Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Výsledek voleb: ODS ztratí až 124 milionů korun

  4:59

Finanční důsledky krajských a senátních voleb jsou brzdou na trati k předčasným volbám.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

ODS vzniká závažný problém.V krajských volbách voliči rozhodli, že strana přijde v příštích čtyřech letech o 74 milionů korun. A dost pravděpodobně se tato ztráta po druhém kole senátních voleb prohloubí o dalších téměř 51 milionů v následujících šesti letech. Celkově by tak ODS přišla o více než 124 milionů korun, které dostávala v posledních letech coby příspěvek za mandáty svých politiků v krajských zastupitelstvech a v Senátu. Jak tato tristní zpráva vyhlíží při detailnějším pohledu:

Odliv voličů ODS, kterých přišlo letos v krajských volbách pouze 324 tisíc (v roce 2008 to bylo 687 tisíc), se promítne do stranické kasy víc než citelně. Strana dostává za jeden mandát krajského zastupitele od státu příspěvek 237 500 korun ročně. V krajských volbách jí však z původního počtu 180 krajských zastupitelů zbylo pouze 102 lidí. Pokud tedy poslední čtyři roky mohla hospodařit s částkou 171 milionů korun, v příštím období se bude muset spokojit s 97 miliony.

Blížící se pohroma pro financování stranického života nese název: příspěvky za senátorská křesla. Tam ODS obhajovala třináct mandátů. Do druhého kola však postoupilo jen 10 kandidátů, přičemž střízlivě vzato jen polovina z nich má naději na úspěch. Straníci však mimo záznam upozorňují, že vlastně počítají jen s úspěchem tří postoupivších — Jaroslava Kubery na Teplicku, Jana Zahradníka v Českých Budějovicích a Tomáše Grulicha v Praze 12. Roční příspěvek na jednoho senátora činí 855 000 korun. Vynásobíme-li to desítkou ztracených křesel a šesti lety, což odpovídá délce senátorského mandátu, dopočítáme se předpokládané ztráty ve výši 51 milionů korun. Jen pro porovnání, strana dle ČT na krajské a senátní volby v kampani vynaložila 65 milionů korun.

V souhrnu tedy může ODS přijít v příštích šesti letech dohromady o zmíněných 124 milionů korun, což není vůbec zanedbatelné – představuje to zhruba třetinu ročních příjmů strany. Jak vlastně vypadá hospodaření ODS? Z finanční zprávy za rok 2011, který strana zveřejnila letos v březnu, vyplývá, že výnosy ODS činily 393 milionů korun a náklady 241 milionů. Od státu strana dostala 124 milionů korun, členské příspěvky činily dalších 15 milionů korun. Zhruba 93 milionů korun získala strana od sponzorů. Bilanci stranické kasy vylepšily loni tržby z majetku, představovaly příjem 139 milionů – do loňského hospodaření se tím však výrazně promítl prodej bývalého stranického sídla strany na Malé Straně.

Jak to dopadlo u ČSSD a TOP 09/STAN?

Opoziční ČSSD v krajských volbách přišla o 75 mandátů, tedy o zhruba 70 milionů korun během příštích čtyř let. Její výhodou oproti ODS však je, že tyto ztráty bude zřejmě kompenzovat ziskem senátorských mandátů. Ačkoli obhajovala pouze pět senátorských křesel, do druhého kola postoupilo 23 jejích senátorů. Druhá vládní strana TOP 09/STAN i přes relativně slabý výsledek (získala 6,63 procenta hlasů) si díky nově získaným mandátům krajských zastupitelů polepší zhruba o deset milionů korun.

Zajímalo nás tedy, jak se na tenčící se finance ODS dívá volební manažer strany a místopředseda ODS Pavel Drobil. „Je to samozřejmě záležitost, kterou jsme začali řešit hned po volbách. Bude to úkol pro nové grémium a novou výkonnou radu. Toto vedení odevzdá stranickou pokladnu konsolidovanou, a tudíž prostor pro řešení je. Možná se nevyhneme diskusi o velikosti placeného aparátu strany,“ řekl ČESKÉ POZICI Drobil s významnou připomínkou faktu, že 3. a 4. října kongres ODS zvolí nové vedení.

Co představuje sousloví „konsolidovaná stranická pokladna“? „Znamená to, že velkým omezením výdajů a prodejem majetku se podařilo snížit závazky ODS. Bohužel nemohu říci, že je strana bez dluhů,“ upřesnil Drobil, aniž by však odpověděl na otázku, jaké dluhy ODS má. V roce 2011, dle finanční zprávy, přesahovaly závazky 60 milionů korun.

Jen ne předčasné volby!

Finanční tíseň ODS by se však mohla prohloubit ještě výrazněji. A to v případě, kdyby padla vláda Petra Nečase, Poslanecká sněmovna by se usnesla na svém rozpuštění a následovaly by předčasné volby. Právě toto řešení ještě před volbami obhajoval premiér Nečas, jehož vládnutí nebezpečně ohrožuje skupina šesti rebelujících poslanců ODS. Krajské a senátní volby však vyslaly jasný signál, nakolik reálně posiluje levice. Pokud by na předčasné volby došlo, zřejmě by se tento, pro občanské demokraty silně neblahý, trend potvrdil. K tomu lze navíc připojit ještě jeden přesvědčivý argument — volební kampaň za desítky až stovky milionů korun by přispěla k  masivnímu zadlužení strany, jež si při vzniku koaličního kabinetu vytkla za cíl vést zemi k rozpočtové odpovědnosti.

Nejbližší agenda kongresu a také jakéhokoli vedení strany tedy nabrala jasnější kontury. „Určitě se budou řešit peníze. Uvidí se až po druhém kole senátních voleb. Jisté je, že bude chybět hodně. Možná to dokonce povede k návrhu na zvýšení členských příspěvků. Určitě je to o důvod víc, proč se nikdo do předčasných voleb nepohrne,“ řekl ČESKÉ POZICI senátor ODS, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Autor: