý internet, kvalitní silnice a energetickou soběstačnost.

LIDOVÉ NOVINY: Z české montovny chtějí Piráti udělat mozkovnu. Máte recept?

Když je někde nějaká nepravost nebo šlendrián, je úplně jedno, kde se to děje, my proti tomu vystoupíme. Když se navrhují rozumné zákony nebo se najde programový průnik, spolupracujeme se všemi stranami ve sněmovně.

BARTOŠ: Máme recept. Česká republika má několik problémů: nemá ani tak levnou práci jako ekonomiku. Nejsme těmi, kdo dodávají koncové řešení na trh. Pouze v některých případech, jako je optika, mikroskopy či lékařská lůžka. Výjimkou jsou také IT firmy, kde se nám to docela daří, ale tam můžete pracovat doma, stačí vám jen mozek. Zkrátka měli bychom se posunout. Klíč je v přípravě a ve vzdělávání. Stát by měl umět vytipovat momenty, kdy se láme chleba. Měl by poznat, kdy musí českým firmám pomoct vyrůst do celostátní nebo i mezinárodní úrovně. Tento program máme.

LIDOVÉ NOVINY: Zatím to ale vypadá, že všechny opoziční strany se vezou na vlně Antibabiš. Není to kontraproduktivní? Čím se chcete odlišit od ostatních současných protivládních stran?

BARTOŠ: Rozhodně jsme do voleb nešli s programem Antibabiš, ani jej neděláme. Reálně nejvíc toto slovo používá sám pan Babiš, aby dehonestoval jakéhokoliv kritika. Ale to, že někdo flagrantně porušuje jednak zvyklosti, jednak politickou kulturu nejen v Poslanecké sněmovně, ale i třeba evropská finanční nařízení, musíte řešit. Kdyby to byl v danou chvíli někdo jiný, řešíme to stejně. Ostatně problém střetu zájmů má podle Pirátů a expertů i ministr zemědělství Miroslav Toman, který je ve vládě za ČSSD.

Takže nejvíc si antibabišovskou rétoriku živí právě pan premiér, protože tím dokáže degradovat veškerou práci, která od opozice přichází. Když se podívám na program od zdravotnictví po sociální systém, naše politika je definovaná tím, co chceme dělat my. A že hlídáme mocné? To jsme slíbili v naší volební kampani, a to děláme. A je to padni komu padni.Když je někde nějaká nepravost nebo šlendrián, je úplně jedno, kde se to děje, my proti tomu vystoupíme. Když se navrhují rozumné zákony nebo se najde programový průnik, spolupracujeme se všemi stranami ve sněmovně.

LIDOVÉ NOVINY: Předběhněme dobu a podívejme se na případnou povolební matematiku v roce 2021. Připouštíte spolupráci s hnutím STAN, ale kdybyste si měl vybrat, zda vstoupit do vlády po boku ANO, nebo ODS, koho byste zvolil?

V roce 2021 to bude podobný půdorys jako minule: budeme jednat se všemi. O vládní angažmá jsme měli zájem i v předchozích volbách, akorát ty karty byly rozdány tak, že dominantní bylo hnutí ANO a to skládalo koalici. A vybralo si, jak si vybralo.

BARTOŠ: Máme jasnou povolební strategii. Takové rozhodování je na základě budoucí programové shody. V roce 2021 to bude podobný půdorys jako minule: budeme jednat se všemi. O vládní angažmá jsme měli zájem i v předchozích volbách, akorát ty karty byly rozdány tak, že dominantní bylo hnutí ANO a to skládalo koalici. A vybralo si, jak si vybralo.

LIDOVÉ NOVINY: Kdy představíte stínové ministry?

BARTOŠ: Nebudeme stavět stínovou vládu. Nicméně už před půl rokem jsme schválili pirátské kompetence na výkon postu ministra. Už teď vám mohu prozradit, že naší kandidátkou na ministryni práce a sociálních věcí bude naše první místopředsedkyně Olga Richterová.

LIDOVÉ NOVINY: Kolik chcete ve volbách získat procent?

BARTOŠ: Je to odteď za dva roky, takže čísla vám neřeknu. Proběhnou ale zásadní změny ekonomického typu, proběhne pravděpodobně brexit. Už teď se projevuje krize v automobilovém průmyslu a brexit tomu ještě napomůže. Současná vláda bude muset začít řešit věci, které doposud nemusela.

Máme kompletní tým, který řeší evropskou politiku, zahraničí a obranu. Máme velké množství spolupracujících subjektů i v Evropském parlamentu.

Rostoucí ekonomika dává výhodu, že na daních vyberete každý rok víc, i když jste nic nedělal, a vláda si v tomto roce i v tom předchozím vypomáhá ze zdrojů, které už další vláda mít nebude. Lidé nemají čas věnovat se politice na každodenní bázi a já se jim nedivím. Vždyť bojují za chléb vezdejší, starají se o rodinu a mají jiné zájmy. Možná mají dobrou mzdu, netrpí akutním nedostatkem, ale to není garantováno věčně.

LIDOVÉ NOVINY: Příští vláda bude zažívat předsednictví v Evropské unii. Už se na to připravujete?

BARTOŠ: Spíše si rvu vlasy, jak málo financí se na to dá. Vláda to zredukovala příliš. Když ale tohle podceníme, bude to problém.

LIDOVÉ NOVINY: Má vaše strana dostatek odborníků na EU a celkově na zahraniční politiku?

BARTOŠ: Máme kompletní tým, který řeší evropskou politiku, zahraničí a obranu. Máme velké množství spolupracujících subjektů i v Evropském parlamentu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.