Lidovky.cz

Vyšetřovatelé se chtějí Chovance zeptat na peníze vydané rozvědkou

  9:58
Vyšetřovatele zajímá, za jakých okolností tajná služba – Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) – nakoupila šest odposlouchávacích zařízení Agáta, a proč investovala do soukromé firmy CyberGym Europe. V kauze by měl vypovídat i exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Mlčenlivosti ho zbavil jeho nástupce Lubomír Metnar (za ANO).

Milan Chovanec na povolebním vyjednávání 31. října 2017. foto:  František Vlček, MAFRA

Jde zřejmě o nejdelikátnější případ, který v současnosti rozplétá tuzemská justice. Vyšetřovatele zajímá, za jakých okolností tajná služba – Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) – nakoupila šest odposlouchávacích zařízení známých jako Agáta, a proč investovala do soukromé firmy CyberGym Europe. V kauze by měl vypovídat i bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Mlčenlivosti ho pro tyto účely zbavil podle dvou na sobě nezávislých zdrojů LN jeho nástupce Lubomír Metnar (za ANO). Šlo o jedno z posledních rozhodnutí, které v postu učinil.

Případ provází přísné utajení, což potvrzuje i šéfka vrchních pražských žalobců, kteří jej dozorují. „Platí, že úkony trestního řízení nekomentujeme,“ uvedla včera Lenka Bradáčová. Sám Metnar na dotazy LN nereagoval. Rozvědka spadá pod ministerstvo vnitra i do jeho rozpočtové kapitoly. Metnar, který v nynějším kabinetu přesedlal na post ministra obrany, v lednu nařídil její hloubkový audit. Následovalo trestní oznámení kvůli údajně nehospodárnému nakládání s prostředky ve výši až tři čtvrtě miliardy korun. V květnu pak Metnar postavil ředitele tajné služby Jiřího Šaška mimo službu.

V utajeném režimu

Exministr Chovanec, který Šaška do postu navrhl, ale tvrdí, že za hospodaření rozvědky nenese odpovědnost. „O tom, co pan ministr podepisuje (zproštění mlčenlivosti – pozn. red.), informaci nemám. Ale je mi známo, že žádný český ministr vnitra nemá ze zákona právo řídit ani kontrolovat hospodaření ÚZSI,“ napsal LN Chovanec. V zákoně o tajných službách je nicméně uvedeno, že šéf ÚZSI odpovídá ministrovi vnitra. „Kdyby se o to ministr zajímal, musela by mu rozvědka říci, na co peníze potřebuje. Fakticky patří pod ministerstvo vnitra,“ říká bývalý šéf tajné služby Karel Randák.

Vyšetřování možného nezákonného utrácení civilní rozvědky se odehrává v utajeném režimu. Míří totiž do samotného nitra práce tajné služby, jejímž primárním úkolem je skrytý sběr informací v zahraničí.

Vyšetřování možného nezákonného utrácení civilní rozvědky se odehrává v utajeném režimu. Míří totiž do samotného nitra práce tajné služby, jejímž primárním úkolem je skrytý sběr informací v zahraničí. Její lidé v zahraničí denně riskují, protože jim mimo jiné v případě prozrazení hrozí za špionáž mnohaleté žaláře. Dalším důvodem pak je, že audity, policejní vyšetřování a zájem médií vyvolávají nejistotu u partnerských zahraničních tajných služeb.

Jen pro představu. V minulosti se ÚZSI podílel na pátrání a následném úspěšném návratu dvou mladých Češek unesených v Pákistánu. Spekulovalo se i o stamilionovém výkupném, které český stát za propuštění dvojice zaplatil. „Je to krajně nepříjemné. Spřátelené služby se ptají, co se to u vás děje,“ řekl LN důvěryhodný zdroj z bezpečnostní branže. O vážnosti důvodů, které vedly k postavení ředitele Šaška mimo službu, nezapochyboval ani šéf sněmovní kontrolní komise pro kontrolu ÚZSI Pavel Blažek (ODS). Už v květnu konstatoval, že Metnarovy důvody pro Šaškovo odvolání chápe.

Boj o příštího ředitele

„Ředitel Šašek byl postaven mimo službu, protože jemu podřízené orgány vyšetřují určitou činnost, která se mohla týkat i jeho – teď mám na mysli majetkové nesrovnalosti,“ uvedl poslanec Blažek. Množství dokumentů, pod nimiž je Šašek podepsán, je podle informací LN velké. Týkají se minimálně dvou kauz, které jsou předmětem vyšetřování. Asistovat mu měl i bývalý klíčový muž rozvědky Zdeněk Blahut, který v postun náměstka ředitele ÚZSI skončil už v lednu a byl označován za spojence ministra Milana Chovance.

Kauza je o to složitější, že se paralelně rozhořel boj o příštího ředitele civilní rozvědky a provází jej šíření mnoha falešných zpráv a nařčení. V současnosti je pověřeným ředitelem ÚZSI náměstek Radek Musílek. Spekuluje se však o možnosti, že by na jeho místo přišel někdo zvenku.

Vyšetřovatele zajímá jednak nákup šesti odposlouchávacích zařízení Agáta a také projekt CyberGym. Zatímco v prvním případě bývalé vedení údajně tvrdí, že přístroje celkem za 190 milionů korun poskytlo Česko jako humanitární dar Egyptu v boji proti islámskému terorismu, existuje podezření, že na Blízký východ nikdy nezamířily. Pokud by se pohybovaly v Česku, mohlo by jít o porušení zákonné působnosti civilní rozvědky, která směřuje do zahraničí. To ale podle zasvěcenců půjde jen složitě prokázat, pokud vůbec jsou podezření pravdivá.

Finančně mnohem nákladnější byla ale podle časopisu Respekt investice do společnosti CyberGym Europe, která se zabývá tréninkem na hrozby, které mohou přijít přes internet. Vyšetřovatele zajímá, co bylo důvodem pro vznik projektu, kam údajně tekly stamiliony z veřejného rozpočtu. Pozornost věnují i pořízení jejího sídla v Řitce u Prahy. „Podle trestního oznámení si organizátoři nákupu domu z rozvědky vyplatili ze státních peněz provizi ve výši 17 milionů korun,“ napsal investigativní novinář Jaroslav Spurný.

Kauza je o to složitější, že se paralelně rozhořel boj o příštího ředitele civilní rozvědky a provází jej šíření mnoha falešných zpráv a nařčení. V současnosti je pověřeným ředitelem ÚZSI náměstek Radek Musílek. Spekuluje se však o možnosti, že by na jeho místo přišel někdo zvenku.

Co je ÚZSI?

  • Úřad pro zahraniční styky a informace neboli civilní rozvědka sbírá zpravodajské údaje, které mají původ v zahraničí a jsou důležité pro bezpečnost a ochranu zahraničněpolitických a ekonomických zájmů Česka.
  • Pro tyto úkoly si vytváří síť špiónů a firem, kterým vydává ministerstvo vnitra krycí doklady. Rozpočet rozvědky je součástí kapitoly ministerstva vnitra.
  • V čele stojí ředitel, kterého jmenuje a odvolává ministr vnitra se souhlasem vlády. Za výkon funkce ředitel odpovídá ministrovi.

Kyberaréna pro vybrané

  • Společnost CyberGym Europe vznikla v červnu 2015. Obecně poskytuje služby v oblasti elektronických komunikací. Neoficiálně jde o takzvanou krycí společnost, kterou pro svou práci využívá civilní rozvědka.
  • Na webu se společnost odkazuje na zkušenosti z boje proti kybernetickým hrozbám, kterým čelí Izrael.
  • Poskytuje trénink pro komerční subjekty. „Během výcvikových lekcí získá tým zákazníka pomocí reálných prožitků útočných scénářů schopnost uvědomit si potřeby a naučit se dovednostem, které povedou k lepšímu zabezpečení firmy,“ uvádí společnost.
  • Od letošního února je předsedou představenstva firmy Martin Uher, který dříve v Úřadu pro zahraniční styky a informace pracoval.
  • Podle zjištění časopisu Respekt se vyšetřovatelé zajímají o pořízení sídla firmy v Řitce u Prahy za 50 milionů korun. Před loňskými parlamentními volbami skrytý vlastník, kterým je údajně rozvědka, navýšil základní kapitál ve společnosti ze dvou na 217 milionů.

IMSI-CATCHER

V balíku pochybných nákupů, kvůli kterým byl ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek dočasně zbaven funkce, je i pořízení zpravodajské techniky. Speciálně mělo jít o nákup odposlouchávacích zařízení známých pod názvem Agáta.

  • IMSI-CATCHER, v angličtině známý jako „rejnok“ a v českém prostředí jako Agáta, je malá krabička napojená na osobní počítač. Po zapnutí si vytvoří vlastní mobilní síť, na kterou se bez vědomí uživatele připojují telefony v okolí, díky čemuž lze sledovat jejich aktivitu.
  • Agáta umí přečíst SMS zprávy, odposlouchávat hovory či blokovat šifrované obsahy hovorů.
  • Hovory a zprávy sledovaného čísla se posílají na zvláštní disk počítače. Kvůli technické náročnosti se přístroj většinou vozí v dodávce s anténou.

Systém Agáta

  • Lokalizuje telefon, který chce monitorovat, a pak jej na krátkou vzdálenost odposlouchává.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.