Lidovky.cz

Vnímání korupce se zhoršilo. A to byla ve vládě specialistka…

Evropa

  22:22

Z analýzy Transparency International vyplývá, že až 83 procent Čechů považuje korupci ve veřejné sféře za závažný či velmi závažný problém.

foto: © ReutersČeská pozice

Až 83 procent Čechů považuje korupci ve veřejné sféře za závažný či velmi závažný problém. Vyplývá to z analýzy Globální barometr korupce, kterou každoročně zveřejňuje nevládní organizace Transparency International (TI). Za Česko se průzkumu zúčastnila tisíc respondentů. To není lichotivý údaj, ale ani další nejsou příliš povzbudivé.

Více než polovina respondentů – 57 procent – se domnívá, že v uplynulých dvou letech korupce v Česku vzrostla. Z veřejných služeb se úplatky nejvíce dávaly ve zdravotnictví, následovaly úřady pro registrace a různá povolení.   

Z analýzy vyplývá, že za nejzkorumpovanější jsou považované politické strany, za nimi následují úředníci veřejné správy a parlament. Transparency International upozorňuje, že v tomto ohledu se nijak nelišíme od ostatních členských zemí Evropské unie. Alarmující je podstatné zhoršení tohoto ukazatele. Zatímco v roce 2008 považovalo politické strany za poněkud či extrémně zkorumpované bezmála 50 procent dotazovaných, letos to bylo 73 procent.

„To, že v České republice je 73 procent lidí přesvědčeno o vysoké zkorumpovanosti politických stran, může mít pro naši budoucnost vážné důsledky. Politické strany musejí usilovat o znovuzískání důvěry veřejnosti, například tím, že přijmou nezávislou kontrolu svého financování. Marketingové triky zde již nepomohou,” komentoval výsledky Radim Bureš, programový ředitel TI.

Paradoxní výsledky

Výsledky analýzy jsou trochu paradoxní. Vnímání korupce v Česku se zhoršuje, přestože odcházející kabinet Petra Nečase sám sebe označoval za vládu boje proti korupci, přijímal různé strategie a zpracovával analýzy. Dokonce jsme měli specialistku na tuto agentu – vicepremiérku a koordinátorku boje proti korupci Karolínu Peake. A ta si svou práci rozhodně uměla pochválit.

Uvidíme, jak se změní vnímání korupce v Česku, až ve vládě nebude žádná specialistka na tuto oblast

Letos v polovině ledna přijala vláda protikorupční strategii na roky 2013 a 2014. Na jejím jednání 22. května předložila tehdejší vicepremiérka materiál o plnění úkolů obsažených v protikorupční strategii. Ze 74 úkolů bylo zcela nebo částečně splněno dvanáct, v řádných termínech se plní 57 a pouhých pět zůstalo nesplněno, uváděl materiál Peake.

O tom, co znamená splněný úkol á la Peake, si lze udělat obrázek ze zpackaného zákona o úřednících, který sice prošel vládou, ale leží v Poslanecké sněmovně. Vzhledem ke „kvalitě“ dnešní podoby vládního návrhu zákona o úřednících by byl jeho konec dobrou zprávou.

Letos v polovině ledna Karolína Peake napsala na své internetové stránky: „Strategie si klade za cíl postupným přijímáním jednotlivých opatření snížit korupční příležitosti, zajistit transparentnost veřejné správy, zvyšovat a zkvalitnit vymahatelnost práva, zlepšit celospolečenské klima a dosáhnout přesunu od korupce k integritě.“ Jak však vyplývá z analýzy TI, celospolečenské klima se zlepšit nepodařilo. Uvidíme, jak se změní vnímání korupce v Česku, až ve vládě nebude žádná specialistka na tuto oblast.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.