Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vláda Andreje Babiše by mohla získat důvěru po 10. červenci

  9:51
Prezident Miloš Zeman ve středu 6. června znovu jmenoval Andreje Babiše premiérem. Nynější druhá Babišova šance je tudíž prvním vážně míněným pokusem. Předjednanými partnery jsou sociální demokraté a komunisté. Teď se vývoj pozastaví, dokud nebude 15. června známý výsledek interního referenda ČSSD, zda jít s hnutím ANO do koalice.

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše podruhé premiérem. foto:  Dan Materna, MAFRA

Do Trůnního sálu na Hradě už by nejspíš Babiš (ANO) trefil i poslepu. Od loňských voleb do středy 6. června se tam v rámci snahy dopracovat se k vládě s důvěrou vypravil již čtyřikrát. Poprvé si šel pro jmenování, podruhé s sebou přivedl se stejným cílem celou vládu, potřetí nesl demisi, když nezískal důvěru sněmovny, a počtvrté ve středu 6. června oficiálně začínal svůj druhý pokus v roli premiéra.

„Blahopřeji ke jmenování a žádám vás, abyste mně v přiměřené době předložil návrh složení své vlády, abych se mohl s jejími členy seznámit jako obvykle. Závěrem vám přeji, aby vaše vláda tentokrát získala důvěru,“ okomentoval ve středu 6. června druhé dějství vládních peripetií prezident Miloš Zeman. Za repetici se jmenováním ale mohou Zeman s Babišem rovným dílem. O překot spěchali s prvním jmenováním kabinetu, i když oba věděli, že Babišův jednobarevný tým nemá v dolní komoře spojence.

Tolik chtěli ukončit život vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), že jim to stálo za to. Díky tomu Babiš v pátek 8. června překonal dosavadní rekord Mirka Topolánka (ODS) v disciplíně čekání na vládu s důvěrou. Topolánek ji zvládl sestavit za 230 dní.

Střet o Pocheho

Nynější druhá šance je tak prvním vážně míněným pokusem. Předjednanými partnery jsou sociální demokraté a komunisté. Teď se vývoj pozastaví, dokud nebude 15. června znám výsledek interního referenda ČSSD, zda jít s hnutím ANO do koalice. Ještě nehlasovali všichni straníci, ale průběžné výsledky z Lidového domu ukazují, že příznivci vládního angažmá mají zhruba 58procentní převahu. Do té doby nechce Babiš komentovat jména členů nové vlády, nejprve s nimi seznámí Zemana. „Do Lán pojedu s celým seznamem ministrů, pravděpodobně o víkendu po referendu,“ uvedl.

Sociální demokraté už jména svých resortních adeptů zveřejnili, přinutila je k tomu členská základna, která chtěla o vstupu do vlády rozhodovat se znalostí personálií. Z toho se vyloupla třecí plocha s prezidentem. Zemanovi se nelíbí nominace europoslance a vlivného člena pražské ČSSD Miroslava Pocheho.

Sociální demokraté už jména svých resortních adeptů zveřejnili, přinutila je k tomu členská základna, která chtěla o vstupu do vlády rozhodovat se znalostí personálií. Z toho se vyloupla třecí plocha s prezidentem. Zemanovi se nelíbí nominace europoslance a vlivného člena pražské ČSSD Miroslava Pocheho. Oficiálně to zdůvodnil tím, že Poche dříve mluvil jako uprchlický vítač, což ho u něho diskvalifikuje na post ministra zahraničí. Pravá příčina spadá před prezidentské volby, kde se Poche vyslovil pro Zemanova vyzyvatele Jiřího Drahoše. Podobné věci Zeman těžko a nerad překonává.

Sociální demokraté ale odmítli návrh stáhnout s tím, že není prezidentovou rolí kádrovat členy vlády. Babiš přislíbil, že jeho hnutí také nezpochybní, koho oranžoví ze svých řad vyvolí, na oplátku za to, že ČSSD spolkla trestně stíhaného premiéra. Zeman ve středu 6. června odmítl říci, jak se zachová, když na soupisce uvidí Pocheho jméno. Rozsáhlejšího komentáře se zdržel i staronový premiér: „Personálie nechci řešit, předseda ČSSD Jan Hamáček se s prezidentem potkal, nechám to na něm,“ svedl rétoricky zodpovědnost na Hamáčka.

Komunistický nesouhlas

Ve skutečnosti je to na Babišovi. Bude-li trvat na dohodě s koaličním partnerem, nezbude Zemanovi než nominace akceptovat. Dokládá to příklad z roku 2014. Tehdejší premiér Sobotka, který měl se Zemanem mnohem horší vztahy než Babiš, nepodlehl a nevyškrtl ze seznamu ministrů Jiřího Dienstbiera, přestože tím Zemanovi bouřil žluč. Až bude hotové referendum, nechce už Babiš dál ztrácet čas. V mezičase by rád dokončil smlouvu – o koalici s ČSSD a o toleranci s KSČM. „Dohoda musí být podepsána všemi koaličními poslanci, chtěl bych mít vše jasné, než půjdu za prezidentem,“ dodal.

Komunisté nechtějí být přímo ve vládě, protože nesouhlasí se zahraniční politikou ANO a ČSSD, především s ohledem na sounáležitost v rámci NATO. Rudá přítulnost k Rusku už ostatně vyvolala mezi trojicí budoucích partnerů roztržku. Navzdory komunistickému požadavku sněmovna i díky hlasům členů ČSSD a ANO schválila vyslání vojenské mise do Pobaltí.

Komunisté nechtějí být přímo ve vládě, protože nesouhlasí se zahraniční politikou ANO a ČSSD, především s ohledem na sounáležitost v rámci NATO. Rudá přítulnost k Rusku už ostatně vyvolala mezi trojicí budoucích partnerů roztržku. Navzdory komunistickému požadavku sněmovna i díky hlasům členů ČSSD a ANO schválila vyslání vojenské mise do Pobaltí. Komunisté se pak nechali slyšet, že příště se s jejich požadavky bude zacházet jinak, nebo žádná tolerance nebude.

„Doufám, že bude mít šťastnější ruku při výběru ministrů do nové vlády a bude možné ji do budoucna podpořit,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip v reakci na Babišovo jmenování. Straně vadil třeba Martin Stropnický, Robert Pelikán nebo Adam Vojtěch. První dva končí sami od sebe, ministra zdravotnictví Vojtěcha Babiš nedá. Kdyby KSČM odmítla vládu podpořit, další varianta není. S výjimkou SPD nikdo nechce spojit síly s hnutím ANO a Okamurovi svěřenci zase nejsou kompatibilní se sociálními demokraty.

Zemanova hra: Kohout místo „sluníčkáře“

Nevstoupíš dvakrát do jedné řeky je pořekadlo, které někteří politici nemají problém porušit – na ministerské posty se po pauze vracejí. Jan Kohout, který se stal součástí hry mezi prezidentem Milošem Zemanem a ČSSD, by byl ovšem výjimkou. Pokud by na uvolněný post po Martinu Stropnickém, který Černínský palác vyměnil za ambasadorský post v Tel Avivu, Kohout nakonec usedl, byl by ministrem zahraničí již potřetí.

Šance člena ČSSD, který vedl Černínský palác jak v úřednické vládě Jana Fischera (2009-2010), tak později v dalším kabinetu úředníků pod premiérem Jiřím Rusnokem (2013–2014), přitom nejsou zanedbatelné. Kohout se do hry dostal poté, co ČSSD jako kandidáta na post šéfdiplomata vytáhla europoslance Miroslava Pocheho. Zeman dal vzápětí veřejně najevo, že se s takovou nominací nesmíří. O Pochem prohlásil, že je „amatér“ a „sluníčkář“, neboť v Evropském parlamentu neprotestoval proti údajně příliš vstřícné migrační politice. Zemanovi vadí také malá podpora Izraele.

Sporný ministr zahraničí

Skutečný důvod ale zřejmě bude jinde. Poche letos v lednu podpořil v prezidentské volbě Jiřího Drahoše. A o Zemanovi je známo, že nezapomíná. A možná Hrad objevil i vydírací potenciál – Poche je mocný hráč a sociální demokraté by se ho jen těžko vzdávali. Předminulý týden se proto v kuloárech začalo šířit jméno „náhradníka“ v podobě Jana Kohouta. A spekulace přiživil sám Zeman, když dvojnásobného exministra nepřímo doporučil: „Já teď nechci nikomu dávat polibek smrti, ale myslím si, že Jan Kohout byl už dvakrát ministr, takže když vkročí do Černínského paláce, nebude zjišťovat, kde je toaleta.“

Kohout by jistě měl na Hrad dveře otevřené. Je Zemanovým poradcem a také zakladatelem Institutu Nové hedvábné stezky, který pečuje o pěstování byznysu s Čínou. Sám také v říši středu podniká. Založil čínsko-český letecký spolek (Sino Czech Aviation and Aerospace Association) a pomohl benešovské letecké firmě F Air ke kontraktu na výcvik čínských pilotů. Vedení spolku nicméně přenechal svém bývalému poradci Petru Hýlovi a v případě, že by se Kohout na ministerstvo vrátil, by tak nemusel čelit podezření ze střetu zájmů.

Sám Kohout ke spekulacím mlčí – na otázky zaslané LN nereagoval. Na dotaz ČTK, která se ho minulý týden zeptala na podporu od Zemana, byl pak velmi stručný. „Vážím si toho. To je pro tuto chvíli vše, co chci k tomu říci,“ prohlásil Kohout. Faktem je, že o jeho osudu se rozhoduje jinde. Příští pátek by měla ČSSD vyhlásit výsledky celostranického referenda o vládní spolupráci s hnutím ANO. Straníci přitom rozhodovali o kabinetu, kde měl za sociální demokracii zasednout právě Poche. ČSSD odmítá jeho nominaci změnit. Rozuzlení nyní záleží na premiérovi Andreji Babišovi.

Pokud seznam se jménem Pocheho přinese na Hrad, bude to tak. Pokud povolí, nebude. Pocheho jmenování může nicméně Zeman protahovat, a to i na celé týdny. Nebylo by to poprvé, kdy by prezident blokoval jméno ministra zahraničí, zatímco s ostatními by problém neměl. V roce 2006 se to stalo Karlu Schwarzenbergovi, jehož tehdejší prezident Václav Klaus nechtěl jmenovat do kabinetu Mirka Topolánka. Údajně kvůli tomu, že je kvůli svým rodinným vazbám „jednou nohou v Rakousku“. Nakonec ovšem Klaus ustoupil. Vzdoroval tehdy 18 dnů.

Blahoslav Hruška

Cesta k vládě

6. června

Miloš Zeman podruhé jmenoval Andreje Babiše premiérem.

15. června

Budou známé výsledky vnitrostranického referenda ČSSD, které rozhodne, jestli strana půjde do vlády.

16. června až 10. července

Prezident Zeman se bude scházet s jednotlivými kandidáty na ministry.

Po 10. červenci

Chce premiér předstoupit se svou vládou před Poslaneckou sněmovnu a požádat ji o důvěru.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.