Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

XP dožívá. Blíží se soudný den?

  22:12
Operačnímu systému Windows XP bude letos třináct let. Uživatelé třetiny počítačů po celém světě se vlastně nemuseli divit, když Microsoft oznámil, že od 8. dubna končí s oficiální podporou tohoto systému. A totéž platí pro kancelářskou sadu Office 2003. Faktem je, že redmondská firma aktuálně nabízí o tři až čtyři generace novější řešení. Co ukončení podpory znamená pro uživatele i pro samotný Microsoft?

foto: © ČESKÁ POZICE / Richard CortésČeská pozice

Operačnímu systému Windows XP bude letos třináct let. Uživatelé třetiny počítačů po celém světě se vlastně nemuseli divit, když Microsoft oznámil, že od 8. dubna končí s oficiální podporou tohoto systému. A totéž platí pro kancelářskou sadu Office 2003. Faktem je, že redmondská firma aktuálně nabízí o tři až čtyři generace novější řešení. Co ukončení podpory znamená pro uživatele i pro samotný Microsoft?

Oba produkty prošly značnou část své existence na trhu bok po boku. Zákazníci, kteří si pořídili počítač s Windows XP, současně využívali i kancelářskou sadu Office 2003. Z hlediska použitelnosti operační systém Windows XP patřil po relativně nestabilních verzích Windows 95, 98 a ME k tomu lepšímu, co Microsoft vytvořil. (Zmínit samozřejmě lze i platformu Windows 2000, ta však primárně směřovala do podnikového prostředí.)

Co se týká elementární funkčnosti, mnoho uživatelů „ikspéček“ nemělo a nemá důvod ke změněCo se týká elementární funkčnosti, mnoho uživatelů „ikspéček“ tedy nemělo a nemá důvod ke změně. Zástupci Microsoftu to však vidí jinak. „Těší nás, že systém Windows XP dobře sloužil uživatelům tak dlouho, nicméně byl navržen před více než třinácti lety a nesplňuje v tuto chvíli požadavky na moderní operační systém, a to jak z pohledu bezpečnosti, tak i funkčnosti,“ komentuje ukončení podpory například manažer divize Windows Client Lukáš Křovák.

Letité a osvědčené

V softwarovém byznysu patří Windows XP k jedněm z nejdéle podporovaných produktů vůbec. Microsoft dlouho neměl čím tuto verzi nahradit. Když se v roce 2007 objevila generace Windows Vista, nesetkala se s úspěchem ani u domácích, ani u podnikových uživatelů. Podstatně vřelejší přijetí čekalo na Windows 7 z roku 2009.

Z informací společnosti Net Applications za leden až únor vyplývá, že verzi Windows XP stále využívá téměř 30 procent majitelů osobních počítačů na světě. Novější Windows 7 pracují na necelých 48 procentech strojů a nejmodernější Windows 8 a 8.1 drží necelých 11 procent. (Za povšimnutí stojí i zhruba půlprocentní zastoupení Windows 98 a Windows 2000, jejichž podpora skončila již před lety).

Operační systémy v osobních počítačích
Operační systémy v osobních počítačích
Windows 747,31 %
Windows XP29,53 %
Windows 86,38 %
Windows 8.14,30 %
Mac OS X 10.93,48 %
Windows Vista3,10 %
Linux1,48 %

Poznámka: podíl na světovém trhu; statistika celosvětově za únor 2014.
Pramen: NetMarketShare (údaje jiných poskytovatelů statistik se mohou lišit)

V České republice fungují Windows XP podle informací Microsoftu zhruba na jednom milionu osobních počítačů. V relativním vyjádření jde o 21 procent tuzemské uživatelské základny.

Životní cyklus osobních počítačů se obvykle pohybuje mezi čtyřmi a šesti lety. Uživatelé systému Windows XP si tedy – při zachování této periody – mohli počítač obměnit minimálně dvakrát. Zatímco pro trh znamenala dlouhodobá přítomnost jedné použitelné platformy stabilitu, pro Microsoft šlo nejspíš o období stagnujících tržeb v daném segmentu.

Aspekt nebezpečnosti

Již v době přípravy operačního systému Windows Vista kladli vývojáři velký důraz na bezpečnost. Nakonec svou snahu nejspíš i přehnali, neboť se produkt nekomfortně ovládal a měl poměrně vysoké nároky na výkon hardwaru. A právě zabezpečení se stalo i největším tématem blížícího se ukončení podpory Windows XP.

„Po ukončení podpory významně vzroste riziko nákazy tohoto systému nežádoucím softwarem.“Zástupci Microsoftu upozorňují na „zranitelnosti“ operačního systému, jež přestanou být ošetřovány pomocí záplat a aktualizačních balíčků. „Po ukončení podpory významně vzroste riziko nákazy tohoto systému nežádoucím softwarem. V důsledku toho se zvýší riziko zneužití citlivých dat, získání přístupových údajů k online službám nebo zneužití počítače pro různé typy útoků či dalšího šíření nežádoucího softwaru,“ tvrdí Lukáš Křovák. Toto varování, očekávatelné z úst představitele Microsoftu, stojí za podrobnější rozbor.

Funkčnost „ikspéček“ s koncem podpory ohrožena nebude. Změní se ale dva aspekty jejich provozu:

  • počítač již nikdy neobdrží žádnou aktualizaci;
  • výrobci hardwaru a softwaru začnou od Windows XP ustupovat.

Z hlediska bezpečnosti jde o poměrně závažný problém. Pokud počítač s Windows XP po 8. dubnu nepřipojíte k internetu, bude v podstatě zcela bezpečný, pohyb na síti však rizika zvyšuje.

Ani u producentů ochranných aplikací nelze čekat, že budou zastaralou a nepodporovanou verzi operačního systému ošetřovat věčněOperační systém útočníci vzhledem k jeho věku velmi dobře znají. A zatímco dosud objevené zranitelnosti a případné funkční nedostatky řešil Microsoft coby výrobce, od 8. dubna na problémy již nikdo reagovat nebude. Útočníci tedy budou mít v podstatě volné pole působnosti.

Část jejich aktivit mohou odfiltrovat bezpečnostní programy (antiviry, firewally, antispamy apod.), ani v případě producentů ochranných aplikací však nelze čekat, že zastaralou a nepodporovanou verzi operačního systému budou ošetřovat věčně. Pokročilé útoky ovšem povětšinou obcházejí bezpečnostní nástroje a využívají nedostatky v kódu, jenž žádnou obranu mít nebude.

Situaci v oblasti zabezpečení nemění ani skutečnost, že Microsoft bude do července 2015 poskytovat uživatelům Windows XP bezpečnostní nástroj Malicious Software Removal Tool. Ten do jisté míry pouze supluje funkci antiviru nebo obecně antimalwaru.

Operační systém Windows XP si uživatelé mohli oficiálně pořídit ještě v roce 2010. Konec podpory po necelých čtyřech letech jejich investici poněkud zmařil. Existují ještě verze s dodatkem Embedded (vestavěné), které pohánějí různá zařízení včetně bankomatů (v běžných počítačích je ale téměř nenajdeme). V jejich případě končí podpora v roce 2016, u některých vydání až v roce 2019.

Na konec podpory Windows XP již zareagovaly některé instituce. Například UniCredit Bank nebo Poštovní spořitelna k 8. dubnu letošního roku ukončí oficiální podporu tohoto operačního systému pro své internetové bankovnictví. Otázkou však je, zda bude bezpečnostní riziko přeneseno na uživatele, nebo dojde na reálnou nemožnost z Windows XP do těchto služeb přistupovat. V podstatě stejně musejí zareagovat všechny finanční domy i další organizace pracující s citlivými údaji a minimálně formální podporu ukončit.

Konzervativní, nebo rigidní uživatelé

Platforma Windows si na trhu vytvořila silnou pozici. Vznikl obrovský ekosystém aplikací, které v podstatě nelze provozovat na jiné infrastruktuře.Analytici společnosti Directions on Microsoft zjistili, že zejména v podnikovém prostředí panuje velmi nízká ochota k pravidelným a častým obměnám operačních systémů a kancelářských balíků. Před lety si organizace pořídily Windows XP a Office 2003. Část z nich posléze přešla na verze Windows 7 a Office 2010. Pro další změnu v krátkodobém horizontu existuje pouze minimální podpora. To dokládají relativně nízké prodeje licencí operačního systému Windows 8 a 8.1 (v únoru 2014 mělo jít o 200 milionů kusů celosvětově).

Platforma Windows si na trhu vytvořila silnou pozici, které se přizpůsobili i nezávislí producenti softwaru. Vznikl obrovský ekosystém aplikací, které v podstatě nelze provozovat na jiné infrastruktuře. Zejména podnikoví uživatelé musejí tuto kontinuitu zachovat a přechod na jiné platformy by ekonomicky i funkčně jen těžko obhajovali.

Změny nevyhnutelné a možné

Co se změní pro Microsoft? Uživatelé, respektive zákazníci redmondské firmě stále prezentují svou sílu. Před lety odmítli Windows Vista, nyní kritizují Windows 8. Máloco je navíc přesvědčí, aby urychlili životní cyklus infrastruktury, do níž před několika málo lety investovali.

Microsoft v aktualizaci Windows 8.1 údajně připravuje změny, jež by operační systém měly opět přiblížit prostředí klasických desktopů. Navíc se musí hluboce zamyslet nad svým obchodnímmodelem. Nutit zákazníky, aby si každé dva roky kupovali novou licenci, na trhu nejspíše neobstojí. Konkurence povětšinou vychází z open source řešení, případně – jak to učinila firma Apple – považuje operační systém za doplněk hardwaru, jenž nemusí být zpoplatněn vůbec.

Nutit zákazníky, aby si každé dva roky kupovali novou licenci, na trhu nejspíše neobstojíUkončení podpory Windows XP je vzhledem k jejich rozšíření obrovskou příležitostí pro „udělání“ velkého byznysu. Microsoft o tom ví a snaží se akcentovat citlivou oblast zabezpečení. Nutno podotknout, že jeho varování není bezdůvodné a rizika skutečně existují. Otázkou však je, zda uživatelé musejí bezpodmínečně akceptovat současné nabídky z Redmondu.

Bouřlivý rozvoj

Svět operačních systémů po letech stagnace zažívá bouřlivý rozvoj. Primárně se odehrává v segmentu mobilních zařízení, ale ledy tají i v případě osobních počítačů. Pokud majitelé zařízení s Windows XP usoudí, že se skutečně nechtějí vystavovat rizikům neošetřené platformy, mají k dispozici podstatně širší paletu možností než před lety.

Vedle modernějších verzí operačního systému Windows lze zvážit další proprietární nabídku z dílny společnosti Apple. Její operační systém Mac OS je sice svázán s dražším hardwarem, ale rozhodně jde o životaschopnou alternativu.

Pokud majitelé zařízení s Windows XP usoudí, že se nechtějí vystavovat rizikům neošetřené platformy, mají k dispozici širokou paletu možnostíTradiční okrajovou roli již zaujímají různé linuxové distribuce. Oproti minulosti se jich však nemusí nikdo příliš obávat. Na trhu existuje řada uživatelsky přívětivých Linuxů, jejichž podpora hardwaru se výrazně zlepšila, a problémy nenastávají ani při instalaci. Mnoho uživatelů by bylo nejspíše překvapeno, jak málo rozdílů mezi Linuxem a Windows – z hlediska ovládání – existuje. Stále ovšem platí, že více či méně stoprocentní podporu všech výrobců hardwaru a softwaru mají Windows.

Zejména v USA však zaznamenává úspěch další desktopová platforma – operační systém Chrome OS, vyvíjený společností Google. Jde o open source a nutnou podmínku jeho využití představuje stálé internetové připojení. V případě Chrome OS i Linuxu však jistou nevýhodu představuje poměrně nerozvinutý aplikační ekosystém. Mnoho producentů programového vybavení s jinými platformami než Windows stále nepočítá. S příklonem vývojářů k webovým řešením, zejména cloudovým službám, se však tento handicap rychle zmenšuje.

A pokud jde o náhradu kancelářského balíku Office 2003, na trhu existuje ještě širší spektrum možností. Uživatelé mohou samozřejmě přejít namodernizované verze Microsoft Office, případně volit mezi několika open source řešeními, která se navíc Office 2003 mnohem více podobají stylem ovládání. Roste i popularita cloudových služeb, jež minimálně elementární funkcionalitu zajistí. Mezi jejich poskytovatele patří firmy Microsoft, Google nebo Zoho. V základní podobě jsou všechny zdarma.

  • Přečtěte si rovněž průzkum ČESKÉ POZICE mezi předními českými manažery na téma očekávaných potíží s XP.