Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 9
  • Poslední: 24.6.2017 7:05
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Ono by bylo třeba znát...

... i názor druhé strany. Bez toho se pohoršovat nad tím, že excelentní vědec odchází je poněkud manipulativní. Tuším, že mohlo jít i o to, kolik k těm 38 milionům (asi menší částce vzhledem k posilování koruny) přidá fakulta a na čí úkor. Ona každá mince má dvě strany.

A českou vědu (pokud něco takového existuje) neudělají excelentní vědci, kteří jeden grant řeší tady a druhý onde, podle toho, kdo jim nabídne lepší podmínky. Tak nějak mi to připomíná ty firmy, které staví a zavírají různě po světě montovny v závislosti na tom, jaké dostanou investiční pobídky.

Re: Ono by bylo třeba znát...

Spravne otazky na fakultu by tedy mely znit: Jakym zpusobem fakulta spravuje zadosti o ERC granty? Je mozne, aby fakulta netusila, jakou podporu z jeji strany bude vyzadovat udeleni ERC grantu? Neni soucasti zadosti nejaky "support letter"? A je to pak chyba managementu fakulty nebo zadatele?

V te druhe casti nesouhlasim - myslim, ze ceska veda nutne potrebuje i excelentni vedce, kteri budou "jeden grant resit tady a druhy onde, podle toho, kdo jim nabidne lepsi podminky." Kultivace rizeni a akademicke administrativy takove vedce vyzaduje jako sul a budou z toho profitovat vsichni (vedci).

Re: Ono by bylo třeba znát...

Proto tam je ta závorka "(pokud něco takového existuje)". O "české vědě" (stejně jako jiné národní vědě) bych mluvil velmi opatrně. Excelentní věda (přírodní vědy, technika, ekonomie...) je globální nebo alespoň kontinentální. Excelentní národní vědu mohou v těchto oborech dělat pouze ve značně uzavřených systémech, pokud na to mají prostředky. Nebo ji lze dělat na tématech, která nikoho mimo danou zemi nezajímají. Ale pak nastane otázka, jak se pozná excelence takové vědy (napadá mne třeba historie - koho zajímá brilantní studie na téma "středověké měšťanské domy ve městě X"?).

Přínos českých vědců, kteří stráví produktivní věk po různých světových univerzitách a výzkumných pracovištích pro rozvoj "české věd" je asi takový, jako přínos J. Jágra pro český hokej. Možná může být jeho příběh motivací pro kluky, kteří to chtějí také dotáhnout do NHL, ale k jejich tréninku a přípravě na to, aby byli dobří, nijak nepřispívá. To dělají ti bezejmení, kteří se jim každý den věnují na tréninku.

Jinak k vašim otázk

Re: Ono by bylo třeba znát...

dokončení:

Jinak k vašim otázkám na fakultu - myslím, že zcela přesně

charakterizují v normálním světě neudržitelný způsob výběru akademických

funkcionářů, který nezaručuje jakoukoliv kontinuitu přesahující jejich

funkční období. Šance změnit to byla a dlouho zase nebude. Těch

"vlivných", kteří se třesou na to, až jim "správně navolený" (citát

jednoho z nich) senát pověsí řetěz na krk a budou velkými hodnostáři je

příliš mnoho.

Re: Ono by bylo třeba znát...

Součástí návrhu změny vysokoškolského zákona připravovaného Tomášem Hrudou byla i změna výběru profesorů. Já jsme se snažil proti prezidentu Zemanovi prosadit místo "Fialovy novel", která by přinesla jen to, že profesory by jmenoval správní soud, běžné profesory jmenované univerzitou a ročně několik státních profesorů jmenovaných mezinárodní "prezidentskou" vědeckou radou. No, nepovedlo se, ale alespoň jsem na téma upozornil.

A další vývoj mi dal za pravdu. Nejmenovaní profesoři se domáhají svých titulů u správního soudu a absence naděje na státní profesuru odvádí ty nejlepší. Jen mne nikdy nenapadlo, že nové vedení GAČR si v tom zahraje také svůj part kdy neuzná články v Nature jako výsledek. Prý " Má ERC tak co by ještě chtěl.."

A je to

Všechny iniciativy za excelentní týmy a tenure - track system, které v letech 2012 a 2013 připravovali Haňka, Kopicová, Hruda, Zaorálek a Štys, bojkotovala s posměchem více-méně celá vědecká obec. Profesor Zima, rektor UK, dokonce podpořil ministra Chládka ve spuštění jedné z největších vědeckých ostud v historii ČR, zrušení výzvy 2.1 po odeslání výsledků žadatelům, když už se někteří stěhovali.

Takže nejlepší zas odcházejí. A není to vina systému nebo poskytovatelů, ale vědců a akademiků samotných. Není divu, že jim ministr Pilný, který věc dobře chápe, chce snížit podporu.

(Welcome to real world, Petře.)

Re: A je to

Logicky vzato, přeci nemůže být někdo excelentnějí, než naši zasloužilí akademici, čest výjimkám.

Jen aby nebyl zklamán. Ono Německo už není

Německo.

Re: Jen aby nebyl zklamán. Ono Německo už není

Spíše bych uvažoval, proč od nás odchází, a ne, kam jde.