Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Volný pád eura pokračuje a koruna se veze s ním

  5:03

Dolar prolomil hranici 21 korun a dostal se k české měně na nejsilnější hodnotu od června 2010.

Volný pád společné evropské měny pokračuje a dno je stále v nedohlednu. Zejména vůči takzvaným komoditním měnám, mezi něž paří australský, novozélandský či kanadský dolar, vytvářelo euro nová minima jak na běžícím pásu.

Za klíčovou událost týdne lze označit úterní a středeční projev šéfa amerického Fedu Bena Bernankeho před Kongresem a následně výborem pro finanční služby. Centrální bankéř nejprve shrnul aktuální ekonomickou situaci, která není ideální – americké hospodářství je ohroženo řadou rizik, především eskalací problémů v eurozóně. V otázkách měnové politiky, respektive třetího kola kvantitativního uvolňování, nebyl příliš konkrétní. Oznámil, že v případě potřeby je Fed ochoten dále podpořit tamní ekonomku, detailnější informace však nepodal.

K neustále se zhoršujícím datům z americké ekonomiky se však Fed bude muset postavit čelem. Přestože se s dalším uvolněním měnové politiky letos spíše nepočítá, může centrální banka překvapit.

Zdrojem inflace ceny v zemědělství

Domácí ekonomický kalendář byl v uplynulém týdnu poměrně prázdný – téměř všechna důležitá makroekonomická data byla zveřejněna v první polovině července. Výjimkou byla středeční statistika cen výrobců. Potenciálním zdrojem inflace jsou pouze ceny v zemědělství, které v červnu meziměsíčně vzrostly o 2,3 procenta. Ve zbylých případech, tedy v průmyslu, stavebnictví a tržních službách, ceny buď stagnovaly, nebo dokonce poklesly. Podobný je i vývoj cen v meziročním srovnání. Inflační tlaky jsou z tohoto pohledu minimální. Výjimkou jsou zmiňované ceny v zemědělství, které se pravděpodobně nepříznivě promítnou ve vyšších cenách potravin.

Ostatní měny středoevropského regionu posilovaly, jako například polský zlotý, či stagnovaly, jako maďarský forintVe čtvrtek zveřejnilo novou prognózu vývoje ekonomiky ministerstvo financí. Odhad růstu HDP pro letošní rok snížilo z původních 0,2 procenta na pokles o 0,5 procenta. Sen ministra financí Miroslava Kalouska o „kladné“ nule se tím rozplývá. Vzhledem k poklesu ekonomiky by měl schodek veřejných financí letos činit 3,2 procenta, místo plánovaných tří procent HDP. Mírně směrem dolů byl upraven i odhad růstu ekonomiky na příští rok. I tak jde ale kvůli značně nejisté situaci v eurozóně o příliš optimistické predikce.

Výsledky koruny v uplynulém týdnu vyvolávají smíšené pocity. V první polovině se české měně dařilo a dokázala posílit vůči oběma hlavním měnám. K euru se dokonce obchodovala na nejsilnějších úrovních za poslední měsíc, v blízkosti hladiny 25,20 Kč. Vůči dolaru se dostala pod hranici 20,50 Kč. Ve čtvrtek se však karta obrátila v neprospěch koruny a ta dramaticky oslabila. To bylo poněkud překvapivé vzhledem k tomu, že zbylé měny středoevropského regionu posilovaly, jako například polský zlotý, či stagnovaly, jako maďarský forint.

Koruna ztrácela i v závěru týdne. V pátek odpoledne se na mezibankovním trhu euro prodávalo za necelých 25,60 Kč. Dolar prolomil hranici 21 korun a dostal se na nejsilnější hodnotu od června 2010.