Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Výhledy 2017: Českou politickou scénu čeká proměna

Volební rok 2017 odstartoval o několik dní dříve svatoštěpánským projevem Miloš Zeman. Ještě než si v lednu 2018 vybereme z kandidátů na Pražský hrad, odehrají se na podzim volby do sněmovny.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

3. 1. 2017 11:36
Jak to vidím já.

Podpora kandidáta na funkci prezidenta z pozice politických stran je dnes polibkem smrti." Lidé už mají politických stran po krk", tuto velkou pravdu jsem nevymslel já, ale vyslovil ji před časem pan Karel Schwarzenberg.Tedy, kdokoliv, kdo bude kandidován jakoukoliv politickou stranou nemá naději projít prvním kolem. Může nastat výjimka, to ano. Potom by ovšem muselo jít o člověka, který skutečně sám o sobě zastíní všechny ostatní.. Svou inteligencí, svým rozumem, svým pohledem na věci obecné. Nesmí papouškovat ideologie žádné z politických stran, nesmí být komunistou ani "bývalým" komunistou, nehledě na to, že nesmí být bývalým spolupracovníkem Stb. Několik kandidátů, se kterými se uvažuje těmito spolupracovníky byli, o čemž je možno se přesvědčit ve spisech. Podle mne tedy dosud neoznámil kandidaturu žádný takový člověk. Osobně jen doufám, že se včas najde."Poprvé v novodobé historii se premiérem může stát politik, jenž nebude z ČSSD ani ODS"???? Podle naší ústavy i podle ústavy z r

0 0
možnosti

3. 1. 2017 11:45
Re: Jak to vidím já.

z roku 1920 se mohl stát premiérem každý člověk, kterého do této funkce jmenuje prezident a to nezávisle na tom, zda je předsedou strany, která vyhrála ve volbách či dokonce zda je vůbec členem nějaké strany. Zvyklost z první republiky, že prezident jmenuje téměř vždy předsedu strany, která vyhrála volby nám přinesla např. 43 let komunistické diktatury. Kdyby totiž Edvard Beneš v roce 1946 jmenoval premiérem Jana Masaryka, mohly se naše dějiny ubírat zcela jiným směrem. A stejné je to i dnes. Zatím žádný prezident (ani Václav Havel) se neodvážil politickým stranám oponovat, ikdyž oporu v ústavě pro to měl. Teď jsem jen zvědav, jak to dopadne na podzim.

0 0
možnosti