Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Volební kampaň i soud OKD. Sobotka bude mít v září napilno

  10:10
Bohuslav Sobotka nemůže ani po dvanácti letech pustit privatizaci OKD z hlavy. Soudkyně Iva Fialová ho chce zpovídat v září. Nespokojila se se čtením jeho výpovědi z přípravného řízení.

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci pro jadernou energetiku. foto: ČTK

Ani po dvanácti letech od kontroverzní privatizace OKD si hlavní aktéři nemohou oddechnout. 19. července Obvodní soud pro Prahu 2, který privatizační kauzu rozplétá, potvrdil, že bude chtít vyslechnout premiéra Bohuslava Sobotku. Předsedkyně senátu Iva Fialová ho předvolá coby svědka na 1. září.

Sociální demokraté vyměnili Sobotku na postu volebního lídra právě včas. Během horké fáze volební kampaně bude muset vzpomínat, jak ještě coby ministr financí předkládal v roce 2004 Grossově vládě klíčové dokumenty k prodeji balíku 46 procent akcií OKD, kterých se tehdy stát zbavoval. Jeho výpověď má přispět k objasnění toho, kdo nese odpovědnost za škodu 5,7 miliardy korun, jež podle žalobce vznikla prodejem dolů pod cenou.

„U soudu už jsem v minulosti svědčil v několika kauzách. Je to zkrátka daň za komplikovanou agendu, kterou mělo a má ministerstvo financí na starosti.“

Sobotka k soudu podle svých slov dorazí. „U soudu už jsem v minulosti svědčil v několika kauzách. Je to zkrátka daň za komplikovanou agendu, kterou mělo a má ministerstvo financí na starosti,“ napsal premiér LN.

Na lavici obžalovaných však sedí znalec Rudolf Doucha a dva bývalí manažeři Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek. Právě obhájci obžaloby požadovali Sobotkovo předvolání.

Obžalovaní manažeři Fondu národního majetku (FNM) Kuta a Škurek poukazují, že žádné důležité skutečnosti spojené s privatizací OKD před ministerstvem financí, pod které spadali, nezamlčovali. Oba čelí obžalobě za údajné zneužití pravomoci úřední osoby.

Sobotka už dříve uvedl, že vycházel při rozhodování o prodeji právě z podkladů FNM. „Vláda tehdy v roce 2004 rozhodovala na základě posudku, který objednal FNM a na základě stanoviska Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Prodejní cena byla vyšší než částky uvedené v těchto dvou případech,“ uvedl premiér.

Exmanažer Kuta u jednoho ze soudních stání vypíchl, že v materiálech pro jednání vlády varovali, že ocenění vyplývající ze znaleckého posudku nejsou vyčerpávající. Ve zmíněném dokumentu je vedle ceny stanovené znalcem Douchou, a to ve výši 2,08 miliardy korun, uvedena i částka 13,48 miliardy. Tato suma odpovídala hodnotě 46 % akcií státu v OKD ke 30. září 2003. V poznámce je dále uvedeno, že vlastní kapitál ke stejnému datu činil 29,3 miliardy korun.

Proč chtějí slyšet Sobotku? „Chceme, aby se ta věc zdárně ukončila a bylo jasně vidět, jak to bylo,“ řekl po skončení soudu LN krátce Škurek.

Nenaplněný slib

Vláda Stanislava Grosse v září 2004 prodala balík akcií za 4,1 miliardy korun majoritnímu vlastníkovi společnosti Karbon Invest. O dva měsíce později se však na scéně objevil nový vlastník dolů – RPG Industries Zdeněk Bakala.

Vláda Stanislava Grosse v září 2004 prodala balík akcií za 4,1 miliardy korun majoritnímu vlastníkovi společnosti Karbon Invest. O dva měsíce později se však na scéně objevil nový vlastník dolů – RPG Industries Zdeněk Bakala.

V majetku OKD tehdy byl kromě dolů a 33 dceřiných společností i rozsáhlý bytový fond. Právě nájemníci bytů po OKD jsou z výsledku privatizace nejvíce naštvaní. Slib o tom, že budou mít šanci za netržních podmínek byty získat, se dodnes nenaplnil. Předsedá sdružení Byty OKD Roman Macháček, který podával trestní oznámení v případu, věří, že Sobotkovo svědectví může vnést do kauzy více světla. „Pan Sobotka by mohl vysvětlit pozadí dohadování kontraktu. Výslechy by mohly konfrontovat premiéra a tehdejšího místopředsedu výkonného výboru FNM pana Kutu. Mohli by říci, jestli byli například upozorněni, že jsou nedostatky v posudku. Že nemají dostatek informací od Karbon Investu. A jestli byli informovaní, že na to není dostatek času a že nejsou řádně oceněny všechny dceřiné společnosti a podobně,“ řekl LN Macháček, který se přijel na jednání soudu podívat.

Nejen málo času...

Stěžejní částí červencové soudního líčení však zabrala přestřelka mezi znalci. Jednání se točilo okolo revizního znaleckého posudku společnosti AZET Konzult, který si soud objednal. Jak počátkem července informovaly LN, v revizním posudku zkritizovali Douchův posudek.

„Podle mých zkušeností nebylo možno zpracovat posudek, který by byl kvalitní a který by odpovídal zadání,“ prohlásil 19. července znalec Zdeněk Kluz z AZET Konzultu. Douchův posudek vznikl za 29 dní. Kluz však u soudu mimo jiné uvedl, že na ocenění podniku uvedeného rozsahu by potřeboval čtyři měsíce.

„Podle mých zkušeností nebylo možno zpracovat posudek, který by byl kvalitní a který by odpovídal zadání.“

A čas nebyl jediným slabým místem. Podle revizního znalce neměl Doucha ani dostatek podkladů. „Pokud nejsou podklady, termín se automaticky posouvá. Tady ta možnost nebyla a znalec se dostal do prekérní situace,“ řekl Kluz během zhruba tříhodinového výslechu.

„Pokud by byly započítané finanční investice, nebo by nebyly započtené nulovou hodnotou, tak ta hodnota mohla být jedině vyšší,“ uvedl dále Kluz, podle něhož znalec Doucha sice identifikoval dceřiné společnosti, ale do svého posudku je nezahrnul.

Už v revizním posudku se AZET Konzult nad postupem Douchy pozastavil: „Samostatně se měl ocenit i neprovozní majetek obsažený ve VOJ – Správa majetku, který kromě bytového fondu zahrnoval i další objekty bydlení a rekreační objekty, ubytovny Permon a Paskov ve Frýdku-Místku, luxusní vilu a zámek Sobotín, nemocnici a polikliniku, nepotřebné administrativní objekty, garáže, jiné stavby a řadu nepotřebných pozemků.

Článek vyšel v Lidových novinách dne 20. července 2017.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!