Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vývoj vakcíny na nový koronavirus běží na plné obrátky

Vědec z německé firmy CureVac hledá vakcínu proti koronaviru. foto: Reuters

Svět čeká na vakcínu, která by ochránila před nákazou novým koronavirem. Na jejím vývoji usilovně pracují desítky týmů, ale může jim to trvat dlouhé měsíce.
  19:17

Pandemii nemoci covid-19 definitivně vyřeší úplná likvidace viru, jak se v roce 2004 podařilo s virem SARS, nebo účinná vakcína. První možnost se rychle vytrácí, jak se nový koronavirus SARS-CoV-2 šíří světem. Zato vývoj vakcíny běží na plné obrátky. Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) pracuje na očkovací látce více než 50 týmů z celého světa. První injekce vakcíny dostali dobrovolníci 16. března, když v USA spustila testování biotechnologická společnost Moderna a v Číně společnost Cansino Biologics ve spolupráci s armádním Biotechnologickým ústavem.

Americká vakcína je jednoduchá na výrobu. Tvoří ji molekula ribonukleové kyseliny (RNA), podle níž by si měl organismus očkovaného člověka vyrobit bílkovinu dovolující koronaviru průnik do lidských buněk. Imunitní systém identifikuje virovou bílkovinu jako cizorodou a vytvoří proti ní protilátky. Takto připravená imunitní odezva by pak měla člověka chránit před vpádem skutečného koronaviru. Čínská očkovací látka se vyrábí složitěji.

Tvoří ji neškodný adenovirus upravený metodami genového inženýrství, aby jako trojský kůň pašoval do lidského organismu gen z nového koronaviru. Člověk si podle tohoto genu vyrobí virovou bílkovinu, která zmobilizuje imunitní systém a zajistí imunitu k infekci koronavirem. Zatímco princip americké vakcíny ještě nikde ve světě nevedl k úspěšnému vývoji očkovací látky, Cansino Biologics slavila se svou strategií úspěch při vývoji vakcíny Ad5-EBOV proti ebole.

Urychlení vývoje

Ve hře jsou i další týmy a strategie. Nadějně se jeví například vakcína PittCoVacc vyvinutá vědci z Pittsburské univerzity. Sází na tradiční přístup, kdy se jako vakcína podává přímo bílkovina viru SARS-CoV-2. Jak uvádí tým pod vedením Andrey Gambotta ve studii zveřejněné lékařským časopisem EBioMedicine, očkovací látka navozuje silnou imunitní reakci u laboratorních myší a je připravena ke klinickým zkouškám na dobrovolnících.

Prozatímní chování nového koronaviru svádí k mírnému optimismu. Jeho dědičná informace se mění pomalu, proto virus zůstává pro očkovací látky stabilním cílem. Nemělo by tedy u něj hrozit to, co je typické například pro viry chřipky nebo HIV. Ty patří ke genetickým chameleonům a imunitní obraně vybudované vakcínou se záhy vyhnou. Hlavní problém nepředstavuje ani tolik vývoj vakcíny jako testy její účinnosti a bezpečnosti. V klinických zkouškách dostanou vakcínu nebo placebo tisíce lidí, u kterých pak lékaři sledují odolnost k nákaze.

Ředitel amerického Národního ústavu pro alergie a infekční choroby Anthony Fauci odhaduje, že když vše půjde hladce, bude první účinná vakcína k dispozici do roka či do roku a půl. Pokud se ale objeví nežádoucí vedlejší účinky vakcíny, nastanou nejasnosti kolem dávkování nebo vzniknou komplikace při velkovýrobě, uvedení vakcíny do praxe se citelně pozdrží. Vědci se snaží vývoj vakcíny urychlit.

Ředitel amerického Národního ústavu pro alergie a infekční choroby Anthony Fauci odhaduje, že když vše půjde hladce, bude první účinná vakcína k dispozici do roka či do roku a půl. Pokud se ale objeví nežádoucí vedlejší účinky vakcíny, nastanou nejasnosti kolem dávkování nebo vzniknou komplikace při velkovýrobě, uvedení vakcíny do praxe se citelně pozdrží. Vědci se snaží vývoj vakcíny urychlit.

Moderna například vypustila předklinické testy na laboratorních zvířatech a přistoupila rovnou k ověření na dobrovolnících. Musí se ale vypořádat s faktem, že zdaleka ne všichni očkovaní se s virem SARS-CoV-2 potkají. Nebude jasné, zda dobrovolníci zůstali nákazy ušetřeni, nebo je ochránilo očkování. Tento problém by vyřešil postup prosazovaný například Stanleym Plotkinem z Pensylvánské univerzity. Autor vakcíny proti zarděnkám navrhuje, aby byli očkovaní dobrovolníci po injekci placeba záměrně nakaženi novým koronavirem.

Účinnost očkovací látky by se ukázala rychle a spolehlivě, i kdyby se do testu zapojila pouhá stovka dobrovolníků. Podobný postup se někdy volí například při ověřování vakcín proti horečce dengue, choleře či chřipce. V případě koronaviru se však zdá tento způsob testování expertům příliš riskantní. Nemoc covid-19 může vyvolat u nakažených vážné komplikace a není proti ní k dispozici ověřený spolehlivý lék. Odborníci se shodují, že cílená nákaza dobrovolníků by testování vakcíny významně zkrátila, ale z etického hlediska by byl tento postup silně kontroverzní.

Očkování proti tuberkulóze

V souvislosti s očkováním proti koronaviru SARS-CoV-2 se dostává do hry i vakcína, která není zacílena proti viru, ale míří na bakterii Mycobacterium tuberculosis vyvolávající tuberkulózu. Vakcínu vyvinutou už ve dvacátých letech 20. století francouzskými mikrobiology Albertem Calmettem a Camillem Guérinem tvoří živé, ale oslabené bakterie Mycobacterium bovis. Injekce Calmetteovy-Guérinovy vakcíny navozuje imunitu proti původci lidské tuberkulózy, ale má daleko do stoprocentní úspěšnosti.

Dánští lékaři si před časem všimli, že imunita navozená očkováním proti tuberkulóze zvyšuje odolnost proti mnoha dalším infekcím včetně nákazy různými viry. Zdá se, že očkovací látka „vytrénuje celkovou imunitu“. Lidé očkovaní vakcínou proti tuberkulóze nebudou proti koronaviru SARS-CoV-2 imunní. Mohli by však mít lehčí průběh onemocnění bez vážnějších komplikací.

Dánští lékaři si před časem všimli, že imunita navozená očkováním proti tuberkulóze zvyšuje odolnost proti mnoha dalším infekcím včetně nákazy různými viry. Zdá se, že očkovací látka „vytrénuje celkovou imunitu“. Experimentálně byla po injekci Calmetteovy-Guérinovy vakcíny potvrzena zvýšená odolnost například k viru žluté zimnice. Lidé očkovaní vakcínou proti tuberkulóze nebudou proti koronaviru SARS-CoV-2 imunní. Mohli by však mít lehčí průběh onemocnění bez vážnějších komplikací.

Proto začali tuto nečekanou ochranu proti covid-19 testovat lékaři v Nizozemsku, Řecku, Austrálii či Británii. Očkování se podrobili dobrovolníci z řad zdravotníků čelících zvýšenému riziku nákazy koronavirem nebo senioři, jimž hrozí při onemocnění vážné komplikace. Z hlediska bezpečnosti je vakcína dlouhodobě ověřená. Nakolik zabere jako prevence covid-19, se však musí teprve ukázat.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...