Lidovky.cz

Vyškovský sraz v novém policejním útvaru týmový duch nevyvolal

  11:55
Organizátorům se setkání dvou dříve konkurenčních útvarů policie ve Vyškově 11. a 12, května příliš nevyšlo. Podílelo se na tom i ticho po projevu policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Policejní prezident Tomáš Tuhý. foto:  Petr Topič, MAFRA

Vyškovský vojenský areál se 11. a 12. května proměnil v kulisy celorepublikového srazu detektivů z pražské centrály, která má vyšetřovat nejhorší zločince v Česku. Díky svědectví několika účastníků se LN podařilo část dvoudenního programu zrekonstruovat. Podmínkou samotné účasti byl pro muže společenský oděv – oblek. U žen oděv předepsaný nebyl.

Detektivové dopředu také hlasovali, stojí-li o vysvěcení nového praporu. Ještě před vznikem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a sloučením protikorupční a protimafiánské jednotky loni v létě měly oba útvary vlastní vlajku. Šlo tedy i o symbolické spojení obou policejních složek.

Žádný potlesk

Jenže organizátorům vyvolání týmového ducha u dvou – dříve konkurenčních – útvarů příliš nevyšlo. Důvodů bylo několik. Na sraz museli policisté cestovat několik hodin v přistavených autobusech. To se opakovalo i na cestě zpět. Omluveni byli pouze ti, kdo v dostatečném předstihu avizovali dovolenou. Jako lepší varianta se nejevila ani možnost strávit ve Vyškově noc. Spalo se ve vojenských srubech. Tuto variantu si tak vybrala jen asi desetina ze zhruba 900hlavého sboru.

Po projevu policejního prezidenta Tomáše Tuhého nastalo trapné ticho. Nikdo netleskal. Zpětně to někteří z účastníků vysvětlují tím, že nebylo jasné, jestli se tleskat smí.

K útrapám spojeným s dlouhým přesunem se pak přidaly další. Pořadatelé původně počítali s tím, že akce stmelí kolektiv. Oficiální část programu, která trvala zhruba dvě hodiny, tomu moc nepomohla. Hned po projevu policejního prezidenta Tomáše Tuhého nastalo trapné ticho. Nikdo netleskal. Zpětně to někteří z účastníků vysvětlují tím, že nebylo jasné, jestli se tleskat smí.

Každopádně po proslovu policejní prezident z tribuny odešel a nastoupil do přistaveného vrtulníku. Spěchal k plnění dalších povinností – doprovázel hlavu státu na cestě do Číny. Tam měl Miloši Zemanovi „poskytovat podporu v případě otázek, které mají bezpečnostní charakter“, vysvětlila mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Jak to mělo být správně s potleskem, se příslušníci NCOZ později dozvěděli od Jaroslava Vilda, náměstka policejního prezidenta a bývalého velitele protikorupční jednotky. „Všichni dostali kartáč, jak si mohli dovolit netleskat. To vytvořilo nepříjemnou atmosféru,“ popsal LN jeden z detektivů.

Vřelejší přijetí státních zástupců

Vild v proslovu také nepřímo zareagoval na výrok šéfky pražských vrchních zástupců Lenky Bradáčové. Ta v dubnovém rozhovoru pro LN uvedla, že policejní reorganizace pro ni nemá přidanou hodnotu. „Hlasy policistů, které slyším, shrnu do krátkého vyjádření – útvar nemá srdce. Tak to vnímám. Došlo ke spojení policistů, kterým doposud chybí pocit vnitřní soudržnosti a sounáležitosti s útvarem,“ charakterizovala situaci. Podle Vilda ale útvar srdce má; jsou jím jeho příslušníci.

Vřelejšího přijetí se dostalo hostům. Mezi nimi byly i špičky z řad státních zástupců. Spontánní potlesk vyvolalo vystoupení Igora Stříže, náměstka nejvyššího státního zástupce.

Samotný náměstek poslal LN vyjádření: „Policisty jsem nekritizoval. Pouze jsem vyjádřil svůj pocit. Nezmínil jsem přitom pouze policejního prezidenta a jeho projev, ale též reakci na projev ředitele NCOZ.“ Netleskalo se totiž ani po projevu šéfa národní centrály Jiřího Mazánka. Aplaus si vysloužil, až když se přihlásil o slovo napodruhé.

Naopak vřelejšího přijetí se dostalo hostům. Mezi nimi byly i špičky z řad státních zástupců. Spontánní potlesk vyvolalo vystoupení Igora Stříže, náměstka nejvyššího státního zástupce.Neřekl přitom podle účastníků nic mimořádného, pouze obecně konstatoval, že bez kvalitní práce detektivů jsou žalobci bezmocní. Na setkání přijel také olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan, který patřil mezi hlasité kritiky reorganizace. Ten ale žádný proslov nepřednesl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.