Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Vyvede taťka Klaus ODS z bludiště?

  22:09

Znehybnění občanských demokratů po hlasování o důvěře Rusnokově vládě vystřídala debata o návratu otce-zakladatele strany.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Středeční hlasování o důvěře vlády Jiřího Rusnoka, kterého se nezúčastnili poslanci ODS Jan Florián a Tomáš Úlehla, potvrdilo důležitý trend – občanští demokraté se propadají do stále většího chaosu a bezvýznamnosti. Z ujišťování jejích lídrů, že staronová koalice ODS, TOP 09 a LIDEM v čele s Miroslavou Němcovou má 101 hlasů, nezůstalo nic. Těžko si představit horší znemožnění strany, která je několik měsíců před volbami bez lídra, bez peněz a pomalu i bez partnerů.

Jaký tedy bude další osud kdysi nejsilnější pravicové strany s více než 20 tisíci členy? Možná se do hry vrátí Václav Klaus. To není žert. Od středečního večera se o této možnosti intenzivně diskutuje. Veřejně k návratu Klause vyzval v rozhovoru pro iDnes.cz poslanec Boris Šťastný, který však po Klausovu „comebacku“ volá již od chvíle, kdy ze strany odešel. Pro ODS by však Klausův návrat nemusel být bez problémů.

Nejlépe to ukazuje scéna z oblíbeného dětského seriálu Šmoulové. V jednom dílu se Šmoulové ptají Taťky Šmouly, je-li cíl jejich cesty ještě daleko. Dostane se jim odpovědi, že už ne. Když putování trvá neúměrně dlouho, dotaz se opakuje a šéf výpravy opět odpovídá: Už ne. Téměř vysílení Šmoulové se po čase z posledních sil znovu ptají, jestli je cíl ještě daleko. Bezradný Taťka Šmoula jim uprostřed temného lesa odpoví: Teď už ano.

Občanští demokraté by si měli dát pozor, aby s taťkou Klausem nezabloudili. Ten totiž stranu při svém posledním odchodu z ní zanechal v komplikovaném politickém bludišti. Tentokrát by z něj už nemuseli vyjít.

Vrcholní politici ODS v akci

ČESKÁ POZICE získala prohlášení vrcholných politiků ODS – senátora Tomáše Jirsy, europoslanců Hynka Fajmona a Iva Strejčka, poslanců Waltera Bartoše a Borise Šťastného a člena výkonné rady ODS a bývalého ředitele Klausova think tanku Centrum pro ekonomiku a politiku Jana Skopečka –, kteří ve čtvrtek vyzvali výkonnou radu ODS, aby strana vrátila otci-zakladateli titul čestného předsedy. V nelehké době by ji prý pomohl k resuscitaci.

Prohlášení

Vážení členové Výkonné rady ODS,
obracíme se na Vás se žádostí, aby ODS opětovně nabídla čestné předsednictví  jejímu zakladateli a prezidentovi Václavu Klausovi.
Jsme přesvědčeni, že je Václav Klaus, stejně jako my, znepokojen politickou situací jak v České republice, tak situací v ODS. Jeho myšlenkové postoje byly vždy konzistentní, konzervativní a jako čestný předseda by opět mohl výrazně přispívat k ideové pozici ODS i pomoci obnovit její důvěryhodnost.
Jsme přesvědčeni, že nenabídne-li Václavu Klausovi účast na aktivní politické činnosti ODS, nabídne mu ji jiné politické uskupení a povede to k dalšímu oslabení ODS. Naopak, jeho návrat, případně jeho účast ve volební kampani k parlamentním volbám, nám může pouze pomoci.
Děkujeme, že Výkonná rada náš návrh s Václavem Klausem projedná.
Tomáš Jirsa
Hynek Fajmon
Ivo Strejček
Jan Skopeček
Boris Šťastný
Walter Bartoš

Předseda senátorského klubu ODS a starosta Teplic Jaroslav Kubera, jenž rovněž patří ke Klausovým příznivcům, ČESKÉ POZICI řekl, že urovnání vztahů s bývalým čestným předsedou Klausem je nezbytné. Lidé si ho prý za čas přestanou spojovat s kontroverzní novoroční amnestií.

„Diskutovali jsme o tom na grémiu. Vzhledem k jiným důležitějším tématům to však nebyla ta nejdůležitější věc. Určitě se ale budeme bavit, jak napravit to nešťastné rozloučení ODS s Václavem Klausem, nebo Václava Klause s ODS,“ řekl Kubera. A dodal, že o jeho přesném postu v ODS však zatím rozhodnuto nebylo.

Spor o stranický kongres

Pro případný Klausův návrat bude podstatné, kdy se uskuteční kongres ODS, a zda se změní z nevolebního ve volební. Debatu o kongresu také ovlivní, kdy a zda se rozpustí sněmovna, jak avizovali představitelé TOP 09, ČSSD a KSČM.

Zatímco současné vedení ODS – místopředsedkyně Miroslava Němcová a úřadující předseda strany Martin Kuba – prosazuje oddálení kongresu za parlamentní volby, nespokojení straníci z regionů a někteří poslanci a senátoři by chtěli zvolit řádného předsedy co nejdříve. Což zdůvodňují schizofrenií ve vedení strany. Většina straníků se mimo záznam shodla, že dvojvládí je dlouhodobě neudržitelné.

Pro případný Klausův návrat bude podstatné, kdy se uskuteční kongres ODS, a zda se změní z nevolebního ve volebníPo středečním fiasku, kdy Kuba (který není poslanec), Němcová ani předseda poslaneckého klubu Marek Benda nebyli schopní vlastní poslance v klíčovém hlasování uhlídat, vedení strany definitivně přišlo o autoritu. Strana se z toho bude velmi obtížně vzpamatovávat. „Stále se to snažím pochopit. Zásadní sdělení je, že jsme nedodrželi slovo,“ řekl ČESKÉ POZICI vlivný plzeňský straník Roman Jurečko.

Jedním ze způsobů, jak oddálit kongres ODS, například je posunování termínu hlasování o rozpuštění sněmovny. ODS dle informací ČESKÉ POZICE bude argumentovat nezbytnostní schválit důležité zákony, jako je státní rozpočet. Část politiků, kteří si dosud zachovali zdravý rozum, naopak nechce dopustit, aby se ODS ve sněmovně zakopala a „hrdinně bojovala proti předčasným volbám“, jak napsal důvěryhodný zdroj z pražské ODS. Spor ukazuje, nakolik je situace v ODS vážná, neboť koalice TOP 09, ČSSD, a KSČM pro rozpuštění sněmovny hlasy poslanců ODS vůbec nepotřebuje.

Opoziční smlouva II?

Bývalý prezident Václav Klaus patří mezi nejzkušenější české politiky, a proto si svůj návrat do ODS určitě pečlivě promyslel. V ideálním postavení byl na jaře, ale to bylo krátce po jeho nepopulární amnestii. Nyní je ODS na kolenou a prosí o pomoc. Chce-li Klaus znovu promlouvat do české politiky, jen těžko se mu naskytne lepší příležitost.

Pokud by se měl Klaus do výkonného postu v ODS skutečně vrátit, lze očekávat, že bude vyžadovat splnění několika podmínek. První nezbytná podmínka – oficiální výzva a prosba o smíření – již zazněla. S načasováním volebního kongresu ODS před volby to bude horší. Ještě komplikovanější to pak je v případě situace po parlametních volbách.

Václav Klause netouží po roli řadového předáka malé opoziční strany. A jak přiznávají lidé z jeho okolí, miluje moc a prosazování vlastních myšlenek do praxe. Pokud by ODS v čele s Klausem získala ve volbách okolo 15 procent, mohla by se rozehrát zajímavá partie, jejímž výsledkem by byla například velká koalice nebo varianta opoziční smlouvy s ČSSD.

Ať už to je jakkoliv nepravděpodobné, minimálně jednoho vlivného propagátora spolupráce s ODS sociální demokraté ve vedení mají – prvního místopředsedu ČSSD Michala Haška, který po volbách v roce 2008 v Jihomoravském kraji s ODS vládl. Velká koalice by neurazila ani prezidenta Miloše Zemana, jenž v roce 1998 s Václavem Klausem dohodl opoziční smlouvu.

Zbývá ještě vyřešit poslední, ale kardinální otázku: Kdo tu srandu zaplatí? Že by se do pokladny ODS hrnuly sponzorské dary, v příštích měsících neočekává ani největší optimista. Z toho vyplývá, že pokud byli občanští demokraté považovaní za stranu ovládanou zákulisními šíbry, jejich moc po volbách ještě naroste. Političtí podnikatelé totiž do rukou politiků v nouzi finanční prostředky rádi vloží. Jde totiž o investici, kterou si jednou vyberou. Existuje však další možnost – s Klausem po amnestii přijdou noví sponzoři.

Autor: