Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

VZP: Zrušte 10 000 akutních lůžek, nebo snížíme úhrady

Evropa

  15:05

V nemocnicích je přebytek akutních lůžek, jejich snížení o 10 000 umožní VZP zachovat úhrady péče v nezměněné podobě.  

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vyzvala kraje a další zřizovatele nemocnic ke spolupráci při restrukturalizaci lůžkového fondu všech nemocnic u nás. Největší zdravotní pojišťovna v ČR, která má více než 6,2 milionu klientů, požaduje zrušit deset tisíc akutních lůžek ve zdravotnických zařízeních. „Za podmínky, že se společným úsilím podaří snížit lůžkový fond České republiky o deset tisíc akutních lůžek, bude VZP garantovat nemocničnímu segmentu stávající výši úhrad. To umožní zajistit provoz nemocnic s dostatečným množstvím personálu a adekvátně ho zaplatit,“ uvedl ředitel největší tuzemské pojišťovny Pavel Horák.

O tomto záměru již Horák informoval ministra zdravotnictví Leoše Hegera, ředitele fakultních nemocnic, předsedu správní rady VZP Marka Šnajdra i předsedu Asociace krajů a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška. „Předpokládám, že VZP má důkladnou analýzu, ze které při tomto silném prohlášení vychází,“ sdělil ČESKÉ POZICI Hašek, který se domnívá, že kraje budou mít do celé věci co mluvit a je ochoten jednat.

Horák z VZP: Na dnešní počty akutních lůžek není dostatek personálu

Analýzu má VZP podle ředitelky Odboru komunikace Anny Veverkové k dispozici již dva roky. Podle údajů pojišťovny bylo v Česku k 1. říjnu loňského roku 81 792 lůžek. Z toho akutních lůžek je 54 142 a lůžek následné péče je 27 286. „Na dnešní počty akutních lůžek není dostatek personálu, takže jejich provoz vyžaduje enormně vysoký podíl přesčasové práce, která je zároveň pro zaměstnance při nižších základních platech jedinou možností přivýdělku. Tato situace extenzivního využívání kapacit je neudržitelná,“ vysvětlil Horák.

„Ministerstvo zdravotnictví tuto aktivitu zdravotních pojišťoven podporuje, protože se domnívá, že řadu zákroků není nutno dělat v rámci hospitalizace, ale v režimu takzvané jednodenní péče. Navíc má Česká republika oproti ostatním zemím Evropské unie velký nadbytek lůžek akutní péče,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

O tom, že je v Česku přebytek akutních lůžek, se hovoří již dlouho. Na konci loňského roku probíhala diskuze mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví o tom, že má během letoška docházet k prověřování veškerých lůžek akutní péče (jestli se nemocnici ekonomicky vyplácí, zda jsou dostatečně využívané a podobně). Pokud se zjistí, že jich je přebytek, mohlo by dojít k jejich přeměně na lůžka následné péče nebo k jejich úplnému zrušení. Dle ministerstva situaci musí vyřešit kraje, v případě fakultních nemocnic jejich management.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...