Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vraťte nám ukradený stát!

  8:25

Podle výzvy o veřejných věcech rozhodují místo voličů a jejich zvolených zástupců nikým nevolení kmotři a organizovaní zločinci.

foto: © repro webové stránky www.vrattenamstat.cz/Česká pozice

Z dílny čtrnácti společenských iniciativ, v jejichž repertoáru je mimo jiné kritika místních politických poměrů, vyšla výzva Ukradli jste nám stát, vraťte ho zpátky!Obsahuje velmi konkrétní požadavky v zájmu navrácení důvěry v politiky a obnovení vlády práva. Politiky, soudce a úředníky manifest vyzývá, aby se nebáli rozkrýt napojení organizovaného zločinu na politiku a veřejnou správu. Jinak se prý Česká republika stává opovrženíhodnou a zaostalou zemí. A obrací se i na veřejnost: „Vyzýváme občany, aby se nebáli dávat najevo veřejné opovržení těmi, kteří napomáhají korupci a organizovanému zločinu a mají prospěch z jeho výnosů.“

Poslední kapkou v podlomené důvěře občanů v demokratický vývoj České republiky byly podle výzvy odposlechy pražského exprimátora Pavla Béma a kmotra Romana Janouška. „Politika se privatizuje, o veřejných věcech rozhodují místo voličů a jejich zvolených zástupců nikým nevolení „kmotři“, „šibalové“ a organizovaní zločinci. Je ohrožen a destabilizován ústavní systém,“ píše se v dokumentu.

Svého druhu manifest o „ukradeném státě“ lze považovat za protiváhu Holešovské výzvy a příbuzných iniciativ. Na rozdíl od nich věcně a srozumitelně formuluje a definuje požadavky.

Ukradený stát i politici se podle výzvy musejí vrátit pod svrchovanou kontrolu práva, ústavy a občanů. K tomu jsou zapotřebí tyto změny:

  • Zásadní změna financování politických stran: omezení výdajů na kampaně, zákaz nejnákladnějších forem kampaně, omezení financování politických stran jen na fyzické osoby, úplné elektronické zveřejnění všech finančních toků souvisejících s financováním stran a kampaněmi, včetně smluv, slev apod., a především tvrdé sankce při porušení těchto pravidel.
  • Přijetí zákona na prokazování původu majetku politiků a veřejných činitelů včetně osob blízkých a výrazné zdanění legálně nedoloženého majetku. Ve výzvě se uvádí: Požadujeme důsledné uplatňování již dnes existujících daňových zákonů a zákonů proti praní špinavých peněz. Viníci musejí být potrestáni. Důsledné rozkrytí vlastníků firem, které se ucházejí o veřejné peníze. Stát nesmí dávat peníze daňových poplatníků neprůhledným firmám, které mohou být spojeny s politiky, úředníky, korupčníky a mafiány.
  • Nechceme, aby byla Česká republika rájem hazardu. Požadujeme zamezit praní špinavých peněz přes hazard, požadujeme jeho zdanění a regulaci na úroveň právních evropských států.
  • Nezpochybnitelným právem občanů je mít svobodný přístup ke kontrole práce zástupců, které si zvolili. Požadujeme nutnost neodkladného zahájení práce na novém znění zákona, který by připravil ustanovování členů rad veřejnoprávních médií tak, aby většina členů byla delegována přímo společenskými a občanskými sdruženími a svazy reprezentujícími kulturní, regionální, sociální, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostně menšinové zájmy.

K tomu, aby došlo k obnovení elementární důvěry občanů v demokracii a právní stát, výzva požaduje:

  • Zřízení občanské komise pro vyšetření napojení organizovaného zločinu a tzv. kmotrů na politiku, veřejnou správu a justici, v níž budou zastoupeni především zástupci protikorupčních iniciativ, zástupci akademické obce, duchovní, bývalí političtí vězni a další důvěryhodné osobnosti. Politici, jako námi volení a z našich daní placení zástupci, by měli vnímat, že to je pokus o rozumné řešení situace. Nepřijetí tohoto požadavku budeme vnímat jako tragický signál pro voliče před volbami. Proto by měl být splněn dokonce měsíce května tohoto roku.
  • Odtajnění a zveřejnění materiálů, které shromáždila za poslední roky BIS, týkajících se aktivit lobbistů, „kmotrů“ a mafiánů a jejich propojení na politiky a další veřejné činitele, a vyvození odpovědnosti, včetně trestní, vůči všem aktérům i vůči těm, kteří tyto informace měli a v souladu se zákonem nekonali.
  • Oba tyto požadavky předpokládají urychlenou změnu zákona. 

K prohlášení se připojily tyto iniciativy: Veřejnost proti korupci, Pražské fórum, Nadační fond proti korupci, OSMedia, Vyměňte politiky, Studentské jaro, Inventura demokracie, Romea, Český helsinský výbor, InBaze Berkat, Herecká asociace, Brno kulturní, FITES, Stop tunelům.