Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Westinghouse předběžně vítězí v temelínském tendru

  23:47

Rusové jsou zatím druzí, ale konečné pořadí se za půl roku může lišit.

foto: Česká pozice

Elektrárenská společnost ČEZ už má jasno, jaké je předběžné pořadí v tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně. Příští týden je oznámí jednotlivým uchazečům. Na prvním místě je americko-japonská společnost Westinghouse, na druhém konsorcium MIR.1200 ruského Rosatomu a plzeňské Škody JS. ČESKÉ POZICI to potvrdil dobře informovaný zdroj.

Původní třetí uchazeč o historicky největší zakázku v českých dějinách za zhruba 250 miliard korun, kterým byla francouzská Areva, v průběžném pořadí vůbec nefiguruje. ČEZ ji totiž loni z tendru vyřadil proto, že nesplnila podmínky tendru. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tento verdikt potvrdil, Areva se však hodlá dále odvolávat – v této fázi k předsedovi českého antimonopolního úřadu.

Předběžné pořadí nicméně ještě neznamená nic definitivního. ČEZ bude dále vyjednávat s oběma zbývajícími uchazeči, finální verdikt by měl padnout do září. Rozdíl mezi Westinghousem a česko-ruským konsorciem bude podle všeho těsný, což by mělo oba zájemce motivovat k vylepšování nabídek.

Česká strana dává najevo i to, že není spokojena, jak Rusové podceňují komunikaci

ČEZ nyní oba uchazeče posuzuje čistě podle předložené nabídky a ceny. Žádnou roli tedy nehraje, že Rusové podle všeho nabízejí větší podíl subdodávek českému průmyslu. Stejně tak ovšem průběžné pořadí nezohledňuje případné politické preference ve prospěch Američanů. Podle některých informací však česká strana dává najevo i to, že není spokojena, jak Rusové podceňují komunikaci v ekonomické diplomacii.

Temelínský tendr sice zatím pokračuje víceméně podle plánu, přesto není jisté, zda se ČEZ nakonec do stavby dalších dvou temelínských bloků vůbec pustí. Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška v nedávném rozhovoru uvedl, že ČEZ letos s vítězem výběrového řízení uzavře prozatím předběžnou smlouvu. Podpis finální smlouvy může následovat mnohem později, snad v roce 2016.

Do té doby má ČEZ stále možnost od dohody ustoupit. To by se mohlo stát v případě, že tuzemská elektrárenská jednička neprosadí na české politické scéně a v Bruselu garanci ve formě pevně stanovených výkupních cen elektřiny. Bez ní by byl temelínský projekt ekonomicky příliš rizikový.

Souboj technologií

Westinghouse pro třetí a čtvrtý blok Temelína nabízí své moderní reaktory AP1000, které na rozdíl od minulosti sázejí primárně na pasivní prvky bezpečnosti

Westinghouse nabízí pro třetí a čtvrtý blok Temelína své moderní reaktory AP1000, které na rozdíl od minulosti sázejí primárně na pasivní prvky bezpečnosti – tedy na takové, které nejsou závislé na přívodu elektřiny, ale spoléhají na přirozené síly typu zemské přitažlivosti. V případě AP1000 Američané uplatňují takzvané modulární řešení: jde o jakousi obří skládačku z velkých dílů, které se dopravují na místo stavby. Někteří experti označují takové řešení za revoluční, jiní ho považují za nevyzkoušené. Každopádně by mělo vést k úsporám finančních nákladů. První reaktory AP1000 se stavějí v Číně, zatím nejsou v provozu.

Ruská nabídka MIR.1200 naopak vychází z tradice. Má jít o nejmodernější reaktor typu VVER. Příznivci spolupráce s Rusy zastávají názor, že celý český jaderný průmysl je tradičně orientován právě na tento typ reaktorů. Na rozdíl od preferencí řady českých politiků spatřuje převážná část českých průmyslníků a manažerů příležitosti ve spolupráci s Rusy.

Ve skutečnosti jsou technologická řešení obou projektů srovnatelná a pravděpodobně se výrazně nebude lišit ani nabízená cena. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová již dříve ČESKÉ POZICI řekla, že oba typy reaktorů jsou v Česku licencovatelné.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!