Lidovky.cz

Vláda pod tlakem lobbistů. Šéf energetického regulátora stále není jmenován.

  15:52

Lze jen doufat, že vládní koalice nedovolí, aby byla do čela ERÚ dosazena loutka některé silné energetické skupiny.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, iPhone 4GČeská pozice

Již třetí týden není vláda Petra Nečase schopna rozhodnout, kdo bude novým předsedou mocného Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Vláda otálením vysílá velmi špatný signál pro trh, protože nahrává spekulacím, že předsedu ERÚ vybírá pod lobbistickým tlakem.

Již jsme informovali, že dosavadnímu šéfovi Josefu Fitřovi, který úřad řídil od roku 2004, už 4. července skončil mandát a jelikož kompetence předsedy nejsou převoditelné, vznikl problém. Bez nového šéfa ERÚ nelze učinit rozhodnutí, která spadají do výhradní kompetence předsedy úřadu jako například cenová rozhodnutí či udělení výjimek. Pojďme situaci rozebrat detailně.

Podle informací ČESKÉ POZICE se situace výrazně zkomplikovala razantním vstupem velkých energetických hráčů (ČEZ, RWE, PPF a J&T) a jejich politických spojenců do hry. Pokud šéf ERÚ nebude jmenován ani tento týden, vláda se dostane do časové tísně, protože premiér Nečas odjede na čtrnáctidenní dovolenou. A po svém návratu ministerský předseda narazí na prezidenta Václava Klause.

Výmluva, která neobstojí

Vláda nejprve neměla čas řešit koncepční otázky, neboť se zabývala koaliční krizí. Posléze se očekávalo, že kabinet předsedu ERÚ na svém posledním červnovém zasedání. Jenže překvapivě se tak nestalo. Oficiální důvod: Vláda dosud neví, na základě jakého zákona by měl být nový šéf jmenován. „Nový předseda ERÚ nebyl zvolen, protože paralelně jde do účinnosti novela energetického zákona a aby nenastaly zmatky, vláda chce mít jistotu o tom, podle které platné novely bude tento post obsazen,“ sdělil ČESKÉ POZICI ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Podle stávajícího zákona má šéfa ERÚ jmenovat vláda na pět let. Novela energetického zákona, na jejímž základě předsedu na šest let jmenuje na návrh vlády prezident republiky, začne platit pravděpodobně kolem 8. srpna, až vyjde ve Sbírce zákonů.

ODS je v otázce výběru šéfa ERÚ rozpolcená, Věci veřejné se prý snaží vstupovat do jednání a TOP 09 je v roli pasivního pozorovatele

Jenže odvolávat se na kolizi těchto novel zákonů jako výmluva neobstojí. Že předsedovi ERÚ Josefu Fiřtovi končí mandát 4. července, vláda věděla dávno. Ve skutečnosti pravděpodobně nemohla nikoho jmenovat proto, že velcí hráči na energetickém trhu si hlídali jeden druhého, aby něčí kandidát nezískal většinovou podporu ve vládě. Lze jen doufat, že vládní koalice nedovolí, aby do čela ERÚ byla dosazena loutka nějaké silné energetické skupiny. Regulátor by se pak choval konkurenčně, což je že hlediska nezávislosti úřadu absolutně nepřípustné. ODS je v otázce výběru šéfa ERÚ rozpolcená, Věci veřejné se prý snaží vstupovat do jednání a TOP 09 je v roli pasivního pozorovatele.

Kdo jsou kandidáti?

ERÚ je natolik důležitý úřad, že ho nemůže řídit leckdo. Musí to být osoba, která se v energetice vyzná a u všech aktérů trhu má respekt. Kdyby vláda šéfem regulátora jmenovala někoho „mladého a nadějného“, všem by bylo jasné, že ho do této pozice někdo politicky a ekonomicky mocný instaloval. Navíc, jak říká bývalý předseda Fiřt, problémy, které ERÚ řeší, jsou složité a externí pracovník by nebyl schopen se do ní rychle dostat. Proto by podle Fiřta vláda měla jeho nástupce najít z řad stávajících členů vedení ERÚ. „Pokud bude nutné a budu osloven, jsem ještě připraven nějaký čas sloužit,“ dodal.

Jenže vypadá to tak, že vláda o jeho služby nemá zájem a raději hledá novou tvář. Fiřt má podle informací ČESKÉ POZICE několik výhodných nabídek ze soukromé sféry. Spekuluje se o tom, že by měl získat významný post ve Skupině ČEZ.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek podle informací ČESKÉ POZICE zhruba před dvěma týdny přesto navrhoval, aby předsedou ERÚ byl opět jmenován Fiřt, jenže neuspěl. Sám Fiřt by na tento post preferoval místopředsedu ERÚ Blahoslava Němečka. Tento zkušený a odborně erudovaný mladý úředník se však nemusí všem vládním politikům zamlouvat - jeho problém spočívá v tom, že za ním politicky nikdo nestojí. Proto se hledají kandidáti i mimo stávajícího vedení ERÚ.

Podle informací ČESKÉ POZICE politici se dohodli na ustanovení neformální komise, kde se o novém předsedovi dohadují lidé blízcí premiérovi, ministru Kocourkovi a prezidentu Klausovi. Kromě dvou lidí z ERÚ (Fiřt, který se na filmovém festivalu v Karlových Varech mezi energetickými giganty prý tvářil velice sebevědomě, a Němeček) mají být určeni dva další silní kandidáti z okruhu mimo tento úřad. Podle informací ČESKÉ POZICE je mezi nimi jedna žena. Spekuluje se o tom, že se jedná o bývalou generální ředitelku Transgasu Alenu Vitáskovou, která celý svůj profesionální život věnuje energetice. Otázka je, zda získá politickou podporu.

Prezidentova strategie

Nezapomeňme, že Klausovi pomalu končí funkční období a z tohoto důvodu se ve všech významných otázkách, kde má rozhodovat, musí chovat už politicky.

Jaká je pozice excelentního stratéga Václava Klause, který si snad jako jediný plně uvědomuje, že ten, kdo rozhodne o šéfovi ERÚ, na sebe bere velkou politickou odpovědnost? Podle zdrojů ČESKÉ POZICE prezident pro tento post doposud jasnou preferenci nemá, nebo ji nechce prozradit. Velice dobře ví, že dokud nezačne platit novela zákona, podle níž předsedu regulačního úřadu jmenuje prezident, při výběru rozhodnou koaliční politici. Prezident si uvědomuje, že kdyby už nyní dal najevo, že vstupuje do hry a označil by svého kandidáta, ti, kdo by s jeho návrhem nesouhlasili, zatlačili by na vládu, aby šéfa ERÚ rychle jmenovala. Proč by Václav Klaus v této fázi vzal na sebe takovou spoluzodpovědnost? Proto rozhodnutí raději nechá na vládě.

Jenže ve chvíli, která nastane okolo 8. srpna, kdy začne platit novela zákona, podle níž prezident jmenuje předsedu ERÚ, hra se najednou přenese na půdu Hradu. Přestože prezidentovi republiky kandidáta navrhuje vláda, vhledem k obrovské odpovědnosti nelze sázet na to, že by jeho jmenování automaticky podepsal. Nezapomeňme, že Klausovi pomalu končí funkční období a z tohoto důvodu se ve všech významných otázkách, kde má rozhodovat, musí chovat už politicky. I proto vládní koalice udělá vše, aby nového předsedy ERÚ stihla jmenovat ještě předtím, než premiér Nečas odjede na dovolenou. Budou jí stačit dva dny před středečním zasedáním vlády, aby našli nejlepšího kandidáta?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.