Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Winston S. Churchill: Triumf a tragédie po 50 letech

Díky britskému státníkovi Winstonu Churchillovi, který zemřel 24. ledna 1965, naše civilizace v letech 1939 až 1945 přežila. Na konci druhé světové války ale neměl dost mocenské síly, jen tu rétorickou, kterou však na rozdíl od období 1936 až 1940 stejně skvěle nepoužil. V tom spočívá triumf i tragédie jeho státnictví. Píše Roman Joch.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

25. 1. 2015 22:15
pořád stejná nota

v mnichově nikdo nevolil mezi hanbou a válkou. V mnichově západní mocnosti nemohly vůbec nic dělat, ať by smlouvu podpořily nebo ne, výsledek by byl zhruba stejný

0 0
možnosti

J. Křivan

26. 1. 2015 11:00
Re: pořád stejná nota

Čertíku nastudujte si trochu historii a zkuste to znova. Prostě si nikdo kvůli ČSR nechtěl rozzlobit Hitlera a výsledek se dostavil. Hitler se odvděčil, dokonce tolik, že i ze Stalina se stal pro protihitlerovskou koalici důležitý kamarád.

0 0
možnosti
poznámky

P. Joch mívá svérázné názory, ale mám pocit, že tentokrát je mu trochu křivděno. Samozřejmě tíhu porážky Německa neslo nejvíc SSSR, ale není to tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát. Význam VB, kterou do války strhl právě W.Ch., byl v tom, že svým vzdorem na sebe vázala značné množství sil, které Hitlerovy chyběly proti Stalinovi. Byly to jednak síly umístěné a poražené v Africe, dále pro Německo nepříliš úspěšné námořní operace, které vyčerpávaly německý průmysl a suroviny, a ze všeho nejvíc VB byla základnou pro kobercové nálety na německý průmysl, který dostával opravdu těžké rány. V důsledku leteckých bitev Německu značně chyběla letadla na východě. V neposlední řadě je nutné připomenout, že v r. 1943 došlo k spojenecké invazi na Sicílii a ještě téhož roku byla rozšířena do Itálie. Takže není pravda, že by Spojenci úmyslně vyčkávali až do 1944 na Normandii. Nehledě na to, že Den D byla tak monstrózní akce, která zkrátka potřebovala značnou dobu na přípravu.

0 0
možnosti

25. 1. 2015 15:25
Roosevelt totiž potřeboval - na rozdíl od Churchilla,

pro něhož vše skončilo v květnu 1945 a on byl ochoten dokonce reaktivovat zajaté německé vojáky a důstojníky do boje proti Rudé armádě (viz Operation Unthinkable) - pomoc Rudé armády i proti Japonsku. V květnu 1945 ještě neměl Bombu a kromě toho ani její použití v srpnu 1945 Japonce nezlomilo - podobně zničených měst jako Hirošima a Nagasaki byly v Japonsku desítky, jen to nezpůsobila jedna bomba a jedno letadlo.

Japonci pochopili, že končí, ve chvíli, kdy SSSR vypověděl smlouvu o neútočení, vyhlásil jim válku a napadl zhruba milionovou kuantungskou armádu v Mandžusku. Za několik dní, či týdnů vyřadila Rudá armáda z boje víc Japonců, než USArmy za celou dobu války. Ridé armády se Japonci báli od Chalchyn Golu tak, že nepodpořili svého spojence a SSSR nenapadli - radši napadli USA.

0 0
možnosti

J. Křivan

25. 1. 2015 17:41
Re: Roosevelt totiž potřeboval - na rozdíl od Churchilla,

Chlape, kontrolujte si co píšete Roosevelt zemřel 12. dubna 1945.

0 0
možnosti

Ludekr2

25. 1. 2015 11:36
Nedostatky Jochovy analýzy

RJ nerozumí a nevnímá sociální a ekonomickou historii a její vliv na politiku: hospodářskou krizi 1929- a nacionalismus, který se stal náhradní a fanatickou náhražkou tradičního náboženství. K tomu u nás přistoupila zaslepenost politických elit - neschopnost řešit německou a slovenskou otázku.

I moudrý a předvídavý Churchill tyto věci nedostatečně vnímal a proto po válce neuspěl. To však neumenšuje jeho proziravost a heroismus v letech před válkou a během ní.

0 0
možnosti
Pane Jochu, existuje vůbec NĚCO, pod co

byste se styděl podepsat? Vy máte fakt hroší kůži! Churchill s Američany slíbil Sovětům, že během srpna-září 1942 bude na evropské pevnině vytvořená 2. fronta "... pokud nenastanou nepředvídatelné okolnosti ..." No baže nastaly: Britové se vydali kočkovat do Afriky, kde, pravda, vyhráli bitvu u El-Alamejnu, kterou Churchill neváhal co do významu srovnávat s vítězstvím Sovětů u Stalingradu. Můžete mi, pane Jochu, vysvětlit, proč ve válce padlo skoro 7 milionů sovětských vojáků, když porážku německého fašizmu zmáknul Churchill? To se uchechtali k smrti nebo co?

0 0
možnosti

Goeg

24. 1. 2015 20:46
To jsou veci

Tak jsem se dozvedel, ze Churchill porazil nacismus a take ze jemu (a pouze jemu) vdecime za preziti. K teto velice subjektivni interpretaci druhe svetove valky neni treba nic dodavat.

0 0
možnosti

J. Křivan

24. 1. 2015 17:09
tohle už snad není náhoda.

Napřed nás ukrajinský premiér Jaceňjuk přesvědčuje že SSSR přepadl Německo, potom nás polský ministr zahraničních věcí Schetyna poučí, že Osvětim osvobodili Ukrajinci. Teď nás Joch přesvědčuje, že všechno mohlo být jinak kdy to šlo podle Churchilla a navíc,že Stalin byl Hitlerův kamarád. Naše děti se budou učit, že Žižka byl vrah a Zikmund ta liška podšitá byl miláček českého národa.

PS Američané byli rádi, že nemusí osvobozovat Prahu, nač další mrtvé, když to za ně udělají Rusové.

0 0
možnosti

J85a40n 87K27r53u88p49k37a

24. 1. 2015 15:51
Balkán místo Normandie

Churchill naneštěstí neprosadil "balkánskou" variantu. Přitom se Spojenci mohli spolehnout na jugoslávské a řecké partyzány, kteří by v okamžiku invaze sešli z hor a vpadli wehrmachtu do zad. Cesta do střední Evropy by byla volná a Spojenci by zatarasili Rusům na Prahu. Varšava už však byla poněkud z ruky a blíže k východní frontě.

0 0
možnosti

25. 1. 2015 15:17
Re: Balkán místo Normandie

To by ovšem museli západní spojenci vyvinout takové úsilí a pravděpodobně přijít o tolik lidí i techniky (a to si nemohli dovolit) jako SSSR od Operace Bagration v červnu 1944 do května 1945...

0 0
možnosti
Po válce byl Stalin nejmocnějším člověkem planety

Rosseveld ovšem byl pod tlakem veřejného mínění v USA, které se snažili ovládnout američtí komunisté. Po válce Stalin, jehož propaganda dokázala dobytí Berlína obratně prodat do celého světa, byl v USA někde polobohem. Problémy s marxizmem byly i v konzervativní Anglii, což způsobilo, že Churchill musel opustit Postupimskou konferenci, která pak se v podstatě odehrávala ve Stalinově režii.

0 0
možnosti
Re: Po válce byl Stalin nejmocnějším člověkem planety

Technická: "Problémy s marxismem byly i v Anglii..." spojka "i" lehce zavádí a vyvolává pocit, že marxismus byl do Anglie dovezen. On především (nejen) v Anglii vznikal a do Ruska ho dovezli Lenin a Trockij. Podle mě Stalin marxista nebyl. Byl to čistě konstruktér moci bez jakýchkoliv ideí (v tomto byli Lenin a Trockij o trochu lepší).

0 0
možnosti

J. Václav 261

23. 1. 2015 23:47
Léta padesátá, kdy Chuchill burcoval

znovu proti komunizmu bylo zřejmě už pozdě. Sovětský svaz už měl jadernou zbraň, kterou by bez váhání použil. Likvidaci komunizmu zřejmě prošvihli Američané, když se zastavili na Labi.

0 0
možnosti
Re: Léta padesátá, kdy Chuchill burcoval

W. Ch. si nepochybně uvědomoval význam jaderných zbraní a zřejmě proto byla jeho rétorika proti SSSR slabší. Na válečné tažení už nebyl prostor a tudíž se už jako burcující politik v nových poměrech zkrátka nehodil. Je paradoxní mluvit o něm jako o politikovi, který bojoval za svobodnou Evropu, když sám nechtěl svobodnou Indii.... My Evropané se na ten svět stále díváme z vrchu a své dějiny považujeme za jediné světovo významné a určující. Časy se mění stejně jako tenkrát...

0 0
možnosti