Lidovky.cz

Volební triumf ANO rozmetal dřívější plány na složení nové vlády

  18:45
Andrej Babiš i se silným mandátem zůstává oslabený, neboť ostatní strany s ním odmítají uzavírat koalici, je-li obviněn v kauze Čapího hnízda. A i když mají 122 mandátů, koalici vytvořit nedovedou, neboť v různých kombinacích vzájemnou spolupráci vylučují.

Andrej Babiš na tiskové konferenci ANO k výsledkům parlamentních voleb. foto:  Dan Materna, MAFRA

Ještě nikdy v historii českých voleb se nestalo, aby jediná strana zvítězila ve všech krajích. Přitom ještě než se začaly sčítat hlasy, panovala ve štábu hnutí ANO nervozita. Lídr Andrej Babiš byl unavený a podrážděný, nevěděl, zda nespadne k 20 procentům. Naopak v zázemí ČSSD visel ve vzduchu plán na společnou koalici, ale bez Babiše. Výsledek voleb rozmetal předchozí plány.

Hnutí ANO zvítězilo drtivě. Se svými 29,64 procenta získalo více než dvojnásobnou podporu než druhá ODS. Na zhruba třicetiprocentní zisky bývali před lety zvyklí občanští i sociální demokraté, ale vždycky je od sebe na první a druhé pozici dělilo jen pár procent. Aby byl na jedné straně vítěz a na druhé víceméně srovnatelná skrumáž zbylých sněmovních stran, je naprosté novum.

Dvě cesty

Čistě matematicky by nemělo být nic snazšího než složit stabilní vládu. Je to naopak. Babiš i se svým silným mandátem zůstává oslabený, protože všechny ostatní strany s ním odmítají uzavírat koalici, když je obviněný v kauze Čapího hnízda. A zároveň, i když mají zbylé sněmovní strany dohromady 122 mandátů, koalici vytvořit nedovedou, protože v různých kombinacích vzájemnou spolupráci vylučují.

Jediné, co by – opět čistě teoreticky – dokázalo patovou situaci odblokovat, je zastavení Babišova trestního stíhání. Druhá, méně čistá, cesta k odblokování situace je nevydat Babiše s Faltýnkem znovu ke stíhání.

Jediné, co by – opět čistě teoreticky – dokázalo patovou situaci odblokovat, je zastavení Babišova trestního stíhání. U dozorujícího žalobce Jaroslava Šarocha leží stížnost od Babiše i Jaroslava Faltýnka, na jejímž základě může stíhání zastavit nebo zrušit. Neexistuje ale žádná závazná lhůta, do kdy má rozhodnout, a v povolebních jednáních s tím lze těžko kalkulovat. Druhá, méně čistá, cesta k odblokování situace je nevydat Babiše s Faltýnkem znovu ke stíhání.

Tím, že byli opět zvoleni, se jejich poslanecká imunita obnovila. Jenomže takový postup už by vyžadoval dohodu parlamentních stran, jež jsou nyní v dolní komoře zastoupeny, a taková zatím neexistuje. Kdyby byla shoda na nevydání, byl by to v podstatě signál, že je tu zárodek koaliční vlády. Také platí, že žádost o vydání směřuje nejdřív k projednání mandátovému a imunitnímu výboru sněmovny. Ten se musí nejprve ustavit a noví poslanci se musejí na jeho personálním složení shodnout.

Přepsaná mapa politických sil

Jedna z původních kalkulací z doby, než voliči rozmetali svým rozhodnutím přichystané taktiky, počítala s tím, že výsledky hnutí ANO budou nižší, někde mezi 24 a 20 procenty. Pak by mohli případní koaliční partneři klást podmínku a trvat na tom, že problém není ve vládě s ANO, nýbrž v Babišově přímé účasti. Výsledky ale mnoho pák na Babišovo zlomení nedávají.

Bezvýchodné rozložení nynějších pozic je nešťastné i v tom, že mapa politických sil v České republice se během víkendu úplně přepsala. Vládu nyní vede premiér Bohuslav Sobotka, člověk, který ani není předseda strany, jež se se sedmiprocentním ziskem krčí čtvrtá od konce devítičlenné sněmovní šňůry.

Nejenže hnutí získalo třetinu voličů, ale navíc Babiš nasbíral nejvyšší počet preferenčních kroužků ze všech kandidujících politiků. Opět s dvojnásobným náskokem na druhého Václava Klause mladšího (ODS) – předseda ANO získal projev sympatie od více než 48 tisíc voličů. Bezvýchodné rozložení nynějších pozic je nešťastné i v tom, že mapa politických sil v České republice se během víkendu úplně přepsala. Vládu nyní vede premiér Bohuslav Sobotka, člověk, který ani není předseda strany, jež se se sedmiprocentním ziskem krčí čtvrtá od konce devítičlenné sněmovní šňůry.

Je ošemetné, aby takový udržovací kabinet přijímal jakákoli závažnější rozhodnutí. Státní rozpočet na příští rok už je vyhádaný, a tak aspoň nehrozí provizorium v tomto ohledu, ale na ministerský tým čekají i další body. Například avizované dělení energetické polostátní firmy ČEZ na část, která drží výrobu s distribucí, a na část, která zadotuje uhelné elektrárny s dostavbou té jaderné. Dosluhující premiér Sobotka rozpůlení podporuje, ale vítěz voleb Babiš je absolutně proti.

Podobné je to i s rozbouřeným příběhem lithia a memoranda, které podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskými těžaři EMH. Sociální demokraté si stojí za tím, že podpis byl způsob, jak zajistit, aby se vytěžený nerost zpracovával v závodě, který vznikne v Ústeckém kraji. Hnutí ANO naopak žádá zrušení memoranda a zapojení státního podniku Diamo přímo do těžby. Prvně přitom vláda v povolebním čase zasedne už dnes. Čím déle bude pat trvat, tím déle bude u moci kabinet bez legitimního mandátu.

Vysoká poptávka po protestním hlasu

Výsledek voleb ukázal i to, že mezi Čechy je pořád vysoká poptávka po protestním hlasu a že se tradičním stranám nepodařilo zvrátit většinu lidí v přesvědčení, že to s nimi myslí dobře. S výjimkou ODS, které se podařila jistá míra rehabilitace po skandálu s Janou Nagyovou, dnes Nečasovou, znamenají hlasy propadák pro etablované partaje.

Výsledek voleb ukázal i to, že mezi Čechy je pořád vysoká poptávka po protestním hlasu a že se tradičním stranám nepodařilo zvrátit většinu lidí v přesvědčení, že to s nimi myslí dobře

U sociálních demokratů byl už nějakou dobu zjevný klesající trend a žádný ze závěrečných kroků ho nezvládl zvrátit. „Sociální demokracie špatně pojala závěr kampaně, počínaje kauzou lithium a konče vystupováním pana Zaorálka v posledních dnech kampaně. Byla z něho cítit velká nejistota. A když je někdo nejistý, váhající volič za ním nejde,“míní sociolog Jan Herzmann.

Podle něho se až milion lidí rozhodoval na poslední chvíli, čí lístek vsune do šedé obálky a vhodí do urny. Váhající voliči se podle pohledu na výsledky nakonec přiklonili k těm, které považují za nové – ANO, SPD, Pirátům a v menší míře Starostům.

Vítěz: Chci vládu, která bude pracovat v terénu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si nepřipouští, že se mu nepodaří vyjednat standardní koaliční vládu. A to navzdory odmítavým vyjádřením ostatních stran.

LIDOVÉ NOVINY: V sobotu jste volební výsledek hodnotil jako velký úspěch. Myslíte si to i v neděli, po vyspání, vzhledem k tomu, že hrozí povolební pat?

BABIŠ: Výsledek je skvělý. Proti ANO byla vedena masivní kampaň. Jenže lidé nám věří, nenechají se ovlivňovat. Ještě v den voleb o nás různé weby roznášely lži.

LIDOVÉ NOVINY: Světová média vás označují za populistu...

BABIŠ: Kdybych byl populista, nikdy bych neudělal EET a ODS by měla šest procent. To, že skončili druzí, mají i díky tomu, že jsme zavedli EET. Lidé, kteří se kvůli tomu naštvali, podle mě volili ODS, která chce EET zrušit. Takže určitě nejsem populista, to je Okamura. Některá zahraniční média ale informovala vyváženě, to zas ano.

LIDOVÉ NOVINY: Mohl byste potenciální koaliční partnery ujistit, že byste nechtěl vládu točit směrem k Moskvě?

BABIŠ: Nechápu, jak to někdo mohl napsat v zahraničí. Všechny služební cesty jsem měl po Evropě, nikdy v Rusku. V Evropě mě znají, protože jsem byl aktivní. Žádná šedá myš, která se ani neuměla s politiky domluvit a chodila jen za úředníky.

LIDOVÉ NOVINY: Můžete občanům naznačit, jaký teď mají očekávat vývoj? Strany, které jste před volbami nevyloučil jako možné partnery, po volbách oznámily, že konkrétně s vámi do koalice nepůjdou kvůli vyšetřování Čapího hnízda.

BABIŠ: Jednáme s každým. Až na pana Bartoše z Pirátů mi odpověděli všichni. Pane redaktore, nebudu vám k tomu ale nic říkat, nebudu vyjednávat přes média, jak jste na to všichni zvyklí. Sorry jako.

LIDOVÉ NOVINY: Nelze ale přece pominout, že například předseda ODS Petr Fiala koalici s ANO vyloučil.

BABIŠ: Na mediální vzkazy nedám. Chci to slyšet za stolem. Uvidíme, co budou říkat. Je jasné, že někteří začnou organizovat demonstrace. Vždyť ani pan Kalousek snad nemůže věřit svým slovům, když takhle mluví. Do sněmovny prolezl jen o fous, bohužel. Člověk, který tady 27 let loupil, teď bude mluvit o ohrožení demokracie? Čím já jsem ohrožením pro demokracii? Minule nás volilo 927 tisíc lidí, teď 1,5 milionu. Byla to svobodná volba a demokratická volba. Kdyby nebylo EET a masivní kampaně v čele s Čapím hnízdem, měli bychom přes 40 procent.

LIDOVÉ NOVINY: Jak ale budete skládat vládu, když s vámi nikdo nechce do koalice?

BABIŠ: Nevím, co bude. Nechte nás jednat. Když se něco podaří, řekneme vám to.

LIDOVÉ NOVINY: Může se stát, že vzniknou dva mocenské póly – jeden ve sněmovně, druhý ve vaší případné menšinové vládě?

BABIŠ: Nechápu důvod spojování se proti mně. Neudělal jsem nic nedemokratického. Tohle je přesně ta rétorika systému, klientelistického systému. Ano, naše hnutí je antisystémové: proti klientelismu a korupci, které tu předvádí tradiční strany od revoluce. Je možné, že do sněmovny se dostali i za tyto strany noví lidé, takže uvidíme, budeme jednat. Přeju si, abychom vyjednali standardní koaliční vládu.

LIDOVÉ NOVINY: Kdo je vaším ideálním partnerem?

BABIŠ: Co se týká ustavení sněmovny, budeme jednat se všemi. Co se týká vlády, nebudeme jednat s KSČM ani Okamurou. S ODS bych rád jednal o vládě.

LIDOVÉ NOVINY: Takže věříte, že takzvaně „u stolu“ to bude jiné než přes média?

BABIŠ: To jsem neřekl. Vyslechnu si je a uvidíme, co nám řeknou. Důležité je, že naše země potřebuje stabilní vládu na čtyři roky. Chtěl bych, aby taková vláda pracovala jako tým, pro lidi, v terénu. Takovou vládu nabízím. Oni stále jedou kampaň, už by se konečně mohli probudit.

LIDOVÉ NOVINY: Pokusíte se přemluvit Piráty či Starosty?

BABIŠ: Pirát mi neodpověděl, Starostové se také netváří. Aby se zemi dařilo, je třeba přestat se hádat a začít řešit, co by vláda mohla pro lidi udělat. Chci, aby už přestaly ty hádky.

LIDOVÉ NOVINY: Těžko si představit, jak se domluvíte, když ODS kategoricky říká, že s vámi do vlády nepůjde.

BABIŠ: Prostě zkusím vyjednávat s panem Fialou. Budeme se bavit o ustavení sněmovny a o tom, zda by s námi nechtěli jít do vlády. Klíčové je, aby sněmovna co nejdřív zvolila předsedu. Jsem zvědavý, jaké představy strany mají – kdo chce předsedu, místopředsedu, výbory a tak dále.

LIDOVÉ NOVINY: Budete usilovat o křeslo předsedy sněmovny?

BABIŠ: Určitě je to důležitá funkce, uvidíme, jaké budou představy ostatních stran.

LIDOVÉ NOVINY: Měla by mít každá z devíti stran ve sněmovně alespoň místopředsedu sněmovny?

BABIŠ: Myslím, že hlavní strany by měly mít místopředsedu. Je důležité, aby všichni svou práci stíhali.

LIDOVÉ NOVINY: Až se bude ve sněmovně hlasovat o vydání ke stíhání v kauze Čapího hnízda, vyzval byste poslance, aby vás či Jaroslava Faltýnka vydali?

BABIŠ: Pane redaktore, naposledy jsme hlasovali na základě vyfabulované policejní žádosti. Žádný důkaz neexistoval a neexistuje. Byl to vymyšlený příběh, který nás měl poškodit před volbami. Podali jsme stížnost ke státnímu zástupci. Doufám, že stíhání bude zastaveno, není žádný důvod nás obvinit.

LIDOVÉ NOVINY: Takže dokud nerozhodne státní zástupce, nebudete souhlasit s hlasování poslanců o vašem vydání?

BABIŠ: Tohle nebudu komentovat. Jedete rétoriku jako ostatní. Opakuji: kauza Čapí hnízdo je účelová záležitost. Byla to věc, která měla ovlivnit volby a povolební vyjednávání.

LIDOVÉ NOVINY: Je pro vás klíčové, aby vznikla plnohodnotná vláda, i za cenu, že vy osobně v ní nebudete?

BABIŠ: Ve volbách nás volilo 1,5 milionu lidí. Dostal jsem 48 tisíc preferenčních hlasů. Takže nevím, proč bych se vyjadřoval k takovým spekulacím. Podívejte, nechte nás jednat, s vámi to řešit nebudu, musím se stranami. Stále dokola jen spekulujete. Pracuji tu pro hnutí šest let a lidé chtějí, abych vládl. V České televizi dělali průzkum, že téměř půlka mě chce, druhá půlka nechce. A to nemluvím o voličích, kteří dali ANO skoro 30 procent hlasů.

LIDOVÉ NOVINY: V neděli jste se sešel s Janem Švejnarem. Řešili jste jeho prezidentskou kandidaturu či účast ve vládě?

BABIŠ: Ale vůbec. Schůzka byla domluvená už týden před volbami. Napsal, že chce schůzku, tak jsem mu ji dal. Bavili jsme o školství, vědě a výzkumu. Máme dobrý vztah, snad na tom není nic špatného. Vyměňujeme si názory.

Ondřej Koutník

Osmero unikátů voličské vůle

Spousta politiků před volbami tvrdila, že ty letošní jsou nejdůležitější v dějinách České republiky, protože se hraje o budoucí tvář demokracie, postavení v Evropě nebo vrchol protikorupčního tažení. Výsledky voličské vůle ukázaly, že nynější obsazování sněmovny opravdu bylo v ledasčem výjimečné.

1. Jednobarevná mapa

Po každých sněmovních volbách patří ke grafické klasice rozkreslit české kraje podle toho, která strana v nich zvítězila. Ani v dobách takzvané oranžové tsunami, kdy většina regionů prokazovala nejvyšší příchylnost vůči sociálním demokratům, ale nenastal úkaz, který se odehrál letos. Hnutí ANO zvítězilo ve všech krajích, ba dokonce ve všech okresech. Tradiční strany neobhájily pozici ani ve svých tradičních baštách, například ČSSD na severní Moravě, TOP 09 v Praze nebo ODS ve středních Čechách.

2. Náskok prvního

Naposled před jedenácti lety se stalo, aby někdo přesvědčil zhruba třetinu voličů, že je ta správná volba. Tehdy měly ODS i ČSSD svorně více než 30 procent, ale dělil je od sebe rozdíl 3,06 procenta. Ještě nikdy neměla ve sněmovních volbách nějaká strana tak vysokou převahu nad ostatními jako má letos hnutí ANO. Od ODS je dělí náskok 18,32 procenta odevzdaných hlasů, což je víc, než druhá ODS vůbec dostala. Druhý největší rozdíl mezi prvním a druhým zaznamenala historie v roce 2002, kdy sociální demokraté utekli před těmi občanskými o 5,73 procenta.

3. Propadlíci

Nejméně voličů za celou dobu, co se v České republice volí do dolní komory, muselo letos pocítit frustraci, že jejich hlas propadl pod nutnou pětiprocentní hranici. O uplynulém víkendu bylo tomuto zážitku vystaveno jenom 6,29 procenta lidí, kteří šli k volbám. Důsledkem toho je ve sněmovně nejvíc stran, co kdy v dolní komoře bylo – devět. Z toho vyplývá, že většina Čechů si ujasnila – mnoho z nich až na poslední chvíli –, co chce a jak si budoucnost země představuje.

Pokud ale lidé brali v úvahu, že všechny strany před víkendem předběžně vyloučily koaliční spojenectví s obviněným Andrejem Babišem, hovoří výsledky také o rozštěpení společnosti na tři části. Třetině voličů nevadí, že je Babiš obviněný, věří mu a chtějí mu dát možnost stát se premiérem. Zbytek těch, kdo k volbám šli, si naopak Babiše premiérem nepřeje, ale tábor se rozpadá do mnoha menších skupin, jež nemají jednu sílu a jednoho člověka, za nímž by se sešikovaly. Poslední skupinou jsou nevoliči, kterým na ničem z toho nezáleží dost, aby šli hodit lístek do urny.

4. Pro dědu i tátu

Demografické ohledání složení voličů ukazuje, že podporovatelé hnutí ANO jsou víceméně rovnoměrně zastoupení ve všech skupinách obyvatel. Není v tom významný rozdíl podle místa bydliště, vzdělání, věku ani pohlaví. Hnutí tak naplnilo definici strany pro každého, čehož vedle protestního tónu docílilo i díky tomu, že staví program spíše než na politice na manažerském shrnutí toho, co se má udělat. Nejvíc nových voličů si oproti roku 2013 hnutí pořídilo u sociálních demokratů a mezi lidmi, kteří posledně nevolili.

5. Zablokovaný vítěz

Hnutí ANO získalo 78 křesel, a přesto nedrží všechny trumfy. Zásadní nepřehlednost v povolebních poměrech způsobuje další letošní unikát, obviněný kandidát na premiéra. Kdyby Babiš ustoupil, vláda může být složená do týdne. Kvůli drtivému vítězství ale nemá pro takový krok motivaci. A kdyby chtěl zkusit menšinovou vládu, musí si najít aspoň dvě strany ochotné k tiché dohodě.

6. Negace netáhne

V rámci předvolební agitace se jako nejsilnější téma objevovala antibabišovská linie. TOP 09 od počátku stavěla kampaň na tom, že Babiš je nebezpečný, Miroslav Kalousek hovořil, že země bude buď dál svobodná, nebo se Češi stanou „zaměstnanci nějakého holdingu“. V podobném duchu zkoušela aktivizovat své podporovatele ČSSD, Lubomír Zaorálek na poslední chvíli vyrazil s tezí, že Babiš ničí české Vánoce, a obvinil ho, že má 20 korun z každého másla.

Výsledky ukázaly, že sázka na negativní vymezování bez přidané hodnoty se nevyplatila. Naopak zaujala ODS, která nabídla klasiku – propracovaný program a jasné ideové záměry.

7. Soumrak komunistů

Přestože komunisté nebyli v žádné porevoluční vládě a nejdou za nimi šrámy z různých kauz, ztratili étos protestní strany. Komunisté inkasovali nejhorší výsledek ve své historii, poprvé spadli pod deset procent. Největší díl sympatizantů jim podle agentury Median odlouplo hnutí ANO, druhá značná část dřívějších podporovatelů KSČM se rozhodla nevolit vůbec.

8. Pirátská jízda

Česká pirátská strana se svým ziskem třetího místa a 22 mandátů, což zvládli z nulové výchozí pozice, zařadila mezi nejúspěšnější pirátské strany na světě. Konkurovat jim v tomto ohledu mohou jen jejich islandští soukmenovci, i oni v loňských volbách došplhali na třetí příčku žebříčku. Předsedkyně islandských Pirátů dokonce dostala třetí pokus sestavit tamní vládu po dvou neúspěšných snahách, ale ani ona neuspěla. Čeští Piráti i po sečtení výsledků zopakovali, že s hnutím ANO spolupracovat nechtějí a své místo vidí v opozici.

Kateřina Surmanová

Gratuluji a stavte se v Průhonicích

Na osmi telefonech v sobotu večer zapípala zpráva od Andreje Babiše. Vítěz voleb hned začerstva zahájil útok na předáky ostatních sněmovních stran, aby se pokusil prolomit izolaci, v níž uvízl. Je sice vítěz, ale kvůli obvinění s ním nikdo nechce do party. Nelehké postavení vítěze ilustruje i fakt, že jediný, kdo přijal pozvání na jednání do Průhonic, kde má Babiš pracovní zázemí, byl předseda komunistů Vojtěch Filip. Ostatní trvali na setkání ve sněmovně. Odmítnutí místa určení je prvním signálem, že ostatní nehodlají ze svých pozic ustupovat lehce, pokud vůbec.

Prozatímní jednání se zatím netýkají přímo možné koaliční spolupráce, hnutí ANO se chce nejprve pobavit o uspořádání sněmovny. Dolní komora musí zvolit nové vedení, aby mohl zákonodárný sbor zahájit svůj chod. Už to bude těžká a časově náročná disciplína, bývalá sněmovna měla předsedu a čtyři místopředsedy, stran v dolní komoře je nyní devět. Otevřeně si o post řekl šéf SPD Tomio Okamura. „My bychom rádi zastoupení ve vedení sněmovny, jsme čtvrtou nejsilnější stranou,“ ohlásil. Zároveň odmítl, aby se počty židlí v předsednictvu sněmovny zvyšovaly.

Post předsedy dolní komory by Babiš rád udržel pro hnutí ANO, ale na to potřebuje přesvědčit další strany, což si šéf hnutí uvědomuje. „Uvidíme. Chceme vědět, co na to ostatní. Rád bych, aby nám to řekli za stolem,“ poznamenal. ANO hodlá na tento ústavní post nominovat dosavadního místopředsedu dolní komory Radka Vondráčka.

Iniciačních schůzek o budoucnosti sněmovny využívá ANO k opatrnému sondování, jestli by se někde ve valu odpůrců jeho vládního angažmá nenašla skulina. Protože když povolí jeden, s dalšími by měla být snazší řeč. Včera se sešel mimo jiné s předsedou STAN Petrem Gazdíkem. „My jsme sdělili, že nejsme připraveni jít s ANO do koalice, oni to vzali na vědomí,“ sdělil Gazdík po jednání.

Podle informací LN by Babiš velmi stál o spolupráci s ODS, ale její předseda Petr Fiala vyloučil spolupráci s hnutím ANO jako takovým, s Babišem i bez něj. Ani oprášení koalice s ČSSD a lidovci se zatím nerýsuje. Dnes odpoledne se Babiš v Lánech radil s prezidentem Milošem Zemanem. Největší pozornost si zatím vysloužila Babišova včerejší schůzka s ekonomem Janem Švejnarem. Spustila spekulace, zda ho ANO nepostaví jako prezidentského kandidáta. Švejnar i Babiš to odmítli s tím, že schůzku měli domluvenou déle a bavili se o reformě školství.

Kateřina Surmanová

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny

ANO

  • 29,64 procenta
  • 78 křesel

ODS

  • 11,32 procenta
  • 25 křesel

Piráti

  • 10,79 procenta
  • 22 křesel

SPD

  • 10,64 procenta
  • 22 křesel

KSČM

  • 7,76 procenta
  • 15 křesel

ČSSD

  • 7,27 procenta
  • 15 křesel

KDU-ČSL

  • 5,8 procenta
  • 10 křesel

TOP 09

  • 5,31 procenta
  • 7 křesel

STAN

  • 5,18 procenta
  • 6 křesel

Kauza Čapí hnízdo v nové situaci

  • Do povolební skládačky zřejmě výrazně promluví otázka obvinění Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka za údajný dotační podvod ve výši 50 milionů korun ve prospěch Farmy Čapí hnízdo.
  • Ačkoli byli oba poslanci minulou sněmovnou zbaveni imunity, policie bude muset žádat sněmovnu opět o vydání.
  • Faltýnek věří, že se situace změnila: „Jak pan Babiš, tak já jsme v sobotu ve 14 hodin získali znovu mandát. Takže je to v jiné poloze. Nevím, jak to bude pokračovat ve smyslu další žádosti policie o vydání, kdy přijde, jestli přijde. My jsme oba podali stížnost ke státnímu zástupci. Z našeho pohledu je to jednoznačně vykonstruovaná kauza.“
  • Na tahu je dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch, který může stíhání zastavit. Nyní vyhodnocuje stížnost proti stíhání, které podali advokáti obou politiků. V rozhodování není vázán žádnou lhůtou. A sněmovna se technicky nesejde dříve než 20. listopadu.

Martin Shabu

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.