Lidovky.cz

Vyřešení Machovy kauzy může ohrozit i politiky

  9:33
Kolem případu bývalého majitele fotbalové Sparty se točí i velmi vlivní lidé, kteří běžně nejsou vidět – třeba tajemný bankéř Kamil Braxator.

Petr Mach, český podnikatel a bývalý majitel fotbalové Sparty foto: Foto: Mafra – David Neff

Začíná se z toho stávat temný folklor. Česká republika totiž podobně jako v případech švýcarských kont Romana Janouška nebo Mostecké uhelné společnosti (MUS) zablokovala další vyšetřování v alpské zemi. Tuzemská justice se dopustila chyby, která ji – respektive stát – může stát „pokutu“ ve výši několika desítek milionů korun. Jde o případ vyšetřování vytunelovaných kont podnikatele a bývalého majitele Sparty Petra Macha v bankách UBS a Credit Suisse. Kauza, kterou ČESKÁ POZICE dlouhodobě sleduje, teď dospěla do prvního bodu zlomu.

V letech 2001 až 2003, kdy seděl ve vězení kvůli neproclenému automobilu, se (údajně bez Machova vědomí) přes jeho účty podle četných indicií točily a praly peníze z české privatizace. Žalobci z Curychu, kteří se na Machův popud případem od roku 2011 zabývají, loni po české straně v rámci institutu mezinárodní právní pomoci požadovali vydání několika dokumentů. Ty se nacházely ve spise u Obvodního soudu pro Prahu 2.

Ztracené dokumenty

A právě zde se celý případ zauzloval. Soudce Vít Bičák nejdříve informoval, že požadované materiály se ztratily. V létě minulého roku přišel obrat, neboť dokumenty se nalezly. Vzápětí se ale ukázalo, že jde o falešný zlom. Mach při kontrole u soudu zjistil, že část spisu je stále ztracena a listy, které se do fasciklu vrátily, byly zfalšovány – například byly odstraněny důležité podpisy. Přitom právě kvůli nim curyšští státní zástupci dané materiály potřebovali.

Mach při kontrole u soudu zjistil, že část spisu je stále ztracena a listy, které se do fasciklu vrátily, byly zfalšovány.

Ministerstvo spravedlnosti nedokázalo problém vyřešit. Mach proto koncem minulého týdne na ministerstvo spravedlnosti podal žalobu, ve které žádá o náhradu škody ve výši 3,5 milionu dolarů (což by spolu s úroky činilo až sto milionů korun).

Vzhledem k tomu, že v Machově kauze se objevují linky na Mosteckou uhelnou a politiky kolem ODS a ČSSD, nezodpovězena zůstává i ta nejdůležitější otázka – kdo potřebné dokumenty zašantročil, aby se ve Švýcarsku vyšetřování zastavilo.

Válková dlouhodobě mlčí

O tom, kdo spis vykradl, Mach přemýšlí v několika rovinách. „Možností je více. Může to být organizovaný zločin napojený na tajné služby. Kdo jiný by se takto mohl dostat do spisu? Samozřejmě mohli to být přímo úředníci ministerstva spravedlnosti. Stále ale věřím, že stát nakonec věc zachrání a dokumenty objeví,“ řekl v rozhovoru pro ČESKÓU POZICI (viz níže). Sám kritizuje hlavně končící ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO), která od nástupu do funkce v lednu 2014 dávala od případu ruce pryč a neodpovídala ani na dotazy ČESKÉ POZICE.

Hledané dokumenty mají dokazovat neoprávněné výběry a manipulaci s Machovým účtem v letech 1996 až 1998 v bance UBS a posléze Credit Suisse.

Hledané dokumenty mají dokazovat neoprávněné výběry a manipulaci s Machovým účtem v letech 1996 až 1998 v bance UBS a posléze Credit Suisse v řádu milionů dolarů. Na tyto „operace“ podle podnikatele navazovaly machinace na jeho účtech v Credit Suisse v letech 2001 až 2003, kdy byl ve vězení.

Závažnost ztráty a manipulace částí Machova spisu dokazuje i fakt, že na ministerstvu spravedlnosti mimo jiné kvůli tomuto pochybení padl vlivný úředník Pavel Bednařík. Ředitel odboru justičního dohledu totiž Macha o vyšetřování nepořádku v dokumentech zpravil bez schválení prvního náměstka ministryně Roberta Pelikána. Již po Bednaříkově odchodu z ministerstva ho Válková navrhla jmenovat soudcem. Za několik dnů ale žádost stáhla.

Linky na Mosteckou uhelnou

Petr Mach je bývalý majitel fotbalové Sparty a někdejší sponzor ODS. V roce 2001 byl odsouzen kvůli neproclenému automobilu. Z vězení se dostal na konci roku 2003. Návrat na svobodu mu ale zhořkl. Zjistil, že na jeho účtech ve švýcarských bankách UBS a Credit Suisse bez jeho schválení docházelo k podezřelým transakcím.

Posun v pátrání nastal v květnu 2012. Jiří Jakl, bratr bývalého tajemníka prezidenta Ladislava Jakla, Machovi zavolal, že by s ním rád hovořil jistý Pascal Dubey.

Posun v pátrání nastal v květnu 2012. Jiří Jakl, bratr bývalého tajemníka prezidenta Ladislava Jakla, Machovi zavolal, že by s ním rád hovořil jistý Pascal Dubey. Jde o vlivného finančního experta s kontakty na důležité české podnikatele a politiky, který byl v minulosti například hostem setkání sdružení Prague Business Club.

Schůzka se uskutečnila. ČESKÁ POZICE má k dispozici úřední záznam, ve kterém za přítomnosti Jakla, Macha a dalšího advokáta Dubey uvedl, že by dokázal obstarat z UBS a Credit Suisse dokumentaci, která podle něho pravděpodobně ukazuje na souvislosti Machova případu s aférou Mostecké uhelné.

Od roku 2011 případ vyšetřuje prokuratura v Curychu. Materiály z Machova spisu z pražského obvodního soudu však curyšští vyšetřovatelé nezískali. A vypadá, že se někdo usilovně snaží, aby to tak zůstalo. Kdyby totiž požadované materiály získali, daly by se uskutečnit domovní prohlídky a dohledat, kdo konkrétně z účtu vybíral bez Machova svolení peníze. „Věřím, že bychom zjistili, kdo mé účty využil k praní peněz, které dle mých informací pocházely z privatizace velkých podniků,“ míní Mach.

Rozhovor ČESKÉ POZICE s Petrem Machem:

Mach: Nitky vedou k Braxatorovi, a to je pro politiky problém 

Podnikatel a bývalý majitel fotbalové Sparty Petr Mach je přesvědčený, že tunelování jeho švýcarských účtů souvisí s problémovou českou privatizací – například s privatizací Mostecké uhelné společnosti.

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte uplynulý rok, kdy jste marně pátral po ztracených dokumentech?

MACH: Paradoxně musím říct, že přestože už je to rok a věc je nedořešená, musím konstatovat, že až na výkon ministerstva spravedlnosti se úředníci ke mně chovali slušně. Nicméně papíry jsem nenašel. Doklady jsou zcizené a spis je zmanipulovaný.

ČESKÁ POZICE: Kdo podle vás spis vykradl?

MACH: Možností je více. Může to být organizovaný zločin napojený na tajné služby. Kdo jiný by se takto mohl dostat do spisu? Samozřejmě mohli to být přímo úředníci ministerstva spravedlnosti. Stále ale věřím, že stát nakonec věc zachrání a dokumenty objeví.

Braxator je problém

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte postup samotné ministryně Heleny Válkové?

Paní ministryně postupovala velice alibisticky, což odporuje prohlášením hnutí ANO v době, kdy vstupovalo do vlády. Na začátku jsem si myslel, že paní Válková situaci vyřeší a nebude se skrývat. Paní Válková měla jako šéfová resortu došlápnout na Městské státní zastupitelství a dozorovou žalobkyni Helenu Čapkovou, neboť státní zástupci mají dozorový spis k dispozici. Ten musí být z hlediska žalobou předložených důkazů totožný se spisem na soudě. Pokud si ho ministerstvo nevyžádalo, nebo snad někdo zcizil nejen soudní, ale i dozorový spis státní zástupkyně, tak se domnívám, že je zde trestní odpovědnost dané žalobkyně.

ČESKÁ POZICE: Co by se stalo, kdyby se materiály našly? Co by jejich nalezení mohlo spustit?

Materiály se ztrácejí, protože se týkají bankéře Kamila Braxatora. Člověka, který je známý nestandardními postupy.

MACH: Zaprvé by nebylo zapotřebí žalovat stát a žádat o zaplacení desítek milionů korun. Za druhé si myslím, že se ztrácejí, protože se týkají bankéře Kamila Braxatora. Člověka, který je známý nestandardními postupy pro své klienty v zahraničních bankách. Je podezřelý z praní špinavých peněz a různých zpronevěr. Domnívám se, že pokud by byl usvědčen Braxator, řada lidí i firem v Česku, politiky nevyjímaje, by kvůli tomu měla problémy. Hrozilo by, že se odhalí, kam unikly peníze z české privatizace.

ČESKÁ POZICE: Proč si myslíte, že by nějakého bankéře měly chránit tajné služby? Není to už konspirace?

MACH: Braxatora chrání podle mne nejen agenti v České republice, ale ochranu musí mít třeba i na Slovensku. Tamní média jako časopis Trend o tomto bankéři často píšou. Vždyť nemůžete vyloučit ani možnost, že lidé jako Braxator perou peníze pro bezpečnostní služby. Takoví lidé jsou chráněni. Až skončí jeho služba, dožije zmiňovaný bankéř v klidu třeba někde v Panamě, kde poslední roky tráví čas.

Lidi z ODS a ČSSD

ČESKÁ POZICE: Jak jste se dostal do kontaktu s Braxatorem?

MACH: Řeknu vám to tak, jak jsem to již uvedl ve Švýcarsku při své výpovědi do protokolu. S panem Braxatorem mě seznámil Werner Ben Heydrich. S tímto německým obchodníkem a dealerem vozů společnosti General Motors mě seznámil Andrej Barčák (po sametové revoluci ministr zahraničního obchodu československé vlády, pozn. red.), tehdy jeden z evropských šéfů GM. V té době jsem byl rovněž dealerem vozů GM v naší zemi. V roce 1996 jsem pověřil Braxatora na základě plné moci, aby převedl mezi dvěma švýcarskými bankami UBS a Credit Suisse bez padesáti tisíc osm milionů dolarů z prodeje fotbalové Sparty.

ČESKÁ POZICE: S kým tu byl v kontaktu?

Tkáč mi tenkrát řekl: ‚Víte, pane Machu, my jsme žáci Kamila Braxatora‘.

MACH: Seznámil jsem pana Braxatora například s tehdejším vlivným politikem ODS Petrem Čermákem i lidmi ze sociální demokracie. V roce 2005 a 2006 jsem dělal obchod s bankou československé skupiny J&T. Měli jsme smluvní vztah a mimo jiné při osobním setkání se spolumajitelem společnosti Patrikem Tkáčem padla i otázka na pana Braxatora. Tkáč mi tenkrát řekl: ‚Víte, pane Machu, my jsme žáci Kamila Braxatora‘.

ČESKÁ POZICE: Je podle vás Braxator napojený dlouhodoběji na hradní systém budovaný od nástupu Václava Klause do prezidentské funkce?

MACH: U současného prezidenta Zemana si nejsem jistý, že by persona jeho formátu byla nějak navázaná na tento typ lidí. Ale co se týká jeho okolí, možné to je. U Hradu obecně linky existují. S bratry Jaklovými a právníkem ze Švýcarska jsem v jedné hospůdce u Úřadu vlády před třemi lety jednal a prezentoval jsem jim svůj problém. Žádal jsem tehdy prostřednictvím tajemníka Jakla pana prezidenta Klause, zda by napomohl vyjasnění situace kolem praní špinavých peněz z privatizačních kauz jako Mostecká uhelná a zneužití mých bankovních účtů ve Švýcarsku. Na schůzce mi tehdy bylo Ladislavem Jaklem sděleno, že přes mé účty pravděpodobně protekly tyto špinavé peníze. Dělo se tak v době, kdy jsem ke svým kontům kvůli pobytu ve vězení neměl přístup. No tak co si o tom mám myslet, když mi toto sdělí tajemník prezidenta republiky?

Petr Mach (48)

  • Po pádu komunismu založil firmu Auto Mach a získal výhradní dealerství pro vozy Opel.
  • V letech 1993 – 1996 vlastnil fotbalový klub AC Sparta Praha Fotbal, který prodal Východoslovenským železárnám Košice za zhruba 900 milionů korun.
  • V 90. letech sponzoroval ODS, dle svých slov daroval tehdejšímu místopředsedovi strany Petru Čermákovi 11 milionů korun. V roce 1994 půjčil ODS 350 tisíc korun, o jejichž vrácení se dodnes se stranou soudí.
  • Ve druhé polovině 90. let začal být nepodloženě spojován se švýcarskými konty ODS, s vedením strany se postupně rozešel.
  • V roce 2000 byl kvůli celnímu úniku (neproclený automobil mu však nepatřil) odsouzen k pětiletému pobytu ve vězení, ze kterého se dostal koncem roku 2003.
  • Po propuštění zjistil, že na jeho účtech ve švýcarských bankách UBS a Credit Suisse bez jeho schválení docházelo k podezřelým transakcím v řádech milionů dolarů.
  • Od roku 2011 případ vyšetřuje prokuratura v Curychu. Vyšetřování komplikuje mlčení švýcarských bank. Curyšským prokurátorům by pomohly materiály z Machova spisu na obvodním soudu. Požadované dokumenty mají dokazovat neoprávněné výběry a manipulaci s Machovými účty.
  • Ministerstvo spravedlnosti manipulaci s účty nevyřešilo. Mach proto na stát v lednu 2015 podal žalobu o náhradu škody ve výši 3,5 milionu dolarů.
  • V kauze údajného úvěrového podvodu byl po desetiletém trestním řízení v roce 2007 zproštěn viny a osvobozen. Také se ukázalo, že některé důkazy proti němu byly zfalšované. V roce 2009 soud státu nařídil zaplatit Machovi odškodné 110 tisíc korun.

Tajemný Braxator pracoval pro J&T

Potvrzuje se, že privátní bankéř žijící v Panamě je napojený na česko-slovenské miliardáře. S praxí pomáhal Patriku Tkáčovi.

Na jeho švýcarské telefonní číslo není obtížné se dovolat. Problém spočívá v jiné věci. Po přijetí hovoru totiž následuje jeho okamžité ukončení. Komunikace ČESKÉ POZICE s právníkem a bankéřem slovenského původu Camillem Braxatorem má již přes rok neměnný scénář.

Bylo tomu tak i při posledním pokusu dovolat se tohoto tajemného muže v souvislosti s vývojem v kauze podnikatele Petra Macha a ztrátou dokumentů u jednoho pražského soudu, kvůli čemuž Mach podal na ministerstvo spravedlnosti žalobu a žádost o náhradu škody ve výši zhruba sto milionu korun.

Je to právě Braxator, kterého Mach označuje za osobu, která stojí v zákulisí jeho případu. Linky k Braxatorovi vedou i v případu privatizace Mostecké uhelné společnosti, v jejímž rámci měl spolu s manželkou přístup k účtům manažerů a poté majitelů Mostecké uhelné.

Je charakteristické, že lidé znalí zákulisí i ti, kteří s Braxatorem měli v minulosti co do činění, se odmítají k jeho osobě vyjádřit či promluvit na záznamník. Pokud o něm hovoří, pak s respektem, který nutně nezahrnuje sympatie. Jednou z mála výjimek je podnikatel Mach, ten uvedl, že v úzkém kontaktu s kontroverzním právníkem byl například spoluzakladatel česko-slovenské finanční skupiny J&T Patrik Tkáč, který se měl označit v soukromé konverzaci s Machem za bankéřova „žáka“.

J&T, jedna z nejvlivnějších podnikatelských skupin v České republice, má blízko k Hradu a prezident Miloš Zeman za ní lobboval nedávno v Číně, pronesl:

Pracovní agentura „Camillus“

Jeden z nejbohatších Slováků Patrik Tkáč teď prolomil všeobecné mlčení a uvedl, že se s Braxatorem zná od začátku 90. let. Bankéř totiž Tkáčovi pomohl sehnat práci v lichtenštejnské bance.

„Kamil Braxator spolupracoval s firmou, kde jsem byl zaměstnaný přibližně v roce 1992. Zabezpečil pro mě a dva mé kolegy praxi ve vaduzské VP Bank. On pracoval pro sesterskou firmu této banky. Později pracoval jako administrátor několika našich lichtenštejnských firem. Neviděli jsme se od doby, co odsud odešel,“ napsal ČESKÉ POZICI Tkáč.

Zmiňovanou firmou z roku 1992, ve které byl Tkáč zaměstnaný a jež s Braxatorem spolupracovala, je investiční společnost Istroconti, s jejímiž tehdejšími majiteli byl Braxator kamarád.

Machovu kauzu Tkáč podle svých slov nesleduje a bližší podrobnosti k osobě bankéře, který žije v Panamě a pracuje v Lichtenštejnsku, uvést odmítl. „O Kamilovi nebudou chtít lidé hovořit kvůli tomu, že principem vztahu je neposkytovat v tomto informace,“ dodal jeden z otců zakladatelů J&T. Tkáčův obchodní partner Daniel Křetínský před rokem tvrdil, že s Braxatorem v kontaktu není. „Jméno znám, ale nikdy jsme se nepotkali, takže reálně se neznáme,“ řekl Křetínský.

Mostecká a Jakunin

Privátní bankéř a právník se narodil na Slovensku před 65 lety jako Kamil Braxator, vystudoval práva. Zhruba od druhé poloviny 90. let se jeho jméno objevuje v souvislosti s několika velkými kauzami – zejména privatizací Mostecké uhelné či případem bývalého majitele fotbalové Sparty Petra Macha, od něhož vedou stopy i k lidem kolem exprezidenta Václava Klause – zejména bratrům Jaklovým.

Braxator je v posledních letech skloňovanou figurou také v Rusku. Známý protiputinovský aktivista Alexej Navalnyj na svém blogu v červenci 2013 napsal, že Braxatorova dcera Irena je majitelkou kyperské firmy Quetar Consultants. Ta se podle Navalného má podílet s Ruskými drahami a petrohradským regionem na výstavbě multifunkčního přístavu v Petrohradě. Jenže Quetar Consultants je také součástí klubka offshorových firem, jimž patří luxusní vila v Moskvě, kterou údajně obývá šéf ruských drah Vladimir Jakunin. Toho označuje za svého přítele i český prezident Miloš Zeman.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.