Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Vládní mrtvice III: Do švestek? Nebo jen do třešní?

  13:23

Věcem veřejným se vedle ODS a TOP 09 příliš nedaří na sebe upozornit, ale kdyby odešly z vlády, poztrácené příznivce by mohly získat nazpět.

Pokud chce Vít Bárta (vlevo) stáhnout z vlády Věci veřejné, v červnu při uzávěrce dvouměsíční podmínečné podpory kabinetu Petra Nečase k tomu bude mít vhodnou příležitost. foto: © ČTKČeská pozice

Jsou tomu teprve tři týdny, co vláda překonala již druhou „mrtvici“, a už tu máme další záchvat. Pacientka zatím žije, ale její perspektiva není dobrá. Zasvěcenci jí dávají možná jen několik týdnů či v lepším případě několik měsíců života. Přitom za dva týdny to bude teprve rok od voleb, jež ODS, TOP 09 a Věcem veřejným (VV) přinesly pospolu 118 poslaneckých mandátů a možnost instalovat vládu s rekordní většinou ve sněmovně.

Přitom první „mrtvička“ ji postihla už loni v prosinci, druhá letos v dubnu a další 11. května. Jak vidí i laik, intervaly mezi nimi se nebezpečně zkracují. Nebýt „zázračného lékaře“ na Pražském hradě, jenž v krizových chvílích vládní koalice zaskakuje za slabého premiéra Petra Nečase, měla by to už chudinka vláda „za sebou“. Takhle trápí dál sama sebe a také občany, jimž slíbila reformy a další ozdravné kúry, ale jsouc churavá, nemá sílu se do nich pustit.

Neudržitelná situace

Většina původně 118 a po vyloučení tří „zrádců“ z klubu VV 115 poslanců ve sněmovně je Nečasově vládě k ničemu, poněvadž koalice ODS, TOP 09 a VV je vnitřně nesourodým společenstvím dvou regulérních politických stran a jedné obtížně identifikovatelné množiny. Přičteme-li k této „genetické vadě“ koalice vzájemnou podezíravost, nedostatek loajality jejich účastníků a v neposlední řadě české specifikum uplynulých téměř 20 let, jímž je chápání politiky jako souboje, a nikoli hledání shody, samozřejmě za cenu kompromisů, chronické krize současné vlády nepřekvapují.

Ta nejnovější nastala poté, co se ve středu před polednem z ještě stále zasedajícího poslaneckého klubu VV vyneslo, že předseda strany a vicepremiér Radek John odejde z vlády. John posléze novinářům řekl, že od premiéra Nečase necítí hmatatelnou podporu protikorupčního boje. Současnou situaci označil za nadále neudržitelnou a vyjádřil přesvědčení, že „stávající kabinet bez dalších změn nemůže prosazovat a veřejnosti vysvětlovat reformy a jejich význam“.

Premiéra Nečase o záměru rezignovat předem neinformoval, ale už dvě hodiny poté byl na vlastní žádost přijat prezidentem Václavem Klausem, k němuž mají „véčka“ velkou důvěru. Ostatně mají ji mít proč! Byl to přece prezident Klaus, kdo za dubnové krize oddálil přijetí Bártovy demise i odvolání Johna z vnitra. A dokonce zcela zhatil Nečasův úmysl odstranit z vlády rovněž „véčkařského“ ministra školství Josefa Dobeše mimochodem zaměstnávajícího jako svého poradce Ladislava Bátoru, kteréhožto svérázného vlastence mají na Hradě rádi. Zaskočí prezident Klaus i tentokrát za premiéra, pokud se Nečasovi rychle nepodaří koalici jakž takž zkonsolidovat?

Bez úcty a autority

To však bude pro Nečase velmi obtížné, anžto v koalici postrádá patřičnou úctu a autoritu. Vicepremiéru Johnovi například slíbil zřídit vládní výbor pro boj proti korupci, ale zároveň „véčka“ kdožvíproč ponížil tím, že mu veřejně zapověděl zaměstnat v jeho protikorupčním výboru exnáměstka na vnitru Michala Moroze a odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. A jako by toho ponížení nebylo dost.

„Z Věcí veřejných a Radka Johna si nikdo legraci dělat nebude,“ pohrozil nekorunovaný šéf VV Vít Bárta

Dne 7. května poskytl premiér Nečas MF Dnes rozhovor, v němž prohlásil, že jeho úvaha o personálních výměnách ve vládě zabrala, tempo a výkonnost některých kolegů se zvýšily, a proto považuje za klíčové reformní úsilí vlády a až poté případné personální obměny. Sám o sobě by to byl výrok nezávadný, ba pozitivní, kdyby ovšem 19. dubna po skončení vládní krize Nečas změny ve vládě do konce června výslovně neslíbil!

VV tehdy oznámily, že rovněž do konce června vyjadřují vládě podmínečnou podporu, a jak to bude dál, závisí také na personálních změnách ve vládě. Nečasovi se však nechce odvolat ministry ODS, obrany Alexandra Vondru a zemědělství Ivana Fuksu, ani ministra financí Miroslava Kalouska, jak si to VV přály. V prvním případě se bojí odezvy vlastní strany, a co se Kalouska týče, pádu vlády. TOP 09 totiž žádného ze svých ministrů neobětuje a z vlády by odešla, kdyby to Nečas udělal na vlastní pěst.

Vhodná příležitost

„Véčka“ by byla před svými příznivci za hlupáky, kdyby přistoupila na nerovná pravidla koaliční hry. „Z Věcí veřejných a Radka Johna si nikdo legraci dělat nebude,“ pohrozil jejich nekorunovaný šéf Vít Bárta. Zároveň stáhl svou kandidaturu na předsedu VV a vyzval stranu, aby se sešikovala za Johnem. Bártova manželka, místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová, nevyloučila, že „véčka“ odejdou z vlády. A Radek John takovou variantu na iDnes.cz výslovně připustil s tím, že i pak by VV mohly koaliční projekt podporovat.

Dle nejnovějších šetření renomovaných agentur se očekávaný volební zisk VV, kdyby se volby konaly nyní, pohyboval jen okolo pěti procent hlasů. Straně hrozí mimoparlamentní propadliště, pokud na sebe výrazně neupozorní. V koalici vedle ODS a TOP 09 se jí to příliš nedaří, ale když zadupe, hrdě zvedne hlavu a odešla by z vlády, své poztrácené příznivce by možná získala zpět.

Nečasovu pak už jen menšinovou vládu by nekoaliční VV měly doslova „na lopatě“, poněvadž na nich by záleželo, zda vládě ve sněmovně sem tam projde nějaký ten zákon. Sečteno a podtrženo, pokud chce Bárta VV z vlády stáhnout, jak se o tom šušká, v červnu při uzávěrce dvouměsíční podmínečné podpory Nečasovu kabinetu k tomu bude mít vhodnou příležitost.