Lidovky.cz

Vzestup a pád Davida Ratha aneb Jak na ČSSD dopadla morová rána

  12:54

Je to kruté říct to v jeho situaci otevřeně, ale ve vedení ČSSD je dost těch, kterým by se Rathovým odchodem „tam“ ulevilo.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ještě v pondělí ráno 14. května mohli mít v Lidovém domě za to, že 30procentní volební preference otvírají sociální demokracii hlavní vchod do Strakovy akademie. „Jediné, co může pozici ČSSD ohrozit, jsou spory kolem nominace našeho prezidentského kandidáta. Doufají v to všichni naši političtí soupeři. Čekají na naši chybu. Je to jejich jediná naděje,“ tlumočilo pondělní Právo varování předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky. Než se však „přátelé a přítelkyně“ stihli případně pohádat o nominaci na usedlé „gusto“ této strany poněkud radikálního Jiřího Dienstbiera mladšího, na ČSSD dopadla morová rána jménem David Rath.

V úterý 15. května ráno totiž vyšlo najevo, že předešlého dne večer tohoto středočeského zastupitele a hejtmana a zároveň poslance ČSSD zadržela policie. A předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) orgánům činným v trestním řízení obratem dala souhlas k jeho zadržení.

Dvě otázky

Následně od šokovaných příznivců ČSSD zazněly dohady, zda by Němcová učinila totéž, kdyby nešlo o drsného kritika pravicových vlád Ratha, ale o některého poslance či poslankyni z vládního prostředí. Předpokládejme, že ano, i když důkaz pro takový předpoklad neexistuje, poněvadž při spáchání závažného trestného činu anebo bezprostředně po něm zatím nebyl přistižen žádný pravicový poslanec či senátor.

Proč jindy z neuzavřených případů „prosákne“ na veřejnost předčasně kdeco a „paní Spravedlnost“ je pak na viníky krátká? Proč se to tentokrát nestalo, a zásah policie byl dokonalý?

Bývalý kriminalista a už nějakou dobu advokát Václav Láska uvedl v této souvislosti ve středečním vysílání Radiožurnálu následující postřeh: policie sice Davida Ratha a dalších sedm obviněných měla na mušce půl roku, ale ze získaných poznatků se tentokrát nedostalo nic předčasně „ven“. Toho, kdo čte pravidelně noviny a brodí se v nich odposlechy telefonních hovorů, informacemi ze „sledovaček“ a podobným materiálem, možná napadne, zda to byla, či nebyla pouhá náhoda.

A položí si otázky: Proč jindy z neuzavřených případů „prosákne“ na veřejnost předčasně kdeco a „paní Spravedlnost“ je pak na viníky krátká? Proč se to tentokrát nestalo, a zásah policie byl dokonalý?

Kubiceho syndrom

Ostatně, první reakce ČSSD na Rathovo zadržení nebyla podezření prostá! V úterý 15. května dopoledne vydali předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a její první místopředseda Michal Hašek prohlášení, v němž požádali policejního prezidenta Petra Lessyho a ministra vnitra Jana Kubiceho , aby co nejrychleji veřejně a podrobně vysvětlili postup policie v celé záležitosti: „Pevně věříme, že policie má vše řádně podloženo a zdokumentováno a že nehrozí, že by takto odstartovala předvolební kampaň ve středních Čechách (sic!). Pokud by se však skutečně prokázalo porušení zákona, řídí se ČSSD zásadou padni komu padni, která platí bez výjimek pro všechny členy.“

Sobotka i Hašek jsou vzděláním právníci a muselo jim být jasné, že v této fázi trestního řízení ani policejní prezident, ani dozorující státní zástupkyně „co nejrychleji, veřejně a podrobně“ nic vysvětlovat nemohou a ministr vnitra že jim také nevyhoví, poněvadž do vyšetřování nesmí být zasvěcen. Pravda, Kubicemu to ČSSD asi věřit nebude. Ten totiž na jaře 2006, čtyři dny před „velkými“ volbami, kdy šéfoval protikorupčnímu útvaru, informoval členy branného a bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny o propojování kriminálního podsvětí s politickou sférou včetně některých představitelů ČSSD.

„Péčí“ dvou členů tohoto výboru se „Kubiceho zpráva“ okamžitě dostala do médií a tehdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek byl skálopevně přesvědčen, že jeho stranu ve volbách poškodila. Ba možná i způsobila její relativně těsnou volební prohru s ODS. „Kubiceho syndrom“ je v ČSSD stále živý, a proto není divu, že nejen Sobotka a Hašek, ale i mnozí jiní ve straně, kterou šokovalo Rathovo zadržení, pojali zprvu podezření, nejde-li o fabrikovanou diskreditaci sociální demokracie nedlouho před trojími důležitými volbami.

Den odchodů

Během úterý však jak mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej, tak ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která má případ na starosti, o něm poskytli alespoň základní informace a v Lidovém domě „ubrali plyn“. V úterý po poledni se nejprve vyjádřil místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier v tom smyslu, že by Rath měl opustit všechny stranické a veřejné funkce, potvrdí-li se informace o jeho obvinění v souvislosti s úplatkářstvím. A to se posléze stalo.

Přidal se i Bohuslav Sobotka se stanoviskem, že pokud bylo Rathovi sděleno natolik závažné obvinění, „už nemůže na naší kandidátce pro příští volby figurovat. Bude nyní na vedení středočeské organizace sociální demokracie, aby hledala nového lídra pro krajské volby.“ Vhodné by prý bylo, řekl Sobotka v úterý odpoledne, aby Rath rezignoval na funkci hejtmana a patrně i opustil středočeské zastupitelstvo. To se stalo už ve středu, kdy policie Davida Ratha, mezitím už vzatého z koluzních důvodů do vazby, „na skok“ přivezla do sídla krajského úřadu. Středa vůbec byla dnem Rathových odchodů.

Místopředseda středočeské ČSSD a náměstek hejtmana Miloš Petera informoval k večeru novináře, že Rath už také požádal o zrušení členství, neboli o vystoupení ze sociální demokracie. Až do vynesení pravomocného rozsudku by se bývalo předsednictvo ČSSD spokojilo s tím, kdyby své členství ve straně pouze přerušil. Sociální demokracie se nicméně velmi obává morální úhony a poškození své důvěryhodnosti, a proto byl tlak na Ratha, aby se od ní maximálně oddělil, v uplynulých dvou dnech mimořádný. Ostatně, i když je izolován ve vazební cele, musel si sám spočítat, že v sociální demokracii skončil. Těžko nyní jednoznačně říci, pro koho je to větší ztráta, zda pro Ratha, anebo pro ČSSD.

Stručný politický životopis

Ratha přivedl do sociální demokracie Jiří Paroubek, když už měl Rath, původním povoláním lékař-internista a také podnikatel ve zdravotnictví, ledacos za sebou. V letech 1991 až 1994 byl členem ODS, která ho však – a Václav Klaus prý především, jak vysvětloval později – zklamala. Další Rathovou „štací“ byli Svobodní demokraté-Liberální strana národně sociální (1996 až 1997), třetí odvar Občanského fóra a posléze Občanského hnutí. A byl dokonce místopředsedou této strany Jiřího Dienstbiera staršího! Pak se Rath stranicky odmlčel, aby se věnoval jiným aktivitám, a až v roce 2006 vstoupil do ČSSD. A známým se stal právě v mezistranickém intermezzu.

V roce 1995 založil Lékařský odborový klub (LOK), v jehož čele se představil jako ostrý kritik poměrů ve zdravotnictví a zorganizoval několik stávek. O tři roky později se z lékařského odboráře Ratha stává prezident stavovské lékařské organizace, České lékařské komory (ČLK) – mimochodem po dnešním pražském primátorovi, docentu Bohuslavu Svobodovi. Po něm vedení ČLK převzal, výrazně ji zradikalizoval a díky manipulativním a arogantním metodám si v ní postupně vypěstoval silnou opozici. Svrhnout se jí však doktora Ratha nepodařilo a v čele ČLK vydržel až do svého jmenování ministrem zdravotnictví v listopadu 2005.

Prezident Klaus jmenoval Ratha ministrem až na druhou žádost tehdejšího premiéra Paroubka, poněvadž souběžné vykonávání funkce prezidenta ČLK a ministra zdravotnictví považoval za protiústavní. Rath se tedy chtě nechtě musel vzdát vedení ČLK. Ještě předtím však prezidenta veřejně pozurážel brutálními bonmoty o vrtošivém staříkovi, monarchovi či umanutém dítěti. Jeden by se nedivil, kdyby toho dnes David Rath trpce litoval. Údajně mu hrozí až dvanáct let vězení za přijetí úplatku a za ohrožování finančních zájmů Evropské unie, jejíž regionální fondy, jak se zdá, pan hejtman a jeho parta takříkajíc dojili po svém.

Prezident Klaus ve středu k večeru prohlásil, že je dobře, že policie v případu hejtmana Ratha nekompromisně konala. Hlava státu má strach, že tento případ bude zaznamenán nejen u nás, ale i v našem okolí, což je v každém případě „pro nás velké neštěstí“. Kdyby ale poslanec Rath nepatřil k lidem, kteří se o prezidenta Klause „celá léta dost nevybíravě otírali“, mohl teď mít alespoň střípek naděje na prezidentskou milost. Vzal-li Rath úplatek, je to jistě nepěkné, ale třeba se v něm, jako v minulosti už ledacos jiného, probudil tentokrát euroskeptik a vlastenec, a evropské fondy „ždímal“ s cílem aktivně oslabovat EU. Inu, pozdě bycha honit!

Proslulé duely

Kdyby se navzdory tomu věci vyvinuly tím směrem, že by David Rath neskončil na léta ve vězeňské cele, bez legitimace a kariéry v ČSSD by se jistě obešel. Je to muž vzdělaný, chytrý, bystrý a navíc někdy i skutečně vtipný, a proto by se kromě medicíny dokázal uživit i jinde a jinak. V sociální demokracii však po něm zůstane určitá mezera.

Od přelomu let 2006 až 2007, kdy Paroubkovi padla naděje přece jen se s ČSSD umístit v nějaké té vládě a strana se ocitla v opozici, se stal Rath pro ČSSD cenným artiklem. Když se poslanecký klub ČSSD dostával ve sněmovně do úzkých, k řečnickému pultu „vypouštěl Krakena“, čili Davida Ratha. Kraken je bájný obří hlavonožec schopný potápět lodi a býval podle některých zpráv ke spatření u pobřeží Norska a Islandu. Rath býval ke spatření na pražské Malé Straně v sídle Poslanecké sněmovny, kterak jazykem ostrým jak břitva a bonmoty spíše hrubými než jinými „přepadá“ členy vlády a její poslance.

Proslulé bývaly Rathovy duely s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, jenž Rathovým zatčením ztrácí ve sněmovně v této disciplině rovnocenného partnera. Rath se donekonečna soudil s bývalým ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem (ODS), poslanci (a dnes europoslanci) téže strany a průkopníky IZIPu Miroslavem Ouzkým a Milanem Cabrnochem, někdejším středočeským hejtmanem Petrem Bendlem (ODS), dlouholetým významným představitelem ODS Miroslavem Mackem a s mnohými dalšími. I když často prohrával, podával nové a další žaloby.

S Mackem se ocitl před soudy různých instancí, poněvadž od něho dostal na sjezdu stomatologické komory před televizními kamerami demonstrativní facku za to, že urazil Mackovu tehdejší manželku. Jakkoli Rath pochází z takřečené dobré rodiny, v politice se často choval neurvale a nevkusně.

Ambiciózní muž

Postupně se to začalo zajídat i části ČSSD, neřku-li jejím umírněněji laděným voličům. Ještě před květnovými volbami 2010 se ve Středočeském kraji dostal do tvrdého osobního sporu s exministrem a tehdy místopředsedou ČSSD Milanem Urbanem, jenž pohrozil odchodem z volební kandidátky, bude-li na ní Rath. Nakonec na kandidátce zůstali oba. Poté, co však v pořadí druhý Rath preferenčními hlasy Urbana přeskočil, vzájemné napětí opět zhoustlo.

Rath měl velkou oporu v Jiřím Paroubkovi. Ten ho po květnových volbách 2010 a už po svém odstoupení z čela ČSSD zkraje podzimu označil v televizní debatě za možného budoucího předsedu sociální demokracie. Na stranickém sjezdu na jaře 2011 nakonec Rath nekandidoval ani jen na místopředsedu. Bohuslav Sobotka, jemuž získával ve straně stoupence, musel Ratha obětovat, nechtěl-li zbořit obtížně dosaženou dohodu s Haškovým křídlem, na jejímž základě byl Sobotka zvolen předsedou ČSSD.

David Rath je nicméně velmi schopný a ambiciózní muž, a proto už by se stejně jako loni na jaře v Brně na příštím sjezdu asi odsunout stranou nenechal. Je to kruté říct to v jeho situaci otevřeně, ale ve vedení sociální demokracie je dost těch, kterým by se Rathovým odchodem „tam“ ulevilo. Starostí s ním ale ještě bude dost, ne že ne!

Starosti předsedkyně sněmovny

Nemalé starosti teď má předsedkyně Poslanecké sněmovny Němcová. V pondělí okolo jedenácté večer dala souhlas k vydání Ratha soudní moci a hned v úterý postoupila příslušný policejní spis mandátovému a imunitnímu výboru, jemuž předsedá šéf ČSSD Sobotka. Němcovou nadzvedlo ze židle, že o spis projevil zájem až ve středu. A především, že jej nestudoval v prostorách sněmovny, jak bývá obvyklé, nýbrž že spis skončil v Lidovém domě. Prý byl adresován Sobotkovi, ozvalo se odtamtud, ale to je trapná výmluva!

Doporučení pro schůzi sněmovny, jež začne 5. června a buď potvrdí postup Němcové, anebo v opačném případě bude Rathovo stíhání v této věci navždy vyloučeno, nebude dávat jistý pan Bohuslav Sobotka, ale mandátový a imunitní výbor. Proč se spis ocitl v Lidovém domě, si však lze snadno domyslet. Mohou si jej tam prostudovat právní experti ČSSD, pro většinu z nichž by byl ve sněmovně nedostupný. Jedno ale podotkněme: kdyby tato instituce měla spisový řád jako kdejaký tuctový úřad, spis v Rathově věci by ležel v sejfu mandátového a imunitního výboru, a nikam by „nevycestoval“.

Další starost předsedkyně sněmovny Němcové vyplývá z možnosti, že by vazebně stíhaný (a dodejme, že případně i odsouzený) poslanec Rath projevil zájem zúčastnit se schůzí sněmovny a výborů, jejichž je členem. Část ústavních právníků tvrdí, že to nepřipadá v úvahu, jiní ale už v době, kdy byl trestně stíhán senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek, připouštěli opak a upozorňovali na mezeru v Ústavě a v jednacích řádech parlamentních komor.

Němcová ve zvláštním prohlášení tvrdí, že Rath by se s příslušnou žádostí nemohl obrátit na ni, ale o účast na jednání sněmovny by musel požádat soud, státní zástupkyni, policii či vězeňskou službu. Přitom policie by prý musela poslance Ratha na jednání sněmovny dopravit a i v zasedací síni ho střežit, což by nebylo bez problémů. Miroslava Němcová to arciť považuje jen za teoretickou možnost, neboť pokud by během takového jednání poslanec Rath promluvil „na mikrofon“, mohlo by to znamenat ovlivňování svědků a účastníků trestního řízení, a bylo by to v rozporu s účelem vazby.

Herecká příležitost

Jednoduché je to prý se zasedáním mandátového a imunitního výboru, až bude projednávat Rathovu záležitost. Podle Miroslavy Němcové se ho může zúčastnit buď Rathův advokát, anebo se výbor může vydat za Rathem do vazební věznice a tam zaznamenat jeho výpověď. Ve svém prohlášení ze středečního odpoledne bohužel předsedkyně sněmovny neuvádí právní názor, o nějž se opírá. Jistě mohla konzultovat ústavní odborníky, jistě si vyžádala stanovisko parlamentních legislativců. V krátkém čase od Rathova zadržení ani nemohla stihnout víc.

V případě „dynamického“ Davida Ratha si lze představit, že až se vymaní z největšího stresu, projeví zájem účastnit se schůzí sněmovny

Vykládat zákon, včetně jednacího řádu sněmovny, neřku-li Ústavu, je však oprávněn pouze soud. A protože v Ústavě nestojí, že vzetím do vyšetřovací vazby ani pravomocným odsouzením je výkon poslaneckého mandátu omezen, tím méně že zaniká, lze si právě v případě „dynamického“ Davida Ratha představit, že až se vymaní z největšího stresu, projeví zájem účastnit se schůzí sněmovny.

Zůstane-li Rath aspoň trochu Rathem, jako zkušený šoumen si takovou skvělou hereckou příležitost nenechá vzít. A pokud navíc zůstane rathovsky paličatý, apel paní Němcové na ČSSD, aby ho přiměla vzdát se poslaneckého mandátu, oslyší. Neboť jistě dobře ví (a ostatně to stojí v Ústavě), že mandát patří poslanci, a nikoli straně, jejíž přání nejsou pro poslance směrodatná.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.