Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Vláda jako celek příliš ustupuje návrhům z programu ČSSD

  9:51
„Já byl v politice v době, kdy by asi každý premiér v dnešní Babišově situaci musel odstoupit, neboť by si to přála drtivá většina lidí,“ říká v rozhovoru šéf Hospodářské komory ČR a exministr průmyslu Vladimír Dlouhý. „Dnes je to jinak, Babišovo odstoupení si nepřeje nejen téměř 30 procent jeho voličů, ale zřejmě ani další skupiny.“

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory a bývalý ministr průmyslu a obchodu foto: Česká pozice

Šéf Hospodářské komory ČR a exministr průmyslu Vladimír Dlouhý v rozhovoru mimo jiné říká: „Rozhodující je, co vláda rozhodne. Ta v důležitých oblastech jednoznačně vyšla vstříc požadavkům koaličního partnera, který ale zároveň v několika posledních volbách nedostal příliš voličských hlasů. Totéž platí i vůči KSČM – i jejich vliv je vyšší, než by odpovídalo jejich podpoře ze strany voličů. Je to paradox této doby.“

LIDOVÉ NOVINY: Slibovali si podnikatelé od nástupu podnikatele Andreje Babiše do čela státu něco pozitivního? A naplnilo se to?

DLOUHÝ: První vláda Andreje Babiše, která sice vládla od konce roku 2017 do asi poloviny roku minulého, ale neměla důvěru ani mandát k provádění větších změn, se zdála pro podnikatele vstřícnější než současná koaliční vláda se sociální demokracií. Dnešní vláda musí respektovat názor strany, která v parlamentních volbách utrpěla vzhledem ke svým historickým výsledkům drtivou porážku a ta se opakovala v nedávných evropských volbách.

Andrej Babiš se stal více politikem než podnikatelem. Respektive své podnikatelské zvyklosti přenáší do politiky pouze v rozhodovací rovině.

Navzdory tomu tato strana vládu Andreje Babiše výrazně ovlivnila. Platí také, že Babiš se stal více politikem než podnikatelem. Respektive své podnikatelské zvyklosti přenáší do politiky pouze v rozhodovací rovině.

LIDOVÉ NOVINY: A do stylu vyjednávání…

DLOUHÝ: To je totéž. Rozhoduje, jak vzhledem ke koaličnímu nastavení musí, případně si vyhodnocuje názory lidí, kteří ho volí, a přizpůsobuje se jim. To jsou důvody, proč jsem na nedávném sněmu komory vládu kritizoval.

LIDOVÉ NOVINY: Tam jste si stěžoval, že se podmínky podnikání v Česku výrazně zhoršily. V čem?

DLOUHÝ: Nechci vyjmenovávat jen známé věci jako zvyšování minimální mzdy, zrušení karenční doby a vysoké odvodové zatížení práce. V uplynulých 12 měsících se zejména na malé a střední podnikatele kromě již existujících problémů, jako je nedostatek lidí na trhu práce či přetrvávající byrokracie, valila další zátěž včetně nové vlny EET. Tu sice v obecné rovině podporujeme, ale u malých podnikatelů by lepším řešením byla paušální daň.

V uplynulých 12 měsících se zejména na malé a střední podnikatele kromě již existujících problémů, jako je nedostatek lidí na trhu práce či přetrvávající byrokracie, valila další zátěž včetně nové vlny EET. Tu sice v obecné rovině podporujeme, ale u malých podnikatelů by lepším řešením byla paušální daň.

Navzdory růstu minimální mzdy se zvyšuje i zaručená mzda, takže jim rostou mzdové náklady. Začíná se mluvit o povinném zavedení pětitýdenní dovolené, chce se regulovat práce z domova. Do toho tu rostou vnější rizika, jako je celkové zpomalení růstu evropské ekonomiky či tvrdší obchodní politika USA, která může dopadnout i na Evropu. Problém vidím v mixu věcí, jež stěžují podnikání, nikoliv v jednotlivostech.

LIDOVÉ NOVINY: Je to chyba vlády?

DLOUHÝ: Ano, vláda jako celek příliš ustupuje návrhům, které má v programu sociální demokracie.

LIDOVÉ NOVINY: Nezklamal vás Babiš, když fakticky mluví stejně jako odboráři, a vy najednou stojíte v tripartitě stranou?

DLOUHÝ: Premiér jako odborář nemluví. Jako podnikatel s tím asi nesouhlasí, nebo alespoň doufám. Rozhodující však je, co vláda rozhodne. Ta v důležitých oblastech jednoznačně vyšla vstříc požadavkům koaličního partnera, který ale zároveň v několika posledních volbách nedostal příliš voličských hlasů. Totéž platí i vůči KSČM – i jejich vliv je vyšší, než by odpovídalo jejich podpoře ze strany voličů. Je to paradox této doby.

LIDOVÉ NOVINY: Vystřízlivěli podnikatelé z pana premiéra? V roce 2013 měl on a hnutí ANO podporu velké části z nich...

Za stabilní vysokou podporou ANO se asi skrývá částečná změna potenciálních voličů. Řekl bych, že klesá podpora ze strany lidí, na které se ptáte – obecně podnikatelů, manažerů a podobně. ANO stále více volí voliči ČSSD, možná i SPD či KSČM, a rovněž se zvyšuje i věkový průměr jejich voličů. To je odrazem vstřícných kroků vlády k těmto lidem v podobě například zvyšování důchodů.

DLOUHÝ: Podnikatelé vystřízlivěli z vlády. Povinností komory je s vládou spolupracovat, to děláme a budeme dělat. Na našem sněmu jsem kromě kritiky vládě i poděkoval. Oceňujeme snahu o přijetí nového stavebního zákona nebo podporu našeho Právního elektronického systému, který bude pro podnikatele významnou pomocí. Z řady konkrétních kroků vlády, které formují podnikatelské prostředí, jsou však zklamaní.

Za stabilní vysokou podporou ANO se asi skrývá částečná změna potenciálních voličů. Řekl bych, že klesá podpora ze strany lidí, na které se ptáte – obecně podnikatelů, manažerů a podobně. ANO stále více volí voliči ČSSD, možná i SPD či KSČM, a rovněž se zvyšuje i věkový průměr jejich voličů. To je odrazem vstřícných kroků vlády k těmto lidem v podobě například zvyšování důchodů.

LIDOVÉ NOVINY: Jenom to?

DLOUHÝ: Ne, hnutí ANO stále také volí nemalá mladší skupina lidí pracujících v byznysu, ve státní správě, středo- a vysokoškoláci. Odráží to současné politické dilema. Vnímají totiž Andreje Babiše jako člověka, jenž jako jediný na rozdíl od svých předchůdců prosazuje konkrétní kroky, kterými chce posunout Česko dopředu, a má nějakou vizi a tah na branku. Proto tito lidé příliš nereflektují problémy současného premiéra a vyvažují současné protesty a demonstrace.

LIDOVÉ NOVINY: Jak vnímáte nejen jako občan, ale i poradce prezidenta Miloše Zemana demonstrace?

Hnutí ANO stále také volí nemalá mladší skupina lidí pracujících v byznysu, ve státní správě, středo- a vysokoškoláci. Odráží to současné politické dilema. Vnímají totiž Andreje Babiše jako člověka, jenž jako jediný na rozdíl od svých předchůdců prosazuje konkrétní kroky, kterými chce posunout Česko dopředu, a má nějakou vizi a tah na branku.

DLOUHÝ: Především jako prezident Hospodářské komory jsem neklidný. Já byl v politice v době, kdy by asi každý premiér, který by se ocitl v dnešní Babišově situaci, musel odstoupit, neboť by si to přála drtivá většina lidí. Dnes je to jinak, Babišovo odstoupení si nepřeje nejen necelých 30 procent jeho voličů, ale zřejmě ani další skupiny. Má to dvě příčiny.

Babiš je vnímán jako člověk, který zemi může prospět. Za druhé, mimo velká města lidé nevěří Babišovým kritikům. Nevěří příliš ostatním politickým stranám stejně jako kulturním a obecně intelektuálním elitám, jež se proti Babišovi angažují. Výjimkou může být podpora mladých Pirátům, ale ani oni nejsou stmelující politickou alternativou – i když jako jediní na to mohou mít potenciál –, neboť pro mnoho starších není jejich program přijatelný.

A ještě něco. Jsme demokratickou zemí, kde cesta k moci vede pouze přes volby. Kdo chce změnu, musí vyhrát volby a sestavit akceschopnou vládu. To dnes znamená především přesvědčit nemalou skupinu lidí, že ten někdo jiný bude v jejich očích stejně schopný jako Babiš nebo lepší.

LIDOVÉ NOVINY: Co by znamenal pád vlády pro ekonomiku této země?

Jsme demokratickou zemí, kde cesta k moci vede pouze přes volby. Kdo chce změnu, musí vyhrát volby a sestavit akceschopnou vládu. To dnes znamená především přesvědčit nemalou skupinu lidí, že ten někdo jiný bude v jejich očích stejně schopný jako Babiš nebo lepší.

DLOUHÝ: Krátkodobě nic. Určitě by se v dalším čtvrtletí nezhoršil růst HDP na hlavu. Nejde ale jen o krátkodobý, okamžitý dopad, ale o dlouhodobou změnu. Babišova vláda na jedné straně smutně ustupuje ČSSD, současně se také o něco snaží. Národní investiční plán jsou zatím jen slova, ale míří správným směrem.

Jiným příkladem jsou PPP projekty, když tato vláda je první, která do toho byla ochotna jít, pilotní projekt výstavby malého úseku dálnice mezi Příbramí a Pískem je dobrý začátek. Kdyby padla vláda, musí ji nahradit taková, která v takových věcech bude pokračovat.

LIDOVÉ NOVINY: Často jezdíte na zahraniční cesty a podnikatelské mise. Vnímáte, že by nás současné politické dění nějakým způsobem poškozovalo u zahraničních partnerů?

DLOUHÝ: Byl jsem na konferenci ve Francii, kde bylo mnoho politiků... Občas se někdo zeptá, proč se u nás demonstruje, ale pořád nás všichni vidí jako ekonomiku, která dobře šlape. Politické turbulence nejsou v současném světě nic zvláštního. Vezměte si Slovensko a kauzu Kuciak, Polsko a vášně kolem Kaczyńského vlády, protesty žlutých vest ve Francii, téměř existenciální problémy Velké Británie či až neuvěřitelný (i na naše podmínky) skandál, který vedl k pádu rakouské vlády. To všechno odráží pokleslou důvěru v politiky a politické strany nejen v celé Evropě, ale i v USA.

LIDOVÉ NOVINY: Je ospravedlnitelný 40miliardový schodek, který vláda naplánovala na příští rok v době, kdy se počítá s asi 2,5procentním růstem HDP?

Občas se někdo zeptá, proč se u nás demonstruje, ale pořád nás všichni vidí jako ekonomiku, která dobře šlape. Politické turbulence nejsou v současném světě nic zvláštního. Odráží to pokleslou důvěru v politiky a politické strany nejen v celé Evropě, ale i v USA.

DLOUHÝ: Patřím k ekonomům, kteří jsou ochotní tolerovat, že nemusíme mít v době konjunktury přebytek. Česká ekonomika stále dohání světový standard. Bohužel, pořád se za příklad dohánění dává Německo. To je ale nejvyspělejší ekonomika Evropy. My bychom ale měli dohnat průměr severu Evropy, tedy sever Itálie, sever Francie, Rakousko, Benelux a Skandinávii, včetně Německa. Tam máme směřovat. Když se země snaží dohnat takový rozdíl, není nic špatného na tom mít udržitelný a ufinancovatelný deficit státního rozpočtu v řádu 20 až 50 miliard korun.

Nicméně po krocích této vlády v sociální oblasti v uplynulém roce – ať jde o důchody, slevy na jízdném, přidávání učitelům a další přísliby – musím varovat, že jsme se dostali do situace, kdy jakékoliv další prohlubování deficitů bude špatné. Kvůli zpomalení růstu budou klesat příjmy státní kasy a zároveň si vláda na sebe upletla bič, kdy bude muset v následujících letech pokračovat ve vyšších sociálních, ale i třeba infrastrukturálních výdajích.

Rovněž se mi velmi nelíbilo, jak se na tripartitě zkritizovala zpráva Národní rozpočtové rady, kterou smetl ze stolu jak premiér Babiš, tak ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Ta zpráva přitom říká, že při současných demografických trendech a nastavení mandatorních výdajů musíme něco začít dělat, abychom za deset či patnáct let nestáli na pokraji obřího zadlužení. Možná to bylo nešikovně medializováno, ale ten závěr je správný.

LIDOVÉ NOVINY: Zvažujete, že až skončí mandát současného prezidenta, že byste se o tento post ucházel jako v minulosti?

Pořád se za příklad dohánění dává Německo. To je ale nejvyspělejší ekonomika Evropy. My bychom ale měli dohnat průměr severu Evropy, tedy sever Itálie, sever Francie, Rakousko, Benelux a Skandinávii, včetně Německa. Tam máme směřovat.

DLOUHÝ: Sleduji to, ale žádné rozhodnutí nedělám, nepřišel ten čas.

LIDOVÉ NOVINY: Opravdu věříte, že byste se se „stigmatem“ finančníka z Goldman Sachs mohl po finanční krizi stát prezidentem?

DLOUHÝ: Na každého budou protivníci hledat argumenty. Problém je ale jinde. Vyrostla zde úplně nová generace, která má zcela jiné životní priority, má jiný pohled na práci a třeba preferuje více volného času, než měla a má moje generace. Každý, kdo bude chtít uspět, bude muset umět alespoň zčásti zaujmout tyto mladé lidi. A schwarzenbergovské číro z roku 2012 už stačit nebude...

LIDOVÉ NOVINY: Poslední věc: jak se jako bývalý ministr průmyslu, který se podílel na privatizaci, díváte na vyšetřování velkých privatizačních obchodů, jež teď v červnu ve sněmovně prosadili poslanci Pirátů a KSČM?

Vyrostla zde úplně nová generace, která má zcela jiné životní priority, má jiný pohled na práci a třeba preferuje více volného času, než měla a má moje generace. Každý, kdo bude chtít uspět, bude muset umět alespoň zčásti zaujmout tyto mladé lidi.

DLOUHÝ: U Pirátů, kteří jsou mladí, tu dobu nepamatují a žijí v uměle vytvořeném dojmu, že privatizace byly jenom skandály, to dokážu ještě pochopit. Od komunistů je to ale neskutečná drzost...

LIDOVÉ NOVINY: Čekáte, že se něco skutečně vyšetří?

DLOUHÝ: To usnesení se týká privatizace do roku 2000. V té době už byl premiérem Miloš Zeman a určité privatizace od roku 1998 do roku 2000 schválila jeho vláda. Už se těším, jak spolu s panem prezidentem budeme chodit k nějaké vyšetřovací komisi.

Vladimír Dlouhý (65)

  • Po sametové revoluci působil někdejší komunista jako poslanec Občanského fóra (1990–1992) a jako poslední československý (1990) a poté i první český ministr průmyslu (1997; v ODA).
  • Po odchodu z politiky v roce 1997 se stal poradcem nadnárodní investičněbankovní společnosti Goldman Sachs, v níž působí dosud, a technologické skupiny ABB.
  • V letech 2010–2012 byl členem poradců u Mezinárodního měnového fondu.
  • V červnu 2012 oznámil kandidaturu na prezidenta. Ministerstvo vnitra jej však pro nedostatečný počet podpisů na kandidátských peticích vyloučilo.
  • Od května 2014 je prezidentem Hospodářské komory ČR.
  • Je jedním z poradců a expertů prezidenta Miloše Zemana.
Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...