Lidovky.cz

Vztah ČSSD s Milošem Zemanem je důležitý, ale nikoliv určující

  10:09
„Na rozdíl od Jana Hamáčka nebo Milana Chovance jsem vyhrál všechny volby, jichž jsem se účastnil. Co více než lídra-vítěze ČSSD potřebuje?“ říká jihočeský exhejtman Jiří Zimola, jenž chce šéfovat ČSSD.

Jiří Zimola, bývalý jihočeský hejtman. foto: Foto Petr TopičMAFRA

Jiří Zimola (46) je mezi členy ČSSD v poslední době jediným, kdo poznal chuť volebního vítězství – v krajských volbách 2016. Bývalý hejtman Zimola je přesvědčen, že jeho strana by měla naslouchat radám a názorům staronového prezidenta Miloše Zemana. Kdyby byl zvolen do vedení, je připraven akceptovat případný nárok hnutí ANO na setrvání trestně stíhaného Andreje Babiše v nové vládě.

V rozhovoru mimo jiné říká: „Dovedu si představit pokračování vlády na půdorysu minulého kabinetu ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Určitě je to pro mě lepší a vůči voličům férovější varianta než tichá podpora komunistů.“

LIDOVÉ NOVINY: Patříte k oblíbencům Miloše Zemana. Co jste říkal na sestavu politiků a manažerů, kteří po vyhlášení voleb vystoupili po boku prezidenta?

Byl jsem ovlivněn pocitem radosti, že Miloš Zeman zvítězil, takže jsem se ani moc nesoustředil, kdo všechno na pódiu je. Koho jsem si ale nemohl nevšimnout, byl náš statutární místopředseda Milan Chovanec, jenž stál po levici pana prezidenta. Po jeho pravici zase stál předseda SPD Tomio Okamura. Tenhle pohled pro mě úplně příjemný nebyl.

ZIMOLA: Sledoval jsem to doma u televize. Zcela jistě jsem byl ovlivněn pocitem radosti, že Miloš Zeman zvítězil. Takže jsem se ani moc nesoustředil, kdo všechno na pódiu je. Koho jsem si ale nemohl nevšimnout, byl náš statutární místopředseda Milan Chovanec, jenž stál po levici pana prezidenta. Po jeho pravici zase stál předseda SPD Tomio Okamura. Tenhle pohled pro mě úplně příjemný nebyl.

LIDOVÉ NOVINY: Spekuluje se, že tím, kdo dostal Milana Chovance po volbách k prezidentovi, byl zejména poradce Martin Nejedlý. Jaký vy s tímto vlivným podnikatelem či s kancléřem Vratislavem Mynářem máte vztah?

ZIMOLA: Oba znám jako nejbližší spolupracovníky pana prezidenta. Řešili jsme spolu provozní věci, například cesty pana prezidenta k nám do Jihočeského kraje.

LIDOVÉ NOVINY: Martin Nejedlý se netají úzkou vazbou na Moskvu a Kreml. Považujete ho za kontroverzního muže?

ZIMOLA: Pan Nejedlý i pan Mynář jednali vždy korektně. Považuji je za spolupracovníky prezidenta, který si je vybral do týmu, a to respektuji.

LIDOVÉ NOVINY: Nakolik je podle vás pro chod ČSSD určující vztah s prezidentem Zemanem?

Pan Nejedlý i pan Mynář jednali vždy korektně. Považuji je za spolupracovníky prezidenta, který si je vybral do týmu, a to respektuji.

ZIMOLA: Řekl bych, že vztah ČSSD s Milošem Zemanem je důležitý, ale nikoliv určující. Je to bývalý předseda, který sociální demokracii vytáhl z politického dna k monumentálnímu výsledku více než 32 procent. V tomto smyslu Miloš Zeman navždy zůstane ikonou ČSSD z přelomu 90. let a nového tisíciletí. Považuji ho za sociálního demokrata, a proto si myslím, že je dobré vyslechnout si jeho rady a názory na dění kolem ČSSD.

LIDOVÉ NOVINY: Takže podle vás bylo chybné, že za předsedy Bohuslava Sobotky se vedení strany od Zemana odklonilo?

ZIMOLA: To, že se řada sociálních demokratů od něho otočila, považuji za nešťastné. Koneckonců prezidentské volby ukázaly potenciál tuzemské levice, potažmo ČSSD – naší straně to ukázalo, do jakých vod můžeme sáhnout.

LIDOVÉ NOVINY: Lze procentuálně vyjádřit, jaký postoj k hlavě státu mají členové strany?

ZIMOLA: Z toho, co vidím a slyším na stranických fórech a konferencích, si troufám tvrdit, že naprostá většina členů se přiklání k odkazu Miloše Zemana. Nicméně je smutným faktem, že tato většina je méně slyšitelná než menšina, která se od prezidenta odvrací.

LIDOVÉ NOVINY: Kandidujete na předsedu ČSSD. Proč jste se tak rozhodl?

Považuji Miloše Zemana za sociálního demokrata, a proto si myslím, že je dobré vyslechnout si jeho rady a názory na dění kolem ČSSD

ZIMOLA: Po loňském volebním debaklu jsem byl spolustraníky přesvědčován, abych hozenou rukavici zvedl. Na předchozích sjezdech jsem kandidoval například na řadového místopředsedu. Před rokem jsem sice nekandidoval, ale Bohuslavu Sobotkovi jsem říkal, že jsem připraven ČSSD pomáhat. Nechtěli však mé názory slyšet, udusili vnitrostranickou debatu a následky dodnes pociťujeme.

Po prohře jsem očekával, že nejužší vedení strany se k výsledku nějak chlapsky postaví. Jiří Paroubek, který v roce 2010 volby vyhrál, ale ne s takovým rozdílem, jak se očekávalo, takový krok udělat uměl – přijal vlastní odpovědnost za výsledek a odstoupil. Čekal jsem, jestli se nerozběhne nějaká debata. Na to už jsem se nemohl dívat.

LIDOVÉ NOVINY: Co vás zlomilo?

ZIMOLA: Pohár přetekl 28. ledna v průběhu naší jihočeské konference. Tehdy jsem se dozvěděl, že Milan Chovanec obrátil a rozhodl se kandidovat na předsedu. Přitom ještě před třemi měsíci tvrdil, že jeho ambicí je dovést stranu k mimořádnému sjezdu, přičemž on sám kandidovat nebude. Milana Chovance však na konci ledna podpořila plzeňská, zlínská a ústecká organizace. Tak jsem si řekl, že je třeba do boje vstoupit, a nechal jsem se od Jihočechů nominovat.

LIDOVÉ NOVINY: Měl podle vás Milan Chovanec rezignovat už po volbách na post statutárního místopředsedy?

Prezidentské volby ukázaly potenciál tuzemské levice, potažmo ČSSD – naší straně to ukázalo, do jakých vod můžeme sáhnout

ZIMOLA: Je to složitější. Říkal jsem osobně Milanu Chovancovi, že bylo z jeho strany správné, aby dovedl stranu do mimořádného sjezdu. Bylo třeba, aby dočasně stranu po volbách jako administrátor někdo řídil. Vyčítám mu ale jeho názorový obrat a kandidaturu na předsedu, jako by se nic nestalo. Navíc po měsících ticha a přešlapování.

LIDOVÉ NOVINY: Proč tak podle vás učinil?

ZIMOLA: Možná se domnívá, že členská základna na ostudný debakl zapomněla. Možná si myslí, že on sám nebyl příčinou porážky a že míra zavinění prohry není taková, jak si třeba naopak myslí někteří členové. Do hlavy mu nevidím a jeho pohnutky nechci dále komentovat.

LIDOVÉ NOVINY: Vedle místopředsedy Chovance je dalším kandidátem, který získal výraznou podporu v regionech, místopředseda sněmovny Jan Hamáček. Jak se liší vaše postoje a vize o straně?

ZIMOLA: Považuji se trochu za outsidera. Chápu jako jistý handicap, že na rozdíl od nich nejsem poslanec, neboť bývalé vedení mě naprosto nedemokraticky vyškrtlo z kandidátní listiny. Na rozdíl od nich se nepohybuji každý den v Praze, a proto možná neznám všechny politické záležitosti, které se v Praze míchají jako guláš.

Před rokem jsem sice nekandidoval, ale Bohuslavu Sobotkovi jsem říkal, že jsem připraven ČSSD pomáhat. Nechtěli však mé názory slyšet, udusili vnitrostranickou debatu a následky dodnes pociťujeme.

Na druhé straně mi to možná dává větší šanci mít určitý nadhled. Mám také možnost slyšet více názory a postoje na základnách v obcích, okresech a krajích. Na rozdíl od Jana Hamáčka nebo Milana Chovance jsem více spjat s dlouholetou komunální a regionální politikou – to si myslím, že je pro podzimní komunální volby důležité. Neskromně mohu říci, že na rozdíl od nich jsem vyhrál všechny volby, kterých jsem se účastnil. Co více než lídra-vítěze nyní ČSSD potřebuje?

LIDOVÉ NOVINY: Bude na hradeckém sjezdu vedle vztahu ČSSD k Miloši Zemanovi druhým dominantním tématem postoj vaší strany k sestavování nové vlády?

ZIMOLA: Očekával bych, že stěžejním tématem sjezdu bude vůle delegátů nastartovat sociální demokracii do dalších měsíců – především do senátních a komunálních voleb. Můžeme vstát jako legendární fénix z popela a ukázat voličům, že se s námi i nadále musí počítat. Je třeba ukázat ČSSD jako stranu, která nežije v pražském skleníku, jenž řeší jen vztah s prezidentem nebo podporu Babišovy vlády.

LIDOVÉ NOVINY: Nemalá část republiky ale váš sjezd bude bedlivě pozorovat právě z důvodu sestavování nové Babišovy vlády a kvůli tomu, jak se delegáti k věci postaví.

Vyčítám Milanu Chovancovi jeho názorový obrat a kandidaturu na předsedu, jako by se nic nestalo. Navíc po měsících ticha a přešlapování.

ZIMOLA: Rozumím. Média akcentují silná témata, což postoj ČSSD k vládě bezpochyby je. Spíše jsem měl na mysli, že pro mě je mnohem důležitější, zda si ČSSD do čela prosadí člověka, který bude mít před voliči důvěru. Víte, trochu se obávám, aby se dychtiví pozorovatelé, kteří budou čekat na vyjádření postoje strany k vládě, na sjezdu vůbec dočkali. Během jednodenního sjezdu stihnout navolení nového vedení, debatu o vývoji ČSSD, a ještě k tomu postoj k sestavování vlády – nevím, nevím. Spíše bych si tipnul, že sjezd může být přerušena a může pokračovat v jiném termínu.

LIDOVÉ NOVINY: Kdybyste se stal předsedou ČSSD, šel byste do vyjednávání o vládě s trestně stíhaným Andrejem Babišem?

ZIMOLA: Pokud bych byl vítězem voleb, tedy hnutím ANO, coby možný předseda ČSSD kontaktován, jednání o budoucí vládě bych se rozhodně nebránil. Současně bych přitom jednoznačně akceptoval, že vítězem demokratických voleb bylo hnutí ANO, které má právo, ale i odpovědnost navrhovat lidi do budoucí vlády – tedy i předsedu vlády.

To, že je Andrej Babiš zasažen nálepkou stíhané osoby, je bezesporu vážná věc. Právě proto si musí hnutí ANO zvážit veškeré dopady své nominace. Ctím však presumpci neviny, Andrej Babiš byl obviněn, nikoliv odsouzen. Pokud by tedy hnutí ANO trvalo na nominaci Andreje Babiše na premiéra, byl bych ji ochoten respektovat.

LIDOVÉ NOVINY: V tom se tedy shodnete s prezidentem Zemanem, který rovněž ctí v případě premiéra Babiše presumpci neviny.

Očekával bych, že stěžejním tématem sjezdu bude vůle delegátů nastartovat sociální demokracii do dalších měsíců – především do senátních a komunálních voleb. Je třeba ukázat ČSSD jako stranu, která nežije v pražském skleníku, jenž řeší jen vztah s prezidentem nebo podporu Babišovy vlády.

ZIMOLA: Mě mrzí, že z viditelných osobností se v tomto shoduji právě jen s prezidentem Zemanem. Je normální, aby se v demokratické zemi ctila presumpce neviny. Rozumím tomu, že u politiků se uplatňuje spíše presumpce viny – a vězte, že bych byl prvním, kdo by to podporoval, pokud bych zároveň neměl povědomí, jak bombastické kauzy byly k vidění v médiích, aby následně nezávislý soud rozhodl o jejich nevině.

LIDOVÉ NOVINY: Ostatně vy sám jste odstoupil z hejtmanské funkce poté, co se objevily nejasnosti kolem výstavby vaší chalupy.

ZIMOLA: Ano, na základě svého osobního rozhodnutí jsem k celé věci tak přistoupil. Stejně vyzývám hnutí ANO, aby rozhodlo o své nominaci a vzalo v potaz veškeré plusy a minusy své volby. Jen dodávám, že kdyby Andreje Babiše opět nominovalo na předsedu vlády, budu ctít presumpci neviny a rozhodnutí akceptovat.

LIDOVÉ NOVINY: V jaké fázi je vaše vyšetřování?

ZIMOLA: Na základě sdělení krajského úřadu, které jsem obdržel na konci předminulého týdne, se domnívám, že policie své vyšetřování uzavřela s tím, že k žádnému trestnému činu nedošlo. Abych si byl stoprocentně jistý, požádal jsem podle zákona o svobodném přístupu k informacím konkrétního pana vyšetřovatele o jasné sdělení a o to, zda mohu vyšetřování pokládat za ukončené.

LIDOVÉ NOVINY: Loni na jaře jste uvedl, že kauzu koordinovali lidé z vedení ČSSD. Myslíte si to stále? Byla to odveta za vaše kritické názory na sjezdu ČSSD?

To, že je Andrej Babiš zasažen nálepkou stíhané osoby, je bezesporu vážná věc. Právě proto si musí hnutí ANO zvážit veškeré dopady své nominace. Ctím však presumpci neviny, Andrej Babiš byl obviněn, nikoliv odsouzen.

ZIMOLA: Nepopírám, že za kauzou primárně mohly stát regionální zájmy zejména ODS, která po třech prohrách už byla na jihu Čech vyhladovělá. Já jsem jako hejtman ODS odmítal do koalice. Nelze vyloučit, že ODS zneužila politicky nedospělou poslankyni Radku Maxovou (ANO), která bohužel na vějičku skočila, a domnívala se, že bude moci udělat koalici bez ČSSD. Že se k tomu mohl přidat vnitrostranický zájem zbavit se mě, nelze vyloučit. Důkazy pro to ale nemám a ani je nehledám, neboť celou věc považuji za uzavřenou.

LIDOVÉ NOVINY: Prosazoval byste přímou účast ve vládě, nebo jen podporu menšinové vlády?

ZIMOLA: Jednoznačně by musela být ČSSD přítomná ve vládě a obsadit vládní křesla. Určitě by sociální demokracie musela mít jasný závazek, že vláda bude plnit i program ČSSD. Mě nebaví hrát na toleranci menšinové vlády, protože v tom případě nejde o nic jiného než o teplá místečka na různých fondech a ministerstvech. Povinností každé strany je plnit program, na jehož základě získala od voličů hlasy. Politik může plnit program jen z vládních pozic, nikoliv tak, že se bude schovávat v opozici nebo mlčky podporovat menšinovou vládu.

LIDOVÉ NOVINY: Kdo by pro vás byl ideálním třetím partnerem?

Povinností každé strany je plnit program, na jehož základě získala od voličů hlasy. Politik může plnit program jen z vládních pozic, nikoliv tak, že se bude schovávat v opozici nebo mlčky podporovat menšinovou vládu.

ZIMOLA: Dovedu si představit pokračování vlády na půdorysu minulého kabinetu ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Určitě je to pro mě lepší a vůči voličům férovější varianta než tichá podpora komunistů.

LIDOVÉ NOVINY: Hovoří se i o podpoře SPD Tomia Okamury. Co pro vás jeho hnutí znamená?

ZIMOLA: Vnímám je jako nově vzniklý subjekt, který se etabloval na současné politické scéně. Jsem-li demokrat, musím uznat jejich výsledek. Radost z toho pochopitelně nemám, protože si o té straně nemyslím nic dobrého. Postavila svůj program na strachu lidí, aby posléze přicházela s jednoduchými recepty.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.