Lidovky.cz

Vláda USA hodlá Česku nabídnout špičkové helikoptéry pro armádu

  9:51
Vláda ve Washingtonu by mohla nabídnout Česku nejmodernější vrtulníky UH-1Y Venom. Američané mohou nabídku odeslat do konce října. Proti společnosti Bell by se v tendru postavilo britsko-italské konsorcium AgustaWestland. O vítězi rozhodne až příští česká vláda.

Vrtulníky UH-1Y Venom od Američanů koupila jediná země – Pákistán. Česko může být prvním evropským státem, který je zařadí do výzbroje. foto: BELL HELICOPTER

Kongres USA rozhoduje, kdo by mohl v příštích letech hlídat nebe nad Českem. Na kongresmanech záleží, zda povolí vývoz vojenských vrtulníků společnosti Bell. Pokud pro něj zvednou ruku, může vláda ve Washingtonu nabídnout Čechům nejmodernější stroje UH-1Y Venom. Cena by mohla vyšplhat až na 15 miliard korun. Čas na odeslání nabídky mají Američané do konce října. Proti společnosti Bell, jejíž vrtulníky používá i česká policie, by se v tendru na dodávku helikoptér pro vojsko postavilo britsko-italské konsorcium AgustaWestland.

O vítězi soutěže rozhodne až příští vláda. „Ta současná nebude o takto významné zakázce v demisi rozhodovat,“ řekl LN dobře informovaný zdroj. Americké venomy létají v Iráku i Afghánistánu, kde se s nimi mohli setkat i čeští vojáci. Kdyby je Češi koupili, mohlo by se to stát dlouho očekávanou vstupenkou, která by Miloši Zemanovi umožnila navštívit Bílý dům.

Jedna z největších zbrojních zakázek

Bude to jedna z největších zbrojních zakázek v české historii. Za dvanáct nových vrtulníků pro vojenské letectvo hodlá stát zaplatit deset až patnáct miliard korun. To je skoro tolik, kolik stál desetiletý pronájem švédských nadzvukových gripenů. A o hodně víc, než stát vynaložil na nákup armádních dopravních letadel Casa.

Bude to jedna z největších zbrojních zakázek v české historii. Za dvanáct nových vrtulníků pro vojenské letectvo hodlá stát zaplatit deset až patnáct miliard korun. To je skoro tolik, kolik stál desetiletý pronájem švédských nadzvukových gripenů.

Ve finále tendru proti sobě stojí dvě firmy. Italsko-britský koncern AgustaWestland spolu s americkou společností Bell. Nabídky mohou české vládě předložit do konce října. Už teď je jasné, že pomalu končící kabinet o vítězi rozhodnout nestihne. Konečný verdikt tak vyřkne až nová vláda, která vznikne po podzimních volbách.

Americká strana už nabídku pomalu chystá. Termín jejího odeslání ale závisí na kongresmanech. „Nadále platí, že nabídky od USA a Itálie očekáváme do konce října. Podle amerických zákonů ale musí dát Kongres souhlas s vývozem strategické vojenské techniky. Jinými slovy rozhodnutí Kongresu umožní budoucí odeslání konkrétní nabídky do České republiky,“ vysvětluje mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Teprve až Kongres rozhodne, bude moci vláda ve Washingtonu předložit Čechům kompletní „menu“. Už teď je ale jasné, že strojem, který budou nabízet, je nejnovější verze legendárního UH-1, který se proslavil díky válce ve Vietnamu a hraje důležitou roli snad ve všech významných filmech o tomto období amerických dějin.

První stát v Evropě

Zástupci firmy Bell před prázdninami přiletěli lobbovat do Prahy. Tehdy uvedli, že součástí nabídky nebudou jen samotné vrtulníky, ale celý balík služeb včetně dodávek náhradních dílů, munice, servisu nových strojů a výcviku pilotů. Z nových informací vyplývá, že se čeští piloti mohou těšit na společná cvičení s kolegy od amerických „mariňáků“. Ti totiž vrtulníky UH1Y Venom úspěšně používají a jejich velitelé plánují nakoupit 160 nejnovějších strojů s typickou americkou přezdívkou Yankee.

Venomy od Američanů dosud koupila jediná země na světě – Pákistán. Česko může být prvním evropským státem, který tyto vrtulníky zařadí do své výzbroje.

Helikoptéry jsou designovány tak, aby vydržely drsné podmínky, proto s nimi piloti US Marine Corps létají třeba nad pouštním Irákem nebo hornatým Afghánistánem. Zástupce společnosti Bell Rich Harris při své nedávné návštěvě Prahy uvedl, že venomy od Američanů dosud koupila jediná země na světě – Pákistán. „Česko může být prvním evropským státem, který tyto vrtulníky zařadí do své výzbroje,“ podotkl.

Zájem dodat Čechům nové vrtulníky mělo více společností, například americká korporace Sikorski Aircraft, francouzský Airbus Helicopter nebo korejská Korean Airspace Industries. Tyto nabídky však byly „vytěsněny přirozeným selektivním způsobem“, jak před časem řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Nakonec zbyl pouze americký Bell a italsko-britská AgustaWestland. Ani mezinárodní konsorcium ale svou nabídku dosud do Prahy nedoručilo.

Nejdražší armádní zakázkou v historii České republiky je dosud pronájem nadzvukových stíhaček Gripen. Za desetiletou zápůjčku vláda v roce 2004 zaplatila 20 miliard korun, po prodloužení do roku 2027 se částka vyšplhala na víc než 41 miliard. Množstvím vynaložených peněz se nákup vrtulníků zřejmě přiblíží pořízení obrněnců Pandur. Více než sto kolových vozidel Česko koupilo za 14,4 miliardy.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.