Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Vladimír Tomšík: Centrální banka má monopol. Lepší systém neznám.

„Reálně neznám lepší systém než ten s nezávislou centrální bankou, která má jasně definovaný mandát – nejlépe v ústavě,“ říká v rozhovoru viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
výnosy bank

ze směny měn jsou 23 mld. (2013). Některé to zajímalo. Vše je na webu ČNB.

0 0
možnosti

K. Janů

3. 2. 2015 15:05
Bankovní rada škodí ČR

Je smutné, že má naše republika v bankovní radě osoby, které

experimentují a testují ekonomické teorie na vlastní ekonomice.

Intervence nejsou nic jiného než vědecké rozhodování ČNB metodou

pokus-omyl. Nemluvě o úzkých vztazích členů bankovní rady s lidmi z

českého byznys prostředí, které dokládá například načasování intervencí.

To je kapitola sama pro sebe. Vše pak maskují PR masáži. Tenhle člověk by

se měl urychleně spakovat do nějakého ekonomického institutu pokud

možno mimo ČR a neškodit víc republice a občanům.

0 0
možnosti

Tatana

3. 2. 2015 12:31
Důležití a dobře placení.

To by mne zajímalo, jestli již někdo spočítal, kolik pokaždé proděláme / a banky vydělají/ na obyčejném rozdílu kursu / nákup / prodej.

Politici rádi využívají berličky zvané česká koruna. Jinak by každému na první pohled bylo jasné, že +- 27 500 Kč = 1 000 Eur. U nás průměrný plat, o pár km. dál nuzná sociální dávka, a to při stejných, nebo v náš neprospěch vyšších, přepočítaných cenách.

0 0
možnosti
nechci se zastávat ČNB

ale myslím, že jedna strana neumí vysvětlit jak funguje bankovní systém, co ovlivňuje kurz, jak se tvoří peníze atd. a druhá strana tápe ve tmě a nemá pochopení. Především z článku nešťastně vyplývá (z redaktorových otázek), že peníze vytváří pouze centrální banka. To není pravda. Centrální banka uvádí peníze do oběhu pouze při zvláštních opatřeních, zejména při odkupu aktiv od státu nebo soukromých držitelů (známe kvantitativní uvolňování) a při prodeji domácí měny (s cílem ji oslabit, pokud tu měnu nemá a "tiskne" a za ni nakupuje cizí měny). Peníze se jinak normálně tvoří v komerčních bankách poskytováním půjček (nákup dluhopisu je půjčka, jen se dá přeprodat, takže ani stát nemá ve své moci peníze tisknout!). Peníze nevznikají multiplikací úspor, ale prostým účetním vytvořením na základě poptávky klienta (a rozhodnutím banky tuto poptávku uspokojit). Při splácení tyto naopak zanikají. Komerční banky mají povinnost dodržet některé regulační zásady, jako je poměr půjček k úsporám, p

0 0
možnosti
Re: nechci se zastávat ČNB

Co se týče peněz krytých zlatem, tak to je šidítko, protože někdo musí stanovit, jaký bude poměr zlata na jednotku měny. Praxe vedla k tomu, že se tento poměr neustále zmenšoval, takže nakonec bylo jednodušší jej zrušit a celý systém zjednodušit (tento problém byl i se zlatými mincemi - ořezávaly se). A kde má mít člověk tu jistotu, že to zlato existuje?.... Ke koruně je třeba dodat jeden zásadní fakt ke vztahu k hdp. Zhruba 70% všeho, co se stane každý rok našim majetkem nebo se spotřebuje, pochází z dovozu a naopak přibližně stejné množství hodnot se vyveze. Takže pokud zahraniční banky přistoupí na oslabení vlastních měn, koruna posílí a toto posílení postihne 70% naší domácí produkce a naopak. ČNB neřeší přímo výkon ekonomiky, ale má za úkol hlídat inflaci. Protože vývoz/dovoz a kurz jsou spojené nádoby, její inflační cílování ovlivní jedno i druhé.

0 0
možnosti

J. Poděbradský

2. 2. 2015 15:23
kecal

Keca hnupiny zlodej! Krade jako straka a jeste z lidi dela hlupaky. Slapou jak jim v ECB, BIS a FED nakazou , vlastizradci!!

0 0
možnosti

D. Nováků

2. 2. 2015 13:30
No tak určitě

Tak určitě si kapr nevypustí vlastní rybník (první otázka a nejlepším možném systému).

Samožřejmě, že to fungovalo a velmi dobře, v některých zemích ještě před první světovou válkou. Jenže to peníze nebyly bezcené papírky, ale směnky na drahé kovy. Každá z bank pak emitovala své vlastní směnky (peníze), které byly použitelné i v ostatních bankách. Peníze jsou komoditou jako vše ostatní, jejich hodnota odráží poptávku / nabídku po nich a stejně jako v ostatních odvětvích, ani v peněžnictví by neměl být monopol a už vůbec ne státní, kdy parta bankéřů může (a dělá to) lusknutím prstů obrat lidi o své úspory.

0 0
možnosti

2. 2. 2015 13:20
Boderjť by znalo sele lepší systém

0 0
možnosti

2. 2. 2015 13:31
Re: Boderjť by znalo sele lepší systém

Sešli se tam pěkně dohromady president,předseda senátu,oligarcha nebureš"strážce státní pokladny",kozel v zahradě,Sobotka,Falmer pravá ruka předsedy  dolní komory poslanecké sněmovny,soudci dosazení  komunistickou onucí,státní zástupce stíhá sekretářku,Odbory se jim do toho nemontují,to se to deflátorům žije!

0 0
možnosti

2. 2. 2015 11:26
Ani jsem to nedočetl.

Myslím, že tento člověk to s Českou republikou nemyslí dobře, proto nemůže hájit její prašule, proto tam nemá co dělat. Howgh.

0 0
možnosti