Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vláda USA si objednala seznam elitních českých vědců

USA

  21:41

Aktualizovanou databázi si objednaly americké vládní agentury. Seznam špičkových výzkumníků a inovačních firem připravuje i CzechInvest.

Růstem krystalů se nezabývají pouze v ženevském středisku CERN, ale třeba i v turnovském Cryturu. Věděli jste to? Dozvědět by se to nyní měli i lidé daleko za českými hranicemi. foto: ©? CERNČeská pozice

V Česku vznikají dvě celorepublikové databáze výjimečných výzkumných týmů a vědců. Jak vyplývá z informací ČESKÉ POZICE, jednu si objednala americká vláda u ČVUT, druhou pod názvem „Who is Who in Czech Research“ připravuje vládní agentura CzechInvest.

Již před rokem a půl si seznam elitních českých vědců, kteří ve svých oborech vynikají, objednal Pentagon. „Metodika zpracování seznamu pro americké vládní agentury se ukázala jako velmi efektivní. V současné době zaMetodika výběru pracovišť bude užita i v dalších zemích Evropy.hajujeme v součinnosti s ministerstvem školství na žádost americké strany jak zásadní aktualizaci seznamu, tak zejména shrnutí metodiky pro její využití i v dalších evropských zemích,“ řekl ČESKÉ POZICI profesor Vladimír Mařík, vedoucí Katedry kybernetiky ČVUT a koordinátor výběru špičkových pracovišť.

„V minulém výběru jsme pro Američany vytipovali asi 120 vědeckých týmů. Kolik jich bude v této další fázi, pochopitelně nevíme. Ale je jisté, že  rozsah bude daleko větší. Tentokrát půjdeme průřezově, napříč obory. O termínu dokončení se budeme ještě domlouvat,“ dodává Mařík. Minule se výběr soustřeďoval na obranný výzkum včetně laserových technologií, materiálů nebo IT, nyní by mělo být zasaženo širší spektrum vědeckých oborů.

CzechInvest, agentura pro podporu investic a podnikání, začala pracovat na profilových listech z oblasti výzkumu loni v létě. V současné chvíli je hotových asi 70 listů; jak z vědecko-výzkumných institucí, tak inovativních firem. „Účelem je představit technologickou vyspělost českého průmyslu a výzkumných institucí a zejména vypíchnout expertízu, která je nad průměrem oboru. Nyní je profilů asi sedm desítek, oslovili jsme celkem na 500 subjektů. Cílový počet profilů není stanoven, jde o volně rostoucí portfolio,“ říká Štěpánka Filipová, ředitelka komunikace CzechInvestu. Informace pak nabídnou ambasády po celém světě.

Web, kde bude to nejlepší

VMezi sedmdesátkou profilů se objevují táž povědomá jména...znikne i online databáze? „Elektronická databáze zajímavých pracovišť by byla velmi žádoucí a některé pokusy v tom už byly činěny – například web Spoluprace.org, ovšem realizace zatím naráží na finanční nároky takového systému,“ dodává Filipová. Nahlíženo selským rozumem, je s podivem, že ještě v roce 2011 nemá Česká republika funkční web, na němž by světu nabídla to nejlepší, co její věda nabízí. Potíž možná tkví v tom, že Česko to oficiálně ani samo neví!

Nepřekvapí však, že mezi sedmdesátkou profilů v devíti sektorech, které má ČESKÁ POZICE k dispozici, se stále objevují táž povědomá jména firem i vědeckých pracovišť. Z podniků jmenujme:

  • Elmarco,
  • Evektor,
  • Apronex,
  • Škoda výzkum,
  • Tescan,
  • NanoTrade,
  • UNIS,
  • Apigenex,
  • Avast!,
  • MemBrain,
  • AscoprotBiotech,
  • Certicon nebo
  • Crytur.

„Profilový list jsme využili třeba v Paříži, kde byl představován superlaser ELI. Počin CzechInvestu kvituji jako správný,“ říká Jindřich Houžvička, ředitel turnovského Cryturu, který řeší jeden z amerických grantů.

Mezi univerzitními týmy není situace příliš odlišná. Zájem o svou „promokartu“ měly stálice české vědy:

  • Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR,
  • vybrané laboratoře VŠCHT,
  • kybernetici z ČVUT pracující pro US Navy (profesoři Michal Pěchouček a Václav Hlaváč),
  • kybernetici ze Západočeské univerzity v Plzni (profesor Josef Psutka),
  • tým rozpoznávání řeči z Technické univerzity Liberec (profesor Jan Nouza),
  • letečtí inženýři z VUT v Brně (profesor Antonín Píštěk)
  • a další akademici například z vybraných fakult ostravské Vysoké školy báňské.
Nikdy nevíte, kde se seznámíte

„Zásluhou CzechInvestu nás už navštívila jedna americká firma, s níž nejspíše navážeme spolupráci,“ řekla ČESKÉ POZICI profesorka Eva Syková, šéfka Ústavu experimentální medicíny AV ČR, jež je považována za progresivní dámu v Akademii věd. „Podívejte, kdybyste byl svobodný, nikdy nevíte, kde se s vaší budoucí manželkou seznámíte... Takže nabízet zajímavý výzkum v zahraničí je určitě jen a jen dobře,“ doplňuje Karel Rais, rektor VUT v Brně.

Agentura by uvítala větší zapojení vědců a firem.Bohužel, ne všichni se chtějí do projektu zapojit. A příznačná je absence pracovišť velebené Univerzity Karlovy, která se zaklíná datem 7. dubna 1348, ale příliš marketingových a PR aktivit nevyvíjí. Proč? „Oslovení vědci říkali, že se obávají, aby jim jejich know-how někdo neukradl,“ říkají obeznámení lidé. To Masarykova univerzita a VUT jistě některé týmy doplní; o vznikajícím analogickém seznamu Best of Brno jsme již čtenáře informovali. Sama vládní agentura by větší zapojení inovativních firem a vědeckých ústavů velmi uvítala – kdo by nechtěl mít vlastní propagaci rozesetou po celém světě a skoro zdarma?

„Osobně snahu CzechInvestu o vytvoření seznamu kvalitních pracovišť hodnotím velmi pozitivně. Chceme-li světu nabízet to nejlepší, co ve vědě a výzkumu máme, musíme příslušná pracoviště ,katalogizovat´, eventuálně ohodnotit, a pak jejich seznam efektivně zpřístupnit,“ tvrdí profesor Mařík, držitel ocenění Česká hlava/Invence 2010 a předseda výzkumné rady Technologické agentury ČR. Seznam by měl mít vypovídací hodnotu i pro instituce řídící českou vědu: jako jsou vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace či ministerstvo školství. Někde se oba seznamy překryjí - a tam asi bude nejzajímavější hledat nejkřišťálovější klenoty.