Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Výběru šéfa státních hmotných rezerv něco brání. Byznys, nebo politika?

  7:34

Když už ministři financí a průmyslu někoho na post předsedy SSHR navrhnou, zjistí, že se jejich adept nelíbí premiéru Nečasovi.

foto: © Reuters, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Práce kvapná, málo platná. Zřejmě podle tohoto rčení postupuje vláda při výběru předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Problém spočívá v tom, že tato důležitá státní organizace nemá řádně zvoleného předsedu už půl roku, od listopadu 2011. Je jasné, že najít do čela SSHR vhodnou osobu není jednoduché – na kandidátovi se musí dohodnout ministerstvo financí a resort průmyslu a obchodu. Konečné rozhodnutí ale stejně závisí na premiérovi.

Zatím se objevili tři adepti, jenže podle informací ČESKÉ POZICE se Petru Nečasovi nezdál ani jeden z nich. Mezitím, jak ČESKÁ POZICE informovala, vláda požádala Nejvyšší kontrolní úřad, aby ještě letos prověřil hospodaření SSHR. Vypadá to, že ministři si nejsou jistí, zda se obchodování této organizace s různými komoditami odehrává vždy podle zákona. Není vyloučeno, že právě protichůdné zájmy některých podnikatelských kruhů brání rychlému výběru předsedy SSHR.

Neustále oddalovaný termín

SSHR je ústředním orgánem státní správy, jenž má na starosti hospodářská opatření pro krizové stavy a státní hmotné rezervy v hodnotě desítek miliard korun. Řádně jmenovaného šéfa nemá správa už od listopadu loňského roku, kdy Ladislav Zabo, který SSHR řídil od ledna 2007, rezignoval (oficiálně ze zdravotních důvodů).

Řízením SSHR byl dočasně pověřen současný místopředseda Tomáš Perutka, který je považován za člověka s vazbami na místopředsedu TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska. Předtím, než loni dostal trafiku na SSHR, byl Perutka v letech 2009 a 2010 ekonomickým náměstkem ministra obrany. Do této funkce ho uvedl tehdejší šéf resortu Martin Barták. Perutku z tohoto postu ale v září 2010 odvolal současný ministr obrany Alexandr Vondra.

Loni v listopadu to vypadalo, že vláda s obsazením postu spěcháVláda na zasedání 16. listopadu 2011 tuto skutečnost akceptovala a zadala ministrovi financí a ministrovi průmyslu a obchodu, aby do konce roku společně našli pro tento post vhodnou osobu. Tento původní termín nebyl dodržen, přestože loni v listopadu to vypadalo, že vláda s obsazením postu spěchá. Když už se vědělo, že šéf SSHR do konce roku 2011 vybrán nebude, vláda si stanovila nový termín – konec března. Jenže úkol splněn nebyl. Proto byl navržen další termín – konec dubna. Nyní je květen a SSHR stále nového šéfa nemá.

Mezitím se výběr předsedy SSHR značně zpolitizoval, protože na kandidátovi se musí dohodnout TOP 09 a ODS, tedy Miroslav Kalousek a Martin Kuba. A když tito ministři někoho konečně navrhnou, vzápětí zjistí, že jejich adept se z nějakého důvodu nelíbí premiéru Nečasovi. Pak se hledá dál.

Vůbec první kandidát, který se začátkem března po téměř pěti měsíců hledání objevil, byl Libor Ježek z ODS, současný náměstek a státní tajemník na ministerstvu životního prostředí. Informaci ČESKÉ POZICE z vládních kruhů, že Ježek je jedním z kandidátů, státní tajemník nepotvrdil. „V této věci mne nikdo neoslovil,“ řekl Ježek.

Z životopisu „padala azbuka“

V polovině března se začalo spekulovat o Zdeňkovi Kvasničkovi, který v současnosti řídí sekci privatizace v Pozemkovém fondu ČR. Kvasnička je úředník blízký ODS, v letech 2006 až 2009 byl v resortu obrany poradcem prvního náměstka Martina Bartáka. Pozoruhodné je, že i současný – prozatímní – šéf SSHR Tomáš Perutka pochází z Bartákova okruhu.

Vše nasvědčuje tomu, že jmenováním Kvasničky měla být politická kontinuita na tomto významném postu zachována. Jenže premiér Nečas tohoto kandidáta odmítl. ČESKÁ POZICE poslala Kvasničkovi dotazy související s jeho případným jmenováním šéfem SSHR již v březnu, ale z Pozemkového fondu odpověď dodnes nedorazila.

Posledním adeptem byl podle informací ČESKÉ POZICE jistý manažer navržený ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou. Avšak tento kandidát prý dlouho pobýval v Rusku a na Ukrajině. Právě proto, že z jeho životopisu „padala azbuka“, zatím nebyl vládě předložen ke jmenování.

Autor: