Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vládní rošáda zabrala: Bendl obhájil funkci lídra středočeské ODS

  15:35

Strategický tah - oslabit opoziční tábor Petra Tluchoře v ODS - se Petru Nečasovi vyplatil.

Staronovému šéfovi středočeské organizace Petru Bendlovi gratuluje jeho předchůdce na postu ministra zemědělství Ivan Fuksa. Přihlíží Petr Nečas, nepřihlíží Petr Tluchoř. foto: ČESKÁ POZICEČeská pozice

Pozice Petra Nečase ve vnitřním sporu v ODS se posílila. Petr Bendl obhájil pozici předsedy středočeské organizace ODS, která patří mezi nejdůležitější regiony ve straně. Význam této volby na středočeském sněmu ODS  podtrhla i přítomnost předsedy strany Petra Nečase. Premiér byl v Kladně přítomen celému jednání.

Bendlovým protikandidátem byl Petr Tluchoř, bývalý předseda poslaneckého klubu ODS a reprezentant protinečasovské opozice ve straně; prohrál poměrem hlasů 74 ku 68. Po vyhlášení výsledků Bendl oznámil nabitému sálu, že je připraven spolupracovat i s těmi Středočechy, kteří se k jeho osobě v průběhu sněmu vyjádřili kriticky.

Jak přiznávají členové strany, vládní rošáda Bendlovi pomohla obhájit pozici regionálního lídra

Takže strategický tah se Petru Nečasovi vyplatil. V říjnu nahradil Ivana Fuksu ve funkci ministra zemědělství Petrem Bendlem, a jak přiznávají členové strany, vládní rošáda Bendlovi pomohla obhájit pozici regionálního lídra.

Do poslední chvíle však delegáti sněmu středočeské organizace hovořili o tom, že není jisté, kdo z dvojice soupeřů vyhraje. Ještě před vlastní volbou se uvnitř sálu kladenského kulturního domu, kde sněm probíhal, probíraly choulostivé vnitrostranické otázky. „Bylo to dost osobní a vyhrocené,“ komentoval pro ČESKOU POZICI náladu v sálu delegát, který si nepřál být jmenován. Jeho slova doplnil místopředseda strany Pavel Blažek. „Všechny překvapila otevřenost té diskuse. Myslím, že by nám ji mohli závidět například v TOP 09, kde podobný sněm trvá půl hodiny a je po všem,“ rýpnul si Blažek.

Petr Nečas, který přijel svého favorita Bendla podpořit, musel například delegátům sněmu vysvětlovat, proč se rozhodl odvolat Ivana Fuksu z vlády. Znovu se také vrátil k jarní vládní krizi: kritizoval Petra Tluchoře, že bez jeho vědomí vedl politická jednání, čímž prokázal neloajalitu. Premiér tím narážel na jednání Tluchoře s exposlankyní Věcí veřejných Kristýnou Kočí o rozpadu vládní koalice.

V debatě mezi delegáty také zazněla kritika členů středočeské organizace Milana Cabrnocha a Marka Šnajdra, příznivce Petra Tluchoře, kvůli jejich roli ve sporném projektu elektronických zdravotních knížek IZIP.

Nečas rovněž naléhal na Středočechy, aby podpořili návrh výkonné rady ODS na prodloužení mandátu současného vedení strany o půl roku. Středočeská organizace se totiž jako jediný region strany postavila proti. Petr Tluchoř dnes zopakoval, že jde o nedemokratický zásah do fungování strany. Příznivci Nečase a Bendla naopak tvrdí, že není rozumné, aby strana řešila otázku případné vnitrostranické volby paralelně s krajskými volbami, které mají proběhnout příští rok. Současný mandát Nečase a místopředsedů vyprší příští rok v létě. Návrh výkonné rady na jeho prodloužení musí ještě posvětit kongres ODS, který proběhne příští sobotu. Úspěch nečasovského křídla ve středních Čechách tomu ovšem může pomoci.

Autor: