Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vyšší daně ve sněmovně prošly. I když se část ODS kroutí.

  13:08

Hlasování si poslanci ještě zopakují, až se jim zvýšení daní vrátí ze Senátu. Zůstanou občanští demokraté jednotní?

Poslanecká sněmovna stihla ještě před parlamentními prázdninami zvýšit daně. Mimo jiné stoupne od příštího roku DPH – v obou sazbách o jeden procentní bod, a to prý dočasně na tři roky. Dále si lidé s příjmy nad sto tisíc korun k dosavadní dani z výdělku připlatí sedm procentních bodů. Vládní předloha teď zamíří do Senátu, který ji zřejmě vzhledem k převažujícímu oranžovému zabarvení poslancům vrátí. Potud nic překvapivého.

Otázkou je, zda se poté podaří poslancům senátní veto přehlasovat. Vláda k tomu bude potřebovat alespoň 101 hlasů, které nemá tak úplně jisté. V pátečních Hospodářských novinách se totiž objevila informace, že část občanských demokratů má se zvyšováním daní značný problém. Své výhrady údajně emotivně ventilovali v úterý na poslaneckém klubu.

Někteří poslanci premiéra tak rozčílili, že je dokonce vyzval, ať ho odvolají z čela ODS„Jednání klubu se oproti obvyklé hodině protáhlo na celé tři hodiny a někteří premiéra tak rozčílili, že dokonce zvyšoval hlas a používal velmi expresivní výrazy,“ napsal deník. Během jednání prý rozhořčený Nečas vyzval „kverulanty“, ať ho z čela ODS odvolají.

K nejhlasitějším kritikům patří v ODS kromě tradičního Nečasova stranického oponenta Petra Tluchoře i poslanci Marek Šnajdr, Boris Šťastný a Tomáš Úlehla. V neformálních rozhovorech jej ale dle HN kritizuje téměř polovina poslenckého klubu.

Minimálně do voleb klid

Nelíbí se jim například, že Nečasův kabinet bojuje proti hospodářským problémům zvyšováním daní, což v reálu nefunguje a odporuje to programu ODS. Vláda se domnívá, že jí vyšší daně pomohou k většímu objemu vybraných peněz a ke stabilizaci rozpočtu. Dosavadní inkaso DPH v letošním roce tomu ale nenasvědčuje. Přestože spodní sazba daně vrostla na začátku roku z 10 na 14 procent, za prvních šest měsíců se na DPH vybralo méně než loni.

V minulých dnech vzbudil nevoli občanskodemokratických poslanců také způsob, jakým premiér odvolal z funkce ministra spravedlnosti jejich stranického kolegu Jiřího Pospíšila. Interní vzpoura v poslaneckém klubu může být pro Nečase dalším signálem o jeho oslabující pozici uvnitř strany. I když asi těžko můžeme očekávat, že by spory vygradovaly dříve než po podzimních volbách do Senátu a krajských zastupitelstev. A tak se zvýšení daňové zátěže v příštím roce zřejmě nevyhneme.

Jaké další daňové změny sněmovna schválila?

  • Ruší se stropy u pojistného na veřejné zdravotní pojištění pro roky 2013 až 2015.
  • Výdajové paušály živnostníků se omezí, a to u příjmů z podnikání podle zvláštních předpisů, například u lékařů nebo advokátů a u výnosů z autorských práv na 800 000 korun.
  • Zvyšuje se daň z převodu nemovitostí ze současných tří procent na čtyři procenta.
  • Poslanci zmírnili vládní návrh na zrušení takzvané zelené nafty pro zemědělce. Její konec o rok odložili a pro příští rok vratku spotřební daně snížili ze 60 na 40 procent.
  • Novela sjednocuje dávky spojené s bydlením. Na příspěvek budou mít nárok ti, kteří na bydlení dávají alespoň 50 procent příjmů (dosud 30, respektive 35 procent v případě Prahy).

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.