Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Výrobci automobilů se předhánějí, kdo lépe ošálí emisní normy

Evropa

  10:04

Automobilky manipulují s výsledky emisních testů. Skutečné emise jsou až o 50 procent vyšší.

Svět se brání emisím popílku z automobilů. Češi je v klidu dál inhalují. foto: © ČTKČeská pozice

Sundaná zrcátka či zalepené mezery okolo dveří pro lepší aerodynamiku, přehuštěné pneumatiky pro snížení valivého odporu, speciální mazání do motoru. Automobilky znají desítky triků, jak při testech snížit hladinu emisí a spotřebu, aby se vešly do stále přísnějších limitů. V reálném provozu je pak všechno trochu jinak.

ČESKÁ POZICE před časem informovala o testu vědců z Liberecké univerzity, který odhalil, že hladina emisí v reálném provozu bývá mnohonásobně vyšší, než povolují emisní normy a především než udávají výrobci vozů. 

Závěry českých vědců nyní potvrdila i zpráva celoevropsky působící nevládní organizace Transport and Environment (T&E), která vycházela z výsledků expertní studie Evropské komise. Informala o tom ve svém článku BBC.

Zpráva ukázala nejen na očekávatelný rozdíl mezi emisemi v reálném provozu a hodnotami naměřenými v oficiálních testech, ale také poukázala na fakt, že nůžky mezi těmito dvěma údaji se neustále rozvírají. Emise z motorů v reálném provozu tedy sice rok od roku mírně klesají, ale mnohem více klesají výrobcem oficiálně udávané hodnoty emisí. 

Automobilky, jež jsou zodpovědné za stanovování emisí a spotřeby, totiž se zpřísňujícími emisními normami vymýšlejí stále důmyslnější způsoby, jak tyto testy zmanipulovat. Všechna opatření v konečném důsledku snižují hodnoty naměřených emisí, ovšem v reálném provozu takto upravená vozidla nepotkáte. 

Nejčastější triky výrobců automobilů:

  • Odpojení brzd,
  • přefouknutí pneumatiky pro snížení valivého odporu,
  • zalepení mezer kolem oken a dveří,
  • odpojení klimatizace a dalších součástí vozu,
  • minimalizace váhy vozu odmontováním různých součástí,
  • užívání speciálních lubrikantů do motoru pro umělé zvýšení teploty spalování,
  • odpojení alternátoru, který dobíjí baterii.

Rozdíly mezi udávanými a reálnými hodnotami se podle studie mají lišit až o 37 procent, v případě emisí CO2 je to o 28 procent (u některých modelů až o 50 procent) a rozdíl se rok od roku zvyšuje.

„Je to spousta a spousta malých vylepšení. Není důkaz, že automobilky tímto jednáním porušují nějaké zákony, spíše je to tak, že pravidla při testech jsou příliš mírná,“ říká Greg Archer, manažer z organizace T&E. Automobilky se podle něj navíc naučily dokonale využívat slabin těchto testů ve svůj prospěch.

Jak se stanovují emise motorů:

Vozy vyrobené v EU musejí projít takzvaným testem New European Driving Cycle (NEDC). Jde o jízdní cyklus, který má simulovat typické užití auta v Evropě. Během testu se měří například emise CO2, prachové částice (PM) a také spotřeba paliva. Skládá se z laboratorních a pozemních testů. Za splnění norem daných evropskou legislativou je odpovědný výrobce motoru, na zkoušky má dohlížet nezávislý dozor pověřený národní autoritou.

V roce 2016 má začít platit nová norma jízdního cyklu The World Light Duty Test Cycle (WLTC), která má zohlednit nejen reálný provoz, ale například i zapojení klimatizace a dalších součástí, které emise oproti laboratorním podmínkám zvyšují. Původní norma ze sedmdesátých let totiž s těmito přístroji nepočítala.

Automobilky se však obávají, že v takovém případě nebudou schopny emisní normy splnit a lobbují za to, aby se norma odložila až na rok 2021. Evropská komise navíc navrhuje snížit povolenou hladinu CO2 na 95 g/kilometr a zpřísnit se mají i emise pevných částic. V době recese na evropském automobilovém trhu je kombinace těchto opatření pro automobilky zlým snem.

Autor: