Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vladimira Papirnik: Advokáti jsou teď až moc levní

  5:40

Dlouholetá šéfka advokátní kanceláře Squire, Sanders & Dempsey v Česku mluví otevřeně o „fíčkách“. A chystá expanzi.

Současné množství zakázek se podle Vladimiry Papirnik stále ještě nedá srovnávat s objemem, na jakém byly právní firmy před nedávnou krizí. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Být právníkem nikdy není nuda – když se něco naučíte, nemůžete se spoléhat, že se to nezmění. „Tady v Česku se ale legislativa mění až moc často, četnost a rychlost změn by se mohla trochu přibrzdit,“ říká Vladimira Papirnik. Změnami však neprocházejí jen české zákony. Když se před šestnácti lety stala řídící partnerkou české pobočky americké advokátní kanceláře Squire, Sanders & Dempsey (SSD), její firmu prakticky nikdo neznal a poslat své „sívíčko“ si troufli dva až tři odvážlivci měsíčně.

Ideální expanze? Jako DLA Piper, která firmě Wolf Theiss „přetáhla“ víc právníků najednou.Dnes je situace diametrálně odlišná. SSD se sice stále řadí co do počtu právníků mezi menší kanceláře, zároveň je ale uznávaná mimo jiné v arbitrážích. A Vladimiře Papirnik, která se tradičně objevuje na předních místech žebříčků nejvlivnějších žen českého byznysu, měsíčně chodí na stůl pražské kanceláře dvacet až třicet životopisů.

Mezi zájemci jsou nejen absolventi, ale i „mid level“ právníci. Zájemci z řad absolventů se prý liší dle vystudovaných škol ani ne tak kvalitou toho, co umějí, jako přístupem. Papirnik osobně preferuje absolventy Masarykovy univerzity v Brně. „Nevím, jestli jsou lepší, ale stojí víc nohama na zemi. Někteří pražští absolventi žijí v modu ,co můžete udělat vy pro mě‘, a nikoliv ,co já mohu udělat pro vás‘.“ A studenti z Plzně? „Automaticky zavřené dveře určitě nemají, to by nebylo férové. Nyní odtamtud nikoho nemáme, ale měli jsme. Lidí, kteří v Plzni vystudovali poctivě, je mi líto, budou to muset pokaždé vysvětlovat,“ dodává Papirnik.

Právníci z tuzemské SSD se nyní budou po životopisech a právním trhu dívat více než jindy, protože kancelář hodlá v České republice expandovat. Ideálně tak, jako to udělala konkurenční DLA Piper, jež právní firmě Wolf Theiss „přetáhla“ více právníků najednou. Detaily? Zatím je neuslyšíte. Z dnešních 22 právníků by se nicméně v dohledné době mohla stát přibližně třicítka.

Hlavní tahoun: Varšava

Kromě Prahy chce SSD růst i v Bratislavě a ve Varšavě; Budapešť by se prý také nebránila. „Hledáme proto globálněji, i když si nemyslím, že bychom našli skupinu právníků, která by nám pokryla všechny čtyři trhy,“ říká Papirnik. Hledání nových posil podle ní částečně souvisí i s rozhodnutím advokátky Magdy Pokorné, která nedávno přešla do konkurenční Allen & Overy. Nastartovat růst chce SSD hlavně ve fúzích a akvizicích a v private equity. Naopak v realitním právu jsou odhady do budoucna stále ještě střízlivé.

Pražská pobočka SSD je „neobvykle aktivní exportér právních služeb“Pražská pobočka SSD je prý „neobvykle aktivní exportér právních služeb“. To znamená, že přinese práci, na které se podílejí i právníci z jiných poboček v zahraničí. Současné množství zakázek se však podle Vladimiry Papirnik stále ještě nedá srovnávat s objemem, na jakém byly právní firmy před nedávnou krizí. „Ještě ji pociťujeme. O kolik procent? To bych nekomentovala. A nebudeme v tom asi unikátní,“ říká Papirnik s poukazem na konkurenty na trhu.

V rámci střední Evropy je teď z pohledu SSD hlavním tahounem Varšava. Polský trh je hodně aktivní a dají se na něm najít i projekty, které právníci z ekonomického hlediska milují – především proto, že představují neutuchající přísun práce. Jde hlavně o PPP projekty mezi soukromým a veřejným sektorem a IPO neboli vstupy velkých firem na varšavskou burzu. Na oba typy práce přitom právníci v Česku prakticky nenarazí.

Otevřeně o „fíčkách“

Vladimira Papirnik je jedním z mála právníků, kteří při dotazu na advokátní „fíčka“ nemají problém otevřeně přiznat, že před třemi lety, před vypuknutím ekonomické krize, byly služby právníků v mnoha případech skutečně předražené: „Mluvím proti vlastnímu zájmu, ale myslím, že to tak bylo a že určitá korekce je zdravá.“

Jako „zdravou“ by už ale neoznačila ani současnou úroveň cen, které jsou advokáti schopni klientům účtovat. Ceny jsou pro změnu nízké až moc. Hodinová sazba advokátní kanceláře, která se odborně věnuje fúzím a akvizicím, dnes může být dle Papirnik už na 2500 korunách. „V takovém případě trpí kvalita a ve finále se může transakce všem prodražit. Aby se taková práce právní firmě vyplatila, musí na ni totiž nasadit své ,levné‘ lidi,“ upozorňuje Papirnik. Těmi jsou mladí koncipienti nedlouho ze školy, jejichž zkušenosti se nedají srovnávat se seniorními právníky a partnery. Ti mají zase opačný problém – umějí toho víc, ale jsou podstatně dražší.

Vladimira Papirnik

Ve čtrnácti letech emigrovala s rodiči do USA, kde také vystudovala. Už šestnáct let je ale zpátky v Praze a dle svých slov bude v čele české pobočky SSD tak dlouho, jak bude chtít. „Myslím, že firma vnímá mé zdejší působení kladně. Mně už nějaký pátek je, ale ještě nejsem připravená jít domů štrikovat. Advokacii chci dělat ještě tři až pět let, pak své plány znovu přehodnotím,“ říká jedna z nejvlivnějších žen na tuzemském ekonomickém trhu, která prý v poslední době stihla přečíst dvě knížky: dílo amerického autora Pata Conroye South of Broad a Aljaška, kterou napsal její bratr, známý prozaik Jan Novák.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...