Lidovky.cz

Vratislav Mynář: Prezidentův pragmatik

  0:27

Firmy budoucího kancléře svedly získat 40 milionů z dotací. Podstatnější však je, že má respekt a dovede se domluvit, až půjde do tuhého. 

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Kolik lidí na centrální politické úrovni znalo před 2,5 lety jméno Vratislav Mynář? V době návratu Miloše Zemana však ke strmé politické kariéře i natolik relativně krátké časové období stačí. Zvolil-li si prezident na jeden z nejvýznamnějších top úřednických postů v zemi – vedoucího Kanceláře prezidenta republiky – právě Mynáře, hned úvodem konstatujme, že jde o rozhodnutí nanejvýš logické, taktické a svým způsobem zasloužené, jak chceme dokumentovat.

Podrobnosti o vzestupu bodrého muže ze srubu v moravských Osvětimanech (tak vystupoval před televizními kamerami po prezidentských volbách) jsme sbírali převážně v uplynulém týdnu a nebyli jsme sami. V sobotu 16. března MF Dnes zveřejnila o Mynářových podnikatelských aktivitách informace, z nichž se mnohé se kryjí s tím, co jsme zjistili. V tomto článku se je pokusíme rozšířit a předložit politické souvislosti.

První politická kapitola

Základní charakteristika: Absolvent VUT v Brně, dosluhující předseda Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ) je podnikatel se širokým rejstříkem aktivit. Zahrnují provozování skiparku, restauratérství, pohostinství, poradenství v evropských fondech či stavařinu. Mynář se ukázal zdatný, i co se týká opatřování financí z veřejných rozpočtů. Na podnikání a podporu sportu získal skoro 40 milionů korun ze státního a unijního rozpočtu.

Do SPOZ přivedl Mynáře lobbista Miroslav Šlouf

Ze zákulisí se otevřeně na politické scéně objevil v listopadu 2010, kdy se stal předsedou neparlamentní SPOZ. Dle námi získaných informací ho do strany nepřivedl nikdo menší než lobbista Miroslav Šlouf. Ten o známosti s Mynářem mimo jiné prohlásil: „Potkali jsme se kdysi obchodně. A už asi od roku 2005 jezdíme všichni společně na vodu.“ (Říká-li Šlouf „všichni“, míní tím i Martina Nejedlého, místopředsedu strany pro ekonomiku, jednatele firmy Lukoil Aviation Czech a člena Zemanova volebního výboru během prezidentské kampaně.)

Na sněmu SPOZ v roce 2010 zvítězil Mynář přesvědčivě. Získal 194 hlasů z přítomných zhruba 250 delegátů. Připomeňme, v jaké situaci ho straníci podpořili. Bylo to po sněmovních volbách, v nichž se strana nedostala přes pětiprocentní práh pro vstup do sněmovny (získala 4,3 procenta). Tehdejší předseda SPOZ Zeman rezignoval, nešlo však o dramatický otřes uvnitř strany, ale pravděpodobně o první krok strategického plánu. O půl roku později ho nahradil Zemanovi oddaný lídr, jenž měl přinejmenším i podporu Šloufa a Nejedlého.

Ze zákulisních informací ČESKÉ POZICE vyplývají cíle, jež strana začala sledovat:

  • maximálně oslabit konkurenční sociální demokracii;
  • vynést do postu prezidenta republiky Miloše Zemana.

Na obou úkolech Mynář dva roky intenzivně pracoval. A v obou uspěl.

Už po půl roce v postu předsedy SPOZ Mynář zazářil, když se na jaře 2011 — během pouhých dvou měsíců — jeho straně podařilo nasbírat pod petici za přímou volbu starostů, primátorů, hejtmanů a prezidenta více než sto tisíc podpisů. A dařilo se ovlivňovat nejen veřejné mínění. SPOZ pod Mynářovým vedením mistrně využila některých nesouladů mezi lídry ČSSD Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haškem.

Proto loni v létě zemanovce podpořil sociálnědemokratický senátor Vladimír Dryml, jehož brzy následoval senátorský kolega Jaroslav Palas (oba jsou nyní členy senátorského klubu SPOZ, KSČM a Severočechů). Zastávali názor, že by Zemanovu prezidentskou kandidaturu měla podpořit ČSSD. Zanedlouho se objevila zpráva, že do SPOZ zamíří i exministr vnitra Martin Pecina. Do skupiny Zemanových fanoušků v ČSSD patří i její místopředseda Zdeněk Škromach a Marie Benešová. (Ta na víkendovém sjezdu ČSSD post místopředsedkyně neobhájila, prohrála souboj s Alenou Gajdůškovou, Škromach však tento post obhájil.)

Zásadní Mynářův úspěch pak přišel v lednu 2013. Nejenže byl Zeman zvolen prezidentem republiky, ale vzápětí se preference SPOZ vyhouply na 8,3 procenta. A hrdý předseda nezastíral svůj podíl na tomto úspěchu. „Byl bych špatný předseda, kdybych nechtěl marketingově vytěžit to, že prezidentem republiky je čestný předseda naší strany,“ řekl Mynář v rozhovoru pro Právo letos v únoru.

Než se zaměříme na politickou kapitolu číslo dvě, je třeba připomenout Mynářovu vztahovou síť.

Známost s Ivanem Langerem

O operačním rádiu předsedy levicové SPOZ vypovídají jeho kontakty s představiteli ODS. Z rozhovorů s politiky a byznysmeny jsme se dozvěděli, že se přátelí například s bývalým místopředsedou ODS Ivanem Langerem. Exministr vnitra často tráví volné chvíle v Mynářově skiparku v Osvětimanech. A ve sněmovních volbách v roce 2010 údajně Mynář Langera aktivně podporoval.

K této otázce se ani jeden z pánů pro ČESKOU POZICI nevyjádřil. MF Dnes Langer ke známosti s Mynářem řekl: „S Vráťou Mynářem se znám, několikrát jsme tam byli lyžovat. Nic víc vám neřeknu.“ Tentokrát se však odmlčel i jindy sdílný Mynář.

Z otevřených zdrojů jsme zjistili, že se Mynář pohyboval ve stejných firmách jako Langerův známý Ivan Kyselý, jenž bývalému ministrovi půjčil dva miliony korun. Kyselý si s Langerem loni v říjnu vyměnili pozici jednatele ve firmě Resort Véska. Podobná transakce se uskutečnila 23. listopadu 2009 i ve firmě Clever Management se sídlem v Osvětimanech, jen s tím rozdílem, že jednatele Kyselého nahradil Mynář. O této firmě ještě uslyšíme.

Desítky milionů z dotací

Jak MF Dnes uvedla, Mynář získal během nechvalně známého procesu „porcování medvěda“ v roce 2006 třináct milionů korun na rekonstrukci a dobudování sportovního areálu v Osvětimanech. Dotaci zařídili poslanci Radim Fiala (ODS) a Antonín Seďa (ČSSD). Ve sněmovně navrhovali podpořit občanské sdružení Chřibák, které o dotaci žádalo. V „neziskovce“ Chřibák je kromě Mynáře i jeho známý a starosta Osvětiman Otakar Berka.

„Patrně mě někdo jako člena rozpočtového výboru požádal, abych návrh na příspěvek podal,“ uvedl pro sobotní MF Dnes poslanec Fiala. Kdo za ním s nápadem přišel, si však už nepamatoval. S Mynářem ale dle svých slov nikdy nejednal.

Celkem Mynář prostřednictvím občanského sdružení a své firmy od státu a EU získal na aktivity v Osvětimanech téměř 40 milionů korun

Podle informací ČESKÉ POZICE se však proces získávání dotací z rozpočtu odehrál trochu jinak. Osoby jsou sice stejné, ale částky byly vyšší. Ve veřejně přístupné databázi, centrálním registru dotací, jsme se totiž dočetli, že Chřibák získal dvě dotace. První ve výši 15,5 milionu korun byla dohodnuta v lednu 2007. Z těchto peněz se rekonstruoval sportovní areál.

Druhá položka se objevuje v roce 2008, tentokrát jde o 17 milionů korun. Za tyto peníze měla být zrekonstruována ubytovna pro sportovce. Dnes je to tříhvězdičkový penzion v Mynářově skiparku, na nějž se podnikateli podařilo získat i financování z rozpočtu EU. Z Regionálního operačního programu Střední Morava obdržel na dobudování penzionu 5,1 milionu korun. Tentokrát figurovala coby žadatelka o dotaci Mynářova firma Clever Management.

Celkem tedy Mynář prostřednictvím občanského sdružení a své firmy od státu a EU získal na aktivity v Osvětimanech téměř 40 milionů korun.

Kontakty Tomáš Úlehla a Martin Horák

Seznam kontaktů Vratislava Mynáře do ODS rozšiřuje poslanec-rebel Tomáš Úlehla. „Od roku 1995 jsme se potkávali na konferencích a veletrzích, seminářích a kongresech týkajících se nakládání s odpady. Také jsme jako fotbalisté proti sobě několikrát nastoupili v krajských soutěžích a na turnajích,“ uvedl pro ČESKOU POZICI poslanec Úlehla (celé jeho vyjádření naleznete v přiloženém dokumentu).

S Mynářem však Úlehlu spojuje také dobročinnost. Společně jsou v dozorčí radě Nadačního fondu Pomocná škola a praktická škola Vřesoviště, pod nějž spadá Nadační fond Kopretina. Patronkou fondu kopretina je Úlehlova manželka Pavlína Úlehla Senićová. Zajímavé pak je, že mezi partnery tohoto fondu je uvedena Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

Úlehla je členem dozorčí rady VZP, nicméně v reakci na dotaz ČESKÉ POZICE uvedl, že nadační fond od centrály pojišťovny nezískal žádné peníze. „Po mém zvolení primátorem statutárního města Zlín v roce 2002 mi byla inženýrem Vratislavem Mynářem nabídnuta role spoluzakladatele nadačního fondu Kopretina,“ napsal nám poslanec Úlehla.

Členem dozorčí radě nadačního fondu dále je Martin Horák, bývalý ekonomický náměstek pražského dopravního podniku. Připomeňme, že Horáka s Mynářem spojuje i společnost Tessile ditta services, jež pro dopravní podnik vymáhala pokuty po černých pasažérech. Horák i Mynář byli v letech 2009 až 2012 ve statutárních orgánech firmy.

Výčet Mynářových konexí a podnikatelských aktivit směřuje více do prostředí ODS a pravicových subjektů

Na tento vztah jsme narazili už loni v květnu, tehdy Mynář ke vztahu s Horákem ČESKÉ POZICI sdělil: „Pana Horáka znám několik let. Ale jak říkám – ani s jednou z firem nejsem akcionářsky vázán a žádal jsem, abych byl vyškrtnut z představenstva Tessile ditta services. Žádné peníze z veřejných zakázek do naší strany neplynou.“

Pokud vás napadá, že výčet Mynářových konexí a podnikatelských aktivit směřuje více do prostředí ODS a pravicových subjektů,  je třeba podotknout, že politik to nezastírá. V pondělním pořadu Interview ČT24 v reakci na otázku, jestli v roce 1998 Zemanovu ČSSD volil, odpověděl: „Ne, já musím přiznat, že jsem byl spíše zaměřený voličsky spíše doprava v té době než na post sociální demokracie.“

Poslance Úlehlu angažmá Mynáře v Zemanově straně udivilo. „Pana Mynáře jsem poznal jako pravicového podnikatele  a sponzora středopravicových subjektů v Brně, a nemohu se tedy nezmínit o tom, že jeho změnou politické orientace jsem byl docela překvapen,“ sdělil nám politik.

Protřelý taktik

Vnitrostranický um předvedl předseda SPOZ Mynář po loňských krajských volbách. V nich skončil, ač dvojka na kandidátce, na pátém místě. „Přeskočili“ ho straničtí kolegové – agronom František Čuba, podnikatel Josef Novák a archeolog Luděk Galuška. Mynář se proto nedostal do zastupitelstva Zlínského kraje.

České televizi o tom minulý týden řekl: „Mě to na druhé straně v žádném případě nemrzí, já jsem rád, že se tam dostali lidé, kteří jsou opravdu osobnosti.“ Jenže důležitější je, jak se se situací vyrovnal. Velmi zdatně. Do zastupitelstva Zlínského kraje se nakonec dostal. Oficiální verze zní, že se domluvil s archeologem Galuškou. Jak přesně dohoda zněla, nevíme. Faktem však je, že od konce loňského roku Mynář mandát zlínského zastupitele vykonává.

Mynář dokáže nalézt společné zájmy a porozumění bez ohledu na nějaké politické spektrum

Kromě této funkce zastává mandát v domovských Osvětimanech, kde je členem obecního zastupitelstva. Komunistický starosta obce Otakar Berka si v médiích po zveřejnění zprávy, že se Mynář stane kancléřem, posteskl, že mu bude kolega chybět. „Byl bych rád, kdyby tady zůstal. (…) Scházíme se jednou za tři měsíce, to by mu snad problém dělat nemuselo,“ řekl MF Dnes.

Mynář dokáže nalézt společné zájmy a porozumění bez ohledu na nějaké politické spektrum – se členy ODS stejně jako s komunisty a přirozeně i s prozemanovským proudem v ČSSD. (Ostatně SPOZ spolu s ČSSD a KSČM Zlínskému kraji vládne.) Tomu se říká široce rozkročená osobnost.

Respektovaný muž

Mynářovu budoucí pozici naznačují odpovědi jeho stranických kolegovů i politických rivalů na otázku, co od něho v postu kancléře očekávají.

  • Martin Nejedlý, místopředseda SPOZ: „Pojí mě s ním dlouholeté přátelství. Určitě bude dobrým kancléřem, ale pro SPOZ to bude veliká ztráta. Za jeho vedení ukázal, že má obrovské srdce a dělá přidělenou práci zodpovědně. Má také tah na bránu.“
  • Zdeněk Zbytek, podnikatel, bývalý velitel tankové divize v komunistické armádě a šedá eminence SPOZ: „Můj soukromý názor řadového občana je, že když pan Mynář vítězně zvládl tak těžkou volební kampaň jako šéf volebního týmu Miloše Zemana, bezesporu zvládne i funkci kancléře! To, že se prezident obklopuje lidmi ze svého vítězného volebního týmu, je logické. Myslím si, že to tak dělají všichni vítězní politici. Co to přinese SPOZ? Opravdu nevím, čím by kancléř mohl SPOZ pomoci. Držet palce? To je asi tak všechno! Nejsem vsak členem žádného týmu. Jsou to jen a jen moje subjektivní názory a pocity.“
  • Michal Hašek, místopředseda ČSSD: „Jmenování kancléře je odpovědnost a rozhodnutí pana prezidenta, který fakticky určí, nakolik bude úřad prezidentské kanceláře politický. Úlohu pana Mynáře nechci přeceňovat, ani podceňovat. Rozhodně pozice kancléře na Hradě patří k nejprestižnějším a nejvlivnějším top úřednickým pozicím v ČR, jež svým významem odpovídá například šéfům Úřadu vlády či úřadům obou parlamentních komor.“ (Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na dotazy ČESKÉ POZICE nereagoval.)
  • Petr Gazdík, předseda Starostů a nezávislých a zlínský krajský zastupitel: „Je právem každého vysoce postaveného ústavního činitele vybrat si své spolupracovníky. Nezbývá než to respektovat. To propojení se SPOZ tam ale je jasné. Pan Mynář na mě působil jako velmi pragmatický politik.“
  • Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL:„Setkali jsme se asi dvakrát nebo třikrát během televizní debaty či společenské akce. Nemůžu si stěžovat. Jednání s ním bylo vždycky poměrně korektní. Zkušeností však nemám příliš. Žádná oficiální a vážná jednání jsem s ním nevedl, takže se nechám překvapit. Budeme pozorně sledovat, jestli ty pozice (v prezidentské kanceláři – pozn. red.) nebudou nad únosnou míru využívány ke zviditelnění SPOZ.“
  • Marek Benda, předseda poslaneckého klubu ODS: „Jestli někdo říká, že pozice kancléře prezidenta republiky bude chtít využívat k pomoci své politické straně, to už bych pokládal za hranou. Pevně věřím, že do toho Miloš Zeman zasáhne, že si nový prezident uvědomuje, že takové věci se dělat nesmějí.“ (Benda to uvedl v Českém rozhlasu).
  • „Spíše půjde o technického než politického ředitele Hradu. Má větší zkušenosti z oblasti z ekonomického řízení než z aktivní vrcholné politiky. Zeman si od něho slibuje hlavně loajálnost,“ řekl ČESKÉ POZICI pod podmínkou anonymity jeden z blízkých spolupracovníků prezidenta Zemana.

Jestli se tedy Mynář něčemu těší, pak je to respekt. Kolegové i konkurenti ho líčí jako schopného organizátora a pragmatika, který se dokáže dohodnout i s mnohdy názorově odlišnými partnery.

Časem uvidíme, zda vlastně nejde o jakéhosi Šloufova nástupce. Mynář ostatně vůči člověku, který ho přivedl do SPOZ, zachoval sympatie i ve velmi vypjaté době. „Na pana Šloufa jsem slyšel tolik negativních věcí, že kdyby z toho deset procent byla pravda, má pan Šlouf dnes rohy, kopyta, ocas a sedí v pekle jako Lucifer,“ svěřil se ČESKÉ POZICI Mynář v interview letos v březnu.

SPOZ coby prodloužená ruka Hradu?

Respekt a komunikační potenciál Vratislava Mynáře vytvářejí vhodné zázemí pro novou politickou situaci, jež nastala po vítězství Miloše Zemana. Příchod čestného i řádného předsedy SPOZ na Hrad může předznamenat sezónu divů, zejména pokud se příští rok v parlamentních volbách strana dostane do sněmovny. Ačkoli Zeman ani Mynář nebudou zastávat vysoké stranické funkce, dozajista si na straníky udrží značný neformální vliv.

Česko by se existencí „hradní strany“ o krůček přiblížilo k – byť neformálnímu – prezidentskému systému

Ať už jsou to obavy oprávněné, či plané, faktem je, že Hrad by mohl SPOZ využívat coby nástroje k prosazování vlastní vůle v parlamentu, potažmo ve vládě. Česko by se existencí „hradní strany“ v takovém případě o krůček přiblížilo k – byť neformálnímu – prezidentskému systému, v němž má přímo volený prezident značný vliv na chod exekutivy i parlamentu, jak to známe například z USA.

Nastíněného modelu se obávají především sociální demokraté okolo předsedy Sobotky, kteří v zemanovcích spatřují vážné konkurenty. Všimněme si například, co v pátečním rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl bývalý předseda ČSSD a premiér a Sobotkův spojenec Vladimír Špidla. Dle něho zatímco „pravice je v současnosti na hadry“, po „ČSSD je druhým politickým pólem Hrad“. Přitom však sociální demokracie musí velmi obratně manévrovat, už kvůli Zemanovým příznivcům ve vlastních řadách i ve vedení.

A pokud SPOZ sněmovní práh nepřekročí? Variant, co bude následovat, existuje mnoho a všechny závisejí na procentní výši volebních výsledků úspěšných stran. Zeman už naznačil, co by preferoval — menšinovou vládu ČSSD. „Mějte odvahu vládnout sami. Protože pak ponesete veškerou tíhu odpovědnosti, ale nestane se vám, že si vaše úspěchy bude přisvojovat někdo jiný,“ uvedl Zeman v pátek v projevu na sjezdu ČSSD v Ostravě.

Dohodnout menšinovou vládu bude v první řadě úkolem příštího premiéra. Ve vztahu k osobě Miloše Zemana však lze předpokládat, že to bude chvíle pravdy i pro Hrad. Může například pomoci vyjednat výhodný konsensus napříč politikou, třeba i s komunisty nebo ODS. A to je úkol jako stvořený pro Vratislava Mynáře.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.