Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vlci z Wall Street zažívají po útoku drobných investorů těžké chvíle

  10:19
Zprávy z burzy nepatří k nejvíce probíraným tématům. Nedávno se to změnilo. Odehrál se totiž koordinovaný tlak drobných investorů na velké finanční společnosti a trhy na Wall Street zažívají vzrušení jako už dlouho ne.

Americká burza zažívá pozdvižení. foto: Reuters

Většina lidí zřejmě zaslechla jméno firmy GameStop. Akcie tohoto delší dobu skomírajícího řetězce prodejen videoher v průběhu několika týdnů zvýšily hodnotu o více než tisíc procent a objemy obchodů překonaly i největší technologické firmy. Hovoří se o demokratizaci finančních trhů a o organizované vzpouře drobných investorů proti velkým hedgeovým fondům. Brokeři zprostředkovávající obchody uprostřed největšího boje přerušují obchodování, což drobní investoři interpretují jako spiknutí Wall Street.

Do hry se vložili také politici z levé i pravé části politického spektra. Co se stalo? Začněme firmou GameStop, ač je v celé věci trochu shodou náhod a jde o ni nejméně. Zažila úspěšná léta před tím, než se prodeje videoher začaly přesouvat do online prostředí. Řetězec se sice vedl lépe než jeho konkurenti, ale od roku 2013 jeho tržní cena klesala, až ztratila více než 90 procent hodnoty. V roce 2019 stála akcie zhruba čtyři dolary, firma přestala vyplácet dividendy, a i když byly pokusy ji oživit, pravděpodobnost postupného zániku byla vysoká.

Ideální kombinace

Jenže pak se začaly dít věci. Ještě v srpnu 2020 byla akcie za čtyři dolary, v říjnu už za 14 dolarů, letos 12. ledna za 20 dolarů, 14. ledna za 40 dolarů, v pondělí 25. ledna uzavírala akcie na 77 dolarech a ve středu 27. ledna na 350 dolarech. Od té doby cena prudce kolísá, často o desítky procent v průběhu jediné hodiny. Na konci ledna byly objemy obchodů natolik velké, že se každá akcie za jediný den zobchodovala třikrát. Jak to nastalo?

Obrovská skupina drobných investorů sdružených okolo diskusní skupiny WallStreetBets na serveru Reddit se rozhodla, že cíleným koordinovaným nakupováním akcií zlikviduje hedgeové fondy spekulující na pokles ceny akcií GameStop. Není to poprvé, co taková situace na finančních trzích nastala, je to však poprvé, kdy se v takovém velkém měřítku zkoordinovali prostřednictvím sociální sítě drobní investoři, aby se pustili do souboje, jaké se do té doby týkaly jen velkých strategických investorů.

Kombinace vidiny rychlého zisku a šance ublížit nenáviděnému finančnímu systému jednoduchým postupem „nakup a drž“ byla ideální. Samotná investiční strategie, jakkoli jednoduchá, měla opodstatnění. Vše začalo tím, že několik jednotlivců identifikovalo drobné akciové tituly, u nichž hedgeové fondy rozsáhle spekulovaly na další pokles takzvanými krátkými prodeji.

Pokud si chcete udělat představu, co je diskusní skupina WallStreetBets, zadejte si její název do Googlu a projděte diskusní vlákna. Uvidíte-li jen naprostý chaos zběsile přibývajících a zdánlivě nepochopitelných příspěvků, je to v pořádku – dostali jste se, kam jste měli. WallStreetBets je extrémně heterogenní skupina dnes již několika milionů víceméně anonymních jednotlivců, která ani v nejmenším nepřipomíná strategické investory pečlivě zvažující riziko a koordinující společný postup.

Uživatelé se v ní předhánějí v pobízení k šíleným investicím a hrdě sdílejí kopie svých investičních účtů, na nichž buď vydělali, nebo prodělali podstatnou část svého portfolia sázkami na extrémně rizikové akcie. Postupem času však v chaosu této skupiny převládla myšlenka, že existuje způsob, jak cíleným společným investováním zasadit bolestivou ránu velkým investičním fondům. Aby ale taková metoda fungovala, nemůže jít o složitou a obtížně pochopitelnou strategii.

Musí jít o nakažlivou, snadno uchopitelnou myšlenku, k níž se živelně připojí velký počet lidí. Kombinace vidiny rychlého zisku a šance ublížit nenáviděnému finančnímu systému jednoduchým postupem „nakup a drž“ byla ideální. Samotná investiční strategie, jakkoli jednoduchá, měla opodstatnění. Vše začalo tím, že několik jednotlivců identifikovalo drobné akciové tituly, u nichž hedgeové fondy rozsáhle spekulovaly na další pokles takzvanými krátkými prodeji.

Překotné nakupování

K pochopení strategie je důležité porozumět tomu, jak tyto krátké prodeje fungují. Pokud si myslíte, že cena akcie je příliš nízká, a chcete spekulovat na růst, začnete ji nakupovat. Pokud si myslíte, že je příliš vysoká, a chcete spekulovat na pokles, začnete ji prodávat. Jak ji ale prodat, když žádné takové akcie nedržíte? Můžete uskutečnit takzvaný krátký prodej – od někoho si akcie půjčíte a za dnešní vysokou cenu je prodáte s tím, že v budoucnu je zase za nízkou cenu nakoupíte zpět a vrátíte.

Je to legitimní a běžný postup a velcí správci finančních aktiv nabízejí zápůjčku akcií k těmto krátkých prodejům jako službu za poplatek. Zde vstupuje do hry klíčový detail. Aby měl správce jistotu, že akcii vrátíte, požaduje finanční záruku, třeba hotovost až do výše současné tržní ceny zapůjčené akcie. Pokud poroste, bude správce požadovat odpovídající navyšování záruky. Rizikovost krátkých prodejů spočívá v tom, že i když cena akcie může poklesnout, a tím potvrdit účel spekulace, v mezidobí může růst neomezeně.

Jakmile se někteří spekulanti rozhodnout své pozice se ztrátou uzavřít a akcie nakoupit, aby je mohli vrátit, jejich nákupy tím zároveň zvyšují tržní cenu, což prohlubuje ztráty ostatních spekulantů. Může se proto odehrát překotné nakupování ve snaze uzavřít pozice dříve než ostatní, což může tržní cenu přechodně dramaticky zvýšit.

Spekulant proto v určitý okamžik nebude mít dostatek hotovosti na doplňování finančních záruk, správce v ten moment zápůjčku zruší a použije záruku, aby si akcii koupil za tržní cenu zpět. Alternativně spekulant snahu o doplňování záruk vzdá, akcii za vysokou cenu nakoupí a vrátí, a tím obchod se ztrátou uzavře, takže kvůli nedostatku likvidní hotovosti prodělá dřív, než strategie dosáhne úspěchu. Rizikovost spekulace krátkými prodeji je umocněna, je-li takových investorů s krátkými pozicemi hodně.

Jakmile se totiž někteří spekulanti rozhodnout své pozice se ztrátou uzavřít a akcie nakoupit, aby je mohli vrátit, jejich nákupy tím zároveň zvyšují tržní cenu, což prohlubuje ztráty ostatních spekulantů. Může se proto odehrát překotné nakupování ve snaze uzavřít pozice dříve než ostatní, což může tržní cenu přechodně dramaticky zvýšit. Nastane situace nazývaná „short squeeze“, což lze volně přeložit jako tlačenice krátkých pozic.

Známým příkladem short squeeze byl například pokus o ovládnutí Volkswagenu firmou Porsche z října 2008, kdy Porsche ve velkém nakupovalo akcie Volkswagenu, aby si zajistilo hlasovací práva. Rostoucí cena rovněž donutila spekulanty uzavírat krátké pozice a výsledkem bylo ztrojnásobení ceny akcií v průběhu velmi krátké doby a následný rychlý pád zpět. Hedgeové fondy dle některých propočtů tehdy prodělaly desítky miliard dolarů.

Druhá část příběhu

Ačkoli se pozornost investorů z WallStreetBets zaměřila na víc firem, akcie GameStopu se z řady důvodů staly ideálním terčem. Za prvé, u GameStopu nastala situace, kdy hedgeové fondy nakrátko prodaly více akcií, než kolik jich je obchodováno. Kvůli prodlevám mezi uskutečněním a vypořádáním obchodů to znamenalo, že kdyby se všechny hedgeové fondy najednou rozhodly uzavřít své pozice, nemohly by potřebné nákupní obchody uskutečnit.

Takové přeprodání akcií sice není úplně neobvyklé a většinou nečiní žádné potíže, ale v případě koordinovaného útoku útočníkům značně usnadní práci. GameStop má také sentimentální hodnotu. Podstatná část uživatelů WallStreetBets jsou mladí lidé zběhlí v počítačovém světě a kamenná prodejna počítačových her prohrávající souboj s online prodejem se snadno stane správným symbolem boje proti velkým firmám.

Koordinovaná sázka splnila krátkodobý účel, cena akcií raketově stoupla a hedgeové fondy si musely začít rychle lámat hlavu, zda pozice se ztrátou uzavřít, nebo pokračovat v souboji. V ten okamžik zasáhla regulatorní opatření a začala druhá část příběhu. Drobní investoři nakupují akcie přes takzvané brokery, což jsou finanční firmy, které mají přímý přístup k burzovnímu trhu a zadávají příkazy k obchodování.

A konečně, investování do GameStopu získalo ikonu jménem Keith Gill vystupující na internetu pod přezdívkami DeepFuckingValue a RoaringKitty. Gill do GameStopu investoval již v roce 2019, komunitě na WallStreetBets vehementně vysvětloval, že jde o podhodnocenou firmu, a nadšeně ukazoval, jak hodnota jeho investice rostla z desítek tisíc do mnoha milionů dolarů. Strategie k poražení hedgeových fondů byla na světě a GameStop se stal správným nástrojem.

O tom, jak snadné je sociálními sítěmi ovlivnit názory velkých skupin lidí, se v poslední době popsaly stohy papíru a v případě WallStreetBets to zafungovalo dokonale. Stačilo uživatelům vysvětlit, že mají nakupovat akcie GameStop a za žádnou cenu je neprodávat. Informace o snaze ve skupině WallStreetBets se rychle šířila internetem a do skupiny začaly náhle přibývat miliony nových uživatelů, kteří vzali akcie GameStopu a odvozené finanční instrumenty, jako jsou opce, útokem.

Koordinovaná sázka splnila krátkodobý účel, cena akcií raketově stoupla a hedgeové fondy si musely začít rychle lámat hlavu, zda pozice se ztrátou uzavřít, nebo pokračovat v souboji. V ten okamžik zasáhla regulatorní opatření a začala druhá část příběhu. Drobní investoři nakupují akcie přes takzvané brokery, což jsou finanční firmy, které mají přímý přístup k burzovnímu trhu a zadávají příkazy k obchodování.

Spiknutí Wall Street

Mezi uživateli WallStreetBets byly obzvlášť oblíbené firmy, jako je Robinhood či Webull, nabízející bezpoplatkové burzovní obchody pro drobné investory přes online aplikace. Název Robinhood záměrně evokuje nástroj, jímž mohou drobní investoři bojovat proti těm velkým. Masivní nákupy akcií GameStop však dostaly oblíbený Robinhood a několik brokerů do situace, kdy musely dočasně omezit přijímání nákupních příkazů, což vyvolalo hněv celé komunity z WallStreetBets, a podnítilo další konspirace o spiknutí Wall Street.

Je to důsledek regulací finančního trhu, které zajišťují, aby protistrany dostály svým závazkům z uskutečněných obchodů. Poté, co je příkaz klienta na burze proveden a stanoví se cena obchodu, musí ještě nastat vypořádání – peníze musejí projít od brokera kupující strany k brokerovi prodávající strany a akcie putovat opačným směrem. K tomu slouží takzvaná clearingová firma, v USA vypořádává většinu obchodů Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC).

Masivní nákupy akcií GameStop však dostaly oblíbený Robinhood a několik brokerů do situace, kdy musely dočasně omezit přijímání nákupních příkazů, což vyvolalo hněv celé komunity z WallStreetBets, a podnítilo další konspirace o spiknutí Wall Street. Je to důsledek regulací finančního trhu, které zajišťují, aby protistrany dostály svým závazkům z uskutečněných obchodů.

Tu vlastní sdružení finančních institucí a vypořádání nastává dva dny po uskutečnění obchodu. DTCC zaručuje, že prodávající strana dostane slíbené peníze a kupující strana koupenou akcii. Po dobu těchto dvou dnů mezi uskutečněním a vypořádáním obchodu se tak DTCC vystavuje riziku, že brokeři nedostojí svým závazkům. V běžných dobách se to nemusí jevit problémem, ale v časech velkých tržních výkyvů to problém být může.

Pro ilustraci si představme, že dnešní cena GameStop je sto dolarů a klienti Robinhoodu akcii za tuto cenu masivně nakoupí. Vypořádání obchodů nastane pozítří, ale zítra cena klesne na 50 dolarů. Pokud by Robinhood nebyl schopen peníze dodat, DTCC stále musí prodávající straně vyplatit sto dolarů a převzít akcii. Tu sice může DTCC obratem na trhu prodat za aktuální tržní cenu 50 dolarů, ale stále zůstává 50 dolarů ve ztrátě.

Rizika jsou umocněna tím, že brokeři často dovolují svým klientům obchodovat takzvanými maržovými účty, kdy zákazníkům na obchody peníze půjčují a přijímají nakoupené akcie jako záruky pro další obchody. Brokeři jsou proto povinni poskytnout DTCC po dobu oněch dvou dnů odpovídající finanční záruky. Jejich výše se odvíjí od velikosti obchodů daného brokera, jež mají být vypořádány, a také od volatility neboli kolísání hodnoty akcií, s nimiž klienti přes brokera obchodují.

Z hrdiny kolaborant

Tyto záruky jsou předepsané zákony regulujícími finanční trh – v USA je to kombinace Regulation T z roku 1974 a Dodd-Frank Act z roku 2010. A na konci ledna nastalo, že kombinace velkého množství obchodů a vysoké volatility ceny akcií GameStopu vyhnala požadované záruky do obrovské výše. Požadované navýšení záruk činilo řádově miliardy dolarů a postihlo zejména Robinhood a podobné firmy zaměřené na drobné investory, přes které uživatelé WallStreetBets investovali.

Robinhood a další brokeři nedokázali tyto záruky splnit a museli dočasně zastavit přijímání nákupních příkazů, jež se specificky týkaly GameStop a několika akciových titulů, jež byly v té době hromadně skupovány. To vše v situaci, kdy nákupní horečka zuřila naplno. Robinhood si sice do druhého dne dokázal obstarat miliardu dolarů, aby mohl záruky navýšit a obnovit obchodování, ale oheň byl na střeše. Na WallStreetBets rychle převládl názor, že jde o spiknutí Wall Streetu proti drobným investorům.

Robinhood se přes noc stal z hrdiny, který umožňoval porazit systém, nenáviděným kolaborantem. Rozčílení uživatelé během jednoho dne zlikvidovali kladná uživatelská hodnocení aplikací v obchodech Apple Store a Google Play, vzápětí byla na Robinhood podána hromadná žaloba. Přisadili si i politici, přičemž se vzácně shodli zástupci celého politického spektra.

Robinhood se přes noc stal z hrdiny, který umožňoval porazit systém, nenáviděným kolaborantem. Rozčílení uživatelé během jednoho dne zlikvidovali kladná uživatelská hodnocení aplikací v obchodech Apple Store a Google Play, vzápětí byla na Robinhood podána hromadná žaloba. Přisadili si i politici, přičemž se vzácně shodli zástupci celého politického spektra. Jak demokratka Alexandria Ocasio-Cortezová zleva, tak republikán Ted Cruz zprava volají po parlamentním vyšetřování.

Důležité je poznamenat, že nakupování akcií GameStop nikdo nezakázal. Ačkoli zkoumání detailů, jak Robinhood a některé další brokerské platformy postupovaly, ještě nějaký čas zabere, jiní brokeři, kteří neměli takové velké otevřené pozice, nákupní příkazy stále přijímaly. Sága GameStopu není u konce, spekulativní boj mezi uživateli WallStreetBets a hedgeovými fondy bude ještě chvíli pokračovat. Celá událost však bude mít širší dopady.

Hedgeové fondy na GameStop možná celkově prodělají, některé z nich, pokud vytrvají, možná nakonec i něco vydělají. Není to ale důležité – i kdyby hodně prodělaly, jde většinou o peníze bohatších lidí, kteří jsou většinou diverzifikovaní napříč takovými fondy. Část investorů z WallStreetBets, kteří do boje vstoupili včas a dokážou včas prodat, vydělají hodně.

Rétorika ve skupině WallStreetBets

Jedním z efektivních lákadel na WallStreetBets je sdílení kopií obrazovek se zobrazenými investičními portfolii uživatelů s desítkami milionů vydělaných dolarů. Ty jsou sice teď zatím jen na papíře, portfolia jsou stále zainvestovaná v akciích, ale včasné vystoupení bude znamenat zisk. Prodělá však mnoho drobných investorů, kteří do obchodování vstoupili pozdě, a nechají se přesvědčit, že cílem je akcie držet, dokud hedgeové fondy nezkrachují.

Rétorika ve skupině WallStreetBets je totiž velmi podobná náladě v extrémně pravicových i levicových skupinách. Oblíbené jsou konspirační teorie o spiknutí státu i finančního systému proti lidem. A až tito lidé prodělají podstatnou část svých úspor, výsledkem nebude ponaučení o smysluplnosti opatrného investování s přiměřeným rizikem, ale posílení názoru, že stát a finanční systém se znovu spikli proti nim.

Ať se dali nalákat na vidinu zbohatnutí, nebo rozložení zkaženého finančního systému, budou muset nést ztráty. V médiích se objevuje řada anekdot, jak lidé do obchodování vkládají peníze z šeků na podporu v nezaměstnanosti nebo studentských úvěrů. A o ty jde především. Rétorika ve skupině WallStreetBets je totiž velmi podobná náladě v extrémně pravicových i levicových skupinách. Oblíbené jsou konspirační teorie o spiknutí státu i finančního systému proti lidem.

A až tito lidé prodělají podstatnou část svých úspor, výsledkem nebude ponaučení o smysluplnosti opatrného investování s přiměřeným rizikem, ale posílení názoru, že stát a finanční systém se znovu spikli proti nim. Extremistická hnutí získají další sympatizanty. To bude největším negativním společenským dopadem celé epizody. Důležitá je také otázka, proč se takový koordinovaný útok odehrál právě teď.

Ačkoli by tato složitá otázka vystačila na samostatný článek, pravděpodobná je kombinace rozsáhlé vládní fiskální pomoci, nedostatku jiných aktivit a rozmachu protestních hnutí v USA v loňském roce. Americká stanice CNN to popsala v barvitých citátech investorů: Sedíme doma, nemáme za co utratit peníze, které dostáváme, a nudíme se, tak si alespoň užijeme trochu zábavy na účet nenáviděného systému.

Další na řadě

Přijdou po akciích GameStopu na řadu další firmy a trhy? Určitě ano. GameStop už teď není jediný, dav z WallStreetBets se zaměřil i na jiné firmy, například Blackberry, Nokia nebo řetězec kin AMC. Podobně si zřejmě vzal na mušku třeba trh se stříbrem. Hedgeové fondy se poučí a zahrnou riziko takových koordinovaných postupů drobných investorů do seznamu rizik, které je třeba brát v úvahu. Také se sníží agresivita strategií spekulujících krátkými prodeji na pokles cen akcií menších firem.

Přijdou po akciích GameStopu na řadu další firmy a trhy? Určitě ano. GameStop už teď není jediný, dav z WallStreetBets se zaměřil i na jiné firmy, například Blackberry, Nokia nebo řetězec kin AMC. Podobně si zřejmě vzal na mušku třeba trh se stříbrem.

Problémy z předminulého týdne také ukázaly, že by bylo dobré se zamyslet nad zkrácením dvoudenní doby mezi uskutečněním a vypořádáním obchodů, což by snížilo požadavky na zajištění obchodů. Investoři z WallStreetBets zřejmě ale nedělali nic nelegálního a těžko si představit regulaci, která by dokázala takové koordinaci nakupování na sociálních sítích účinně bránit, jakkoli výsledek může být společensky destruktivní.

Z diskusních skupin se také možná stane informační bojiště, na němž se budou cíleně šířit dezinformace bránící koordinaci strategií. Je tedy představitelné, že se tím podobné skupiny rozdrobí a útoky rozmělní. Na cestě za společensky prospěšnou demokratizací finančních trhů, kdy přístupu k investičním produktům s lepším poměrem výnosů k riziku využívá větší počet lidí, jsou ale současné události spíše krokem stranou.

Slovníček pojmů

WallStreetBets

  • Diskusní skupina na serveru Reddit, kolem které se neformálně sdružili drobní investoři snažící se porazit velké investiční fondy.

Robinhood

  • Finanční zprostředkovatel nabízející bezpoplatkové obchody s akciemi drobným investorům.

Hedgeový fond

  • Rizikový investiční fond pro movitější klienty, podléhající volnější regulaci. Původní pojem hedgeový se vztahuje ke strategii, zaměřující se na rizikové investice, zatímco zajistí běžné tržní riziko.

Krátký prodej (short sale)

  • Strategie spekulující na pokles ceny akcie, kdy si investor akcii vypůjčí od současného vlastníka a prodá ji s očekáváním, že ji v budoucnu koupí zpět levněji.

Short squeeze

  • Situace, kdy se spekulanti na pokles snaží hromadně uzavřít velké krátké pozice nákupem akcií, aby omezili ztráty způsobené růstem tržní ceny akcie. Protože k uzavření krátkých pozic musejí akcie nakupovat, zvyšují tím tržní cenu, čímž prohlubují ztráty ostatních spekulantů. Pokud jsou uzavírané pozice velké, může dramaticky krátkodobě nárůst tržní cena.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!