Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Volební inspirace: Zrušit, nebo ponechat druhý důchodový pilíř?

  8:20

Peníze na důchody obnášejí bezmála polovinu státního rozpočtu. Zjišťovali jsme, jaké plány s penzijním systémem mají strany po volbách.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Klíčovou otázkou v oblasti penzijního systému po volbách bude, zda zůstane zachován, nebo zanikne takzvaný druhý pilíř, neboli dobrovolné spoření v soukromých fondech s využitím části peněz z průběžného systému. Pročítání volebních programů na toto téma proto připomíná otrhávání kvítků kopretiny – zruší, nezruší, zruší, nezruší...

Na úvod tedy přehledně shrňme, jaké jsou postoje jednotlivých stran ke třetímu pilíři. Vzhledem k tomu, že se jedná o projekt Nečasovy vlády, nepůjde o žádné velké překvapení:

  • ČSSD – zruší;
  • KSČM – „umrtví“;
  • ANO 2011 – zachová;
  • TOP 09 – zachová;
  • ODS – zachová;
  • SPOZ – těžko říct;
  • KDU-ČSL – zruší.
ODS

Občanští demokraté se ve volebním programu k penzím prakticky nevyjadřují. Za neúspěch druhého pilíře může podle nich zastrašování ze strany levice a dále tehdejší koaliční partner TOP 09, který spravoval příslušné resorty (ministerstvo financí a ministerstvo práce a sociálních věcí).

Cestou k dosažení funkčního důchodového systému má být zvyšování finanční gramotnosti obyvatelstvaODS je poměrně očekávatelně proti zrušení druhého pilíře, tedy možnosti přesměrovat si část odvodů na sociální pojištění do soukromých fondů. Ty chce ODS více otevřít a zatraktivnit. Co si však pod tím představit, se potenciální volič z programu nedozví.

Cestou k dosažení funkčního důchodového systému má být zvyšování finanční gramotnosti obyvatelstva. To je jistě zajímavá úvaha, ale v době, kdy penzijní systém generuje ročně deficity v řádu desítek miliard korun, je na tuto úvahu možná už trochu pozdě.

TOP 09

Penzijní systém byl od počátku existence vlajkovou lodí TOP 09. A na kurzu, který strana před pár lety nabrala, se de facto nic nemění – chce zachovat možnost spořit si peníze bokem v soukromých penzijních fondech, tedy onen druhý pilíř, do kterého jdou peníze na úkor průběžného systému.

Zároveň se TOP 09 hodlá snažit o to, co neúspěšně prosazovala v Nečasově vládě – povinný vstup do druhého pilíře pro mladou generaci. Tento záměr byl i součástí původního konceptu reformy, ale ODS nakonec od povinného vstupu na nátlak odborů ustoupila.

Kromě toho chce TOP 09 ještě další parametrické změny, například snazší možnost dědictví peněz ve druhém pilíři či rozšíření možnosti čerpání naspořených prostředků.

ČSSD

Sociální demokracie má v otázce penzijního systému celkem jasno – druhý pilíř se zruší, takže lidé přijdou o možnost odvádět část peněz do soukromých fondů místo do státního rozpočtu. Co se stane s penězi více než osmdesáti tisíc klientů, kteří se již druhého pilíře účastní, program nezmiňuje.

Strana chce motivovat občany ke spoření v takzvaném třetím pilíři, tedy ve fondech penzijního připojištění se státním příspěvkem. Koneckonců, proč ne – tyto fondy jsou od penzijní reformy už celkem normálně hospodařícími fondy kolektivního investování a na spoření v nich není nic špatného.

Odvody do průběžného systému zůstanou obrovské, přičemž u lidí s vyššími příjmy se nedá očekávat, že dostanou ekvivalentní plněníPeníze z nich sice jen zřídka směřují na sociálními demokraty tolik opěvované investice, protože tyto fondy mají více než 80 procent aktiv ve státních dluhopisech, ale je to lepší než průběžný systém. Nicméně ať už bude ČSSD motivovat občany k zajištění na stáří jakkoli, půjdou všechny úspory nad rámec odvodů do státního systému. A tyto odvody zůstanou obrovské, přičemž u vysokopříjmových skupin obyvatel se u tohoto modelu nedá očekávat, že by dostaly ekvivalentní pojistné plnění.

V rámci snah o stabilizaci penzijního systému se chce sociální demokracie zaměřit na podporu rodin. Například formou vyšších daňových úlev na děti a rozšířením porodného na druhé i třetí dítě. I kdyby to ale zabralo a děti se skutečně začaly rodit jak na běžícím pásu, sotva se zaplní již existující díra, která v demografickém vývoji vznikla. Tím pádem bude v budoucnu nutné hledat další zdroje pro financování důchodů (zejména, jestli se sociálním demokratům podaří prosadit vyšší valorizaci penzí, která je rovněž v programu).

ČSSD už v minulosti interně počítala s tím, že by se do penzijního systému dala přesměrovat část některých daňových výnosů. To je jistě schůdná cesta – ostatně část výnosu DPH přesměrovala na penzijní účet už Nečasova vláda –, jen je třeba počítat s tím, že tyto prostředky budou jinde chybět.

KSČM

Komunisté nikdy nepatřili k fanouškům druhého pilíře penzijního systému. Nepřekvapí tedy, že v programu píšou rovnou o jeho „umrtvení“. Co si pod tím má volič přesně představit, nespecifikují.

Veškerou finanční starost o seniory by měl nést první pilíř, tedy státní průběžný systém. Ten ale už nyní generuje deficit v řádu desítek miliard korun ročně, a rozhodně to není kvůli druhému pilíři. Komunisté proto mluví o hledání dalších zdrojů, jinými slovy jde zřejmě o nějakou další daň. Jen pro zajímavost – na zalátání díry v penzijním systému by s přehledem padla necelá polovina celostátního inkasa daně z příjmu právnických osob.

Program KSČM obsahuje v pasáži o důchodech dva body, které stojí za zaznamenání.

  • V prvé řadě jde o minimální důchod, který by zřejmě dostával každý bez ohledu na to, jestli někdy něco dělal (v současnosti je nutné pro přiznání důchodu mít odpracovaný jistý počet let). Tento příjem by se vyšplhal až na deset tisíc korun měsíčně. Kde na to komunisté chtějí vzít peníze, neříkají. A navíc by to zlikvidovalo poslední zbytky dojmu, že penzijní systém je systémem pojistným – s definitivní platností by se stal systémem přerozdělovacím.
  • Druhým zajímavým bodem je, že komunisté podporují evropskou diskusi o takzvaném nepodmíněném základním příjmu. Jestli kromě celého sociálního systému chtějí zavést ještě toto, tak zhruba týden po spuštění bude možné aplikovat pořekadlo, že poslední zhasne. Aby totiž taková aktivita měl smysl, musel by se paralelně zlikvidovat celý důchodový a sociální systém. O tom ale komunisté nemluví.

Obecně je penzijní program komunistů stejně nesmyslný jako jejich program daňový. Sliby této strany jsou nezaplatitelné a s jejich proveditelností se to má podobně jako s komunismem obecně. Obojí je jako čára na horizontu – lze k ní směřovat, ale nelze jí dosáhnout.

ANO 2011

Podobně jako v oblasti daní je i u části programu Babišova hnutí, jež se týká penzí, evidentní, že ji psali odborníci. Tedy alespoň místy. Například nápad, že by měl penzijní systém fungovat na separátním účtu mimo státní rozpočet, je sice fajn, ale trochu s křížkem po funuse. Přičemž funus se konal již před více než dvaceti lety.

V současnosti penzijní systém do značné míry oddělen je a o jeho příjmech i výdajích existuje vcelku přesný přehled. A kdyby náhodou systém vytvořil nějaký přebytek (což je prakticky vyloučeno), zákon stanoví, že se tento přebytek uspoří pro krytí budoucích deficitů. Jinak je ale penzijní systém státním rozpočtem systematicky dotován, protože důchodové pojištění na výplatu důchodů nestačí ani náhodou.

Nápad, že by měl penzijní systém fungovat na separátním účtu mimo státní rozpočet, je sice fajn, ale trochu s křížkem po funuseV takové situaci nemá smysl účet oddělovat. Mohlo to mít význam v době, kdy byl systém ještě přebytkový (1993 až 1996 a 2004 až 2008), a daly se tak monitorovat a schraňovat přebytky pro budoucí hubenější léta. Tehdy se tak ale nestalo a dnes se už tímto způsobem situace zachránit nedá.

Spolu s KSČM má ANO v programu zavedení minimálního důchodu. Na rozdíl od komunistů však neuvádí jeho výši. Hned vedle toho stojí, že bude posílena zásluhovost v prvním pilíři, tedy ve státním penzijním systému. Jinými slovy, posílení principu, že kdo víc odvede, ten také víc dostane. Dnes to tak částečně funguje, ale pořád platí, že vysokopříjmové skupiny dostávají jen zlomek toho, co odvedly. Tato dvě opatření by v součtu stála nemalé peníze a není příliš zřejmé, z čeho by je hnutí ANO financovalo.

Rozumným nápadem je svázání věku odchodu do důchodu s vývojem střední doby dožití. Jde o prokazatelnou statistickou veličinu, která je pro udržitelnost penzijního systému klíčová. Zároveň jde o cestu, jak zajistit, aby si penzi užili všichni podobně dlouhou dobu.

Skutečnou „peckou“, k níž se jinak odhodlala jen TOP 09, je povinný vstup do druhého pilíře pro lidi, kteří nově vstupují na trh práce. Zároveň chce ale hnutí těmto lidem umožnit vystoupení. Jde o takzvaný aktivní nesouhlas, který se používá v některých zemích. Celkem vzato je to cesta, jak do fondového systému dostat více lidí, aniž by bylo třeba je k něčemu nutit. Vystoupit bude moci každý.

Rozumným návrhem je svázání věku odchodu do důchodu s vývojem střední doby dožitíKromě toho navrhuje ANO rozšíření možnosti předdůchodů a také zvýhodnění rizikových povolání. Obojí už načala Nečasova vláda a není zcela zřejmé, jakým směrem se chce hnutí vlastně ubírat. Navíc prakticky všechna tato opatření by stála dost peněz, přičemž je důležité zohlednit, že penze už dnes tvoří bezmála polovinu státního rozpočtu.

Odkud by na ně Babišovo hnuté vzalo, není kvantifikováno. V úvodu programu sice slibuje snížení provozních nákladů úřadů o dvacet procent, což by pokrylo ledacos, nicméně podobných slibů už tady bylo nespočet. Spolehlivější proto bude počkat si, jak to bude v reálu vypadat. Ostatně, podstatnou část provozních nákladů státu tvoří mzdy, přičemž nikdo nemá tak silné odbory jako státní správa.

SPOZ

Zemanovci sice o penzijním systému v programu cosi píší, ale není tomu rozumět. „Vedle kolektivních systémů sociálního pojištění a připojištění budeme podporovat i přebírání osobní odpovědnosti za osud jedince či rodiny formou individuálního připojištění, zejména při přípravě na stáří,“ stojí v programu SPOZ. Z toho by se dalo vyvodit, že by druhý pilíř mohl nějakým způsobem i přežít. Ale spíš bude včleněn mezi fondy penzijního připojištění se státním příspěvkem. Těžko říct.

Dále jsou v programu na toto téma typické floskule o klidném stáří a finančním zabezpečení. Mezi tento slovní balast je vsunuta nenápadná věta o sbližování odvodového zatížení živnostníků a zaměstnanců, takže se živnostníci mohou těšit, že jim zřejmě několikanásobně stoupne pojistné na sociální zabezpečení.

Kromě toho program neurčitě nastiňuje plán na vytvoření státní Sociální pojišťovny. Co by přesně dělala, se volič z programu nemá šanci dozvědět. Dost možná, že by provozovala průběžný penzijní systém. Jen není příliš pochopitelné, proč by to dělala.

Obecně vzato patří část programu SPOZ věnovaná penzím k těm nejslabším. Návod, jak se zbavit sekery v penzijním systému, člověk hledá marně. Vysvětlení zmíněných tezí chybí. Obecně používané výrazivo pro tuto oblast program prakticky postrádá, takže se vlastně nedá dešifrovat, o co bude strana usilovat.

KDU-ČSL

Lidovci chtějí druhý pilíř zrušit. Místo toho plánují zavést jakýsi systém, který by do výše důchodů kromě zaplaceného pojistného zohlednil i počet vychovaných dětí. Jak by vypadal, se z programu není možné dozvědět, ale zřejmě je cílem parametricky změnit současný průběžný penzijní systém.

Pracující důchodci se mohou těšit, že jim lidovci vrátí slevu na dani na poplatníkaJinak se lidovci o penzijním systému rozepisují jen minimálně. Pracující důchodci se mohou těšit, že jim lidovci vrátí slevu na dani na poplatníka, kterou zrušila Nečasova vláda. Nutno ale říct, že to s penzijním systémem nemá moc velkou souvislost, neboť tato pasáž patří spíše do kapitoly o daních.

Lidovci dále chtějí umožnit péči o seniory v domácím prostředí, což se ale praktikuje již nyní. Proto zřejmě půjde o zatím nespecifikované zlepšení podmínek. Penzijní část programu KDU-ČSL ještě obsahuje valorizaci důchodů minimálně o inflaci. Dnes se provádí o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd.

Ohledně penzijní problematiky je lidovecký program poměrně chudý, což je trochu s podivem vzhledem k tomu, že se lidovci prezentují jako strana, které na sociálních věcech extrémně záleží. Co budou v této oblasti prosazovat, pokud se vůbec dostanou do sněmovny, tedy není dvakrát zřejmé.

Přečtěte si také další volební inspirace:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!