Lidovky.cz

Vladimir Bukovskij: Střední Evropa se musí postavit na vlastní nohy!

Evropa

  20:54

S někdejším sovětským disidentem o nebezpečích, jež ohrožují svobodu, o státu, který přerostl v monstrum, a o úpadku Evropy.

foto: © ISIFAČeská pozice

Se známým sovětským disidentem Vladimirem Bukovským žijícím v Anglii jsme si nepovídali ani tak o minulosti jako spíše o přítomnosti. Rozhovor vznikl v Budapešti při příležitosti letošního vyhlášení Petöfiho ceny, společného vyznamenání muzea Dům teroru a skupiny MOL, jež mu bylo uděleno za jeho činnost pro svobodu středoevropských národů.

ČESKÁ POZICE: První polovinu života, kterou jste prožil ve své vlasti, jste až na dětství strávil buď nucenou léčbou v psychiatrickém ústavu, ve vězení, nebo v pracovním táboře. Co pro vás znamená Rusko?

BUKOVSKIJ: Narodil jsem se za sovětského režimu a brzy jsem pochopil, že Rusko je minulostí, že tento příběh skončil s odchodem posledních Wrangelových bělogvardějců ve dvacátých letech. Země, ve které jsem žil, byla uměle vytvořenou supervelmocí, základnou světové komunistické revoluce, říší zla.

ČESKÁ POZICE: Za uplynulých 20 let však Rusko prošlo obrovskými změnami. Nikdy jste nepomyslel na definitivní návrat domů?

BUKOVSKIJ: Víte, já už tam nemám co pohledávat. Ovšemže se Rusko velmi změnilo! Po pádu sovětského systému byly ceny uměle vyšroubovány až ke hvězdám, všechno bylo najednou i reálné a průměrný občan přišel i o to, co až do té doby měl. Společnost tím byla šokována, takže je také pochopitelné, proč se s těmito změnami nedokázala ztotožnit. Umělý konstrukt se rozpadl, ovšem proč to bylo nezbytné, to průměrný občan nepochopí. Ten pouze pociťoval, jak jsou reformy bolestivé. Takže měl pak radost, když se objevil tenhle kágébák.

ČESKÁ POZICE: Máte na mysli Vladimira Putina, který je populární nejen v Rusku, ale těší se i čím dál většímu respektu ve světě? Americký časopis Forbes ho například přednedávnem prohlásil za nejvlivnějšího politika letošního roku.

BUKOVSKIJ: Všechno je relativní. Kdyby měl Putin v západním světě skutečného protivníka, pak by vypadal jinak i pohled na něho. Jenže dnešní západní elita se rovná nule. Je nevýrazná a snaží se jen udržet u moci.

ČESKÁ POZICE: Posledním evropským politikem opravdu velkého formátu byl Helmut Kohl. Souhlasíte?

BUKOVSKIJ: Ano. Možná se mu blížil ještě Silvio Berlusconi, ovšem trochu po italsku...„Podívejte se na Pobaltí: ty malé zemičky si spokojeně žijí v sousedství Ruska a lidé se ho bojí nanejvýš tak ze zvyku“

ČESKÁ POZICE: Před 20 lety se střední Evropa ještě obávala o svou svobodu kvůli rozvrácenému Rusku, zatímco dnes mnozí přirovnávají k Sovětskému svazu Brusel a Evropskou unii. V čem se podle vás skrývá nebezpečí ohrožující nezávislost zemí tohoto regionu? Je vůbec svoboda něčím ohrožena?

BUKOVSKIJ: Rusko na tento prostor nemá skutečný vliv. K tomu nemá prostředky ani sílu. Podívejte se na Pobaltí: ty malé zemičky si spokojeně žijí v sousedství Ruska a lidé se ho bojí nanejvýše ze zvyku. Největší výzvu pro střední Evropu dnes představuje, zda se dokáže opět postavit na vlastní nohy, rozvíjet a modernizovat. A k tomu jsou třeba peníze a investice. A peníze nejsou, což zvyšuje její bezmocnost.

ČESKÁ POZICE: To je pravda, musíme se vyrovnat s poznáním a hořkým pocitem, že ani západní demokracie, do níž jsme před čtvrt stoletím vkládali velké naděje, není dokonalá. Vezměme si například vaši Anglii, kde David Cameron nedávno velmi decentně prohlásil novou pracovní sílu z východní a střední Evropy v podstatě za nevítanou. Není náhoda, že se v Evropské unii cítíme jako občané druhé kategorie. Kde jsou potom lidská práva a tolikrát opakované evropské hodnoty?

BUKOVSKIJ: Víte, Evropská unie nebyla založena na ochranu lidských práv. Každý teď navíc pociťuje krizi a politici usilují především o blahobyt společnosti. S tímto blahobytným sociálním státem je však všude konec! Je neudržitelný, nelze jej financovat. Jenže tato východní socialistická demagogie je stále živá. Jen s tím rozdílem, že tam byli komunisté, zatímco tady sociální demokraté. Rozdíl oproti sovětskému uvažování je zhruba stejný jako rozdíl mezi uvažováním bolševiků a menševiků. Cíl byl stejný a neshodovali se pouze v taktice.

Nikdo se však neodvažuje říct nahlas, že je konec, protože jinak už by nikdy nebyl zvolen. Vezměme si třeba anglický zdravotnický systém. Zůstane-li všechno jako dosud, pak tento systém podle ekonomů do roku 2025 stráví úplně celý rozpočet. A tak dnes člověk musí v Anglii čekat na operaci třeba i dva roky, nikdo si však netroufá ten systém změnit.„Jsem pro návrat k úplné svobodě podnikání a pro drastické snížení sociálních výdajů. Ne aby všechno hradil stát.“

ČESKÁ POZICE: Jaký model navrhujete místo dosavadního blahobytného kapitalismu?

BUKOVSKIJ: Kapitalismus fungoval dobře v 19. a v první polovině 20. století, pak ale přišlo tohle socialistické šílenství, které vede k úpadku. Margaret Thatcherová z této cesty odbočila, ovšem její nástupci v tom nepokračují. Jsem pro návrat k úplné svobodě podnikání a pro drastické snížení sociálních výdajů. Ne aby všechno hradil stát. Vím, že to je bolestivé, ale jinak nevyhnutelně dojde k tomu samému, jako byl rozpad Sovětského svazu.

ČESKÁ POZICE: Když už mluvíme o svobodě, měli bychom se zmínit také o odhaleních Edwarda Snowdena, který je mnohými považován za amerického Andreje Sacharova. Jak se ukázalo, právě USA, které považují samy sebe za záštitu demokracie, zacházejí dnes v omezování osobních svobod nejdále...

„Ne každý dnes vidí skutečnou tvář Evropy. Například Rusové či Ukrajinci o této skutečnosti nemají ani ponětí. Žijí ve světě snů.“BUKOVSKIJ: Přesně tak. Stát ve všech ohledech přerostl sám sobě přes hlavu a toto monstrum loupí, lže a podvádí lidi. To pozoruji také v Anglii, kde žiji 35 let. Za tuto dobu se situace hodně zhoršila. Svobody je čím dál míň a demokracie je také čím dál slabší. Protože co je to za demokracii, ve které chce 75 procent společnosti vystoupit z Evropské unie, ovšem vláda nic takového nedovolí?

ČESKÁ POZICE: Mám správný dojem, že vás Západ také zklamal?

BUKOVSKIJ: Ne, protože jsem si z něj nikdy nesedal na zadek. Už v Moskvě jsem se setkával se západními novináři, takže jsem neměl žádné iluze. Po několika letech tady pak bylo zcela jasné, o co jde. Ne každý ovšem dnes vidí skutečnou tvář Evropy. Například Rusové či Ukrajinci o této skutečnosti nemají ani ponětí. Žijí ve světě snů.

ČESKÁ POZICE: Západ rád poučuje ostatní o demokracii a lidských právech, ale o vlastních problémech zarytě mlčí. Dokonce bychom mohli říct, že je v podstatě ani neuznává. Kde jsou dnes evropští bojovníci za svobodu a aktivisté za lidská práva?

BUKOVSKIJ: Každý bojuje, jak může. Já například tím, že podporuji britskou Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP), která je euroskeptická a také stále silnější.

ČESKÁ POZICE: Vypadá to, jako bychom se snažili převrhnout loď, ve které sami sedíme. K čemu to podle Vás povede?

BUKOVSKIJ: Nic se nestane! Ovšem, v takových situacích nejprve zavládne chaos, ale pak se všechno pročistí. Proč bychom měli zůstávat v Evropské unii? Co nám Evropa dává? Nic! Jen nám bere peníze! Pro Anglii bude lepší, když ji opustí!

Vladimir Bukovskij (70)

Již ve svých 17 letech byl vyhozen ze střední školy kvůli přípravě zakázané publikace. O pár let později dopadl stejně i na vysoké škole. Následně byl v roce 1963 za šíření zakázané literatury a v roce 1966 za organizaci demonstrace odsouzen k nucené ústavní léčbě. Napotřetí už dostal tři roky v pracovním táboře a v roce 1971 byl zatčen za šíření protisovětské propagandy. Sedmiletý trest odnětí svobody už si však neodseděl do konce, protože byl v roce 1976 zbaven státního občanství a vyměněn za tehdejšího šéfa Komunistické strany Chile Luise Corvalána.

  • Tento článek vznikl ve spolupráci České pozice a deníku Lidové noviny.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.