Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vratislav Mynář: Jsem normální úředník. Vlastně nejsem.

  9:36
Je dobře, že je pan prezident obklopen úspěšnými lidmi, říká v rozhovoru hradní kancléř Mynář ke svému výnosnému podnikání. A vila? Kupoval vlastně jen pozemek. Kdyby prý neměla prvorepublikového ducha, bylo by nejlevnější ji celou zbořit a postavit vše znova.

Vratislav Mynář foto: Česká pozice

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář (47) v rozhovoru popsal okolnosti nákupu strašnické vily a z jeho odpovědí vyplynulo, že jde o velmi bohatého podnikatele. „Určitě jsem nevydělal 900 milionů a určitě to bylo více než devět,“ říká úředník, který svůj první několikasetmilionový obchod označil za „start-upový“.

Vyjádřil se i k okolnostem svojí bezpečnostní prověrky, ta prý probíhá standardně. Mynář rozhodně vylučuje možnost, že by řízení protahoval tak, aby se táhlo po celou dobu prezidentského funkčního období. „Časoprostor NBÚ není stejný jako časoprostor kalendářní. Váš rok není rok pro NBÚ,“ vysvětluje hradní kancléř táhnoucí se prověrku.

ČESKÁ POZICE: Jste bohatý člověk?

MYNÁŘ: Nevím, jak na tuhle otázku odpovědět, duchem jistě ano. Mohu potvrdit, že mé 23leté podnikání bylo v kladných číslech. Neumím říct, co znamená být bohatý nebo málo bohatý. Vždy jsem podnikal v souladu se zákony a vždy jsem podnikal v České republice. Nikdy jsem neměl účty na Kypru nebo na Kajmanech ani v jiných daňových rájích. Účty jsem měl a mám zde. Nestydím se za svůj podnikatelský život.

ČESKÁ POZICE: Specifikujte prosím. Znamená to, že jste vydělal desítky, nebo stovky milionů korun? Ptám se vás z důvodu, že zastáváte de facto nejvlivnější úřednický post v zemi. A veřejnost má právo se na takové věci ptát.

MYNÁŘ: Nemám statistiku, kolik přesně jsem vydělal. Nejsem narcis, abych si počítal každou korunu. Mohu jen říct, že jsem vydělal několikanásobně víc, než mě novináři kritizovaná nemovitost stála (kancléř za vilu v pražských Strašnicích zaplatil 5,5 milionu korun - pozn. red.).

Mé majetkové poměry jsou obecně známé

ČESKÁ POZICE: Takže dejme tomu, že jste vydělal jmění ve výši desítek milionů?

MYNÁŘ: Jestli chcete takovou odpověď…

ČESKÁ POZICE: Vylučujete tedy stovky milionů?

MYNÁŘ: Mohu vyloučit 900 milionů.

ČESKÁ POZICE: Tak jinak. Zveřejníte majetkové přiznání, ve kterém vyčíslíte a vyjmenujete majetek a firmy, které vlastníte?

V momentě, kdy bych nebyl přesvědčený o tom, že mám vše v pořádku, nedělal bych ze sebe blázna.

MYNÁŘ: Něco podobného jsem udělal pro Národní bezpečnostní úřad, který pro mě v tomto představuje nejdůležitější instituci. V momentě, kdy bych nebyl přesvědčený o tom, že mám vše v pořádku, nedělal bych ze sebe blázna. Veškeré majetkové záležitosti na stupeň „přísně tajné“ musím doložit v období 20 let nazpět. To jsem provedl a veškeré informace poskytl.

ČESKÁ POZICE: Teď máte ale šanci říci čtenářům, co vše vlastníte, nebo alespoň v obecnější rovině uvést, jakým majetkem disponujete, v jaké finanční výši.

MYNÁŘ: Mé majetkové poměry jsou obecně známé a jsem s nimi spokojený. Není co tajit. Nevidím ale důvod, abych se nechal honit novináři, kteří mě nutí odhalovat se donaha, a dával jim papíry o tom, co jsem provedl a neprovedl.

ČESKÁ POZICE: Opakuji, že se ptám vás jako jednoho z nejvlivnějších úředníků.

MYNÁŘ: Když řeknu, kolik mě co stojí, všichni zase začnou říkat, že jsem to odhadl na míň nebo naopak že něco přeceňuji. Tím bych jen zbytečně přikládal do kotle. Znovu říkám – neprovedl jsem nic nezákonného, peníze jsem zdanil v České republice, nemám se za co stydět. Nemyslím si, že jsem nějaký lump. Vydělané peníze navíc investuji zpět v této zemi.

ČESKÁ POZICE: Nerozumím tomu, proč to nechcete říct.

MYNÁŘ: Nikdy jsem si nevedl žádnou statistiku a neumím říct, kolik jsem vydělal. Chcete ze mě vypáčit nějaké hodnoty a já znovu říkám, že určitě jsem nevydělal 900 milionů a určitě to bylo více než devět.

Normální úředník

ČESKÁ POZICE: Takže neplánujete z pozice kancléře prezidenta „dolních desetimilionů“ ukázat veřejnosti a voličům, co vlastníte, a vyvrátit tak veškeré pochybnosti?

MYNÁŘ: Na mě ale neútočí voliči, nýbrž novináři. V tom je ten rozdíl. Samozřejmě můžete říct, že i novináři jsou občany. Proto znovu říkám – vydělal jsem pro mě zajímavou částku. Nemovitosti lze dohledat ve veřejně dostupných zdrojích. Vlastním lyžařský areál, jsem společníkem ve firmě, které patří dvě nemovitosti.

ČESKÁ POZICE: Mluvíte o firmě VV Invest, které patří dům na Jánském vršku poblíž Hradu?

MYNÁŘ: Ano, v této společnosti jsem spoluvlastníkem. Tato firma vlastní vámi zmiňovaný dům.

ČESKÁ POZICE: Proč to zkrátka všechno někde veřejně a dostupně neuvedete? Vždyť z hlediska nějaké strategie vás tyto nejasnosti politicky oslabují.

MYNÁŘ: Tak já si zkusím nakliknout u jiných úřednických osob a uvidíme, jestli naleznu jejich soupisy…

ČESKÁ POZICE: Vy nejste řadový úředník, vzhledem ke své funkci jste jednou z nejmocnějších postav v zemi.

Otázkou je, co znamená nejmocnější úředník. Příprava a naprostá spokojenost pana prezidenta s programem?

MYNÁŘ: Otázkou je, co znamená nejmocnější. Příprava a naprostá spokojenost pana prezidenta s programem? Pokud to má znamenat nějakou velkou moc, pak mohu potvrdit, že jsem mocný. Jinak jsem normální úředník jako každý jiný.

ČESKÁ POZICE: Kancléř je úzce napojen na prezidenta, který v české společnosti sehrává až mytickou roli. Nelze přece tvrdit, že jste řadový úředník. Jde o prestižní a vlivný post.

MYNÁŘ: Ano, prestižní funkce to je. Na vaše otázky jsem odpověděl, dobrovolně tu sedím a myslím, že jsem vše už řekl. Nevím, kolik přesně jsem vydělal. Vše podstatné bylo řečeno nebo je veřejně dostupné.

Plat nezveřejním

ČESKÁ POZICE: Jste ochoten uvést, jaký plat na Hradě berete? Při nástupu do funkce jste to sliboval.

MYNÁŘ: Je pravda, že jsem to tehdy řekl. Mezitím se však objevily precedenty, které říkají, že pokud nechci vystavit Kancelář prezidenta republiky sankcím, nemohu takové údaje zveřejnit.

ČESKÁ POZICE: Patrně narážíte na případ vrchní pražské žalobkyně Lenky Bradáčové, která zveřejnila plat svůj i podřízených a dostala pokutu. Neptám se na plat všech zaměstnanců kanceláře, ale jen a pouze na ten váš. Tam žádný takový precedent neexistuje. Proč to tedy nechcete říct?

Nechal jsem si udělat od našich právníků posudek, který mě neujišťuje v tom, že by po mém zveřejnění platu nehrozily prezidentské kanceláři pokuty.

MYNÁŘ: Nechal jsem si udělat od našich právníků posudek, který mě neujišťuje v tom, že by po mém zveřejnění platu nehrozily prezidentské kanceláři pokuty.

ČESKÁ POZICE: A nebylo by i pro voliče dobrým signálem, kdybyste uveřejnil svůj plat a riskoval případnou pokutu? Nebylo by to transparentnější?

MYNÁŘ: Každá mince má dvě strany. Jedna to ocení, druhá nás bude kritizovat, že hazardujeme s penězi od daňových poplatníků.

ČESKÁ POZICE: Stejně tomu nerozumím. Jak může zveřejnění vašeho platu ohrozit celou prezidentskou kancelář? Kdo vlastně vypracoval onen posudek, na který se odvoláváte?

MYNÁŘ: Ano, takový posudek mám. Je od našeho právního oddělení.

Vilu jsem si cenil na nulu

ČESKÁ POZICE: Jak se zrodil plán na nákup strašnické vily?

MYNÁŘ: Vše začalo tím, že s mým společníkem – panem Pavlíkem – jsme opravili dům na Jánském vršku. Chtěl jsem zde po rekonstrukci bydlet. Jenže pak mě a mou partnerku potkala radostná událost - čekáme miminko. Řešil jsem problém, jestli nechat partnerku nosit mimino a vše s tím spojené do třetího patra, kde máme byt, v domě bez výtahu. Anebo hledat jinou alternativu. Rozhodl jsem se, že pro budoucnost naší rodiny bude lepší najít bydlení jinde a domek na Jánském vršku kompletně pronajmout. Zadal jsem úkol pronajmout Jánský vršek realitní kanceláři.

ČESKÁ POZICE: Jaké kanceláři?

MYNÁŘ: Vám řeknu jméno a spustí se hon na čarodějnice. Dobře, byla to MM reality. Úkol pronajmout onen dům zvládla tato společnost velmi dobře. Proto jsem ji pověřil i nalezením nového objektu pro naši rodinu. Nejdříve mi nabídli první vilu ve Strašnicích, která mi ale dispozičně příliš nevyhovovala. A pak mi o ulici výš ukázali vilu, kterou jsem nakonec koupil. Z katastru nemovitostí jsem si vytáhl smlouvu a zjistil, komu dům patří (advokátovi Vítu Širokému - pozn. red.) a za jakých okolností a kdy si ji tehdejší majitel pořídil. Přes spřátelenou advokátní kancelář jsem vstoupil do jednání.

ČESKÁ POZICE: Můžete uvést název advokátní kanceláře?

Širokého jsem viděl jedinkrát v životě - ve chvíli, kdy jsem byl podepsat smlouvu na dům.

MYNÁŘ: Jde o advokátní kancelář Jestřáb a Tománek. Je jsem požádal, aby vedli jednání s panem doktorem Širokým. Toho jsem viděl jedinkrát v životě - ve chvíli, kdy jsem byl podepsat smlouvu na dům. Nikdy jindy.

ČESKÁ POZICE: Když jste poprvé strašnickou vilu spatřil, na kolik milionů jste ji cenil?

MYNÁŘ: Na nulu. Vážně.

ČESKÁ POZICE: Cože?

MYNÁŘ: Pane redaktore, jako vždy jsem k tomu přistupoval obchodně jako podnikatel. Kdyby vila nebyla památkově chráněná, bylo by nejlevnější ji celou zbourat a postavit vše znova. Kupoval jsem vlastně jen pozemek. Spočítal jsem si cenu pozemku a náklady na vyčištění pozemku a řekl jsem si: Dobře, jsem ochoten jít do částky kolem pěti a půl milionu, za které jsem to nakonec koupil. Vycházel jsem navíc z informací, že prodávající dům koupil za 5,1 milionu.

Posudek mě nezajímá, mám vlastní odhad

ČESKÁ POZICE: O domě mluvíte jako o ruině. Přitom ve znaleckém posudku od společnosti Apogeo, který je dostupný v obchodním rejstříku, se píše, že v domě byly v roce 2011 rozvedeny rozvody elektřiny a vody. To nevypadá na dům ke zboření. Nebylo by zbytečné takový dům bourat?

MYNÁŘ: O tom jsem nevěděl a neřešil to. Já jsem jen dělal obchodní případ. Pochopte mě v jedné věci. Byl to obchod mezi dvěma subjekty. Kdyby nemovitost pan Široký nechtěl prodat, k byznysu by nedošlo a naopak. Samozřejmě že dům má určitého prvorepublikového ducha a řekl jsem si, že by byla škoda ho zbořit.

ČESKÁ POZICE: Pan prezident před několika dny uvedl, že jste mu sdělil, že rekonstrukce by stála 15 milionů. Ve zmiňovaném posudku stojí, že rekonstrukce by stála pouze 4,7 milionu. Z čeho jste vycházel při tvrzení prezidentovi, že by rekonstrukce byla tak nákladná?

MYNÁŘ: Odpíchl jsem se od odborníka, kterému jsem vilu ukázal a jemuž jsem řekl, co bych od rekonstrukce očekával. On mi sdělil částku, která významně přesahuje oněch 4,7 milionu korun, které uvádíte.

ČESKÁ POZICE: Shrneme-li všechna čísla, počítal jste tedy od začátku s částkou přibližně 20 milionů, do níž by se vešel nákup objektu a jeho rekonstrukce?

O posudek se nezajímám, mám vlastní odhady a propočty. Pro mě to je uzavřený obchodní případ.

MYNÁŘ: To takto nedokážu říct. Mohu vám slíbit, že až budu mít kompletní rozpočet, řeknu vám finální sumu. Neumím to takto říct. Byl bych velmi rád, kdyby to bylo nakonec méně než 20, ale mám obavu, že se tak nestane.

ČESKÁ POZICE: Vy hovoříte o zhruba 15 milionech na rekonstrukci, posudek o necelých pěti. Neříkáte si: „Do pytle, nešlo by na té rekonstrukci ušetřit? Nemám to přestřelené?“

MYNÁŘ: Nevím, o ten posudek se nezajímám, mám vlastní odhady a propočty. Pro mě to je uzavřený obchodní případ.

Zprávy kolem Širokého konspirací médií

ČESKÁ POZICE: Zajímal by mě váš podnikatelský názor na transakce podnikatele Radka Luňáka, který byl původním vlastníkem vašeho domu. V roce 2005 koupil dům od magistrátu za 8,2 milionu. V roce 2011 si Luňák nechal vypracovat onen zmiňovaný posudek, který vilu cení na 13,4 milionu. Dům v této hodnotě vkládá do firmy Harengil. V roce 2013 jej však prodává za pouhých 5,1 milionu advokátu Širokému. Jak byste tento Luňákův obchod - propad z 13,4 na 5,1 milionu - ohodnotil?

MYNÁŘ: Musíte si uvědomit, že dům od roku 2005 chátral. Tím se jeho cena snižovala. Nejsem příslušen tvrdit, jestli pan Luňák na prodeji prodělal, či vydělal. Nezajímá mě to. Já vilu kupoval od pana Širokého. To nejsou dotazy na mě.

ČESKÁ POZICE: Pan Široký v minulosti obhajoval politické podnikatele Romana Janouška či Tomáše Hrdličku. Podnikatel Luňák obchodně s Hrdličkou spolupracoval. Ředitelem firmy Harengil, která vlastnila váš dům, je movitý podnikatel Zdeněk Machálek, považovaný za důležitou Hrdličkovu spojku. To jste nevěděl, že vámi kupovaný dům je napojen na pražské lobbistické prostředí?

MYNÁŘ: Zcela na rovinu. Fakt, že pan Široký byl obhájcem pana Janouška, jsem měl možná někde v podvědomí, blejsklo mi to hlavou ale až ve chvíli, kdy se o tom začalo psát v médiích.

ČESKÁ POZICE: Potkal jste se někdy s Janouškem či Hrdličkou?

Poprosil bych vás, ať mě s Hrdličkou a Janouškem nespojujete. Široký měl desítky klientů, které s ním také nespojujete.

MYNÁŘ: S Janouškem nikdy, s Hrdličkou asi dvakrát náhodně při společenské příležitosti. Ta jména znám ale hlavně z médií. Poprosil bych vás, ať mě s nimi nespojujete. Široký měl desítky klientů, které s ním také nespojujete. Řeknu vám to takhle – kdyby dům prodával Ferda Mravenec, budu jej kupovat od Ferdy Mravence.

ČESKÁ POZICE: Tohle spojení spolu neřešíme poprvé. Už v době Rusnokovy vlády jsem se vás ptal na spekulace, že se Hrdlička pohybuje kolem Hradu a má přehled o domlouvání nové vlády. Takže současné linky na pražský lobbistický svět dnes nejsou žádnou novinkou. Navíc byl váš kolega a spolupracovník z Hradu – ekonomický poradce prezidenta Martin Nejedlý – v roce 2013 vyfocen v restauraci při jednání s Hrdličkou. To opravdu chcete tvrdit, že to je všechno náhoda?

MYNÁŘ: Jsou to konspirace médií, ze kterých mi jde hlava kolem. Prostě já se nepídil po tom, s kým vším doktor Široký spolupracoval. Chtěl jsem udělat normální byznys. Až pak jsem se ze serveru Novinky.cz dozvěděl, kdo všecko se kolem Širokého a spol. pohybuje. Chtěl jsem jen zajistit bydlení pro svou rodinu.

ČESKÁ POZICE: Na sto procent tedy vylučujete scénář, že dům od roku 2013 byl ve skutečnosti připraven pro vás? Že pan Široký sehrál pouze roli bílého koně a držel od začátku vilu pro vás a že ve skutečnosti šlo o jakousi odměnu od lobbistů?

MYNÁŘ: Na dvě stě procent. Nesmysl, takto to nebylo. Žádný zprostředkovatel v té věci nefiguroval.

Prověrka NBÚ probíhá standardně

ČESKÁ POZICE: V souvislosti s nákupem domu se do centra pozornosti dostaly vaše problémy se získáním bezpečnostní prověrky. Můžete prosím uvést, kdy přesně jste o prověrku požádal?

MYNÁŘ: V prosinci roku 2013.

ČESKÁ POZICE: Kdy se řízení pozastavilo?

MYNÁŘ: Takto dopodrobna odpovídat v této věci nemohu. Odevzdal jsem dotazník obsahující zhruba 500 listinných podkladů a pak jsem byl zcela standardně vyzýván ke zcela standardním pohovorům NBÚ. Bylo jich zhruba pět nebo šest. Více prozradit nemohu. Běžně se děje, že mezi těmito pohovory se řízení pozastavuje. Jde o standardní zákonnou věc. Z pohovorů vzešlo 439 doplňujících otázek, na které jsem musel odpovědět. Požádal jsem proto o prodloužení lhůty, v čemž mi bylo vyhověno. V této zákonem stanovené lhůtě jsem na vše odpověděl.

ČESKÁ POZICE: Vylučujete, že NBÚ chyběly nějaké dokumenty, kvůli kterým se řízení pozastavilo?

Moje prověrka dle mého výkladu probíhá standardně, vše je nyní na NBÚ. Více nemám právo se k tomu vyjadřovat.

MYNÁŘ: Nechci tady slovíčkařit. Moje prověrka dle mého výkladu probíhá standardně, vše je nyní na NBÚ. Více nemám právo se k tomu vyjadřovat.

ČESKÁ POZICE: Standardně je ale prověrka udělena zhruba v limitu devíti měsíců. Vy jste přesáhl dvanáct měsíců. Proč a kde celý proces vázne?

MYNÁŘ: To je omyl vás novinářů. Časoprostor NBÚ není stejný jako časoprostor kalendářní. Váš rok není rok pro NBÚ.

ČESKÁ POZICE: Co když se to takhle potáhne celých pět let, kdy vy vydržíte ve funkci, aniž byste prověrku získal? Není to z vaší strany plán?

MYNÁŘ: Rozhodně vylučuji, že bych úmyslně řízení protahoval. Už ale to, že jsem na začátku předkládal 500 argumentů a dokumentů, nepovažuji za normální záležitost. Kdybych byl obyčejným úředníkem, doložím maximálně, že jsem ženatý, bydlím tam a tam a podám daňové přiznání.

ČESKÁ POZICE: Takže míníte, že si na vás NBÚ zasedl?

MYNÁŘ: Ne, vůbec. Jen říkám, že teď je to čistě a jen na NBÚ.

Vše v zákonných lhůtách

ČESKÁ POZICE: Musí tam být ale něco, kde vyvstávají otazníky a nejasnosti. Jde o vaši podnikatelskou minulost?

MYNÁŘ: Pane kolego, to jsou otázky na NBÚ. Oni chtějí pouze to, na co mají ze zákona nárok. Nic víc, nic míň.

ČESKÁ POZICE: Deník MF DNES přinesl informace, že tím, kdo celou věc protahuje, jste vy. Údajně jste dodával některé dokumenty se zpožděním. NBÚ vás koncem minulého roku měl upozornit, že pokud listiny neposkytnete, bude celé řízení zastaveno a vy prověrku nedostanete. Jak to tedy je?

MYNÁŘ: Co píše Mladá fronta, je jejich věc. Podle mě jsou to všechno spekulace.

ČESKÁ POZICE: Míníte, že si to tento list celé vycucal z prstu?

MYNÁŘ: Nebudu se vyjadřovat k Mladé frontě. Podle mě jsou to pouze spekulace. K prověrce NBÚ se zkrátka nemohu víc vyjadřovat. Nechci teď něco z dobré vůle říct, aby se to pak celé proti mně obrátilo.

ČESKÁ POZICE: Nerozumím tomu. Proces vázne, něco se děje a zřejmě něco není v pořádku. Musíte vědět, čeho se to týká.

Motáme se v kruhu. Vše probíhá standardně.

MYNÁŘ: Motáme se v kruhu. Vše probíhá standardně.

ČESKÁ POZICE: Ještě jinak: chce NBÚ dokumenty, které vy neumíte nebo nechcete doložit?

MYNÁŘ: Veškeré záležitosti, které úřad chce, jsem doložil v zákonných lhůtách. Nemám co víc říct.

Sita Moravia jedním z životních „dealů“

ČESKÁ POZICE: Kvůli chybějící prověrce nemůžete naplno vykonávat funkci kancléře. Omezený jste například v otázkách summitu NATO a nedostanete se k nejrůznějším utajovaným materiálům. Nepřemýšlel jste v tomto kontextu o rezignaci?

MYNÁŘ: Je vidět, že neznáte skladbu a složení prezidentské kanceláře. V momentě, kdy se musí řešit nějaká přísně tajná záležitost, máme tu od toho bezpečnostního ředitele nebo případně poradce pro armádu. Za sebe říkám, že i s prověrkou bych na tyto záležitosti posílal ředitele, kteří mají danou věc v gesci.

ČESKÁ POZICE: Prezident Zeman vás odvolat nehodlá, neboť jste mu prý vše vysvětlil. Peníze, které jste použil na nákup vily, prý plynuly z prodeje akcií firmy, jež měla 600 zaměstnanců. Jak se tato firma jmenovala?

MYNÁŘ: Byl to takový start-up, který souvisí s mým podnikatelským životem. Byla to firma podnikající v ekologii.

ČESKÁ POZICE: Takže jde o firmu Sita Moravia, obchodující v odpadovém hospodářství?

MYNÁŘ: To mohu potvrdit.

ČESKÁ POZICE: Měl jste zaměstnávat 600 zaměstnanců. Za kolik jste podíl firmy prodal?

MYNÁŘ: Nemohu to uvést, byli tam další společníci. Kupovali to od nás Francouzi.

ČESKÁ POZICE: Pohybuje se částka v řádu stovek milionů korun?

Nebyl jsem jediným společníkem a nemohu takové věci uvádět, neboť je to součástí obchodního tajemství. Mohu pouze potvrdit, že řádově se prodej pohyboval ve stovkách milionů.

MYNÁŘ: Děkuji za váš eminentní zájem. Říkám, že jsem nebyl jediným společníkem a nemohu takové věci uvádět, neboť je to součástí obchodního tajemství. Mohu pouze potvrdit, že řádově se prodej pohyboval ve stovkách milionů.

ČESKÁ POZICE: Nepředstavuje právě tato firma problém v příběhu prověrky? Ve firmě Sita Moravia jste totiž uváděn pouze jako člen představenstva, nikoli jako akcionář.

MYNÁŘ: Prověřují záležitosti 20 let zpět. Tudíž i na tuto firmu se mě ptali.

ČESKÁ POZICE: Byl to pro vás životní „deal“?

MYNÁŘ: Řekněme, že jeden z životních „dealů“. Byl to můj první velký obchod.

Příběh Petrcíle

ČESKÁ POZICE: Co je dalším vaším významným obchodem? Prodej společnosti Petrcíle?

MYNÁŘ: Je to jeden z podnikatelských případů, které jsem řešil.

ČESKÁ POZICE: Server Motejlek.com v roce 2009 napsal, že firmu od vašeho známého podnikatele Radima Masného koupil uhlobaron Pavel Tykač. Ten měl Masnému poslat 800 milionů. ČESKÁ POZICE pak informovala, že o tyto peníze se Masný údajně musel podělit s dalšími lidmi, kteří mu v celém obchodu pomáhali. Tím jste měl být i vy. Získal jste tedy z těchto transakcí kolem Nové Hutě nějaké peníze?

MYNÁŘ: Neznám pana Tykače.

ČESKÁ POZICE: Pana Masného ale ano.

MYNÁŘ: Ano, jeho ano. Byl jsem zainteresován na obchodním případu Petrcíle. To je všechno.

Na příběhu Petrcíle jsem netratil. Je to jeden z mých podnikatelských příběhů, víc nemohu říct.

ČESKÁ POZICE: Kolik peněz jste za to dostal?

MYNÁŘ: Už jsem vám řekl spoustu částek. Až tohle zjistí mí společníci, budou mi nadávat, neboť je to taky součást obchodního tajemství.

ČESKÁ POZICE: Z obchodního rejstříku to vypadá, že na transakcích jste ztratil zhruba 60 tisíc. Nevěřím, že tomu tak bylo ve skutečnosti.

MYNÁŘ: Mohu jen potvrdit, že na příběhu Petrcíle jsem netratil. Je to jeden z mých podnikatelských příběhů, víc nemohu říct.

Prezident mou podnikatelskou minulost zná

ČESKÁ POZICE: Ale proč? Opakuji, že teď máte šanci vše uvést na pravou míru před veřejností.

MYNÁŘ: Pane kolego, v Česku existuje jedna taková rozšířená vlastnost – závist. Neříkám, že všichni Češi jsou závistiví, na druhou stranu si myslím, že celý humbuk kolem mě je výsledkem závisti. A opět uvádím, že tyto záležitosti jsou součástí obchodního tajemství.

ČESKÁ POZICE: Já vám tedy nezávidím. Jsem jen skromný novinář, kterého zajímají podnikatelské aktivity hradního kancléře.

MYNÁŘ: To jste hodný kluk. Já si také nezávidím. Na druhou stranu se nemám za sebe co stydět. Myslím, že poodhaluji svoji část života dostatečně, a nemyslím, že všechny věci musím tak konkretizovat.

ČESKÁ POZICE: Miloš Zeman chce být prezidentem dolních deseti milionů Čechů. Nejsou vám vzhledem k tomuto jeho cíli spekulace kolem vašeho podnikání hloupé? Neškodí mu to politicky?

Nechápu, proč by úředník měl být prototypem člověka s naleštěnými rukávy, který nikdy nic neprodal.

MYNÁŘ: Nechápu, proč by úředník měl být prototypem člověka s naleštěnými rukávy, který nikdy nic neprodal. Myslím, že pan prezident velmi detailně zná mou podnikatelskou minulost, nikdy jsem mu nic netajil. Myslím, že je dobře, že je pan prezident obklopen úspěšnými lidmi.

ČESKÁ POZICE: V médiích se objevují informace, že Hrad a prezidentská kancelář jsou rozděleny na několik part - v jedné jste prý vy s panem Nejedlým, ta druhá se formuje zase kolem šéfa protokolu Jindřicha Forejta. Je to pravda?

MYNÁŘ: Je spousta lidí, kteří si přejí, aby věci na Hradě nefungovaly správně. Vždycky nadneseně říkám, že od dob Rudolfa II. je Hrad místem největších intrik, což ale k Hradu přísluší. Jsem loajální úředník, který by nikdy nevynesl interní informace ven. To, že máme občas rozdílné názory, neznamená, že nejsme u jednoho vesla. Mě jako šéfa prezidentské kanceláře zajímá jediná věc – aby ve všech segmentech měl pan prezident stoprocentní servis. Dokud toto funguje, vše je v pořádku. Pokud ne, budu zlý.

ČESKÁ POZICE: Deník MF DNES informoval, že jste mu zatajil, že by bylo řízení na NBÚ v otázce prověrky pozastaveno. Údajně je na vás naštvaný. Jaký tedy máte vztah s prezidentem v současnosti?

MYNÁŘ: Je to hloupost. Pan prezident velmi detailně zná mou minulost a je pravidelně informován o prověrce. Vztahy jsou nadstandardní, ostatně už od doby, co pana prezidenta znám.

O příští volbě prezidenta nepřemýšlím

ČESKÁ POZICE: Přemýšlíte už o příští volební kampani? Vždyť minulá kandidatura pana Zemana se spustila několik let předem – nejdříve vzniklo Sdružení přátel Miloše Zemana, posléze Strana práv občanů.

MYNÁŘ: Nemyslím si, že strana vznikla z důvodu, aby se Miloš Zeman stal prezidentem. Bylo to klasické uskupení s cílem dostat se do parlamentu. Podmínkou Miloše Zemana a kandidatury byla přímá volba. Až v momentě přijetí zákona jsme začali kampaň chystat. Pan prezident řekl, že o příštích volbách začne přemýšlet až tak rok před skončením mandátu. Tedy zhruba za dva roky. Pokud pan prezident řekne ano, tým bude mít připravený.

ČESKÁ POZICE: Miloš Zeman vás mohl už dávno odvolat. Neučinil tak. Není jedním z důvodů právě to, že při vědomí krachu SPOZ vás zkrátka potřebuje pro případnou příští kandidaturu? Vy a pan Nejedlý jste schopní dát balík lidí a peněz.

MYNÁŘ: Jsem dalek toho, abych nyní odhadoval, zda mě tu pan prezident chce mít kvůli úřednickým schopnostem, nebo kvůli tomu, abych mu za tři roky pomáhal s kampaní. Myslím, že mě tu má kvůli tomu, že zná výsledky mé práce. Ostatní jsou jen vaše spekulace.

ČESKÁ POZICE: Novou proprezidentskou stranu neplánujete?

MYNÁŘ: Nejsme žádní političtí turisté a nic takového není v plánu. Navíc si myslím, že předseda SPO Jan Veleba nemá špatné vize a strana není bez šancí do budoucna.

ČESKÁ POZICE: Nechybí vám tady Miroslav Šlouf, který byl strůjcem Zemanova triumfu, jehož jste se ale nakonec po volbách zbavili?

MYNÁŘ: Nechybí.

Fakta o Mynářově vile

Kancléř Vratislav Mynář na sebe na začátku nového roku upozornil podezřele levným nákupem vily v pražských Strašnicích.
Pro pochopení příběhu je důležité vrátit se do roku 2005. Tehdy tento dům koupil podnikatel Radek Luňák za 8,25 milionu korun od hlavního města. Posléze ho nechal ocenit na více než 13 milionů, aby jej vložil do firmy Harengil. Odtud dům za pouhých pět milionů získal advokát Vít Široký. V minulosti obhájce Romana Janouška a Tomáše Hrdličky ji na konci roku 2014 za 5,5 milionu prodal právě Mynářovi.
Za oponou transakce vyvstaly obrysy dalších podnikatelů a lobbistů - zejména mocenského hybatele z Prahy 10 Hrdličky. Toho v minulosti obhajoval advokát Široký, jehož kancelář Felix a spol. poskytuje právní služby také desáté městské části, Hrdličkovu revíru.
Další linkou je jméno byznysmena a manažera Zdeňka Machálka, který je statutárním ředitelem firmy Harengil. Právě tato společnost prodala strašnickou vilu na konci roku 2013 advokátu Širokému a ten pak Mynářovi. Machálek je v pražském prostředí považovaný za důležitou Hrdličkovu spojku. Navíc má blízko k podnikatelům ze skupiny J&T (například Igoru Rattajovi), které prezident Miloš Zeman vyšlapával cestu loni v Číně.
Mynář v rozhovoru pro LN popřel, že by v celé transakci jakkoliv figurovaly zmiňované kontroverzní osoby. Trvá na tom, že obchod zařídila Společná advokátní kancelář Jiří Jestřáb & Richard Tománek. Tito advokáti v minulosti štědře sponzorovali prezidentskou kampaň Miloše Zemana a v době, kdy Mynář předsedal proprezidentské Straně práv občanů, pak Jestřáb dotoval i tuto partaj.
Prezident Zeman za Mynářem stojí a odvolat ho z funkce odmítá. Kancléř si dle hlavy státu na pořízení domku řádně vydělal. Důvodem, proč se prezident Mynáře zastává, mohou být peníze na příští prezidentskou kampaň. Bývalý předseda SPOZ byl před dvěma lety klíčovým uzlem pro Zemanovy sponzory.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!