Lidovky.cz

Vyrostl český internetový kolos

Slovensko

  18:41
Investiční skupina Rockaway Jakuba Havrlanta s podporou Daniela Křetínského, Patrika Tkáče a skupiny PPF kupuje za téměř 5,5 miliardy korun internetový obchod Mall a cenový srovnávač Heureka. Posledním nákupem zvlášť duo Křetínský – Tkáč jen potvrdili to, o čem se mluvilo už dlouho. I přes nemalé zadlužení jsou na čele českého akvizičního trhu.

Daniel Křetínský (EPH), Petr Kellner (PPF) a Patrik Tkáč (J&T) foto: Lidovky.cz

Na příchod Amazonu, největšího světového internetového prodejce, čeká Česká republika několik let. Americká společnost tu však zatím postavila jen sklad.

V Česku teď ovšem pod taktovkou skupiny Rockaway a miliardářů Daniela Křetínského, Patrika Tkáče a skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera vzniká jiný gigant, který si klade za cíl stát se lokálním vládcem trhu.

Rockaway kupuje od jihoafrické Naspers firmu Netretail Holding, která provozuje v ČR, Maďarsku, Polsku, Slovinsku a na Slovensku internetové obchody Mall, a společnost Naspers OCS Czech Republic, provozující v Česku a na Slovensku online srovnávače Heureka.

Finance zajistí trio miliardářů

Pokud transakci schválí regulační orgány, zaplatí firma českého internetového podnikatele Havrlanta za rozšíření svého portfolia více než 200 milionů eur, tedy v přepočtu přes 5,4 miliardy korun. Financování zajišťuje zmíněné trio českých miliardářů.

„Mall i Heureka jsou úspěšné společnosti, které skvěle rozvinou naše stávající aktivity na poli e-commerce. Máme díky tomu před sebou příležitost, jak během velmi krátké doby atakovat obrat jednu miliardu eur a obsadit pozici e-commerce lídra v regionu střední Evropy,“ uvedl Havrlant.

Pokud transakci schválí regulační orgány, zaplatí firma českého internetového podnikatele Havrlanta za rozšíření svého portfolia více než 200 milionů eur, tedy v přepočtu přes 5,4 miliardy korun.

E-commercová akvizice roku, jak by se dal obchod nazvat, je završením nákupní horečky Rockaway a jejího dceřiného podniku E-commerce Holding. Začala loni, přidáním společnosti Vivantis, provozující obchody specializované na módu a životní styl. Zatím posledním přírůstkem pak byl vstup do IT prodejce CZC.cz, jednoho z pěti největších českých e-shopů.

Bez posledních dvou akvizic už podnik zastřešuje 15 e-shopů a 16 dalších projektů, jako je například srovnávač finančních produktů Chytrý Honza nebo nástroj zákaznické péče přes sociální sítě Brand Embassy.

Pokud úřady posvětí i spojení s CZC.cz, Mall.cz a Heureka.cz, vznikne pod hlavičkou Rockaway kolos s ročním obratem 12 miliard korun. Současná jednička mezi e-shopy Alza.cz loni vykázala tržby za 11,5 miliardy korun.

„Amazon je pro nás určitě inspirace v tom, jak spolu dokážou fungovat široké horizontální nabídky i specializované vertikály,“ sdělila k možnému budoucímu sjednocení mluvčí Rockaway Michaela Papežová.

Křetínský, Tkáč a Kellner se s pomocí Rockaway roztahují po dlouhodobě rostoucím trhu. Jen loni Češi nakoupili na internetu zboží za 68 miliard korun. Po připočtení služeb už jde o více než 80 miliard. Letos by se podle Asociace pro elektronickou komerci mělo online prodat zboží za 77 miliard korun a služby za 26 miliard.

Během zhruba roku a půl se tak podařilo vytvořit hráče, který pokrytím celé šíře online trhu nemá v ČR obdoby. Nepostradatelnou součástkou obřího stroje je přitom právě nově získaný srovnávač Heureka.cz, bez kterého se obejde jen málokterý internetový obchodník. Pro zákazníky totiž v současnosti představuje hlavní kanál ke zjišťování cen i hodnocení samotných prodejců.

Informace nad zlato

Portál navíc představuje obrovský objem cenných dat o zákaznících, jejich zvycích i preferencích. Mluvčí Rockaway Michaela Papežová ale obavy z využívání obchodních dat Heureky sesterskými e-shopy označila za zbytečné. Pravdou je, že Heureka byla součástí stejné investiční skupiny jako Mall.cz několik let a její nezávislost vyvrácena nebyla.

Nemálo informací o trhu má ale i provozovatel výdejních míst Uloženka, který patří do Rockaway od června. Nyní navíc začíná spolupracovat s trafikami zásobovanými distributorem tisku PNS, v němž má Křetínský prostřednictvím řetězce firem více než čtvrtinový podíl. A všechno rozváží kurýrní služba InTime, kde majoritu drží firma blízká Tkáčově J&T.

Mall.cz ale bude i tak velká výzva. E-shop je totiž dlouhodobě ve ztrátě. Naspers se ji sice od roku 2012, kdy Mall koupila, podařilo snižovat, i tak ale před rokem činila 20 milionů korun. V roce 2012 to bylo 68 milionů korun.

Když Křetínský a Tkáč nakupují

Uhelné elektrárny, fotbalový klub, masny nebo internetové obchody. Co spolu na první pohled ani trochu nesouvisí, dokáže duo Křetínský a Tkáč bleskurychle spojit. Nebo lépe řečeno ovládnout. Včera oznámený nákup Mall.cz byl už delší dobu spekulací řady ekonomických médií. Jeho uskutečnění je příkladným vyvrcholením dlouhodobých nájezdů dvou velmi akčních investorů na český internet.

Internetová jednička

Křetínský, který je architektem energetického kolosu EPH (Energetický a průmyslový holding, tržby za rok 2014 těsně pod 100 miliard korun) a pravděpodobně též duší akvizic z posledních měsíců, tak své aktivity dál rozprostírá do dalších oborů. Už když zhruba před rokem spolu s Tkáčem vstoupili do skupiny Rockaway významného internetového podnikatele Jakuba Havrlanta, daly se vytušit velké věci.

Pokud poslední transakci schválí antimonopolní úřad, stane se trojice Křetínský–Tkáč–Havrlant s největší pravděpodobností jedničkou českého internetu. Připomeňme ale i další akvizice z nedávné doby. Třeba nákup vydavatelství Ringier, které vydává deník Blesk nebo týdeník Reflex, za 4,7 miliardy korun. Není tajemstvím, že své mediální impérium by Křetínský s Tkáčem rádi rozšířili. Intenzivně jednali například o odkoupení vydavatelství Mladá fronta.

Růst není zadarmo

Netrpí ovšem ani jejich tradiční byznys – energetika. Za první pololetí letošního roku uzavřel EPH vůbec největší transakci s účastí českých investorů. Od německého E. ON koupil uhelné a plynové elektrárny v Itálii zhruba za 600 milionů amerických dolarů (více než 14 miliard korun).

Jedna věc ale Křetínskému s Tkáčem pořád do portfolia chybí. Tiskárna na peníze. Tak velká akviziční aktivita si žádá financování, a i když ho dvojice miliardářů nemá problém nalézt, vybírá si svou daň. Podle týdeníku Ekonom dluží celý holding EPH neuvěřitelných 140 miliard korun, a Křetínského tak častoval titulem nejzadluženější český finančník.

Sám podnikatel poznámky o narůstajících dluzích odmítá. Podle něj jsou velmi umírněné, hlavní podíl na byznysu EPH navíc mají regulované obory. Pravda ale je, že ve srovnání s polostátním ČEZ se nedá nad zadlužením tak docela mávnout rukou.

S Kellnerem za zády

Snad právě proto se nyní za zády Křetínského s Tkáčem znovu objevuje nejbohatší Čech Petr Kellner. Podle oficiálního vyjádření jeho skupina PPF celý nákup Mall.cz a Heuréka.cz spolufinancuje. To je pochopitelně velmi vágní výraz, který nemůže vyloučit ani nepřímý Kellnerův podíl na samotné investici.

Připomeňme, že PPF stála u samého zrodu Křetínského EPH. Původně v němměla podíl 40 procent, loni v červnu ale společný byznys opustila. Uhlí a celý energetický sektor jsou prý až příliš rizikové. Ovšem ne natolik, aby se za Křetínským čas od času nevynořila v závětří a neuzobla si svůj kousek čokolády.

Jako před dvěma týdny, kdy se obě finanční „superskupiny“ znovu spojily, aby usilovaly o nákup německých uhelných elektráren švédské společnosti Vattenfall. Odhadovaná hodnota se pohybuje v rozmezí 2 až 3,5 miliardy eur (54 až 95 miliard korun). O pár dní později se podobné námluvy objevují i v akvizici na českém internetu. Je možné, že pro dluhy zatížený EPH by bylo příliš těžké hledat financování dalšího rozvoje někde jinde než právě u Kellnera.

Tomáš Plhoň

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.