Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Volby do europarlamentu: Iracionální sympatie voličů

Evropskou integraci nemá smysl vehementně prosazovat. Taková snaha totiž povede jen k rozčarování z nereálných představ a k populistické mystice. Už dnes stejně voliči hlasují pouze o nesmyslných heslech. Pokud euroskeptici v eurovolbách uspějí, nebude to na škodu. Píše Vít Kučík.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Dank

18. 5. 2014 11:38
komentar ohledne Benatskeho "referenda"

Cozpak clanek je srozumitelny, jen bych chtel poopravit autora a uvest na pravou miru, ze to takzvane Benatske referendum (pres internet) nema vubec zadnou vypovidaci hodnotu (az na to ze existuji krizi zesileni protestni extremiste). Neni legalni, nevi se kdo ho financoval, neni overena jeho pravost. Nikdo nevidel ani jednoho "mezinarodniho pozorovatele" a odhady trech firem zabyvajicich se tokem dat na internetu naznacuji, ze maximalne mohlo hlasovat neco pres 100 tisic lidi.

Je to novinarska bublina.

0 0
možnosti
Foto

Vit.Kucik

19. 5. 2014 15:30
Re: komentar ohledne Benatskeho "referenda"

Máte pravdu... referendum není legální, stojí za ním nejasná směska "občanských sil" (blízké Lize Veneta a dalších podobných), není ověřené, počet hlasujících je neověřený a diskutabilní (i když nikdo zde nezpochybňuje, že je vypovídající, tj. že se skutečně většina vyslovila pro nezávislost, tj. kdyby se hypoteticky konalo řádné referendum, dopadlo by podobně jako toto). Ale to není podstatné. Benátské referendum jsem si vybral pouze jako aktuální příklad lidového hlasování o nadnárodních otázkách, přesahujících běžnou zkušenost hlasujících.

0 0
možnosti

16. 5. 2014 8:53
Voliči hlasují o nesmyslných heslech?

Možná část voličů a to ještě značně malá část. Pravidelně se totiž takovýchto voleb naprostá většina voličů nezúčastňuje.  Pouze proto, že naše volební zákony umožňují uznat naprosto menšinovou vůli občanů jako vítěznou ve volbách a tedy prohlásit ji lživě za demokratickou, jsou kandidáti zvoleni.  Aby se většina voličů voleb zúčastňovala, museli by tito v těchto volbách vidět nějaký smysl. Ten zde však chybí a upevňování moci politických stran nad občany nejen v ČR, ale ani v ostatních státech EU tím smyslem není. A tak k volbám chodí pouze ovčané, lidé nemyslící, ti kteří se nechají nalákat na hloupá billboardová hesla a sliby politických stran.

0 0
možnosti
Zapomenout na českou výjimečnost!

V EU můžou čeští zástupci hrát důstojnou roli, když budou brát na vědomí společné zájmy Evropy a světa. S nacionalizmem a komunizmem 19. století udělají ČR jenom další ostudu. Po Klausových podpásovkách se budeme muset hodně snažit, aby byli pro nás alespoň trochu pootevřené dveře v Bruselu a Washingtonu. To by si měli uvědomit voliči, tedy hlavně novináři, kteří je ovlivňují.

0 0
možnosti

15. 5. 2014 19:52
Re: Zapomenout na českou výjimečnost!

Poznámka ke zmínce o V Klausovi a jeho podpásovkách. Je historicky prokazatelně evidentní, že chování tohoto jedince je celoživotně podpásové. On se tak narodil, je to jeho přirozenost.

0 0
možnosti

15. 5. 2014 13:25
Bohové panu Kučíkovi mimořádně přáli,

tento článek se mu neskutečně povedl. Jediné co pan Kučík dostatečně nezdůraznil je , že svoboda jednotlivce a demokratičnost lidské společnosti je v přímém rozporu s efektivitou využívání globálního kapitálu. Kapitál se limitně globalizuje a s tím limitně klesá svoboda jednotlivce a jeho vliv na řízení společnosti. Lidská praxe se vyvíjí metodou pokus omyl, kdy se člověk přesvědcuje že má volbu mezi větším bohatstvím a menší svobodou , nebo menším bohatstvím a větší svoboda. Každopádně je třeba počítat s tím , že vliv kapitálu na demokracii je mnohonásobně vetší než vliv prostých voličů, přestože nás všichni političtí přisluhovači kapitálu přesvědčují o opaku. Dostávají za to také tučné prebendy.

0 0
možnosti
Dobrý článek

pěkně vystihující mechanismus rozhodování voliče.

0 0
možnosti