Lidovky.cz

Výsledek aukce kmitočtů: Je na místě zklamání?

  15:49

Očekávání vstupu čtvrtého operátora vycházelo z přesvědčení, že by posílil konkurenční prostředí na mobilním trhu. Tato teze už však neplatí.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

V úterý skončená aukce kmitočtů pro vysokorychlostní mobilní internet bude zřejmě často – a nutno předeslat, že neprávem – hodnocena jako zklamání. Důvodem je fakt, že od začátku byla spojována s pravděpodobným příchodem čtvrtého operátora, což ještě umocnil fakt, že se do ní přihlásilo hned pět subjektů. Nicméně nestalo se a zůstává stará známá trojice: Telefónica O2, Vodafone a T-Mobile.

Je tedy na místě zklamání? Spíše nikoli. O čtvrtém operátorovi se totiž mluvilo zejména v souvislosti s potřebou posílit konkurenční prostředí v Česku, jehož výsledkem by mohly být například investice do optických sítí, které zatím na většině míst země zoufale chybějí, a pochopitelně i další tlak na pokles cen a nárůst kvality služeb. Jenže v době, kdy tato teze platila, se dost dobře nemohlo vědět o změnách, k nimž na trhu dojde. Zejména o tom, že majoritu v Telefónice O2 koupí investiční skupina PPF Petra Kellnera.

Tento fakt bude s vysokou mírou pravděpodobnosti znamenat posílení konkurenčního prostředí sám o sobě. Jak již ČESKÁ POZICE zdokumentovala dříve, česká Telefónica své bývalé mateřské společnosti ve Španělsku sloužila primárně jako generátor likvidity:

  • jednak se vyplácely velké dividendy, což bylo pro španělskou Telefóniku coby majoritního akcionáře výhodné:
  • dále česká dcera vyplácela matce nemalé poplatky za správu značky a management;
  • a do třetice jsou zde povinně nakupované služby a výrobky od mateřské firmy, jejichž cena sice není standardně dohledatelná, ale dá se čekat, že nešlo o malé částky.
Nová Telefónica. A T-Mobile.

Oproti tomu Telefónica O2 pod vedením PPF se bude nejspíš chovat značně odlišně, očekávají se větší investice a pružnější vedení. Tím pádem lze odtušit, že O2 by mohlo plnit roli, která byla ještě před nedávnou dobou přisuzována hypotetickému čtvrtému operátorovi – tedy roli motoru změn, inovací, agresivního marketingu a nového přístupu. Existují sice i skeptické hlasy, které tvrdí, že Telefónica se pod novým vedením spíše vydá cestou velkých státních zakázek, jako je třeba provoz datových schránek, který už společnost zajišťuje, ale pravdu ukáže až budoucnost.

Skutečnost, že v aukci uspěly tři subjekty z přihlášených pěti, není třeba vnímat nijak fatálněDalším významným faktorem je nedávná koupě společnosti GTS Central Europe telekomunikační společností Deutsche Telekom, které patří i český T-Mobile. Tím T-Mobile výrazně upevnil své postavení na trhu, neboť získal významného místního poskytovatele pevných telekomunikačních a datových služeb. To znamená, že T-Mobile získává nové možnosti, jak nové „kellnerovské“ Telefónice konkurovat, protože dosud mohl maximálně přeprodávat služby jiných operátorů. A bylo by s podivem, kdyby této nové možnosti maximálně nevyužil.

Když to shrneme, tak od doby, kdy se o čtvrtém operátorovi hovořilo jako o naději pro konkurenci na českém trhu, se udály dvě velmi zásadní věci, které mají potenciál trh rozhýbat i bez čtvrtého velkého hráče. Skutečnost, že v aukci uspěly tři subjekty z přihlášených pěti, tedy není třeba vnímat nijak fatálně.

Rychlý internet má být rychle k dispozici

Jinak je to s kmitočty pro vysokorychlostní mobilní internet, o které v aukci primárně šlo. Ty vysoutěženy byly a bude nyní na operátorech, jak se k nim postaví. V tomto bodě je důležité připomenout podmínky aukce, které vyloučily, aby někdo kmitočty vydražil, ale nic s nimi nepodnikal, jako se to stalo se sítěmi 3G, s nimiž zhruba devět let nikdo nic nedělal. Nyní budou muset vítězové aukce do technologie LTE skutečně investovat a přivést ji na český trh. Podle vyjádření Jaromíra Nováka, šéfa Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který aukci pořádal, by se tak mohlo stát již v horizontu jednoho roku.

Jednou z podmínek aukce je i to, že k LTE sítím budou mít přístup virtuální operátoři, kterých v poslední době v Česku kvapem přibývá. Mezi další podmínky aukce patří, že vítězové musejí do 30 měsíců pokrýt téměř polovinu okresů, zejména řídce osídlených.

Výsledky aukce

V pásmu 800 MHz získal T-Mobile aukční bloky A1 a A2 za souhrnnou cenu 2,231 miliardy korun, Telefónica získala dva aukční bloky v kategorii A2 za 2,386 miliardy a Vodafone získal aukční blok A3 za 2,664 miliardy. Každá ze společností dále získala čtyři bloky v FDD pásmu 2600 MHz a část bloků kategorie B2 v pásmu 1800 MHz.

T-Mobile by měl zaplatit za získané spektrum celkem 2,614 miliardy korun, Telefónica 2,802 miliardy a Vodafone 3,113 miliardy korun.

Zklamání na ministerstvu financí

Otázkou do budoucna rovněž bude, jak úřad naloží s bloky kmitočtů, které se vysoutěžit nepodařilo. Je dost pravděpodobné, že budou v dohledné době prodány ve výběrovém řízení, ale bude na ČTÚ, jaké podmínky k nim přidá.

V návrhu rozpočtu na příští rok figuruje jako odhadovaný příjem z aukce částka deset miliard korunPříliš šťastné z výsledku aukce nebude ministerstvo financí. V návrhu rozpočtu na příští rok figuruje jako odhadovaný příjem z aukce částka deset miliard korun. Výsledek aukce však zní, že operátoři celkem zaplatí 8,529 miliardy korun. Je pochopitelně možné, že se zbylé bloky ještě prodají a příjem se tak dorovná, ale zatím je realita taková, že rozpočet ještě není ani schválen, a už má viditelné díry v řádu miliard.

A co bude s neúspěšnými uchazeči, tedy dvěma nováčky na českém trhu? Je dost možné, že tyto subjekty zcela zaniknou a jejich současní zaměstnanci a management se rozpustí v některém ze tří vítězných operátorů.

  • Revolution Mobile by mohl přinejmenším personálně zfúzovat s O2 (původně totiž vznikl přejmenováním PPF Mobile services). Ale je to pouhá spekulace. Společnost jen rozeslala tiskovou zprávu s vysvětlením, že nepočítali s příchodem pátého zájmce, a v rychlosti, s níž se vše seběhlo, nebyl čas s investory dostatečně diskutovat dražební strategii. „Projekt 4. mobilního operátora pro nás tímto končí. Děkuji celému týmu i našim partnerům za to více než roční úsilí. Věřím, že to byla zajímavá zkušenost, kterou časem zhodnotí v jiných, nejen telekomunikačních projektech,“ uvedl ve zprávě ředitel společnosti Tomáš Budník.
  • Reakci společnosti Sazka Telecommunications, která patří pod finanční skupinu KKCG Karla Komárka, se zatím získat nepodařilo. Nicméně je známo, že tato společnost chce v příštím roce spustit vlastního virtuálního operátora a nabízet vlastní portfolio služeb. Tím pádem je šance, že z trhu jen tak nezmizí.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.