Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vládní nařízení má pomoci e-shopům utéct EET

  17:18
Měsíc před startem další vlny elektronické evidence tržeb pro maloobchod se e-shopy snaží u politiků dojednat vyjmutí vyjmutí plateb kartou a platebních bran. Na poslední chvíli to má díky výjimce ze zákona nařídit vláda. Ustanovení zákona o EET totiž umožňuje kabinetu udělit výjimku.
Nakupování na internetu (ilustrační foto).

Nakupování na internetu (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Elektronická evidence tržeb (EET) by se nakonec skutečně mohla vyhnout internetu. Necelý měsíc před startem další vlny se zástupci byznysu snaží u politiků dojednat vyjmutí plateb kartou online a platebních bran a ulevit tak hlavně desetitisícům tuzemských e-shopů.

Nouzovým řešením má být podle informací LN na poslední chvíli vydané nařízení vlády. To by využilo ustanovení zákona o EET, které umožňuje kabinetu udělit výjimku v případě nepřiměřených nákladů nebo technických obtíží, čímž právě e-shopy proti EET argumentují.

Jednání se po lednovém fiasku ve sněmovně snaží všichni aktéři držet pod pokličkou, a nechtějí jej proto přímo komentovat. „Takovou úpravu bychom samozřejmě uvítali a podporovali,“ uvedl vyhýbavě na dotaz LN výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška.

Ministerstvo financí přípravu nového nařízení zatím nepotvrdilo.

Ministerstvo financí přípravu nového nařízení zatím nepotvrdilo. O podobné změně však se zástupci internetových podnikatelů jednalo už před schválením zákona, který nakonec prošel Poslaneckou sněmovnou bez navrhované výjimky pro e-shopy.

„Iniciovat vydání nařízení vlády v tuto chvíli nezvažujeme. Jednáme ovšem se zástupci e-commerce, abychom poskytli podrobnou metodiku k implementaci EET v tomto segmentu,“ sdělil LN ministr financí Andrej Babiš, který vynětí e-shopů podporoval.

Jak v pátek na konferenci APEK uvedla jeho náměstkyně Alena Schillerová, metodika pro e-shopy by měla spatřit světlo světa tento týden.

Připravených je málo

Právě internetoví obchodníci za vyjmutí online platebních metod bojují nejvíce. EET samotná jim sice proti srsti není, vadí jim ale, že online platby jsou de facto platby z účtu na účet. Transakce je zdokumentovaná, jednoduše kontrolovatelná, a EET je tak duplicitní řešení, které především menší podnikatele finančně a administrativně zatíží. „Elektronická evidence má narovnávat podnikatelské prostředí. V internetovém prostředí ale tržby nikdo nezatajoval. Není tu nikdo, kdo by musel zavírat krám, protože předtím dostával „peníze na dřevo“ a nedanil. Pro e-shopy to jsou jen náklady a ještě vyšší náklady,“ vysvětluje Vetyška.

V České republice v současnosti funguje zhruba 38 tisíc e-shopů. Řadu z nich přitom provozují lidé jako přivýdělek. Ti všichni mají na zavedení EET jen něco málo přes měsíc a nepomáhá ani skutečnost, že nová povinnost přichází prakticky ihned po skončení vánočních prodejů a novoročních výprodejů.

Povinnost evidovat elektronicky tržby dopadne na velkoobchod a maloobchod od letošního března. Jak ukazují statistiky resortu financí, celková připravenost podnikatelů je však ještě tristnější, než je tomu u e-shopů.

„Naplánování termínu pro zavedení povinnosti EET pro obchodníky je dle mého trochu nešťastné, protože neměli prakticky čas se touto záležitostí zabývat. Co se se týká e-shopů, tak dle odhadů má řešení pro EET nějak zajištěno asi 25 procent. Jedná se především o internetové obchody běžící na společné platformě vývojářské firmy, která jim v rámci služeb nabízí i vyřešení tohoto problému,“ říká Miroslav Uďan, ředitel společnosti Shoptet, na jejíž platformě funguje přes 10 tisíc e-shopů.

Povinnost evidovat elektronicky tržby dopadne na velkoobchod a maloobchod od letošního března. Jak ukazují statistiky resortu financí, celková připravenost podnikatelů je však ještě tristnější, než je tomu u e-shopů.

„Březnový termín se týká zhruba 250 tisíc subjektů. Zatím se jich registrovalo jen zhruba 30 tisíc,“ přiznal Lukáš Kozák, poradce náměstkyně ministra financí Schillerové pro daně a cla.

Zpět k dobírce

APEK už rovněž dříve upozorňoval, že u některých platebních metod EET ani není realizovatelná. Typicky tehdy, když se zákazník na konci objednávky rozhodne pro platbu přes platební bránu. Prodejce tak vidí, že zákazník odešel zaplatit. Jak a kdy byla platba zprocesována a zdali například při platbě nezasáhla zákazníkova manželka, která mu koupi rozmluvila, už ale prodejce neví.

„Objednávku v momentě placení přeruší zhruba 15 procent zákazníků,“ doplňuje Vetyška s tím, že prodejce si musí tyto informace vyžádat od platebního systému. To všechno trvá a prodlevy v těchto procesech jsou jedna z věcí, se kterou zákon nepočítá.

U internetových obchodů nehrozí, že by kvůli EET zavíraly. Asociace však už má potvrzeno několik případů obchodů, které raději zruší možnost platit online a osobního odběru. Zůstanou pouze u dobírky a zasílání zboží poštou, což evidenci nepodléhá.

Harmonogram EET

prosinec 2016 (8 měsíců od vyhlášení zákona)

Ubytovací a stravovací služby

březen 2017 (11 měsíců od vyhlášení zákona)

Maloobchod a velkoobchod

březen 2018 (23 měsíců od vyhlášení zákona)

Ostatní činnosti vyjma těch v poslední fázi, například svobodná povolání, doprava, zemědělství

červen 2018 (26 měsíců od vyhlášení zákona)

Vybraná řemesla a výrobní činnosti