Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Východ EU společný nákup plynu podporuje. Západ spíše odmítá.

Brusel má vůči ruskému Gazpromu jediný požadavek – aby při svém podnikání v Evropské unii respektoval její právo. „Tak jako evropské subjekty respektují ruské právo, když podnikají v Ruské federaci,“ říká v rozhovoru místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Stav toků plynu

Podle online údajů slov. přepravce Eustream(.sk) objemy oscilují zhruba kolem 100 mil. m3/den, což je přibližně dvojnásobek dodávek přijímaných od loňského přelomu léta a podzimu do začátku letošního března. Tento omezený stav nastal po té, co byly zavedeny slovenské zpětné dodávky na UA s vysvětlením ruské strany, že je potřeba naplnit zásobníky před zimním obdobím... Dřívější dodávky před zavedením reverzu se v r. 2014 pohybovaly kolísavě zhruba mezi 90-140 mil m3/den, v předešlých klidných letech se držely poblíž 150 mil/m3 den. PS: Stačilo říci, že se jedná o odvetnou sankci. Zkrátka východní handrkování, na které nejsme zvyklí. Nebo v Rusku mají zimu a léto naopak jako v Austrálii?

0 0
možnosti

Tatana

14. 4. 2015 19:51
Re: Stav toků plynu

Já jsem měla nejvyšší spotřebu cca před 10 lety, od té doby se zimy zmírňují a domy zateplují.

Když jeden krade a druhý mu dělá zeď, tak se není čemu divit.

0 0
možnosti

Tatana

14. 4. 2015 9:56
Za Česko jedná Německá RWE,

co dodat? O čem se ten Polák hodlá bavit? Polsko si zkrátka a dobře z tranzitních poplatků kšeft neudělá, Německu a Rusku jedna Ukraina stačí.

Turecko a Řecko budou zásobovat z jihu a je vymalováno.

0 0
možnosti

14. 4. 2015 11:32
Re: Za Česko jedná Německá RWE,

Slovák.

Kdo by měl vyjednávat? Česko plyn nenakupuje - nakupují ho soukromé firmy, zejména RWE. Tedy ty budou vyjednávat. A buďme rádi, že RWE, protože to je velká firma a významný odběratel, který si může leccos prosadit už silou svého tržního podílu. Poslechli jsme poraděnky ze Západu a prodali co se dalo s modrou mantrou, že kdokoli je lepší vlastník než stát, protože stát je nejhorší vlastník. Proč vlastně? Protože...

Takže vyjednávají soukromé firmy s formálně soukromým Gazpromem - a do jednání soukromých firem státu/ům nic není. To si mohl ty síťové firmy rovnou nechat, pokud hodlá řídit jejich podnikání.

Že je to hloupost a že existují taky státně strategické zájmy? No - existují... A co? Co je soukromníkům do nich? Pokud si stát chtěl hlídat nějaké strategické zájmy, neměl firmy, jež je zabezpečují, prodávat. Jenže co chtít od státu, který i státní hmotné rezervy nechal uskladnit u soukromé firmy - a to fyzicky V ZAHRANIČÍ? A taky o naftu v ceně mnoha set milionů přišel...

0 0
možnosti