Lidovky.cz

Výchovné políčky Klause, Nečase a Dobeše

  10:34

Prezident, premiér i ministr školství konají tak, že podrývají úctu k řádnému vzdělávání a poctivosti. Má to být občanům úplně jedno?

Pan prezident Václav Klaus se při vysvětlování milosti korumpující ředitelce Metropolitní univerzity tak trochu zamotal, premiér ČR Petr Nečas zase spoléhá na šéfku kabinetu, která při studiu na posmívané univerzitě necituje a opisuje. Má nám to být jedno? foto: © www.hrad.cz, repro Reflex, ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Korupční sítě i mrzké diplomky. Novináři valí v posledních dnech svá „ošklivá slovíčka“ na papír, do éteru i webového prostoru. A jejich ošklivé větičky, které se dotýkají nejvyšších míst a státní správy, i nadále drtí dennodenně otřásanou důvěru prostého lidu z podhradí, který od svých „elit“ vyžaduje jistou míru slušnosti, noblesy, poctivosti a také – úrovně vzdělání.

Právě ke vzdělání, k věci tak křišťálově čisté, krásné a lidsky/společensky povznášející, dostala česká společnost krátce po sobě hned trojí vzkaz od tří z nejpovolanějších – od prezidenta republiky, nepřímo pak premiéra a také ministra školství. Čili těch, kteří nás často upozorňují na jakousi posvátnost a potřebnost vzdělávání, které nyní reformují. O úpadku „diplomkové kultůry“ obecně psala ČESKÁ POZICE v samostatném článku, takže nyní pár novinek.

Případ prezident: Klaus-Benešová

Příběh první: Lidové noviny se zaměřily na rozbor sporné prezidentovy milosti pro někdejší ředitelku soukromé Metropolitní univerzity Annu Benešovou; LN postupně ukázaly, že Benešová, která rozdávala obálky „potřebným“, byla v častém kontaktu s chotí Václava Klause, s první dámou Livií Klausovou, kterou označovala za kamarádku a často si volaly. Podle prvního rektora školy Ondřeje Asztalose se Benešová s Klausem znala ještě z dob společného působení v Prognostickém ústavu ČSAV.

Paní ředitelka také odpouštěla školné lidem kolem magistrátu: úředníkům, šéfům odborů i jejich dětem a milenkám – mezi nimi se zvláště vyjímá jistá miss Taťána K., jak vtipně uvádějí noviny o čachrech z dob, kdy Praze šéfoval primátor Pavel Bém (ODS). Celkový odpustek na školném měl činit šest milionů korun. Páteční Mladá fronta DNES cituje z rozsudku, který napsal Obvodní soud pro Prahu 10, že „šlo v zásadě o promyšlené budování sítě korupčních vazeb“. Tito lidé prý totiž mohli „poskytnout určitá protiplnění“.

Vyšetřovatele kauzy z let 2001-09 zaskočily časté telefonáty mezi Benešovou a Klausovou, takže dle deníku upozorňovali své nadřízené, že by případ mohl skončit i prezidentskou milostí. Ač šlo u Benešové dle soudu o „vysoce společensky nebezpečné jednání“, dostala paní ředitelka skutečně prezidentský pardon. Dění kolem Benešové milosti označil prezident Klaus za „účelovou politickou hru“. A jistě ošklivou, hodně ošklivou hru.

Případ premiér: Nečas-Nagyová

Ve čtvrtek zahájil „ošklivou“ protipremiérskou ofenzívu týdeník Reflex. Pod výraznou, až nevkusnou obálkou s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a jeho dominantní šéfkou kabinetu Janou Nagyovou se skrývá další facka těm, kteří věřili, že jisté posty ve státní správě vyžadují i dávku formálního umu a profesionality. Reflex upozorňuje – odmysleme si nyní jeho „fantastické sexuální narážky“, o nichž píše – na špatnou bakalářskou a nejspíše opsanou diplomovou práci, které Nagyová obhájila na soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK).

JaNa, jak se Nagyová podepisuje, řešila v bakalářce kuřimskou kauzu a hodnotila práci médií; křivě prý ukázala i na konkrétní novinářku, jež měla domněle zveřejnit fotografie týraného dítěte. Cestou k vysněnému titulu magistra měl být 78stránkový text z roku 2011 s byrokratickým názvem „Mediální podpora Národního akčního plánu ke sjednocení a transformaci systému péče o ohrožené děti a rodiny“. Podle týdeníku obsahuje až čtyřstránkové pasáže opsané z analýz ministerstva, jemuž Nečas šéfoval. Neobsahuje ale žádnou zahraniční literaturu a ani jednu knihu z teorie médií.

Když deník Insider informoval, že Nagyová brala za loňský březen 273 tisíc korun hrubého (tedy v době, kdy odevzdala diplomku), vystartoval předseda vlády s obhajobou, že si takové peníze jeho lidé zaslouží, protože „dřou jako koně“. Páteční Blesk si právě z toho utahuje, když píše, že pak není divu, jak Nagyové diplomka vypadá – prostě při takové dřině nemohla napsat lepší práci...

Bulvární obal by neměl zastřít podstatné; když jsou lidé tak schopní, že formální vzdělání nijak nepotřebují, nemusejí jej alespoň předstírat. V Německu „není možné, aby se tam objevovali lidé, kteří přicházejí úplně z ulice. Tato dáma byla původně prodavačkou a udělala kariéru hrozně rychle. Kdežto tam existují odborné týmy kolem každého politika a ty se tvoří převážně z lidí, kteří spolu třeba studovali na jedné univerzitě a pak to spolu táhnou celý život... Ve Velké Británii nebo ve Francii mají i speciální postgraduální vysokou školu,“ řekl Parlamentním listům publicista Karel Hvížďala o tom, jak vzniká politická honorace.

Případ ministr: Dobeš-Machálková

Pokud se v západních zemích rekrutuje vládnoucí elita a jí blízcí z Harvardu, Oxfordu nebo Dijonu, pak v Čechách až příliš často sdílejí stejné školy typu Vysoké školy finanční a správní (VŠFS) či Univerzity Jana Amose Komenského. Dokonce najdeme i stejné školitele a učitele! Vedoucím diplomové práce Nagyové je Radek Mezulánik z katedry médií UJAK, který loni vysvětloval okolnosti kolem seminární práce vrchní ředitelky na ministerstvu školství Jany Machálkové, jíž podle vykradených e-mailů psal školní esej přímo ministr Josef Dobeš (VV) – který ještě netušil, že pranýřována bude i jeho vlastní diplomka...

Stejně jako Nagyová, tak i Machálková, učitelka z mateřské školy, dosáhla záhy po svém nástupu u Dobeše na stotisícové odměny, jak ČESKÁ POZICE loni zjistila. Absenci vysokoškolského vzdělání hájila Machálková slovy, že ani Bill Gates nedostudoval. A v tom má pravdu. Nicméně státní správa je nějak nastavena, platové třídy tituly vyžadují, čemuž se přizpůsobily i soukromé vysoké školy, které dodávají takřka na klíč otitulované úředníky a experty, kteří někdy kolem třicítky přebírají posty vrchních ředitelů a ředitelek.

A teď, prosím, k reformě školství!

Vládnoucí „elita“ vysílá národu děsivou zprávu o svém konání ve věci vzdělávací. Ministr školství (nejspíše) fixluje při studiu své favoritky, premiér země se nejvíce spoléhá na dámu, která studuje na velmi neprestižní škole a při tom ještě opisuje, a konečně prezident České republiky dělá, že zapomněl na své a manželčiny známosti a přehlíží soudní vzkaz o „vysoce společensky nebezpečném jednání“ ředitelky soukromé univerzity.

Nyní se pod jejich vedením zase můžeme věnovat reformě českého školství, která je tak potřebná.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.