Lidovky.cz

Výkonná rada ODS: Nečase držíme! Zatím do úterka.

  20:47

Několikahodinové grilování na vrcholném orgánu občanských demokratů jejich předseda sice ustál, dlouhodobě je však jeho pozice neudržitelná.

foto: © ČTKČeská pozice

Premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas prožil v pátek na zasedání výkonné rady ODS mezi svými spolustraníky několik perných hodin. Musel je totiž přesvědčit, že nic nevěděl o jednání své nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové, která skončila v cele předběžného zadržení.

Z usnesení výkonné rady, jež obsahovalo větu, že „na základě informací od stranického předsedy mu byla vyjádřena podpora“, by se mohlo zdát, že Petr Nečas politicky přežil. Sám Nečas pak na tiskovém brífinku uvedl, že poměr hlasů na jeho podporu byl dva ku jedné. Z informací ČESKÉ POZICE z pátečního večera však vyplynul poněkud odlišný obraz – Nečas pouze oddálil termín odchodu z funkce premiéra a šéfa ODS.

Důvodů pro Nečasův konec se totiž nashromáždilo příliš mnoho. Policejní razie v bezprostřední blízkosti premiéra směřující k šéfce jeho kabinetu Janě Nagyové, která si dle detektivů objednala sledování tří civilních osob včetně Nečasovy manželky Vojenským zpravodajstvím, je silná káva i pro jinak otrlé občanské demokraty.

Jde do tuhého

O kritické situaci Nečase svědčí, že přesná formulace usnesení výkonné rady se několikrát měnila. „Usnesení bylo upraveno asi pětkrát. Na čistou podporu Nečase to nešlo odhlasovat. Pro bylo asi jen sedm hlasů. Nakonec tedy výkonná rada přijala, že podporuje předsedu na základě toho, co jí řekl,“ uvedl důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE obeznámený s průběhem pátečního zasedání.

Na jaké informace politici ODS čekají? Například na to, zda bude na šéfku premiérova kabinetu Nagyovou uvalena vazba.

„Podpořil jsem premiéra na základě informací, které řekl. Pokud se prokáže, že nebyly správné, ztratí mou důvěru. Předpokládám, že policie a státní zástupci zveřejní další informace. Výkonná rada se sejde znovu v úterý v devět hodin,“ popsal ČESKÉ POZICI svůj postoj Raduan Nwelati, mladoboleslavský primátor, který už před zasedáním výkonné rady Nečase vyzval k odstoupení ze všech funkcí.

Na jaké informace politici ODS čekají? Například na to, zda bude na Janu Nagyovou uvalena vazba. „Toto může být jedna z důležitých informací. Proto se příští týden znovu sejdeme,“ dodal Nwelati.

Kdo po Nečasovi...

Pokud bude Nečasova spolupracovnice Nagyová skutečně vazebně stíhaná, o čemž by měl o víkendu rozhodnout soud, situace Nečase se fatálně zkomplikuje. Tlak na to, aby z jednání své pravé ruky vyvodil politickou odpovědnost, se totiž dramaticky zvýší.

Už v pátek se v ODS rozvíjely teorie, kdo by v případě Nečasova pádu z postu předsedy strany mohl zaujmout jeho pozici. Z rozhovorů ČESKÉ POZICE s politiky a vlivnými hráči v ODS vyplynulo, že v úvahu přicházejí dvě možnosti.

Už v pátek se v ODS rozvíjely teorie, kdo by v případě Nečasova pádu z postu předsedy strany mohl zaujmout jeho pozici

Kongres ODS, jenž se má uskutečnit na podzim, by se odehrál už v září a byl by volební. Stranu by do té doby vedl její současný první místopředseda Martin Kuba, a to z titulu prvního místopředsedy ODS dočasně pověřeného řízením partaje. Mezitím by krajské organizace strany vybraly vhodné kandidáty na řádného předsedu.

Druhou možností je výměna Nečase za ministra dopravy a bývalého předsedu poslaneckého klubu Zbyňka Stanjuru. Ten patří vedle Marka Bendy k nejbližším vnitrostranickým spojencům Nečase. Ještě před rozsáhlou razií Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ČESKÁ POZICE zaslechla informaci, že pokud by se na podzim odehrál volební kongres a Nečas ztratil podporu, pokusil by se za sebe prosadit právě Stanjuru.

Nový premiér, nebo předčasné volby

Podstatně komplikovanější by to bylo při obsazování funkce premiéra.

  • Do této kalkulace by se promítly postoje koaličních partnerů ODS, jež se budou v závislosti na uvolňování informací z vyšetřování pravděpodobně měnit.
  • Další neznámou je, jak by do výběru Nečasova nástupce ve funkci premiéra zasáhl prezident Miloš Zeman.
  • Třetí proměnou je výsledek hlasování o nedůvěře vlády, které opozice vyvolala na úterý. Pokud by vláda příští týden skutečně padla, anebo by se ve sněmovně našlo 120 poslanců pro její rozpuštění, čekaly by Česko zřejmě předčasné volby. Zatímco sociální demokracii by se takové řešení líbilo, ODS by ve volbách zažila pořádný výprask.

Politici ODS si však v současnosti nejvíce lámou hlavu nad tím, jak se v nepřehledné situaci zachová mozkové centrum TOP 09 – Miroslav Kalousek. Ten zatím Nečase podpořil, ale jeho postoj se může už o víkendu změnit. Jak říká klasik: Názory nemění jen idiot.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.