Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Výběrové řízení na šéfy Úřadu práce ČR zavání diskriminací

Evropa

  6:42

Ministerstvo práce hledá ředitele Úřadu práce ČR, jehož vznik dnes odhlasovali poslanci. Soutěž je neveřejná a pro omezený okruh uchazečů.

Nestandardní výběrové řízení má na starosti Karel Machotka (vpravo), náměstek ministra práce Jaromíra Drábka. foto: © ČTKČeská pozice

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v čele s Jaromírem Drábkem (TOP 09) vypsalo předběžné vnitřní výběrové řízení na obsazení hlavních manažerských pozic v Úřadu práce ČR. Okolnosti a průběh souteže silně zavánějí diskriminací. Řízení se koná pouhý týden – od 4. do 11. února –, je neveřejné a mohou se do něj přihlásit jen současní ředitelé úřadů práce nebo jejich zástupci. Zvláštní je i to, že do dnešního hlasování Poslanecké sněmovny nebylo jisté, zda Úřad práce ČR vůbec vznikne.

Nová struktura

Náměstek ministra Karel Machotka odeslal 31. ledna všem současným ředitelům úřadů práce a dalším zaměstnancům ministerstva e-mail, v němž je upozornil na aktuální situaci ohledně návrhu zákona o Úřadu práce ČR. V dopise, který má ČESKÁ POZICE k dispozici, uvádí, že přes zamítnutí návrhu Senátem o něm Poslanecká sněmovna rozhodne na únorové schůzi. Poslanci zákon při dnešním hlasování skutečně schválili, a pokud ho podepíše prezident, měl by nabýt účinnosti 1. dubnem letošního roku. Machotka již dopředu v e-mailu ředitele upozornil na vyhlášení vnitřního výběrového řízení.

V Česku je nyní 77 úřadů práce s několika sty dalšími pracovišti. Zákon umožní vznik generálního ředitelství – Úřadu práce ČR se čtrnácti pobočkami a 226 kancelářemi v obcích.

MPSV má boj proti diskriminaci na trhu práce jako své hlavní poslání, přitom se chová opačněMPSV hledá vhodného kandidáta na post generálního ředitele a jeho náměstka, ředitele kanceláře úřadu a ředitele krajských poboček. Neveřejná forma a možnost účasti pouze ředitelů a jejich zástupců činí výběrové řízení poněkud nestandardním. „Je zarážející, že tak diskriminační materiál zpracoval přímo náměstek ministra práce a sociálních věcí Karel Machotka. V západních zemích Evropské unie by se musel okamžitě poroučet a s ním možná i ministr. MPSV má boj proti diskriminaci na trhu práce jako své hlavní poslání. Paradoxně takto přímo MPSV diskriminuje případné zájemce o tyto pracovní pozice, což je skandální,“ sdělil ČESKÉ POZICI zdroj obeznámený s problematikou, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Podobný pohled na věc má i ředitel Transparency International pro Českou republiku David Ondráčka. Diskriminace se dle něj však prokazuje nesmírně složitě. „Není důvod, proč dané výběrové řízení neotevírat široké veřejnosti. V naprosté většině státní správy jsou výběrová řízení pro každého,“ řekl Ondráčka, dle kterého se to však nedá označit za nelegální.

Bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) se domnívá, že šanci by měli dostat všichni. „Výběrové řízení na tak důležitou pozici by mělo být transparentní a otevřené,“ řekl Škromach ČESKÉ POZICI. Šanci přihlásit se by měli mít zájemci, kteří mají zkušenosti se státní správou. „Takových lidí je spousta. Nejen současní ředitelé úřadů práce,“ dodal exministr.

MPSV: Je to transparentní

Náměstek Machotka se k problematice osobně nevyjádřil. Za celý úřad nechal odpovědět mluvčí MPSV Viktorii Plívovou. „Považujeme za prvořadé pověřit vedením lidi s detailní znalostí řízení a vedení úřadů. Až v případě, že bychom neuspěli a v průběhu interních řízení nevybrali vhodné kandidáty, jsme připraveni tato výběrová řízení otevřít a hledat i vně úřadů práce,“ vysvětlila mluvčí. Na postupu ministerstva není podle Plívové nic diskriminačního. Naopak jej považuje za transparentní. MPSV se prý snaží zajistit co nejhladší přechod na nový model struktury, který bude Úřad práce ČR představovat.

Je otázkou, jaká bude reakce veřejnosti a ostatních zaměstnanců, až ministerstvo práce zájemce o skrytě nabízené pozice vybere a následně je oficiálně oznámí. Ve výběrovém řízení by totiž měli dostat šanci všichni. A právě ministerstvo práce a sociálních věcí a samotné úřady práce by měly jít příkladem.