Lidovky.cz

Vydá-li prezident rozkaz k ostřelování Rakouska...

  10:43

Co podnikají po Klausově amnestii senátoři a poslanci, když vláda se nechá vláčet osudem?

foto: © ReutersČeská pozice

Do republiky se po dlouhých osmi letech na útěku vrátil jeden z obžalovaných bývalých vedoucích vytunelovaného fondu Trend Miroslav Vlastník. Stalo se 17. prosince; nechal se zatknout na pražském letišti. Podsvětí bylo zřejmě o nadcházející amnestii zpraveno lépe než vláda…

Ve čtvrtek soud na základě amnestie rozhodl v případě tří bývalých vedoucích společnosti H-System. Ani jeden z nich se už nemusí bát stíhání, a to i když v jejich případě již bylo pravomocně rozhodnuto o vině a o náhradě škody. Dovolání se týkalo jen otázky výše trestu. A hle: dnes jsou z odsouzených nevinní!

Novoroční amnestie je útok na princip právního státu, kterému takzvaně slušní lidé nezabránili. Petr Nečas podepsal. A nemusel. TOP 09 a LIDEM, nedbajíce svých politických slibů, nepodnikly nic. Podle čl. 63. odst. (3) ústavy leží odpovědnost na vládě. Nic ji nemůže vyvinit.

Co dělají senátoři a poslanci, když vláda se nechá vláčet osudem?

Proč se již nenalezla cesta, jak amnestii u Ústavního soudu zrušit dřív, než nabudou právní moci všechna usnesení o zastavení trestních stíhání? Co dělají senátoři a poslanci, když vláda se nechá vláčet osudem?

Demokracie musí být tak silná, aby chránila principy právního státu. Mimo jiné, aby se nikdo, ani president republiky, nestavěl nad zákon. Ani nemůže vzít spravedlnost do svých rukou. Dělbu moci mezi moc výkonnou, zákonodárnou a soudní je třeba chránit. Demokracie si nemůže vše nechat líbit!

Právní řešení?
  • Zaprvé: Nabízí se předně možnost, pojmout amnestii jako zákon svého druhu a podat návrh na zrušení některých článků amnestie pro rozpor s Listinou základních práv a svobod. Důvodem je popření práva na soudní ochranu podle čl. 36 Listiny : „Z pravomoci soudu však nesmí být vyloučeno přezkoumávání rozhodnutí týkajících se základních práv a svobod podle Listiny.“ Amnestie udělená dvěma lidmi (prezidentem a předsedou vlády) ve skutečnosti zbavila poškozené naděje, že se něčeho u soudů domohou.
  • Zadruhé: Další možností je postup podle § 97 zákona o Ústavním soudu: „Ústavní soud podle čl. 87 odst. 1 písm. g) Ústavy na základě žaloby Senátu rozhoduje, zda se prezident republiky dopustil ... hrubého porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku.“ A toho se tím, že vzal spravedlnost do svých rukou, dopustit mohl.
Nemůžeme jen přihlížet

Takový postup, říkají mnozí, nemá moc velkou naději. To ale neznamená, že se nemá učinit alespoň nějaký krok. Nelze přece zůstat jen u akademické besedy! Nechť Ústavní soud ČR posoudí, jaký význam má spolupodpis předsedy vlády a zda podpis premiéra zbavuje prezidenta republiky veškeré odpovědnosti. Také v otázce odpovědnosti je třeba mít jasno.

Jinak řečeno, kdyby zítra prezident republiky udělil amnestii, ve které by prominul všechny tresty všem odsouzeným a všem, proti kterým by se vedlo trestní řízení, také by Petr Nečas řekl, že je to jeho právo? A Karel Schwarzenberg by si pochválil, že je to výborné, protože máme věznice konečně úplně prázdné? To se země zastaví a řekne, že se s tím nedá nic dělat? To se nikdo z členů vlády nezmůže na návrh řešení, aby odčinil ostudný podpis jejího předsedy?

Anebo, vydá-li zítra prezident Klaus rozkaz k ostřelování Rakouska raketami země-země, vláda mu jej podepíše, jelikož je to v jeho kompetenci vrchního velitele ozbrojených sil?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.