Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vraťme fotovoltaiku na střechy

Slovensko-cest

  6:34

Stále platí stop stav připojování i velmi malých střešních fotovoltaických panelů k elektrické síti. Ctí se zákaz, který nikdo nevyhlásil.

Málem zapomenutý obrázek – montáž malé solární elektrárny na rodinný dům. foto: ČTKČeská pozice

Solární energetika se vrací ze sféry snadných podnikatelských zisků, jež umožnila špatně regulovaná státní podpora, k energetickému entuziasmu. Libovůlí rozvodných společností však víc než rok platí stop stav připojování nových, i miniaturních „výroben“. S fotovoltaikou se svezla a do klatby dostala i větrná energetika. V rozporu s energetickou koncepcí Evropské unie se Česku podařilo rozvoj fotovolataiky úplně umrtvit.

Každý zákaz může zrušit ten, kdo jej vydal. Takového odpovědného činitele bychom však marně hledali. Je naivní si myslet, že se pod něj podepsal nějaký ministr nebo někdo z jeho úředníků. Mluvčí společnosti ČEZ distribuce Soňa Holingerová vyčetla z rok starého zápisu, že se její firma rozhodla vyhovět výzvě státní společnosti ČEPS k „zastavení udělování kladných stanovisek k žádosti o připojování nových výroben“ z oblasti fotovoltaických a větrných elektráren. Firma ČEZ distribuce si nechala vypracovat analýzu stavu připojení a přijatých žádostí a rozhodla se požadavku vyhovět.

Ředitelka komunikace společnosti ČEPS Zuzana Dvořáková však tvrdí, že ČEPS nikoho nevyzýval, pouze to distribučním společnostem doporučoval. Vždyť také nejde o žádný zákaz, ale jen o zastavení udělování kladných stanovisek k žádostem o připojení. Vlastně o nic nejde. Nikdo není přímo odpovědný. Jenže to „zastavení udělování“ úplně zastavilo rozvoj solární elektroenergetiky.

S kritikou počkat

Veřejnost se může domnívat, že je to součást regulace nepřiměřeně velkých zisků, které v předchozím roce umožnila šikovným podnikatelům chybička v zákoně. Jenže solárních velkopodnikatelů se zastavení rozvoje malých střešních elektráren netýká. Těm ztrpčuje život nový zákon o 26procentních odvodech a své zklamání si léčí investováním v Itálii, Bulharsku nebo na Slovensku, které se dobrovolně řítí k nápodobě českého kolapsu.

Zastavení výstavby na střechách postihuje především ekonomicky rozvážné či ekologicky uvědomělé spoluobčany, vlastníky domů. Ti chtějí mít na střeše fotovoltaický panel, který přispěje k energetické úspornosti domácnosti a k energetické nezávislosti státu.

Ředitelka Dvořáková vyzývá, abychom s kritikou vyčkali čtrnáct dní, kdy se chystá veřejně vystoupit České sdružení regulovaných elektroenergických společností, v němž je zastoupena společnost ČEPS i všechny tři distribuční firmy. Zdá se, že jenom tento spolek, který tolik připomíná kartel, může „vyzvat“ či „doporučit“, aby se zase mohly připojovat nové „výrobny“.

Solární sebereflexe

I Česká fotovoltaická průmyslová asociace vykročila vstříc podpoře střešních instalací. V její reprezentaci dostávají větší slovo členové, jimž jde víc o zavádění obnovitelných zdrojů, šetření energií a o chytré energetické sítě než o podnikatelský záměr vyrobit co nejvíc energie na co největší ploše panelů. Ten byl charakteristický pro vyvrcholení solárního boomu v předchozím roce.

Za asociaci teď vystupuje zejména Aleš Spáčil ze společnosti Conergy. Zdůrazňuje, že střešní elektrárna může pokrýt majiteli rodinného domu 30 až 50 procent jeho vlastní spotřeby. Takže vlastně může ušetřit i poloviční zátěž sítě dodavateli elektřiny. A naopak polovinu vyrobené energie do sítě poslat, kterou nejspíš využije spotřebitel v blízkém okolí. Argument, že tisíc tříkilowattových střešních elektráren zatíží síť jako jedna třímegawattová, považuje za účelově vykonstruovaný. Malé střešní zdroje jsou decentralizované. Stejně jako je decentralizovaná spotřeba elektřiny v domácnostech.

Východiskem pro veškeré restrikce vůči solární elektřině údajně byla studie brněnské společnosti EGÚ. ČEPS i rozvodné společnosti se oháněly její existencí, ale nikomu ji neukázaly. „Položte studii na stůl a připusťte k ní diskusi. Společně hledejme cesty, jak český energetický mix optimalizovat,“ vyzývá Spáčil.

Rozvodné společnosti by místo restrikcí měly dle Spáčila usilovat o decentralizaci a rozvoj chytrých sítí. Pro roční zákaz připojování si našel příměr: „Jako kdyby se společnost, která má na starosti semafory, rozzlobila na občany, že stále někam jezdí, a zapnula jim všude červenou.“

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...