Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vláda ulevila hazardu

  9:17

Místo navrhované sazby 50 procent se loterie od příštího roku zdaní jen 20 procenty. Budoucí majitelé Sazky mohou být spokojeni.

Vláda ve středu schválila návrh zákona, podle něhož budou provozovatelé loterií platit státu od 1. ledna 2012 dvacetiprocentní daň ze svých zisků. Původní předloha ministerstva financí přitom počítala s tím, že daň bude padesátiprocentní. Podle dnešního vydání Mladé fronty Dnes změnu navrhl ministr školství Josef Dobeš. Dle propočtů deníku to ve výsledku znamená, že stát vybere na dani z hazardu celkově o 600 milionů méně, než původně plánoval – tedy zhruba 6,3 miliardy korun.

Při současném systému povinných odvodů na veřejně prospěšné účely, poplatků obcím a státu zaplatí provozovatelé hazardu ročně zhruba sedm miliard korun. Rozhodnutí ministrů je dobrou zprávou především pro firmy, které se zabývají loteriemi, tedy pro Sazku či Fortunu. MfD na základě údajů za rok 2010 spočítala, že jen pro prvně jmenovanou největší firmu v oboru – Sazku, která je nyní v konkurzu a prodává se ve výběrovém řízení, – znamená ušetřenou miliardu korun. A ta se bude novým vlastníkům, jimiž se chtějí stát například skupiny PPF a KKCG, bude jistě hodit.

Je otázkou, jak k tomu přijdou firmy, jejichž těžiště činnosti spočívá v kurzových sázkách. Oproti původnímu návrhu zdanění ve výši deseti procent totiž zaplatí dvojnásobek, tedy rovněž dvacet procent. Nic se nezměnilo jen pro provozovatele výherních automatů. Ministerstvo původně počítalo, že výše odvodů se bude lišit v závislosti na typu hry, neboť výtěžek – rozdíl mezi vsazenými částkami a vyplacenými výhrami – je pokaždé jinak vysoký.

Provozovatelé hazardních her dosud na daních státu žádné peníze neodváděli. Platili jen správní poplatky či místní odvody obcím. Místo toho museli určitou část vydělaných peněz dávat na veřejně prospěšné účely. Peníze však často končily v projektech, jejichž „bohulibost“ vzbuzovala pochyby. Zdanění hazardu má vláda ve svém programovém prohlášení, nyní půjde předloha do Poslanecké sněmovny, kde ještě – jak bývá zvykem – může doznat změn.