Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vojenské jednotky Muammara Kaddáfího získávají převahu

  9:39

Dle analýzy šéfa americké Národní zpravodajské služby Jima Clappera povstalci propásli vhodnou chvíli a libyjský vůdce zůstane u moci.

foto: © REUTERSČeská pozice

V ozbrojeném konfliktu v Libyi postupně získávají převahu vojenské jednotky Muammara Kaddáfího. V neděli obsadily strategické město Briga a jeho ropný terminál a přinutily povstalce k ústupu na východ. Předtím je vytlačily z Rás Lanúfu, které leží sto kilometrů západně od Brigy a v němž je také významný ropný terminál. Povstalci tím přišli o další zdroje pohonných hmot a jejich případná protiofenziva je ohrožená.

Kaddáfího síly pokračují v postupu podél pobřeží k centru odboje Benghází na východě Libye a zatlačují povstalce. Briga je 220 kilometrů od Benghází. Postup vládních vojsk na město Misuráta – poslední baštu povstalců v západní části země – zpomalila dle vzbouřenců vzpoura. Zprávu však nebylo možné ověřit.

Bezletová zóna

Na diplomatické frontě Francie prohlásila, že zintenzívní úsilí přesvědčit světové mocnosti, aby zavedly nad Libyí bezletovou zónu, čímž by byly Kaddáfího jednotkám znemožněny letecké útoky. V sobotu se sešla v Káhiře Liga arabských států (LAS) a vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby tuto zónu schválila. Dle USA jde o „důležité rozhodnutí“, pokud jde o ochranu libyjských měst, ale Washington stále zaujímá k vojenskému zásahu rezervovaný postoj. Generální tajemník LAS Amr Músá prohlásil, že liga „oficiálně požádala Radu bezpečnosti OSN, aby zavedla bezletovou zónu, protože pomůže zabránit jakékoli vojenské akci proti libyjskému lidu“.

Zatím se zdá, že Clapperova analýza – aspoň z krátkodobého hlediska – byla správná

Francie oznámila, že výzva LAS představuje ochotu mezinárodní organizace chránit libyjské civilisty. A slíbila, že zesílí své úsilí při jednání s Evropskou unií, Ligou arabských států, Radou bezpečnosti OSN a Libyjskou národní radou. Podpora LAS plní jednu ze tří podmínek NATO, jimiž podmínilo dohled nad libyjským vzdušným prostorem. Druhou je důkaz, že pomoc aliance je potřebná, a třetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN. I pokud se však RB OSN sejde, aby o bezletové zóně jednala, není vůbec jisté, že rezoluce bude schválená, protože Rusko a Čína, které mají právo veta, tuto myšlenku veřejně odmítly.

Clapperovo kongresové slyšení

Ještě jedna souvislost je ve věci Libye zajímavá. Ve čtvrtek 10. března měl slyšení v americkém Kongresu Jim Clapper, šéf americké Národní zpravodajské služby, jež vznikla po 11. září 2001, aby koordinovala činnost všech zpravodajských služeb USA. Clapper v něm mimo jiné řekl, že povstalci, kteří se snaží zbavit Kaddáfího moci, propásli vhodnou chvíli a libyjský vůdce bude dál vládnout zemi. „Domnívám se, že z dlouhodobého hlediska Kaddáfího režim zvítězí,“ prohlásil ve slyšení Clapper.

Clappera za jeho výrok ve prospěch Kaddáfího vyhlídek kritizoval například republikánský senátor a člen výboru pro ozbrojené složky Lindsey Graham. Označil Clapperův projev za „zničující“, a přestože „část jeho analýza mohla být správná“, nebylo od něho moudré říkat to na veřejnosti. Představitelé Bílého domu pak prohlásili, že se vláda distancuje od Clapperových výroků a prezident Barack Obama v pátek zopakoval, že chce, aby byl Kaddáfí zbaven moci. Zatím se však zdá, že Clapperova analýza – aspoň z krátkodobého hlediska – byla správná.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...