Lidovky.cz

Vznikne dvourychlostní Evropa i v její obraně?

Evropa

  10:50

Pět největších členských států Evropské unie usiluje o vytvoření užší integrace v oblasti Evropské bezpečností a obranné politiky.

Server EUobserver dnes informoval, že pět největších členských států Evropské unie – Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Polsko – usiluje o vytvoření užší integrace v oblasti Evropské bezpečností a obranné politiky (EBOP). Ministři zahraničí těchto zemí v tajném dopise z 2. září požádali vysokou komisařku pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU Catherine Ashtonovou, aby začala připravovat plány na založení vojenského řídícího centra EU.

Mimo jiné v něm uvádějí, že by Ashtonová měla „prozkoumat všechny institucionálních a právních možnosti… pro rozvoj EBOP struktur, především oblasti permanentního plánování a velení“. Těchto pět států si přeje, aby takový plán vznikl během letošního podzimu a na konci roku se již začal provádět.

Založení vojenského řídícího centra by bylo velkým krokem vpřed pro EBOP. Také by však znamenalo rozšíření dvourychlostní Evropy i na oblast obrany. Finanční krize a plány na vytvoření jednotné evropské ekonomické vlády by však mohly vytlačit tuto iniciativu do pozadí, tvrdí EUobserver.

Hlavními iniciátory jsou Polsko a Francie, které dlouhodobě usilují o rozvoj evropské obrané struktury a chtějí rozšířit současné možnosti evropských bojových uskupení. Ta umožňují krátkodobé zapojení armád dvou nebo tří členských zemí EU do akce. Všech pět států hodlá svůj návrh prosadit navzdory velkému odporu Velké Británie. Ta již několikrát deklarovala, že žádné podobné snahy nepodpoří.

Evropská bezpečnostní a obranná politiky (EBOP)

Původní Společná bezpečnostní a obranná politika (SBOP) byla založena  v roce 1999 na summitu EU v Kolíně nad Rýnem. Nový název – Evropská bezpečností a obranná politika (EBOP) – vstoupil v platnost až s Lisabonskou smlouvou. Cílem EBOP je rozvoj vojenských i civilních kapacit pro zvládání krizí a prevenci konfliktů na mezinárodní úrovni, a tím napomoci udržet mír.

V současné době za EBOP zodpovídá Politický a bezpečnostní výbor EU, Vojenský výbor EU a Vojenský štáb EU. V praxi se však EBOP spoléhá na prostředky členských států EU, neboť neexistuje žádná evropská armáda nebo evropský policejní sbor. Při plánování vojenských operací proto musí EU využívat národní operační centra anebo plánovací centrum NATO.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.